Orienteering Australia

Official results for Launceston Winter Sprint Extravaganza - Results for all 5 local events, race 1 - Queechy High

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Launceston Winter Sprint Extravaganza - Results for all 5 local events
Organiser: Esk Valley
Date: Saturday 8 June 2019 - Monday 10 June 2019

Race 1 - Queechy HighRace 2 - Country Club CasinoRace 2 - Country Club Casino (overall)Race 3 - LCGSRace 3 - LCGS (overall)Race 5 - BrickfieldsRace 5 - Brickfields (overall)Race 6Race 6 (overall)

Long Men

3 425 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anthony StonerAustralopers14:214:11
2Matthew CohenAustralopers15:01+0:404:23
3Kenneth McLeanEsk Valley15:12+0:514:26
4Joshua AllenAustralopers15:21+1:004:28
5Jeff DunnAustralopers15:32+1:114:32
6Jonathan McCombAustralopers15:57+1:364:39
7Bayley FisherEsk Valley16:52+2:314:55
8Will WhittingtonAustralopers17:00+2:394:57
9Paul EnkelaarAustralopers17:08+2:475:00
10Euan BestEsk Valley17:13+2:525:01
11Mark WestAustralopers17:14+2:535:01
12Riley KerrEsk Valley17:19+2:585:03
13Phil BestEsk Valley18:17+3:565:20
14Simon AllenAustralopers18:56+4:355:31
15Mick CooperAustralopers19:20+4:595:38
16Dirk NankervisEsk Valley22:43+8:226:37
17Robert CarmichaelCasual Members Tas23:20+8:596:48
18Peter CusickAustralopers28:53+14:328:25
19Niko StonerAustralopers35:41+21:2010:25
20Ron BriggsEsk Valley43:23+29:0212:40
Charlie CooperAustralopersmispunched
Paul LigginsAustralopersmispunched
Simon PhillipsEsk Valleymispunched
Jett McCombAustralopersmispunched

Long Women

3 425 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla CooperAustralopers14:404:16
2Arabella PhillipsEsk Valley14:54+0:144:21
3Cathy McCombAustralopers16:57+2:174:56
4Sussan BestEsk Valley18:45+4:055:28
5Zali McCombAustralopers18:54+4:145:31
6Eleanor McLeanEsk Valley19:06+4:265:34
7Julia Powell-DaviesAustralopers20:14+5:345:54
8Sophie BestEsk Valley22:10+7:306:28
9Meisha AustinAustralopers23:20+8:406:48
10Quinn BissettPathfinders23:27+8:476:50
11Hermione Powell-DaviesAustralopers26:18+11:387:40

Medium Men

2 725 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eddie StonerAustralopers12:174:30
2Russell KerrEsk Valley13:00+0:434:46
3Will EnkelaarAustralopers14:05+1:485:10
4Mike CalderAustralopers15:26+3:095:39
5James LaverAustralopers16:24+4:076:01
6Rod BissettPathfinders16:29+4:126:02
7Logan KerrEsk Valley16:33+4:166:04
8Bert ElsonAustralopers18:16+5:596:42
9Renny DuckettAustralopers19:35+7:187:11
10Warwick MooreAustralopers21:55+9:388:02
Greg HawthorneAustralopersmispunched

Medium Women

2 725 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clare HawthorneAustralopers11:194:09
2Sue HancockAustralopers12:37+1:184:37
3Chris BrownEsk Valley13:08+1:494:49
4Sally WayteAustralopers13:46+2:275:03
5Sarah Axman-FriendEsk Valley15:50+4:315:48
6Gayle WestAustralopers16:19+5:005:59
7Donelda NilesEsk Valley16:21+5:026:00
8Barbara TassellAustralopers16:42+5:236:07
9Lynnda CoffeyEsk Valley16:52+5:336:11
10Janet BushAustralopers17:22+6:036:22
11Jan HardyAustralopers17:37+6:186:27
12Esta BirdahicAustralopers18:00+6:416:36
13Jo-Anne BissettPathfinders20:43+9:247:36
14Miriam PalmerAustralopers21:22+10:037:50
15Jane CalderAustralopers21:44+10:257:58
16Valerie BrammallEsk Valley22:23+11:048:12
Kim EnkelaarAustralopersmispunched

Short Women

1 375 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mary HawthorneAustralopers23:5217:21

Please report errors in the result list to the organiser.