Orienteering Australia

Official results for NSW Schools Championships - Sprints and State League 14A&B, race B: NSW Schools Championships Race B and SL14B

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW Schools Championships - Sprints and State League 14A&B
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Southern Highlands Orienteers
Date: Saturday 7 September 2019

Race A: NSW Schools Championships Race A and SL14ARace B: NSW Schools Championships Race B and SL14BRace B: NSW Schools Championships Race B and SL14B (overall)

M9A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Rory SheddenOXC P12:02
2Euan SheddenOXC P22:03+10:01
3Stevan SimicCSth P26:05+14:03
4Daniel ZidsCSth P27:31+15:29
5Jaemon BrainBRI P1:11:01+58:59
Dylan TaskerMAW Pdid not start

W9A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Briony BridgesNOR P16:20
2Billie HalewoodBIL P26:59+10:39
Nicola McConaghyGRE Pmispunched

M10A

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Alton FreemanBLH P8:07
2Eamon CorryNB P17:32+9:25
3Hayden BestMAW P22:40+14:33
4Archie MortimerRSH P25:12+17:05
5Oliver SmithSCF P39:19+31:12
Zac BelousoffMOW Pmispunched
Kari MarshMOW Pmispunched
Ryan McLarenBUN Pmispunched
Ashley CarsonBLH Pdid not start
Jordan Smail HullKVR Pdid not start
James Smail HullKVR Pdid not start

W10A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ruby DowdellBLH P19:39
2Jessica LambertNOR P23:52+4:13
3Mia BairdBIL P31:41+12:02
4Annika HazeltineBIL P34:15+14:36
5Jemima FergusonTAH P43:56+24:17

M11A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Toby CutbushMOW P13:59
2Lachlan CoadyMMI P15:38+1:39
3Luka SimicCSth P46:43+32:44
Joshua CollinsCOB Pmispunched
Jamie EdwardsSCF Pdid not start
Jackson Smail HullKVR Pdid not start

W11A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Savanna SweeneyWPN P14:24
2Matilda SaundersNOR P22:35+8:11
3Kaelynn BrainBRI P49:43+35:19
Joanna DarbyTUR Pmispunched
Alexandra FinchRSH Pdid not finish

M11-12B

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Peter YatesMOW P15:26

M12A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jonathan NolanCRB S14:08
2Ivan StukovJP P14:22+0:14
3Lachlan WoodbridgeGRE P40:46+26:38
Jayden TaskerMAW Pdid not start

W12A

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Joyce ZhaoCRW P11:24
2Abbey ZidsCSth P21:12+9:48

M13A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Cooper HorleyKIL S12:18
2Jamie MarshCHW S14:58+2:40
3Timothy McConaghySHR S15:03+2:45
4Nicholas StanleyCAM S15:48+3:30
5Francis MeischkeHS P42:18+30:00

W13A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Rebecca CraigNCE P14:23
2Lyra SimpsonRSG S15:08+0:45
3Anneke CorryMKG S17:16+2:53
4Jacinta BraidwoodMF S39:32+25:09
Erika EnderbyWBAY Smispunched

M13-14B

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Taine CassarNHG Smispunched

W13-14B

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Chelsea OlbrichRSH P16:23
2Tiahna BrainJED S17:01+0:38
3Sarah PeckMAS S27:37+11:14

M14A

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Oliver FreemanBMG S13:47
2Ben ZidsMAS S19:16+5:29
3Charlie WhiteCAM S19:37+5:50
4Kieran JosephCBT S19:53+6:06
5Marko SimicCMD S36:00+22:13
Oliver McFarlaneMC Smispunched
Donovan RobertsSSCB Sdid not start

W14A

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Nea ShinglerPLC S11:49
2Julia Amelie BarbourCIS13:33+1:44
3Martine ValaisGLW S16:59+5:10
4Keira WillCON S29:01+17:12
5Angel MeischkeHS S33:35+21:46
Louise BarbourCISmispunched

