Orienteering Australia

Official results for 2021 Easter 3 Days + NOL , aust 3 Days - Day 1 - Elite

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2021 Easter 3 Days + NOL
Organisers: Bennelong Northside Orienteers / Central Coast Orienteers / Goldseekers Orienteers / Orienteering NSW
Date: Friday 2 April 2021 - Monday 5 April 2021

Elite PrologueAust 3 Days - Day 1 - EliteAust 3 Days - Day 1 - Elite (overall)Aust 3 Days - Day 2 - EliteAust 3 Days - Day 2 - Elite (overall)Aust 3 Days - Day 3 - EliteAust 3 Days - Day 3 - Elite (overall)

Classes: Show all | M18E | W18E | M20E | W20E | M21E | W21E | M/W10S | M10A | W10A | M12A | W12A | M14A | W14A | M16A | W16A | M20A | W20A | M21A | W21A | SLEDGE | W21AS | M35A | W35A | M35AS | W35AS | M40A | W40A | M45A | W45A | M45AS | W45AS | M50A | W50A | M55A | W55A | M55AS | W55AS | M60A | W60A | M65A | W65A | M65AS | W65AS | M70A | W70A | M75A | W75A | M80A | W80A | M85A | W85A | M Junior B | W Junior B | M Open B | W Open B | M/W EB | M/W VE B | Volunteer | Spectator

Men 18 Elite

5 090 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam WoolfordST N44:388:46
2Toby CazzolatoSW S49:24+4:469:42
3Oskar MellaST N52:10+7:3210:14
4Niko StonerTF T57:40+13:0211:19
5Callum WhiteVI V59:37+14:5911:42
6Torren ArthurVI V1:06:34+21:5613:04
7Selwyn SweeneyST N1:11:16+26:3814:00
8Lochlann HoganQC Q1:22:43+38:0516:15
9Cameron WillST N1:29:33+44:5517:35
10Remi AfnanSW S1:30:57+46:1917:52
11Kelvin MengST N2:07:26+1:22:4825:02
William CoxQC Qdid not start

Women 18 Elite

4 080 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla EnderbyST N57:0313:58
2Sophie TavernaVI V1:00:53+3:5014:55
3Zali McCombTF T1:02:07+5:0415:13
4Justine HobsonCC A1:06:00+8:5716:10
5Natalie MillerCC A1:15:45+18:4218:33
6Julia Powell-DaviesTF T1:19:09+22:0619:23
Sophie ArthurVI Vnot competing
Milla KeyVI Vnot competing

Men 20 Elite

5 090 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan ShinglerST N38:207:31
2Jensen KeyVI V39:41+1:217:47
3Tristan MillerCC A42:58+4:388:26
4David StocksCC A44:46+6:268:47
5Blake ReinbottQC Q48:39+10:199:33
6Mason ArthurVI V49:05+10:459:38
7Samuel GarbelliniQC Q50:26+12:069:54
8Ethan PenckSW S53:00+14:4010:24
9Will WhittingtonTF T53:14+14:5410:27
10Grant ReinbottQC Q56:02+17:4211:00
11Andrew KerrCC A57:21+19:0111:16
12Brody McCarthyVI V58:08+19:4811:25
13Max GrivellSW S58:32+20:1211:29
14Ryan GrayQC Q1:00:21+22:0111:51
15Jack MarschallSW S1:07:28+29:0813:15
16Toby LangCC A1:11:33+33:1314:03
17Oscar WoolfordST N1:20:10+41:5015:44
18Riley GraingerST N1:34:02+55:4218:28

Women 20 Elite

4 080 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla CooperTF T44:2810:53
2Emily SorensenSW S50:21+5:5312:20
3Nea ShinglerST N51:24+6:5612:35
4Abigail GeorgeSW S52:09+7:4112:46
5Mikaela GrayQC Q55:15+10:4713:32
6Julia GannonQC Q57:17+12:4914:02
7Arabella PhillipsTF T58:16+13:4814:16
8Serena DoyleST N1:02:14+17:4615:15
9Nina GannonQC Q1:04:33+20:0515:49
10Joanna GeorgeSW S1:07:36+23:0816:34
11Claire BurgessST N1:09:11+24:4316:57
12Tshinta HopperST N1:20:31+36:0319:44
13Ellen CurrieST N1:29:00+44:3221:48
Caitlyn YoungCC Adid not finish
Elin ErneCC Adid not start
Ella CuthbertCC Adid not start

Men 21 Elite

5 820 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matt DoyleCC A38:546:41
1Aston KeyVI V38:546:41
3Patrick JaffeVI V39:03+0:096:42
4Martin DentCC A42:15+3:217:15
5Angus HainesSW S43:39+4:457:30
6Alastair GeorgeST N43:58+5:047:33
7Matthew CraneCC A44:00+5:067:33
8Patrick MillerCC A45:16+6:227:46
9Jarrah DayCC A45:56+7:027:53
10Brodie NankervisVI V46:12+7:187:56
11Toby WilsonST N46:41+7:478:01
12Rob PrestonST N48:04+9:108:15
13Rob BennettST N48:07+9:138:16
14Paul de JonghCC A50:26+11:328:39
15Ryan StocksCC A51:05+12:118:46
15Tomas KrajcaCC A51:05+12:118:46
17Stephen MelhuishCC A52:36+13:429:02
18Dante AfnanSW S54:42+15:489:23
19Alex MasseyST N55:25+16:319:31
20Jack NeumannQC Q56:47+17:539:45
21Riley de JongQC Q57:19+18:259:50
22Dave MeyerST N57:20+18:269:51
23Ricky ThackrayWN W58:29+19:3510:02
24Mark BourneCC A59:48+20:5410:16
25Daniel GrayQC Q1:00:20+21:2610:21
26Duncan CurrieST N1:00:34+21:4010:24
27Andrew BrownST N1:03:17+24:2310:52
28Andrew SmithST N1:12:17+33:2312:25
29Lachlan HowardQC Q1:27:38+48:4415:03
Sam ParkinsonST Ndid not finish
Hamish ProsserCC Adid not finish
Bruce ArthurVI Vnot competing
Grant BluettCC Anot competing
Gareth CandyCC Anot competing
Jemery DayTF Tnot competing
Lachlan HallettSW Snot competing
James McQuillanST Nnot competing
Ian MeyerSH Nnot competing
Ben RattrayCC Anot competing
Jim RussellVI Vnot competing
Justin StaffordST Nnot competing
Steven TodkillST Nnot competing
Thomas GarbelliniQC Qdid not start
Kasimir GregoryST Ndid not start
Richard GoonanVI Vdid not start

