Orienteering Australia

Official results for OY5 - QLD Sprint Champs - Nudgee College

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: OY5 - QLD Sprint Champs - Nudgee College
Organiser: Enoggeroos
Date: Saturday 19 September 2020

Classes: Show all | M/W10N | W11A | W13A | W15A | W20A | W21A | W35A | W45A | W55A | W65A | W75A | W85A | M11A | M13A | M15A | M20A | M21A | M35A | M45A | M55A | M65A | M75A | M85A | Open Easy | open Very Easy | Open Moderate | Open Hard

M/W10-N

900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zachary HillWestern and Hills Orienteers7:308:20
2Archer HillWestern and Hills Orienteers11:15+3:4512:30
3Alex CaristoEnoggeroos13:42+6:1215:13
4Franklin SmythSunshine Orienteers Club15:07+7:3716:47

W11A

900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elin SchulzUgly Gully Orienteers5:566:35
2Alara WilliamsRange Runners Orienteering Club7:12+1:168:00

W13A

1 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Indigo NewnesEnoggeroosmispunched

W15A - Junior Girls

2 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eve TagueRange Runners Orienteering Club14:346:56
2Xanthe SchubertRange Runners Orienteering Club16:32+1:587:52
3Cassy ReinbottRange Runners Orienteering Club17:13+2:398:11
4Sienna DeurlooRange Runners Orienteering Club18:39+4:058:52
5Ariona LawsBullecourt Boulder Bounders23:02+8:2810:58

W20A & Senior Girls

2 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikaela GrayUgly Gully Orienteers15:425:36
2Sara GarbelliniEnoggeroos18:59+3:176:46
3Christina MeelenRange Runners Orienteering Club21:22+5:407:37

W21A

2 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rachel EffeneyUgly Gully Orienteers14:195:06
2Anna SheldonUgly Gully Orienteers15:07+0:485:23
3Meredith GrayUgly Gully Orienteers18:04+3:456:27
4Helen BreslinUgly Gully Orienteers21:41+7:227:44
Caroline PigerreUgly Gully Orienteersdid not start

W35A

2 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicole WilliamsRange Runners Orienteering Club23:159:41
2Michelle SchulzUgly Gully Orienteers25:14+1:5910:30
3Gabi LawsNo club membership33:59+10:4414:09
Alix HettelingEnoggeroosdid not start

W45A

2 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wendy ReadUgly Gully Orienteers14:065:52
2Fiona CaristoEnoggeroos21:01+6:558:45
3Linda BurridgeUgly Gully Orienteers21:34+7:288:59
4Ulla HeikkilaSunshine Orienteers Club22:23+8:179:19
5Angela LissettNo club membership23:39+9:339:51
6Lucy PeljoEnoggeroos23:48+9:429:55
7Josephine GarbelliniEnoggeroos25:42+11:3610:42

W55A

1 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Su Yan TayUgly Gully Orienteers10:215:26
2Clare LeungUgly Gully Orienteers12:25+2:046:32
3Juliana de NooyUgly Gully Orienteers13:33+3:127:07
4Geraldine ChatfieldUgly Gully Orienteers13:48+3:277:15
5Kristine Cairns-TraceyUgly Gully Orienteers16:33+6:128:42
6Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders18:26+8:059:42
7Ingrid AulikeUgly Gully Orienteers22:04+11:4311:36

W65A

1 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jacquie RandUgly Gully Orienteers12:588:06
2Jennifer SchulzToohey Forest Orienteers15:15+2:179:31
3Judith HayToohey Forest Orienteers15:43+2:459:49

W75A

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robin SpriggsUgly Gully Orienteers16:1210:07

M11A

900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Chase DeurlooRange Runners Orienteering Club5:035:36
2Callum BryantEnoggeroos5:23+0:205:58
3Luca SchulzUgly Gully Orienteers6:43+1:407:27
4Hugo TagueRange Runners Orienteering Club6:50+1:477:35
5Luke MooreRange Runners Orienteering Club9:24+4:2110:26
6Xanthin LawsBullecourt Boulder Bounders11:30+6:2712:46

