Orienteering Australia

Official results for ACT MTBO Long Distance Championships: Kowen Forest

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT MTBO Long Distance Championships: Kowen Forest
Organisers: Orienteering ACT / Red Roos
Date: Sunday 22 November 2020

Classes: Show all | M21 | M12 | M14 | M16 | M20 | M40 | M50 | M60 | M70 | M80 | W21 | W12 | W14 | W16 | W20 | W40 | W50 | W60 | W70 | W80 | Open 3 | Open 4 | Open 5 | Open 6 | E Bike M | E Bike W

M21

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Tomas KrajcaRed Roos1:41:55
2Ricky ThackrayBibbulmun Orienteers1:46:40+4:45
3Michael ReedNo club membership1:51:54+9:59
Fedor IskhakovRed Roosdid not finish
Seb DunneNo club membershipdid not start

M12

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Alon Bar GudesUringa Orienteers1:15:24

M14

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Makhaya HoggParawanga Orienteers47:11
2James ColwellRed Roos48:52+1:41
Jonathan NolanUringa Orienteersdid not finish

M16

0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
Alec PowerNewcastle Orienteering Clubdid not start

M40

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Hamish MackieBig Foot Orienteers1:36:19
2Ant NolanUringa Orienteers1:52:53+16:34
3Tim CochraneParawanga Orienteers1:53:11+16:52
4Jock DavisBig Foot Orienteers2:07:31+31:12
5Ori GudesUringa Orienteers2:09:04+32:45
6Robert PrenticeNewcastle Orienteering Club2:28:02+51:43
7Mike HindleyNo club membership3:07:02+1:30:43
Greg BarbourBig Foot Orienteersdid not finish
Simon McdonellNewcastle Orienteering Clubdid not start

M50

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Andrew PowerNewcastle Orienteering Club1:40:13
2Andrew CheffersWeston Emus1:47:20+7:07
3Ken YoungBushflyers1:50:49+10:36
4Shane TrotterNewcastle Orienteering Club1:57:37+17:24
5Steve TruscottNo club membership1:57:50+17:37
6Frank van de LooParawanga Orienteers2:05:10+24:57
Rohan HyslopParawanga Orienteersdid not finish
David MedlockAbominable O-Mendid not start

M60

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club1:01:30
2Bruce BowenParawanga Orienteers1:19:15+17:45
3Richard RobinsonSunshine Orienteers Club1:19:37+18:07
4Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club1:20:21+18:51
5Peter FogartyNo club membership1:34:33+33:03
6David AlderNo club membership1:36:51+35:21
7Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club1:37:53+36:23
8Michael HalmyBennelong Northside Orienteers1:44:01+42:31 Download route in GPX format
9Andrew Cumming ThomParawanga Orienteers1:56:31+55:01

M70

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Robert LewinNewcastle Orienteering Club1:07:37
Keith FifieldRed Roosdid not start

W21

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Marina IskhakovaRed Roos2:01:07
Cathy HoggParawanga Orienteersdid not start

W12

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ariadna IskhakovaRed Roos44:48

W40

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Anna HasanParawanga Orienteers2:39:30
Inge StokkelNo club membershipdid not start

W50

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club1:09:22
2Tamsin BarnesRange Runners Orienteering Club1:11:51+2:29
3Toni BrownBushflyers1:48:43+39:21
Nicola NyghBig Foot Orienteersmispunched
Amanda MackieBig Foot Orienteersdid not start
Monica LindemannNo club membershipdid not start

W60

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Liz AbbottParawanga Orienteers1:08:56

W70

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ann IngwersenParawanga Orienteers1:17:49

Open 3

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Istvan KerteszGaringal Orienteers1:49:04
Aage SkjervheimNo club membershipmispunched
Craig GeorgeCAS Adid not start
Sean WrightNo club membershipdid not start

Open 4

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Nikolett HalmaiGaringal Orienteers1:49:11
Ewan FarquharsonRed Roosmispunched

Open 5

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ian JessupGaringal Orienteers1:01:02
2Jenna LinehanRed Roos1:09:59+8:57
3Sue GarrParawanga Orienteers1:19:44+18:42

Open 6

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Veronika IskhakovaRed Roos1:13:08

E Bike M

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Dale WallaceNo club membership1:15:12
Tim HackneyNewcastle Orienteering Clubdid not finish Download route in GPX format

Please report errors in the result list to the organiser.