Women 21 Elite

4 840 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Olivia SprodSW S48:4710:04
2Anna SheldonQC Q51:01+2:1410:32
2Krystal NeumannQC Q51:01+2:1410:32
4Ellie de JongQC Q54:47+6:0011:19
5Grace CraneCC A54:59+6:1211:21
6Rebecca GeorgeST N55:17+6:3011:25
7Shannon JonesCC A56:21+7:3411:38
8Kathryn PrestonVI V56:33+7:4611:41
9Caroline PigerreQC Q57:00+8:1311:46
10Aislinn PrendergastVI V57:06+8:1911:47
11Zoe DowlingTF T59:02+10:1512:11
12Evalin BrautigamSW S1:00:52+12:0512:34
13Tara MelhuishCC A1:02:55+14:0812:59
14Theresia MeissnerCAS V1:02:58+14:1113:00
15Nicola BlatchfordST N1:05:10+16:2313:27
16Elise PalethorpeCC A1:08:44+19:5714:12
17Melissa AnnettsST N1:11:19+22:3214:44
18Lanita SteerSW S1:19:39+30:5216:27
19Toni BachvarovaST N1:25:31+36:4417:40
20Nicole MealingST N1:26:38+37:5117:53
21Laurel GannonQC Q1:31:52+43:0518:58
Asha SteerVI Vdid not finish
Susanne CasanovaSW Snot competing
Kathie DentCC Anot competing
Aniko Fozo-KerteszST Nnot competing
Mace NeveCC Anot competing
Briohny SeamanST Nnot competing
Nat TurnerBK Vnot competing
Clare BrownridgeVI Vdid not start

M/W10Shadow

1 610 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Euan SheddenSH N11:337:10
2Tessa RadajewskiPO A13:04+1:318:06
3George KinneallyWH N13:48+2:158:34
4Ryder SeamanWR N14:56+3:239:16
5Rui Bluett-JonesAO A15:16+3:439:28
6Logan SeamanWR N15:32+3:599:38
7Hamilton KinneallyWH N16:13+4:4010:04
8Banjo Bluett-JonesAO A16:24+4:5110:11
9Elliott McQuillanWH N19:00+7:2711:48
10Emily WardropYV V20:07+8:3412:29
11Victoria SherlockBF N21:57+10:2413:38
12Franklin SmythSO Q21:58+10:2513:38
13Neo KozmaBK V23:16+11:4314:27
14Laura KeechMF V23:48+12:1514:46
15Elle KeechMF V25:48+14:1516:01
16Florence CraneAO A26:24+14:5116:23
17Eleanor HallettTE S27:23+15:5017:00
18Marta LinehanRR A31:37+20:0419:38
19Ben ByrneNo club membership41:47+30:1425:57
20Alison SkarbekMF V51:27+39:5431:57
Aiden McQuillanWH Nmispunched
Lachlan GraingerGO Nnot competing

Men 10A

1 610 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shay SweeneyWH N13:538:37
2Zaf Bluett-JonesAO A15:02+1:099:20
3Ben MansellBS A15:31+1:389:38
4Baxter PeelNC N16:24+2:3110:11
5Luca SchulzUG Q17:08+3:1510:38

Women 10A

1 610 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Layla DentRR A15:229:32
2Veronika IskhakovaRR A16:15+0:5310:05
3Alma WalterRR A17:08+1:4610:38
4Justine de Remy de CourcellesWH N18:07+2:4511:15
5Isobel WalterRR A19:12+3:5011:55
6Angelina KozmaBK V20:33+5:1112:45
7Harriet WilliamsonBS A33:02+17:4020:31
8Nicola McConaghyGO N36:58+21:3622:57

Men 12A

2 080 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hayden DentRR A11:105:22
2Connor DentRR A12:12+1:025:51
3Alton FreemanBF N12:53+1:436:11
4Ben MarschallTT S14:12+3:026:49
5Rory SheddenSH N14:50+3:407:07
6Mica WalterRR A20:02+8:529:37
7Kari MarshBF N22:11+11:0110:39
8Callum BryantEN Q23:26+12:1611:15
9Julian WilliamsonBS A26:54+15:4412:55
10Sam MorrisBN N35:25+24:1517:01

Women 12A

2 080 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ariadna IskhakovaRR A15:527:37
2Katy HoggPO A19:30+3:389:22
3Elin SchulzUG Q23:50+7:5811:27
4Mira WalterRR A34:51+18:5916:45
5Ruby DowdellGS N40:01+24:0919:14
6Eliza ByrneNo club membership52:58+37:0625:27
7Ava MeyerDR V59:41+43:4928:41

