Orienteering Australia

Official results for Ruffey Lake Park Sprint & Sprint into Spring prize giving (PopUp Sprint )

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Ruffey Lake Park Sprint & Sprint into Spring prize giving (PopUp Sprint )
Organiser: Orienteering Victoria
Date: Saturday 30 November 2019

Long

2 700 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Frederic TranchandNo club membership12:534:46
2Aston KeyMF V13:26+0:334:58
3Kerrin RattrayMF V14:24+1:315:20
4Bruce ArthurMF V16:12+3:196:00
5James RobertsonBG V16:31+3:386:07
6Mason ArthurMF V17:00+4:076:17
7Jensen KeyMF V17:10+4:176:21
8Peter HobbsDR V17:36+4:436:31
9Daniel StottYV V18:31+5:386:51
10Tim HatleyBK V18:46+5:536:57
11Torren ArthurMF V18:59+6:067:01
12Liis JohansonMF V19:45+6:527:18
13Nicholas CollinsBK V19:59+7:067:24
13Toby CooperBK V19:59+7:067:24
15Aislinn PrendergastEU V20:10+7:177:28
16Ted van GeldermalsenYV V21:26+8:337:56
17Lachlan FeuerherdtBG V21:48+8:558:04
18Blair TrewinYV V21:54+9:018:06
19Damian SpencerDR V22:02+9:098:09
20Ian DoddDR V22:32+9:398:20
21Natasha KeyMF V23:57+11:048:52
22Warwick WilliamsEU V24:06+11:138:55
23Cormac McCarthyYV V24:57+12:049:14
24Stephen CollinsBK V25:32+12:399:27
25Moira KufferVIC26:04+13:119:39
26Hania LadaYV V26:36+13:439:51
27Helen WalpoleDR V26:46+13:539:54
28Steven O'ConnellBK V26:57+14:049:58
29Nova MathewsDR V27:18+14:2510:06
30Sarah DaviesDR V27:55+15:0210:20
31Sarah LoveDR V28:11+15:1810:26
32Jim GlaspoleNE V28:23+15:3010:30
33Josie YeatmanNE V30:37+17:4411:20
34Gianpiero CossuBG V31:47+18:5411:46
35Maree PlattBG V31:56+19:0311:49
36Bill VandendoolMF V32:02+19:0911:51
37Wayne LoveDR V32:14+19:2111:56
38Peter LadaYV V36:43+23:5013:35
Ian DaviesDR Vmispunched
James LoveDR Vmispunched
Roch PrendergastEU Vdid not finish

Medium

2 000 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Milla KeyMF V17:048:32
2Sophie TavernaCH V17:21+0:178:40
3Jayne SalesMF V20:00+2:5610:00
4Luke FeuerherdtBG V20:35+3:3110:17
5Wendy TavernaCH V21:11+4:0710:35
6Lucas KentYV V21:23+4:1910:41
7Dennis MewsBK V21:32+4:2810:46
8Joshua FeuerherdtBG V22:43+5:3911:21
9Peter DalwoodDR V22:59+5:5511:29
10Ray ScaddanVIC24:00+6:5612:00
11Sammy LoveDR V24:45+7:4112:22
12Stuart McWilliamDR V25:07+8:0312:33
13Philippa Lohmeyer-CollinsBK V26:27+9:2313:13
14Murray HannaBK V26:57+9:5313:28
15Geoff AdamsBK V27:14+10:1013:37
16Eleanor WilliamsBG V27:20+10:1613:40
17Mark BesleyDR V27:52+10:4813:56
18Margi FreemantleYV V28:01+10:5714:00
19Judi HerkesBK V28:46+11:4214:23
20Greg TamblynBK V29:27+12:2314:43
21Debbie DoddDR V29:49+12:4514:54
22Pamela KingDR V31:42+14:3815:51
23Peter GroverDR V33:24+16:2016:42
24Dennis TrewinYV V36:49+19:4518:24
25Ainslie CumminsDR V43:47+26:4321:53
26Judy PrendergastEU V46:26+29:2223:13
27Michael HubbertBK V52:42+35:3826:21
Barry McCraeYV Vmispunched

Short

1 300 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew LaytonNE V15:4312:05
2Ella LangYV V16:39+0:5612:48
3Joel CrothersDR V18:48+3:0514:27
4Sue CollardBK V19:11+3:2814:45
5Lydia StottYV V22:12+6:2917:04
6Josh LaytonNE V25:48+10:0519:50
7Elijah SpencerDR V27:28+11:4521:07

Please report errors in the result list to the organiser.