Orienteering Australia

Official results for ACT MTBO Middle Distance Championships: Sparrow Hill

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT MTBO Middle Distance Championships: Sparrow Hill
Organisers: Orienteering ACT / Red Roos
Date: Saturday 21 November 2020

Classes: Show all | M21 | M12 | M14 | M16 | M20 | M40 | M50 | M60 | M70 | M80 | W21 | W12 | W14 | W16 | W20 | W40 | W50 | W60 | W70 | W80 | Open 3 | Open 4 | Open 5 | Open 6 | E Bike M | E Bike W

M21

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ricky ThackrayBibbulmun Orienteers1:23:33
2Fedor IskhakovRed Roos1:25:00+1:27
3Seb DunneNo club membership1:26:05+2:32
4Rob WalterRed Roos1:39:18+15:45
Michael ReedNo club membershipmispunched
Alon Bar GudesUringa Orienteersdid not finish

M12

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Mica WalterRed Roos45:31

M14

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Makhaya HoggParawanga Orienteers47:05
2Max WalterRed Roos58:56+11:51
3James CalwellAbominable O-Men1:02:55+15:50
Jonathan NolanUringa Orienteersmispunched

M16

0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Alec PowerNewcastle Orienteering Clubdid not start

M40

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Hamish MackieBig Foot Orienteers1:13:09
2Greg BarbourBig Foot Orienteers1:13:50+0:41
3Angus SheddenSouthern Highlands Orienteers1:21:21+8:12
4Ant NolanUringa Orienteers1:24:41+11:32
5Tim CochraneParawanga Orienteers1:28:21+15:12
6Jock DavisBig Foot Orienteers1:34:15+21:06
7Ori GudesUringa Orienteers1:48:59+35:50
8Paul FischerNo club membership1:50:16+37:07
Simon McdonellNewcastle Orienteering Clubmispunched
Robert PrenticeNewcastle Orienteering Clubmispunched
David SimpfendorferNo club membershipdid not finish

M50

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Shane TrotterNewcastle Orienteering Club1:32:55
2Frank van de LooParawanga Orienteers1:37:58+5:03
3Andrew PowerNewcastle Orienteering Club1:39:49+6:54
4Rohan HyslopParawanga Orienteers1:42:48+9:53
5Andrew CheffersWeston Emus1:51:39+18:44
6Ken YoungBushflyers1:51:51+18:56
Ian JessupGaringal Orienteersmispunched
Rowan PeckNo club membershipmispunched
David MedlockAbominable O-Mendid not start

M60

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club1:08:00
2Eoin RotheryBig Foot Orienteers1:08:30+0:30
3Richard RobinsonSunshine Orienteers Club1:26:28+18:28
4Michael HalmyBennelong Northside Orienteers1:27:04+19:04 Download route in GPX format
5Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club1:36:52+28:52
6Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club1:41:33+33:33
7Andrew Cumming ThomParawanga Orienteers1:58:58+50:58
Bruce BowenParawanga Orienteersmispunched

M70

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Robert LewinNewcastle Orienteering Club51:27
2Keith FifieldRed Roos1:03:14+11:47

W21

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Cathy HoggParawanga Orienteers1:19:57
2Marina IskhakovaRed Roos1:22:47+2:50

W12

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ariadna IskhakovaRed Roos47:32
2Isobel WalterRed Roos53:13+5:41

W14

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Aoife RotheryRed Roos55:49

W20

0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Sonya McNeeAbominable O-Mendid not start

W40

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Anna HasanParawanga Orienteers2:05:25
2Emily Stewart-ReedNo club membership2:24:53+19:28
Tracy OliverCAS Amispunched
Inge StokkelNo club membershipmispunched
Monica LindemannNo club membershipmispunched
Raynie McNeeAbominable O-Mendid not start

W50

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club1:09:00
2Tamsin BarnesRange Runners Orienteering Club1:13:59+4:59
3Toni BrownBushflyers1:34:23+25:23
4Krissi BrewsterNo club membership1:41:16+32:16
5Jenny McLeodNo club membership1:55:56+46:56
6Sue GarrParawanga Orienteers2:02:54+53:54
Nicola NyghBig Foot Orienteersmispunched
Amanda MackieBig Foot Orienteersdid not start

W60

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Liz AbbottParawanga Orienteers1:09:04

W70

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ann IngwersenParawanga Orienteers1:05:06

Open 3

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Istvan KerteszGaringal Orienteers1:36:32
2Sean WrightNo club membership2:11:10+34:38
3Nikolett HalmaiGaringal Orienteers2:19:06+42:34
Craig GeorgeCAS Adid not start
Jason WrightNo club membershipdid not start

Open 5

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Åge SkjervheimNo club membership50:32

Open 6

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Bill JonesRed Roosmispunched
Veronika IskhakovaRed Roosdid not start

E Bike M

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Tim HackneyNewcastle Orienteering Club1:28:42
2Dale WallaceNo club membership1:30:35+1:53

Please report errors in the result list to the organiser.