Men 14A

3 330 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRR A27:298:15
2Alex WoolfordBB N28:49+1:208:39
3Miles BryantEN Q33:43+6:1410:07
4Eddie StonerAL T35:51+8:2210:45
5Curtis PepperBN N40:52+13:2312:16
6Adrian GarbelliniEN Q43:45+16:1613:08
7James ColwellRR A47:49+20:2014:21
8Jonathan NolanUR N50:49+23:2015:15
9Max WalterRR A50:53+23:2415:16
10Austin ClemLI S51:20+23:5115:24
Angus ByrneCAS Nmispunched
Ben McConaghyGO Ndid not start
Joshua MansellBS Adid not start

Women 14A

2 970 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aoife RotheryRR A35:2311:54
2Liana StubbsAL T39:55+4:3213:26
3Lyra SimpsonBF N49:28+14:0516:39
4Rebecca CraigNC N53:05+17:4217:52
5Maggie MackayUR N58:16+22:5319:37
6Savanna SweeneyWH N1:02:19+26:5620:58
7Alice RadajewskiPO A1:10:20+34:5723:40
Sammy LoveDR Vmispunched
Amy DuftyBO Wdid not start
Ella HoggPO Adid not start
Mara ErneNo club membershipdid not start

Men 16A

3 850 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Owen RadajewskiPO A49:4012:54
2Paul GarbelliniEN Q51:42+2:0213:25
3Dylan BryantEN Q54:01+4:2114:01
4Jett McCombAL T54:20+4:4014:06
5Cooper HorleyGO N58:00+8:2015:03
6Henri du ToitMF V58:52+9:1215:17
7Bodie TerrillBS A59:51+10:1115:32
8Jamie WoolfordBB N1:01:09+11:2915:52
9Jamie MarshBF N1:06:37+16:5717:18
10Callum WalandKG N1:07:01+17:2117:24
11Timothy McConaghyGO N1:10:15+20:3518:14
12Charlie CooperAL T1:14:23+24:4319:19
13Tommy MellaNC N1:14:51+25:1119:26
14Oliver McFarlaneBF N1:19:47+30:0720:43
15Riley KerrEV T1:21:27+31:4721:09
16Oliver FreemanBF N1:37:29+47:4925:19
Isaac MaddenLO Wmispunched
Henry SmythSO Qmispunched
Kieran JosephGO Ndid not finish
Liam DuftyBO Wdid not start

Women 16A

3 280 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N39:4712:07
2Milla KeyMF V48:10+8:2314:41
3Sara GarbelliniEN Q51:53+12:0615:49
4Tara PowellAL T53:11+13:2416:12
5Ingrid Shelton AgarAO A53:53+14:0616:25
6Sophie ArthurMF V1:00:13+20:2618:21
Louise BarbourBF Nmispunched
Julia BarbourBF Nmispunched

Men 20A

3 860 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joseph WilsonBS A52:1013:30
2Clyde McGheeBN N1:04:08+11:5816:36
3James LoveDR V1:24:14+32:0421:49
4Rubin SmythSO Q1:30:30+38:2023:26
Brendan WilsonBS Adid not start
Leith SodenOH Sdid not start
Angus LeungGO Ndid not start

Women 20A

3 280 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlin MaddenLO W55:0516:47
2Laura de JongRR Q1:16:57+21:5223:27
3Aurelie ValaisWH N1:46:03+50:5832:19
Martine ValaisWH Nmispunched

Men 21A

4 580 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gary BuchanEU V1:40:2321:55
2Robert HembrowOH S1:44:21+3:5822:47
Daniel Del DotBS Adid not start

Women 21A

3 860 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anna DowlingAL T47:3812:20
2Sally-Anne TodkillNC N1:35:26+47:4824:43
3Nat TurnerBK V1:36:46+49:0825:04
4Brigitta Hembrow GerseyOH S1:40:59+53:2126:09

SLEDGE

3 880 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian MeyerSH N33:438:41
2Lachlan HallettTE S36:18+2:359:21
3Steven TodkillNC N42:06+8:2310:51
4Clinton RussellGS N42:31+8:4810:57
5Andrew SlatteryRR A43:34+9:5111:13
6Matthew SherlockBF N44:51+11:0811:33
7Patrick Shelton AgarAO A45:26+11:4311:42
8Huon WilsonGO N45:30+11:4711:43
9Bruce PatersonAR V45:36+11:5311:45 Download route in GPX format
10Hamish MackieBF N45:49+12:0611:48
11Barbara HillGO N45:50+12:0711:48
12Fergus FitzwaterMF V46:33+12:5011:59
13Lilian PorepNo club membership46:38+12:5512:01
14Graham TurnerNo club membership46:42+12:5912:02
15David BrayGO N46:54+13:1112:05
16Tony HillGO N51:09+17:2613:10
16David McGheeBN N51:09+17:2613:10
18Darren SlatteryBN N51:16+17:3313:12
19Dan MartinCC N51:18+17:3513:13
20Sam HillNo club membership51:22+17:3913:14
21Andrew WisniewskiBF N51:27+17:4413:15
22Phoebe DentRR A51:29+17:4613:16
23Nick WilmottGS N52:07+18:2413:25
24Luke WilmottCC N1:00:21+26:3815:33
25Adam HorleyGO N1:01:16+27:3315:47
26Jose ZapataRR A1:01:32+27:4915:51
27Samuel WilsonRR A1:01:37+27:5415:52
28Jamie KennedyGO N1:02:05+28:2216:00
29Daniel PorepNo club membership1:09:44+36:0117:58
30Alitia DougallBN N1:10:42+36:5918:13
31Robert HerkesGO N1:15:37+41:5419:29
32Peter HopperBN N2:30:51+1:57:0838:52
John Shelton AgarAO Amispunched
Mark ShinglerBF Nmispunched
Finn MackayUR Ndid not finish
Stuart LawrieNo club membershipdid not start
Andrew MackenNo club membershipdid not start

