Orienteering Australia

Official results for Twilight Series - Event 4 - Adelaide East Parklands

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Twilight Series - Event 4 - Adelaide East Parklands
Organiser: Orienteering SA
Date: Friday 6 December 2019

Classes: Show all | Short | Medium | Long | Scatter Female | Scatter Male

Short

1 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Charlie SavoryCR S23:1312:13
2Marcus CazzolatoTJ S33:00+9:4717:22
3David LawTT S53:26+30:1328:07
4Lorraine KernickCR S1:43:37+1:20:2454:32

Medium

4 300 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Adrian UppillOH S37:428:46
2Doug JohnstonTJ S39:44+2:029:14
3Keren FaulknerTJ S41:39+3:579:41
4Greg RowberryWA S42:07+4:259:47
5Mitchell StephensYA S42:31+4:499:53
6Luke OvertonCR S44:49+7:0710:25
7Robin UppillOH S45:43+8:0110:37
8Jeffrey DinningOH S46:18+8:3610:46
9Leila HendersonYA S47:48+10:0611:06
10Jill CongediOH S50:40+12:5811:46
11Jacqueline StephensYA S51:24+13:4211:57
12Cheryl BevelanderTJ S53:36+15:5412:27
13Aylwin LimTJ S58:38+20:5613:38
14Trevor DimentTT S1:00:14+22:3214:00
15Meredith RaschWA S1:02:44+25:0214:35
16Jessica JarvisWA S1:04:50+27:0815:04
17Finn JohnstonTJ S1:05:03+27:2115:07
18Mack DeedCR S1:05:49+28:0715:18
Peter CuttenWA Sdid not finish
Katrina JacobsCR Sdid not finish

Long

5 000 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angus HainesOH S29:105:50
2Stefano RausAD Trento Orienteering34:30+5:206:54
3Evalin BrautigamSA S36:42+7:327:20
4Joanna GeorgeTT S39:26+10:167:53
5Harrison WaughCR S40:13+11:038:02
6Meredith NormanTJ S41:25+12:158:17
7Emily SorensenTT S42:56+13:468:35
8Nigel DobsonYA S43:34+14:248:42
9Jordi FigarolaTJ S46:53+17:439:22
10Mark OvertonWA S48:04+18:549:36
11David GeorgeTT S48:24+19:149:40
12Desmond NormanTJ S55:51+26:4111:10
13Sarah LimTJ S56:50+27:4011:22
14Zoe CarterTJ S1:01:49+32:3912:21
15Abbie FaulknerTJ S1:01:50+32:4012:22

Scatter Female

4 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ann NolanCR S36:398:31

Scatter Male

4 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lewis CarterTJ S30:437:08
2Peter KreminskiWA S37:09+6:268:38
3Andrew KennedyWA S37:38+6:558:45

Please report errors in the result list to the organiser.