Orienteering Australia

Official results for Ruffey Lake Park Sprint & Sprint into Spring prize giving (PopUp Sprint )

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Ruffey Lake Park Sprint & Sprint into Spring prize giving (PopUp Sprint )
Organiser: Orienteering Victoria
Date: Saturday 30 November 2019

Classes: Show all | Long | Medium | Short

BG V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Luke FeuerherdtMedium (28)20:35+3:3110:17
5James RobertsonLong (40)16:31+3:386:07
8Joshua FeuerherdtMedium (28)22:43+5:3911:21
16Eleanor WilliamsMedium (28)27:20+10:1613:40
17Lachlan FeuerherdtLong (40)21:48+8:558:04
34Gianpiero CossuLong (40)31:47+18:5411:46
35Maree PlattLong (40)31:56+19:0311:49

BK V

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Sue CollardShort (7)19:11+3:2814:45
7Dennis MewsMedium (28)21:32+4:2810:46
10Tim HatleyLong (40)18:46+5:536:57
13Philippa Lohmeyer-CollinsMedium (28)26:27+9:2313:13
13Nicholas CollinsLong (40)19:59+7:067:24
13Toby CooperLong (40)19:59+7:067:24
14Murray HannaMedium (28)26:57+9:5313:28
15Geoff AdamsMedium (28)27:14+10:1013:37
19Judi HerkesMedium (28)28:46+11:4214:23
20Greg TamblynMedium (28)29:27+12:2314:43
24Stephen CollinsLong (40)25:32+12:399:27
27Michael HubbertMedium (28)52:42+35:3826:21
28Steven O'ConnellLong (40)26:57+14:049:58

CH V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Sophie TavernaMedium (28)17:21+0:178:40
5Wendy TavernaMedium (28)21:11+4:0710:35

DR V

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Joel CrothersShort (7)18:48+3:0514:27
7Elijah SpencerShort (7)27:28+11:4521:07
8Peter HobbsLong (40)17:36+4:436:31
9Peter DalwoodMedium (28)22:59+5:5511:29
11Sammy LoveMedium (28)24:45+7:4112:22
12Stuart McWilliamMedium (28)25:07+8:0312:33
17Mark BesleyMedium (28)27:52+10:4813:56
19Damian SpencerLong (40)22:02+9:098:09
20Ian DoddLong (40)22:32+9:398:20
21Debbie DoddMedium (28)29:49+12:4514:54
22Pamela KingMedium (28)31:42+14:3815:51
23Peter GroverMedium (28)33:24+16:2016:42
25Ainslie CumminsMedium (28)43:47+26:4321:53
27Helen WalpoleLong (40)26:46+13:539:54
29Nova MathewsLong (40)27:18+14:2510:06
30Sarah DaviesLong (40)27:55+15:0210:20
31Sarah LoveLong (40)28:11+15:1810:26
37Wayne LoveLong (40)32:14+19:2111:56
Ian DaviesLong (40)mispunched
James LoveLong (40)mispunched

EU V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Aislinn PrendergastLong (40)20:10+7:177:28
22Warwick WilliamsLong (40)24:06+11:138:55
26Judy PrendergastMedium (28)46:26+29:2223:13
Roch PrendergastLong (40)did not finish

MF V

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Milla KeyMedium (28)17:048:32
2Aston KeyLong (40)13:26+0:334:58
3Jayne SalesMedium (28)20:00+2:5610:00
3Kerrin RattrayLong (40)14:24+1:315:20
4Bruce ArthurLong (40)16:12+3:196:00
6Mason ArthurLong (40)17:00+4:076:17
7Jensen KeyLong (40)17:10+4:176:21
11Torren ArthurLong (40)18:59+6:067:01
12Liis JohansonLong (40)19:45+6:527:18
21Natasha KeyLong (40)23:57+11:048:52
36Bill VandendoolLong (40)32:02+19:0911:51

NE V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matthew LaytonShort (7)15:4312:05
6Josh LaytonShort (7)25:48+10:0519:50
32Jim GlaspoleLong (40)28:23+15:3010:30
33Josie YeatmanLong (40)30:37+17:4411:20

VIC

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Ray ScaddanMedium (28)24:00+6:5612:00
25Moira KufferLong (40)26:04+13:119:39

YV V

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Ella LangShort (7)16:39+0:5612:48
5Lydia StottShort (7)22:12+6:2917:04
6Lucas KentMedium (28)21:23+4:1910:41
9Daniel StottLong (40)18:31+5:386:51
16Ted van GeldermalsenLong (40)21:26+8:337:56
18Blair TrewinLong (40)21:54+9:018:06
18Margi FreemantleMedium (28)28:01+10:5714:00
23Cormac McCarthyLong (40)24:57+12:049:14
24Dennis TrewinMedium (28)36:49+19:4518:24
26Hania LadaLong (40)26:36+13:439:51
38Peter LadaLong (40)36:43+23:5013:35
Barry McCraeMedium (28)mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.