Women 21AS

3 330 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola MarshallAL T44:4613:26
2Carys ConnickBS A46:37+1:5113:59

Men 35A

5 150 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Istvan KerteszGO N1:08:0113:12
2Wayne EliotUR N1:09:26+1:2513:28
3Eric SmythSO Q1:18:43+10:4215:17
4Ian McKenzieUR N1:39:14+31:1319:16
5Jason RutkowskiGS N2:11:51+1:03:5025:36

Women 35A

3 860 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mace NeveRR A45:4511:51
2Aniko Fozo-KerteszGO N47:32+1:4712:18
3Briohny SeamanWR N49:31+3:4612:49
4Moira KüfferYV V55:37+9:5214:24
Natalya FilippovaIK Ndid not start

Men 35AS

3 850 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve DoyleAO A59:0015:19
2Peter FozoGO N1:01:54+2:5416:04
3Tony BryantEN Q1:13:44+14:4419:09
4Emile AltmannNC N1:17:41+18:4120:10
5Alan KüfferYV V1:22:31+23:3121:25
6Dan SmithWH N1:27:25+28:2522:42
7Tim WardropYV V1:27:38+28:3822:45
Mark ColwellRR Amispunched

Women 35AS

2 860 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alice MartinCC N38:1513:22
2Kirrilee RussellCAS N42:12+3:5714:45
3Nikolett HalmaiGO N43:07+4:5215:04
4Jenna LinehanRR A54:04+15:4918:54
5Nerise McQuillanWH N1:09:18+31:0324:13
6Taria SmythSO Q1:25:42+47:2729:57
Caroline JenkinsNC Nmispunched
Bronwyn StaffordNC Ndid not start

Men 40A

4 580 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gareth CandyAO A41:179:00
2Tom WalterRR A43:13+1:569:26
3Ben SchulzUG Q46:36+5:1910:10
4Ben RattrayRR A48:22+7:0510:33
5Matthew CohenAL T49:54+8:3710:53
6Glenn MeyerDR V52:47+11:3011:31
7Fedor IskhakovRR A54:02+12:4511:47
8James McQuillanWH N56:20+15:0312:17
9Vivien de Remy de CourcellesWH N1:05:58+24:4114:24

Women 40A

3 860 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marina IskhakovaRR A42:3611:02
2Melissa GangemiYV V56:39+14:0314:40
3Kathie DentRR A1:00:31+17:5515:40
4Virpi KomulainenBN N1:00:47+18:1115:44
5Samantha HoweNC N1:07:35+24:5917:30
6Ruth SheddenSH N1:07:39+25:0317:31
7Belinda KinneallyWH N1:19:34+36:5820:36
8Emmanuelle ConvertWH N1:25:33+42:5722:09
Rebecca ByrneCAS Nmispunched
Kelly CandyAO Adid not start

Men 45A

4 200 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Grant BluettAO A36:328:41
2Bruce ArthurMF V37:48+1:169:00
3Rob WalterRR A40:51+4:199:43
4Fredrik JohanssonMF V43:56+7:2410:27
5Tate NeedhamRR A46:31+9:5911:04
6Andy HoggPO A47:08+10:3611:13
7Craig FeuerherdtBG V47:48+11:1611:22
8Simon RouseDR V48:49+12:1711:37
9Dion KeechMF V49:58+13:2611:53
10Angus SheddenSH N52:50+16:1812:34
11Douglas JaySH N59:15+22:4314:06
12Ant NolanUR N1:16:22+39:5018:10
13Anthony StonerAL T1:20:50+44:1819:14
14Miles EllisBF N1:30:24+53:5221:31
15Phil ClemLI S1:44:40+1:08:0824:55
Scott ByrneCAS Ndid not finish
Ken MansellBS Adid not finish
Stuart DeaneGO Ndid not start
Paul CuthbertPO Adid not start
Damien EnderbyNC Ndid not start
Craig DuftyBO Wdid not start

Women 45A

3 850 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tracy MarshBF N46:0411:57
2Allison JonesRR A49:34+3:3012:52
3Belinda AllisonRR A49:35+3:3112:52
4Jenny CasanovaWA S52:43+6:3913:41
5Emily WalterRR A53:25+7:2113:52
6Susanne CasanovaTE S53:55+7:5114:00
7Natalie SmithPO A54:52+8:4814:15
8Meredith GrayUG Q1:01:59+15:5516:05
9Alison StubbsAL T1:06:05+20:0117:09
10Michelle SchulzUG Q1:17:09+31:0520:02
11Melissa JosephGO N1:17:23+31:1920:05
12Shiona WillIK N1:22:41+36:3721:28
13Kate MarschallTT S1:33:20+47:1624:14
14Vicky MansellBS A1:41:45+55:4126:25
15Silke SpeierBS A1:49:15+1:03:1128:22
16Melanie ChristieUR N1:58:53+1:12:4930:52
Meisha AustinAL Tmispunched
Deirdre SharkeyPO Adid not finish
Cathy HoggPO Adid not start
Rachel WestBO Wdid not start

Men 45AS

2 860 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew HobsonBS A42:5014:58
2Greg WilsonBS A43:38+0:4815:15
3Shane JenkinsNC N45:10+2:2015:47
4Dave DorlingBN N48:25+5:3516:55
5Paul SweeneyWH N49:04+6:1417:09
6Greg CatesYV V51:28+8:3817:59
7Kris PattersonBB Q51:42+8:5218:04
8Dale TavernaCH V1:14:17+31:2725:58
Wayne LoveDR Vmispunched

