Orienteering Australia

Official results for Launceston Winter Sprint Extravaganza - Results for all 5 local events, race 3 - LCGS

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Launceston Winter Sprint Extravaganza - Results for all 5 local events
Organiser: Esk Valley
Date: Saturday 8 June 2019 - Monday 10 June 2019

Race 1 - Queechy HighRace 2 - Country Club CasinoRace 2 - Country Club Casino (overall)Race 3 - LCGSRace 3 - LCGS (overall)Race 5 - BrickfieldsRace 5 - Brickfields (overall)Race 6Race 6 (overall)

Long Men

2 750 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Euan BestEsk Valley18:416:47
2Anthony StonerAustralopers19:23+0:427:02
3Jonathan McCombAustralopers19:41+1:007:09
4Matt PattenEsk Valley19:46+1:057:11
5Matthew CohenAustralopers19:59+1:187:16
6Tom PoortenaarAustralopers20:48+2:077:33
7Jeff DunnAustralopers21:44+3:037:54
8Paul LigginsAustralopers22:01+3:208:00
9Mark WestAustralopers22:08+3:278:02
10Will WhittingtonAustralopers22:48+4:078:17
11Paul EnkelaarAustralopers23:07+4:268:24
12Simon PhillipsEsk Valley23:32+4:518:33
13Jett McCombAustralopers23:52+5:118:40
14Phil BestEsk Valley24:16+5:358:49
15Mick CooperAustralopers25:06+6:259:07
16Robert CarmichaelCasual Members Tas30:19+11:3811:01
17Dirk NankervisEsk Valley31:03+12:2211:17
18Peter CusickAustralopers34:39+15:5812:36
19Niko StonerAustralopers45:39+26:5816:36
20Ron BriggsEsk Valley1:03:13+44:3222:59
Charlie CooperAustralopersmispunched
Riley KerrEsk Valleymispunched
Kenneth McLeanEsk Valleymispunched

Long Women

2 750 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arabella PhillipsEsk Valley20:497:34
2Sussan BestEsk Valley24:01+3:128:44
3Zali McCombAustralopers24:59+4:109:05
4Eleanor McLeanEsk Valley25:48+4:599:22
5Julia Powell-DaviesAustralopers26:51+6:029:45
6Sophie BestEsk Valley27:17+6:289:55
7Quinn BissettPathfinders30:30+9:4111:05
8Meisha AustinAustralopers35:25+14:3612:52
9Hermione Powell-DaviesAustralopers35:28+14:3912:53
Bayley FisherEsk Valleymispunched
Cathy McCombAustralopersmispunched
Mikayla CooperAustralopersmispunched

Medium Men

1 975 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eddie StonerAustralopers17:549:03
2Miriam PalmerAustralopers19:41+1:479:57
3Russell KerrEsk Valley22:19+4:2511:17
4Jack WickhamEsk Valley26:09+8:1513:14
5Logan KerrEsk Valley26:53+8:5913:36
6Bert ElsonAustralopers27:12+9:1813:46
7James LaverAustralopers28:23+10:2914:22
8Renny DuckettAustralopers28:55+11:0114:38
9Will EnkelaarAustralopers29:04+11:1014:43
10Mike CalderAustralopers29:15+11:2114:48
11Warwick MooreAustralopers30:20+12:2615:21
12Greg HawthorneAustralopers32:59+15:0516:42
13Rod BissettPathfinders33:08+15:1416:46

Medium Women

1 975 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sue HancockAustralopers20:0010:07
2Chris BrownEsk Valley20:49+0:4910:32
3Gayle WestAustralopers23:45+3:4512:01
4Sally WayteAustralopers24:29+4:2912:23
5Donelda NilesEsk Valley24:48+4:4812:33
6Esta BirdahicAustralopers25:41+5:4113:00
7Jan HardyAustralopers27:05+7:0513:42
8Lynnda CoffeyEsk Valley28:10+8:1014:15
9Barbara TassellAustralopers30:17+10:1715:20
10Jane CalderAustralopers31:45+11:4516:04
11Janet BushAustralopers32:28+12:2816:26
12Valerie BrammallEsk Valley36:12+16:1218:19
13Jo-Anne BissettPathfinders38:12+18:1219:20
Kim EnkelaarAustralopersmispunched
Anabelle HawthorneEsk Valleydid not finish

Short Men

1 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angus BrockEsk Valley32:0130:29

Short Women

1 050 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alice PattenEsk Valley18:5317:59
2Tamsyn BrockEsk Valley23:10+4:1722:03

Please report errors in the result list to the organiser.