M15A

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Seth SweeneyWCC S39:40

W15A

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Mikayla EnderbyWBAY S14:48

M15+B

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Angus RocheSTI S17:23

W15+B

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
India DaltonGAL Sdid not finish
Tatiana SimicCMD Sdid not start

M16A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Selwyn SweeneyWCC S17:59
2Clyde McGheeNBC S18:41+0:42
3Cameron WillCON S20:35+2:36
Oskar MellaDGOG Sdid not start

W16A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Niamh CassarNHG S12:28
2Andra LeungCHW S15:33+3:05
3Luca SquiresHAG S35:13+22:45
Aurelie ValaisACS Sdid not start

M17+A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Alvin CraigMW S15:08
2Ewan ShinglerKNOX S16:48+1:40
3Riley GraingerNSB S18:28+3:20
4Angus LeungNSB S19:39+4:31
5Liam O'ConnorCHEV S25:53+10:45

W17+A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Serena DoylePLCS S16:03
2Tshinta HopperNBSC S16:46+0:43
3Holly RobertsSSCB S18:57+2:54
Ellen CurrieSSC Sdid not start

W20A

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Claire BurgessNC N21:00

W21A

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jennifer EnderbyNC N14:07
2Martina CraigNC N14:13+0:06
3Briohny SeamanWR N14:22+0:15
4Melissa ThomasBN N15:01+0:54
5Mace NeveRR A15:30+1:23
6Rebecca GeorgeBF N17:25+3:18
7Melissa AnnettsGO N18:28+4:21
Maree DoyleUR Ndid not start

W35A

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Aniko Fozo-KerteszGO N17:14
2Nikolett HalmaiGO N18:32+1:18

W40A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Tracy BluettBN N14:55
2Saacha DonaldsonBF N21:14+6:19
3Emmanuelle ConvertWH N22:17+7:22
Samantha HoweNC Ndid not start

W45A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Melissa JosephGO N18:43
2Shiona WillIK N18:55+0:12
3Melanie ChristieUR N20:14+1:31

W45AS

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Saffron SweeneyWH N19:24
2Vanessa FreemanBF N19:59+0:35
3Sharon BurgessNC N21:01+1:37

W50A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Linda SestaUR N13:59
2Sharon LambertBN N18:03+4:04
3Margaret PeelNC N19:59+6:00
Natalia BeliakovaBF Ndid not start

W55A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Carol OsborneBF N15:46
2Jo ParrBF N16:36+0:50
3Airdrie LongGO N19:39+3:53
Amanda MackieBF Nmispunched
Paula ShinglerBF Nmispunched
Carolyn MatthewsNC Ndid not start

W55AS

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Barbara DawsonGO N20:48
2Sandra StewartSH N23:53+3:05
3Gayle ShepherdUR N24:04+3:16

W60A

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Debbie DaveyWR N14:49
2Hilary WoodCC N17:34+2:45

W65A

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Helen MurphyUR N21:36

W65AS

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Barbara JunghansGO N21:31
Cheryl BluettBN Nmispunched

W70A

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Val HodsdonSH N21:07

W75A

0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Sue ThomsonGO Ndid not start

W85A

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Maureen OgilvieUR N32:33

M20A

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Tom KennedyGO Nmispunched

M21A

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Robert BennettNC N15:47
2Aidan DawsonGO N16:05+0:18
3Toby WilsonGO N17:14+1:27
4Ben RattrayRR A17:17+1:30
5Andrew SmithGO N20:49+5:02
6Alex KennedyGO N21:17+5:30
7Richard PattisonBN N22:39+6:52
8Toni BachvarovaGO N24:17+8:30
9Stephen CraigNC N29:17+13:30
10Jannie NelBN N43:39+27:52

M35A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Peter FozoGO N23:25
Craig RoachSH Nmispunched
Istvan KerteszGO Nmispunched