Women 45AS

2 670 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare HawthorneAL T31:3411:49
2Edith GrayAO A38:22+6:4814:22
3Rachael PovahBN N42:38+11:0415:58
4Anna SkarbekMF V44:04+12:3016:30
5Jo HobsonBS A45:56+14:2217:12
6Wendy TavernaCH V46:05+14:3117:15
7Saacha DonaldsonBF N46:38+15:0417:27
8Elise ClemLI S1:01:56+30:2223:11
9Kathryn TarrYV V1:03:47+32:1323:53
10Anne ArthurMF V1:07:51+36:1725:24
11Heather O'DonnellYV V1:08:57+37:2325:49
12Saffron SweeneyWH N1:10:37+39:0326:26
13Wendy McConaghyGO N1:21:02+49:2830:20
14Sally DevenishGS N1:21:23+49:4930:28

Men 50A

4 200 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jock DavisBF N41:209:50
2Jonathan McCombAL T44:18+2:5810:32
3Matthew StocksBS A47:15+5:5511:15
4Scott SimsonNC N49:17+7:5711:44
5Blair TrewinYV V51:28+10:0812:15
6Paul MarshBF N54:54+13:3413:04
7Mark FreemanBF N56:16+14:5613:23
8Shane DoyleUR N58:06+16:4613:50
9Wayne PepperBN N1:01:59+20:3914:45
10Shane TrotterNC N1:03:29+22:0915:06
11Peter McConaghyGO N1:15:14+33:5417:54
12Ruhi AfnanYA S1:18:13+36:5318:37
13Peter MillerBS A1:18:58+37:3818:48
14Michael RadajewskiPO A1:19:12+37:5218:51
15Greg LanePO A1:19:33+38:1318:56
16Joseph GarbelliniEN Q1:57:17+1:15:5727:55
Brenton GrayUG Qdid not finish
Peter AnnettsGO Ndid not finish
Stephen CraigNC Ndid not start
Rohan HyslopPO Adid not start
Paul LigginsAL Tdid not start
Lukas ErneNo club membershipdid not start

Women 50A

3 330 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jennifer EnderbyNC N37:2511:14
2Cath ChalmersRR A39:49+2:2411:57
3Cathy McCombAL T39:57+2:3211:59
4Martina CraigNC N45:04+7:3913:32
5Sheralee BaileyBN N49:03+11:3814:43
6Alison InglisBS A49:28+12:0314:51
7Linda SestaUR N55:38+18:1316:42
8Tania KennedyGO N1:01:52+24:2718:34
9Margaret PeelNC N1:09:46+32:2120:57
10Kirsten WehnerWE A1:10:18+32:5321:06
11Chris StocksBS A1:16:21+38:5622:55
12Alexa TroedsonBF N1:22:45+45:2024:50
13Karen LanganWH N1:39:08+1:01:4329:46
Susan GeorgeTT Smispunched
Sandra AfnanYA Smispunched
Helen O'CallaghanBB Nmispunched
Zara SodenOH Sdid not start
Martina ErneNo club membershipdid not start

Men 55A

3 850 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BarbourBF N38:289:59 Download route in GPX format
2Jemery DayAL T47:05+8:3712:13
3Geoff LawfordEU V47:35+9:0712:21
4Tony WoolfordBB N51:42+13:1413:25
5Steve CooperYA S53:50+15:2213:58
6Simon GeorgeBF N55:40+17:1214:27 Download route in GPX format
7Glenn BurgessNC N56:14+17:4614:36
8Andy SimpsonBF N57:42+19:1414:59
9Lance ReadUG Q59:06+20:3815:21
10David GreenIK N1:01:27+22:5915:57
11Cormac McCarthyYV V1:07:01+28:3317:24
12David JaffeMF V1:10:03+31:3518:11
13Jon GlanvillePO A1:13:17+34:4919:02
14Michael WarltersUR N1:13:21+34:5319:03
15David GeorgeTT S1:16:06+37:3819:45
16Nigel DobsonYA S1:18:52+40:2420:29
17Maurice PattenRR A1:18:55+40:2720:29
18Andrew CheffersWE A1:19:32+41:0420:39
19Mick CooperAL T1:21:39+43:1121:12
20Martin KozmaBK V1:23:58+45:3021:48
21Neil GannonRR Q1:24:56+46:2822:03
22John CarberryNE V1:35:57+57:2924:55
Wim de JongRR Qdid not finish
Regis MainotConvergencedid not start
Greg TerrillBS Adid not start
Martin WehnerWE Adid not start

Women 55A

3 280 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paula ShinglerBF N42:1412:52
2Carolyn MatthewsNC N44:20+2:0613:30
3Tara SutherlandPO A47:51+5:3714:35
4Sue HancockAL T48:11+5:5714:41
5Su Yan TayUG Q48:17+6:0314:43
6Wendy ReadUG Q50:40+8:2615:26
7Nicola DalheimMF V51:42+9:2815:45
8Christine MarshallAL T52:30+10:1616:00
9Jo ParrBF N57:41+15:2717:35
10Sue GarrPO A1:02:18+20:0418:59
11Ana HercegPO A1:10:10+27:5621:23
12Amanda MackieBF N1:11:00+28:4621:38
13Airdrie LongGO N1:17:29+35:1523:37
14Nicola NyghBF N1:23:21+41:0725:24
15Vanessa FreemanBF N1:27:42+45:2826:44
16Lynwen ConnickBS A1:46:14+1:04:0032:23
17Sharon BurgessNC N2:14:35+1:32:2141:01
Gayle QuantockNC Nmispunched