M13A

1 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Benjamin MooreRange Runners Orienteering Club8:287:03
2Adrian GarbelliniEnoggeroos9:14+0:467:41
3Thomas CaristoEnoggeroos11:29+3:019:34
4Caelan WilliamsRange Runners Orienteering Club11:37+3:099:40
5Declan CampbellBullecourt Boulder Bounders11:42+3:149:45
6Oscar HettelingEnoggeroos15:29+7:0112:54
7Owen SmythSunshine Orienteers Club21:53+13:2518:14
Eric Taunton-BurnetEnoggeroosdid not start

M15A - Junior Boys

2 100 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul GarbelliniEnoggeroos11:015:14
2Jack ReinbottRange Runners Orienteering Club11:46+0:455:36
3Miles BryantEnoggeroos12:09+1:085:47
4Joshua NewnesEnoggeroos12:58+1:576:10
5Hugo Taunton-BurnetEnoggeroos15:22+4:217:19
6Gabriel SchubertRange Runners Orienteering Club15:47+4:467:30
7Lachlan MooreRange Runners Orienteering Club16:28+5:277:50
8Jacob SykesRange Runners Orienteering Club17:05+6:048:08
9Charlie YoungRange Runners Orienteering Club17:10+6:098:10
10Henry SmythSunshine Orienteers Club21:35+10:3410:16
Dylan BryantEnoggeroosdid not start

M20A & Senior Boys

3 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Grant ReinbottRange Runners Orienteering Club13:063:51
2Blake ReinbottRange Runners Orienteering Club14:21+1:154:13
3Daniel GrayUgly Gully Orienteers15:03+1:574:25
4Samuel GarbelliniEnoggeroos15:18+2:124:30
5Ryan GrayUgly Gully Orienteers15:48+2:424:38
6Thomas GarbelliniEnoggeroos16:31+3:254:51
7Lochlann HoganBullecourt Boulder Bounders20:14+7:085:57
8Rubin SmythSunshine Orienteers Club23:41+10:356:57

M21A

3 400 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew HillWestern and Hills Orienteers16:164:47
2Nicholas BurridgeUgly Gully Orienteers17:17+1:015:05
3Ben SchulzUgly Gully Orienteers17:21+1:055:06
4Lachlan HowardEnoggeroos17:39+1:235:11
5Kieran SullivanNo club membership19:44+3:285:48
6Oliver MitchellNo club membership20:29+4:136:01
7Paulo Alvear FujiiGreater Vancouver Orienteering Club20:52+4:366:08
Riley de JongRange Runners Orienteering Clubmispunched
Simeon BurrillBullecourt Boulder Boundersmispunched

M35A

2 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ken LawsBullecourt Boulder Bounders17:106:07

M45A

2 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brenton GrayUgly Gully Orienteers17:026:05
2Cameron WilliamsRange Runners Orienteering Club19:02+2:006:47
3Neil SimsonToohey Forest Orienteers21:19+4:177:36
4Ingo HettelingEnoggeroos22:05+5:037:53
5Philip YoungRange Runners Orienteering Club29:53+12:5110:40

M55A

2 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tony HowesUgly Gully Orienteers14:456:08
2Lance ReadUgly Gully Orienteers16:02+1:176:40
3Stewart MeelenRange Runners Orienteering Club18:10+3:257:34
4Peter EffeneyUgly Gully Orienteers18:51+4:067:51
5Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders21:30+6:458:57
6Iain DuncanSunshine Orienteers Club30:33+15:4812:43

M65A

1 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Murray HainesSunshine Orienteers Club14:397:42
2Greg ChatfieldUgly Gully Orienteers14:42+0:037:44
3Reid MoranToohey Forest Orienteers14:58+0:197:52
4David SchulzToohey Forest Orienteers15:35+0:568:12
Robert RapkinsEnoggeroosdid not start

M75A

1 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rod DominishEnoggeroos15:049:25
2Jim BowlingEnoggeroos17:57+2:5311:13
3Christopher SpriggsUgly Gully Orienteers18:27+3:2311:31

Open Moderate

2 100 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Taria SmythSunshine Orienteers Club18:128:40
2Deb ReinbottRange Runners Orienteering Club19:10+0:589:07
3Alison BryantEnoggeroos20:39+2:279:50
4Sue CampbellBullecourt Boulder Bounders23:01+4:4910:57
5Glenn CampbellBullecourt Boulder Bounders28:48+10:3613:42
6Annie LauNo club membership34:26+16:1416:23

Open Hard

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Christina FiduciosoSunshine Orienteers Club20:1210:37

Please report errors in the result list to the organiser.