M40A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Damien EnderbyNC N15:13
2Lee CoadyWH N15:57+0:44
3Vivien de Remy de CourcellesWH N16:44+1:31
Douglas JaySH Ndid not start

M45A

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Greg BarbourBF N14:22
2Ant NolanUR N15:39+1:17
3Miles EllisBF N17:12+2:50
4Joshua BraidwoodWH N18:22+4:00
5Peter McConaghyGO N19:25+5:03
6John McGannSH N23:25+9:03

M50A

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Shane DoyleUR N14:34
2Hamish MackieBF N14:54+0:20
3Peter AnnettsGO N16:04+1:30
4Paul MarshBF N16:12+1:38
5Dmitry StukovWH N22:28+7:54
6Jamie KennedyGO N23:59+9:25
Mark FreemanBF Nmispunched

M55A

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Andy SimpsonBF N14:35
2Graeme DawsonGO N16:25+1:50
3Mark ShinglerBF N16:35+2:00
4Glenn BurgessNC N17:13+2:38
5Peter HopperBN N17:44+3:09
6Andrew WisniewskiBF N18:10+3:35
7Michael HalmyBN N18:13+3:38 Download route in GPX format

M60A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Eoin RotheryBF N15:38
2Alex DaveyWR N17:17+1:39
3Geoff TodkillNC N19:29+3:51
4Geoff PeelNC N22:40+7:02
Russell BlatchfordIK Ndid not start
Malcolm RobertsNC Ndid not start

M65A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Gordon WilsonBN N18:24
2Colin PriceCC N19:22+0:58
3Rudi LandsiedelNC N21:29+3:05
4Peter ShepherdIK N24:31+6:07
Nick DentCC Ndid not start

M65AS

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Dave LottyUR N21:31

M70A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Steve FlickBN N14:55
2Ross BarrGO N15:19+0:24
3Terry BluettBN N16:45+1:50
4Jim MerchantGO N17:46+2:51
5Terry MurphyUR N28:18+13:23

M75A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1John Le CarpentierSH N17:10
2Ron JunghansGO N21:07+3:57
3Dick OgilvieUR N21:15+4:05
4Ted MulherinWH N21:19+4:09

M80A

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Lloyd GledhillGO N18:51
2John HodsdonSH N26:52+8:01

M35AS

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Shane JenkinsNC N18:12

M45AS

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1David McGheeBN N15:00
2Stephan WagnerSH N17:11+2:11
3Paul SweeneyWH N18:54+3:54
Mark BrindleyGO Ndid not start

M55AS

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Cameron OsborneBF N18:31
2Andrew Mac DonaldBF N18:44+0:13
3Kevin RobertsGO N19:46+1:15
Colin BaileyNC Ndid not start

W Open B

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Elizabeth LewisSH N22:19
2Louise BrooksSH N46:50+24:31
Justine BrindleyGO Ndid not start

Open Novice

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Baxter PeelNC N14:51
2Ryder SeamanWR N18:02+3:11
3Shay SweeneyWH N18:20+3:29
Lucy BrindleyGO Ndid not start
Tane BrindleyGO Ndid not start
Logan SeamanWR Ndid not start

Open Easy

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Kirsten HorleyGO N14:42
Sue HealyUR Ndid not start

EOD H

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Barbara HillGO N12:37
2Ellis LeungGO N18:58+6:21
3Amylee RobertsonNC N20:22+7:45

EOD M

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1David SquiresSH N21:02
2Miriam MeischkeSH N33:34+12:32
Thomas OlbrichWH Nmispunched
Dan MurraySH Ndid not start

EOD E

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Hanson XueNo club membership14:42
1Stirling HeriotNo club membership14:42
3Chloe LeggeNo club membership25:54+11:12
Eve MurraySH Nmispunched

EOD VE

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Levi CoadyWH N18:17
2Scarlett SaundersNo club membership24:06+5:49
3Justine De RemyWH N27:21+9:04
Ferial Georgina SinclairNo club membershipdid not finish
Gin GrahamNo club membershipdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.