Men 55AS

2 670 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian JessupGO N36:5713:50 Download route in GPX format
2Geoff PowellAL T42:46+5:4916:01
3Alex DaveyWR N43:00+6:0316:06
4Robert KrieslTT S44:43+7:4616:44
5Andrew Mac DonaldBF N45:00+8:0316:51
6Garry StewartSH N48:16+11:1918:04
7Robert BradleyWH N49:26+12:2918:30
8Peter OrrNC N51:01+14:0419:06
9Ellis LeungGO N57:15+20:1821:26
10Michael HanrattyGO N1:10:02+33:0526:13
11Tom de JonghBS A1:13:51+36:5427:39

Women 55AS

2 250 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane BarnettBS A42:5119:02
2Sue FroudeIK N45:25+2:3420:11
3Gayle ShepherdUR N47:38+4:4721:10
4Sandra StewartSH N48:51+6:0021:42
4Alex GannonRR Q48:51+6:0021:42
6Vicki WilmottIK N54:19+11:2824:08
7Barbara MartinPO A59:59+17:0826:39
8Philippa Lohmeyer-CollinsBK V1:00:59+18:0827:06
9Helen MillsIK N1:01:25+18:3427:17
10Teri McCombOH S1:01:36+18:4527:22
11Jocelyn WattsYV V1:03:38+20:4728:16
12Barbara DawsonGO N1:07:54+25:0330:10
13Liz BourneBB Q1:10:45+27:5431:26
14Maria OrrNC N1:10:46+27:5531:27
15Debbie DoddDR V1:11:52+29:0131:56
16Erica SmithNT N1:12:36+29:4532:16
17Elaine MurdochGO N1:13:15+30:2432:33
18Julie ShepherdIK N1:14:14+31:2332:59

Men 60A

3 330 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF V32:309:45
2Ian ProsserAO A34:26+1:5610:20
3Jim RussellBG V34:46+2:1610:26
4Tim HatleyBK V37:49+5:1911:21
5Bjorn MellaNC N40:16+7:4612:05
6Robert VincentNC N41:51+9:2112:34
7Grant McDonaldAO A42:31+10:0112:46
8Warwick DavisTK V45:07+12:3713:32
9David PolandBS A46:45+14:1514:02
10Phil WalkerPO A46:51+14:2114:04
11Russell BlatchfordNC N48:19+15:4914:30
12Malcolm RobertsNC N49:50+17:2014:57
13Andrew McCombOH S50:31+18:0115:10
14Michael BurtRR A51:57+19:2715:36
15Mark BaxterNE V52:04+19:3415:38
16Ken MillsIK N52:28+19:5815:45
17Cliff HowardEN Q1:01:21+28:5118:25
18Geoff PeelNC N1:01:33+29:0318:29
19Felix BurkhardNT N1:02:59+30:2918:54
20Andrew LumsdenBF N1:04:33+32:0319:23
21Tony GarrPO A1:07:25+34:5520:14
22Michael HalmyBN N1:11:25+38:5521:26 Download route in GPX format
23Warren BaxWH N1:14:39+42:0922:25
24Dom PitotBN N1:17:17+44:4723:12
25Andreas StrasserYV V1:20:45+48:1524:14
26Andrew Cumming ThomACT1:20:55+48:2524:17
27Greg SmithGS N1:25:24+52:5425:38
28Peter ThomasonBN N1:44:37+1:12:0731:24
29Bob MorganBN N2:00:21+1:27:5136:08
Ian WinnOH Smispunched
Jim MackayUR Nmispunched
Colin CurrieGO Nmispunched
Roger BourneCAS Nmispunched
Geoff TodkillNC Nmispunched
Peter MayNT Nmispunched
Nick MelhuishPO Adid not finish
Peter EffeneyUG Qdid not start

Women 60A

2 860 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Chris BrownEV T33:4911:49
2Carolyn JacksonBK V34:34+0:4512:05
3Liz AbbottPO A40:45+6:5614:14
4Debbie DaveyWR N41:26+7:3714:29
5Felicity CrosatoRR Q43:21+9:3215:09
6Geraldine ChatfieldUG Q45:08+11:1915:46
7Kathy PetrieSO Q45:52+12:0316:02
8Mary McDonaldAO A47:22+13:3316:33
9Vanessa SmithKO W49:25+15:3617:16
10Carol HardingBS A51:35+17:4618:02
11Sarah GarnettUR N52:28+18:3918:20
12Julie FlynnBG V52:48+18:5918:27
13Elizabeth DunbarPO A55:40+21:5119:27
14Sally WayteAL T1:03:53+30:0422:20
15Margi FreemantleYV V1:12:47+38:5825:26
16Maureen FitzpatrickWH N1:40:40+1:06:5135:11
Margaret WilmottGS Ndid not finish
Stacey BryceGO Ndid not finish
Prue DobbinAW Vdid not start

