Orienteering Australia

Official results for Bay Orienteering Series BOS 1 - Scarborough Park, Barton St, Monterey

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bay Orienteering Series BOS 1 - Scarborough Park, Barton St, Monterey
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Uringa Orienteers
Date: Sunday 13 October 2019

Men Long Line

4 400 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Anthony NolanUR N28:29
2Armands TeterisNo club membership30:43
3Joel PutnamBN N32:45
4Tim PerryWH N33:26
5John MurrayWH N35:47
6Andrew SmithGO N36:22
7Matthew RiedyNo club membership37:04
8Ian FroudeIK N37:25
9Bob MorganBN N37:51
10Jim MackayUR N39:23
11Johnny PetersenGO N47:51
12Stephen DunlopWH N50:26

Women Long Line

4 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Toni BachvarovaGO N35:49
2Emmi de MestreNo club membership36:58
3Serena DoyleUR N37:12
4Zoe MellingUR N37:32
5Jill WoodruffGO N42:32
6Jitka KoprivaUR N53:17

Men Medium Line

3 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Stuart WilsonBF N27:45
2Alex PhillipsUR N29:14
3Gab PhillipsUR N29:50
4Ori GudesUR N30:59
5Kevin RobertsGO N34:59
6Keith GoodeBF N37:52
7Dan RedfernGO N39:12
8Dick OgilvieUR N39:43
9Jim WilsonIK N59:02

Women Medium Line

3 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Jane BolandUR N33:54
2Sue FroudeIK N38:59
3Jaclyn MagnerNo club membership44:55
4Deanna HeffronNo club membership56:45
5Bianca BreakwellNo club membership56:46
6Maureen OgilvieUR N1:04:39
7Lara TaylorNo club membership1:31:54

Short Line

1 700 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Mitchell & Harrison GrubitsIK N13:59
2Eino LehtonenGO N14:15
3Zoe VeerhuisUR N15:45
4Elliot VeerhuisUR N15:56
5Paul VeerhuisUR N17:36
6Dick OgilvieUR N21:22
7Geaorge JohnsonGO N22:22
8Dave LottyUR N22:51
9Ava and James WilsonBF N26:13
10Angus van SchaikUR N27:07

Men Score

14 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Joel WrightNo club membership53051:20
2David GreenIK N51044:40
3Michael FreeGO N51046:55
4Richard PattisonBN N50046:51
5Istvan GrubitsIK N49045:24
6John BulmanGO N47048:39
7Richard WardlowNo club membership47050:49
8Simon NashBN N45059:22
9Ian JessupGO N39042:29
10Garteh StearnNo club membership36054:09
11Kevin CurbyIK N34046:23
12Jonathan D'ArcyGO N26043:59
13Jason DaviesNo club membership22040:57
14Ian McKenzieUR N1001:34:37

Women Score

10 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Iida LehtonenGO N53041:57
2Sue DavisBF N52043:48
3Melissa ThomasBN N50045:00
4Toni BachvarovaGO N47041:24
5Yi Ping TanUR N39044:40
6Elizabeth BulmanGO N32042:49
7Lilja LehtonenGO N29034:05
8Thuy HoBF N26042:01
9Yvonne FilleryWH N25036:37
10Miia LehtonenGO N24046:21

Please report errors in the result list to the organiser.