Men 65A

3 160 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eoin RotheryBF N40:2712:48
2Ted van GeldermalsenYV V41:41+1:1413:11
3David MarshallAL T42:12+1:4513:21
4Roch PrendergastEU V44:23+3:5614:02
5Jeff DunnAL T44:43+4:1614:09
6Rod GrayEU V45:32+5:0514:24
7Don BarkerNT N46:53+6:2614:50
8Melvyn CoxBN N48:19+7:5215:17
9James LithgowGO N49:28+9:0115:39 Download route in GPX format
10John ScownAO A50:11+9:4415:52
11Neil BarrBG V52:13+11:4616:31
12Mark WilmottNo club membership53:02+12:3516:46
13Paul PacqueEV T53:30+13:0316:55
14Noel SchoknechtLO W53:44+13:1717:00
15Robert TuckerYA S55:57+15:3017:42
16Bruce BowenPO A56:58+16:3118:01
17Bruce MederBB N59:55+19:2818:57
18Geoff ArmstrongNE V1:02:05+21:3819:38
19Bert ElsonAL T1:02:35+22:0819:48
20Murray HainesSO Q1:03:01+22:3419:56
21Ian DempseyNC N1:03:35+23:0820:07
22Rudi LandsiedelNC N1:03:41+23:1420:09
23Stuart McWilliamDR V1:04:06+23:3920:17
24Colin PriceCC N1:06:04+25:3720:54
25Ian FroudeIK N1:06:14+25:4720:57
26Julian LedgerBN N1:07:58+27:3121:30
27David KnightBK V1:08:35+28:0821:42
27David FirmanEN Q1:08:35+28:0821:42
29Mark PetrieSO Q1:11:56+31:2922:45
30Robert BoekelaarWO W1:13:28+33:0123:14
31Michael MitchellBS A1:13:33+33:0623:16
32Randall HopeAL T1:13:58+33:3123:24
33Robert GraiegLO W1:17:24+36:5724:29
34Richard BourneNo club membership1:18:47+38:2024:55
35Stephen CollinsBK V1:23:49+43:2226:31
36John HardingPO A1:31:53+51:2629:04
37Russell TymGS N1:41:51+1:01:2432:13
38Matthew KingBK V1:42:26+1:01:5932:24
39Mark BesleyDR V1:55:43+1:15:1636:37
40Mike WardGO N2:41:36+2:01:0951:08
John GavensBK Vmispunched
Rick SteeleUR Ndid not finish
Tim AshmanLI Sdid not start

Women 65A

2 670 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sue KeyMF V35:2213:14
2Robyn PallasCC N40:57+5:3515:20
3Lynda RapkinsEN Q41:13+5:5115:26
4Carol BrownlieWO W51:07+15:4519:08
5Anne WilsonBB Q53:07+17:4519:53
6Leila HendersonYA S59:34+24:1222:18
7Heather LeslieBK V59:42+24:2022:21
8Jan HardyAL T1:01:52+26:3023:10
9Pat MiethkePO A1:02:25+27:0323:22
10Ann ScownAO A1:02:46+27:2423:30
11Elizabeth BicevskisAL T1:05:12+29:5024:25
12Jacquie RandUG Q1:10:08+34:4626:16
13Jane CalderAL T1:18:31+43:0929:24
14Louise RoseRR A1:29:03+53:4133:21
15Judy PrendergastEU V1:38:27+1:03:0536:52
Debbie ByersBF Nmispunched
Lynn DabbsWH Ndid not start

Men 65AS

2 250 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter ShepherdIK N35:5915:59
2Alan SargeantBS A40:00+4:0117:46
3Robert SprySH N55:33+19:3424:41
4Dave LottyUR N1:01:52+25:5327:29
5Dick OgilvieUR N1:06:23+30:2429:30
6Dennis SparlingGO N1:19:06+43:0735:09
Kevin WilliamsWH Ndid not start

Women 65AS

2 010 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Coral DowBS A53:2826:36
2Sandra HoggPO A1:22:49+29:2141:12
Cheryl BluettBN Nmispunched

Men 70A

2 860 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve FlickBN N35:4812:31
2Bill JonesRR A39:26+3:3813:47
3Robert RapkinsEN Q39:34+3:4613:50
4Greg ChatfieldUG Q40:28+4:4014:08
5Warwick SelbyGO N42:33+6:4514:52
6Tony RadfordBG V43:34+7:4615:13
7Robert AllisonRR A44:24+8:3615:31
8Robert PrestonNC N46:53+11:0516:23
9Hugh MooreRR A49:22+13:3417:15
10Rob SimmonsAW V50:59+15:1117:49
11Jim LeeNC N52:54+17:0618:29
12Russell CandyKO W53:07+17:1918:34
13Ron FrederickNE V53:55+18:0718:51
14Keith FifieldRR A54:29+18:4119:03
15Greg HawthorneAL T1:00:20+24:3221:05
16Peter RussellSO Q1:01:13+25:2521:24
17Keith JayIK N1:03:57+28:0922:21
18Martin BicevskisAL T1:03:59+28:1122:22
19Vincent SinickasYV V1:19:28+43:4027:47
20Garry FryRR A1:26:01+50:1330:04
21Doug WilsonBB Q1:31:22+55:3431:56
22Noel McVeyTK V1:56:21+1:20:3340:40
23Barry WheelerTT S2:17:26+1:41:3848:03
Bob HawkinsNT Nmispunched
Mike CalderAL Tmispunched Download route in GPX format
Barry MooreNE Vdid not finish
Tom SchultsUG Qdid not finish
Richard WornerROCdid not start

Women 70A

2 250 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alison RadfordBG V38:2017:02
2Valerie BarkerBS A46:08+7:4820:30
3Jan CandyKO W46:43+8:2320:45
4Judy AllisonRR A48:48+10:2821:41
5Debbie GaleNo club membership52:39+14:1923:24
6Carol JacobsonGO N54:07+15:4724:03
7Pam PrimeTK V1:02:32+24:1227:47
8Barbara JunghansGO N1:03:57+25:3728:25
9Kerryne JonesRR A1:04:30+26:1028:40
10Joan SheldonUG Q1:07:23+29:0329:56
11Christine SinickasYV V1:08:26+30:0630:24
12Kathy LileyYV V1:09:04+30:4430:41
13Jitka KoprivaUR N1:15:35+37:1533:35
14Janet KingBK V1:16:35+38:1534:02
15Libby MeekingYV V1:18:23+40:0334:50
16Mary Jane MahonyUR N1:46:05+1:07:4547:08
Val HodsdonSH Nmispunched
Toy MartinNC Ndid not start
Linda KohnNo club membershipdid not start

Men 75A

2 670 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex TarrYV V32:5412:19
2Leigh PrivettAW V36:57+4:0313:50
3Jim MerchantGO N39:42+6:4814:52
4John Le CarpentierSH N41:15+8:2115:26
5Darryl ErbacherPO A44:03+11:0916:29
6Robert SmithTT S46:09+13:1517:17
7David HoggPO A48:41+15:4718:14
8Ron JunghansGO N49:45+16:5118:37
9Ken BrownlieWO W49:50+16:5618:39 Download route in GPX format
10Maurice AnkerNT N55:01+22:0720:36
11Eric WainwrightRR A55:09+22:1520:39
12Rod DominishEN Q58:58+26:0422:05
13John ChellewBG V1:09:01+36:0725:50
14Ross KellyAL T1:12:33+39:3927:10
15Alan ThompsonRR A1:16:30+43:3628:39
16Peter YeatesDR V1:17:38+44:4429:04
17Wayne GriggsAL T1:17:49+44:5529:08
18Kevin CurbyIK N1:20:10+47:1630:01
19Tim CoxGO N1:25:37+52:4332:03
20Frank IngwersenPO A1:34:37+1:01:4335:26
21David GoddardYV V1:41:04+1:08:1037:51
22Lincoln ErmNE V1:42:26+1:09:3238:21
23Ken JacobsonGO N1:53:05+1:20:1142:21
Ross BarrGO Nmispunched
Barry PearceWH Ndid not finish
John MeekingYV Vdid not finish

Women 75A

2 250 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny HawkinsBS A40:0217:47
2Ann BaylisRR A44:05+4:0319:35
3Ann IngwersenPO A49:08+9:0621:50
4Margaret DuguidIK N53:11+13:0923:38
5Jean BaldwinGS N54:36+14:3424:16
6Carolyn ChalmersNC N57:36+17:3425:36
7Bryony CoxGO N59:15+19:1326:20
8Judi HerkesBK V1:09:14+29:1230:46
9Helena GriggsAL T1:15:57+35:5533:45
10Janet TarrYV V1:28:04+48:0239:08
11Ann SuttonRR A1:36:26+56:2442:51
Ruth GoddardYV Vmispunched

Men 80A

2 250 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John HodsdonSH N40:5718:12
2Graham FowlerNC N45:10+4:1320:04
3Peter PrimeTK V52:01+11:0423:07
4Basil BaldwinGS N57:12+16:1525:25
5Ian WarltersBB N1:06:08+25:1129:23
6Wes CampbellWR N1:09:37+28:4030:56
7Brian ClelandUR N1:31:23+50:2640:36
8Robert MouattRR A1:47:52+1:06:5547:56
John SuttonRR Amispunched
Bruce DawkinsBN Nmispunched

Women 80A

2 010 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Merran WarltersBB N1:32:2846:00
2Helen AlexanderBK V1:33:00+0:3246:16
Janet MorrisWH Ndid not start

Men 85A

2 010 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Barry HanlonWH Ndid not start

Women 85A

2 010 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR N1:44:2851:58

Men Junior B

3 330 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Seth SweeneyWH N51:2415:26
2Daniel SherlockBF N55:02+3:3816:31
3Ryan CatesYV V58:52+7:2817:40
4Christoffel WiidNo club membership1:09:27+18:0320:51
5William NolanUR N1:24:41+33:1725:25
6Lachlan SherlockBF N1:31:49+40:2527:34

Women Junior B

2 970 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Constance ValaisWH N1:24:0928:19
2Mia NelBN N1:44:22+20:1335:08
3Abigail McGheeBN N1:47:03+22:5436:02
Emma CatesYV Vmispunched
Zoe TerrillBS Adid not start
Jessica MaddenLO Wdid not start
Tiia MarshBF Ndid not start

Men Open B

3 330 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thomas CarterGS N36:4711:02
2Paul ColemanUR N1:35:33+58:4628:41
3Christopher ImogenNo club membership1:55:05+1:18:1834:33
Trent SeamanWR Ndid not start

Women Open B

2 970 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hind NeedhamRR A55:2418:39
2Sarah LoveDR V58:18+2:5419:37
3Samantha MellaNC N1:03:15+7:5121:17
4Natalie GraingerGO N1:04:26+9:0221:41
5Hermione Powell-DaviesAL T1:06:02+10:3822:14
6Jill WalkerPO A1:07:26+12:0222:42
7Alison BryantEN Q1:12:54+17:3024:32
8Susan HallissyBS A1:14:41+19:1725:08
9Stephanie SherlockBF N1:20:25+25:0127:04
10Esta BirdahicAL T1:22:11+26:4727:40
11Elizabeth HatleyBK V1:24:23+28:5928:24
12Natalia BeliakovaBF N1:30:12+34:4830:22
13Ilze YeatesDR V1:30:53+35:2930:36
14Dayle GreenIK N1:32:39+37:1531:11
15Josephine GarbelliniEN Q1:33:23+37:5931:26
16Jodie EvansNo club membership1:36:09+40:4532:22
17Jane BolandUR N1:36:38+41:1432:32
18Sally QuillNC N1:45:34+50:1035:32
19Simone JaySH N1:46:24+51:0035:49
20Tara DowdellGS N3:16:01+2:20:371:05:59
Ilse du ToitMF Vmispunched
Susanne StrasserYV Vmispunched
Elise KennedyBN Ndid not finish
Maryanne SmithGS Ndid not finish
Sally KingslandBS Adid not finish
Maggie MeyerDR Vdid not start
Mary BullockNo club membershipdid not start

M/W-Easy B

2 080 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lisa de JongRR Q31:2615:06
2Lorna McGheeBN N36:40+5:1417:37
3Adisa KozmaBK V37:04+5:3817:49
4Owen SmythSO Q37:19+5:5317:56
Will MeyerDR Vmispunched
Sue HealyUR Ndid not start

Please report errors in the result list to the organiser.