Orienteering Australia

Official results for "2020" NSW Long Championships - Eugowra

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: "2020" NSW Long Championships - Eugowra
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Sunday 11 April 2021

Classes: Show all | M/W10N | W10A | W12A | W14A | W16A | W20A | W18A | W21A | W35A | W21AS | W35AS | W40A | W45A | W45AS | W50A | W55A | W55AS | W60A | W65A | W65AS | W70A | W75A | W80A | W85A | M10A | M12A | M14A | M16A | M18A | M20A | M21A | M35A | M21AS | M35AS | M40A | M45A | M45AS | M50A | M55AS | M55A | M60A | M65A | M65AS | M70A | M75A | M80A | M85A | WjuniorB | MjuniorB | MopenB | WopenB | Open Very Easy | Open Easy | EODHL | EODM | EODHS | EODVE | EODE | Spectator

M/W10N

1 750 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tessa RadajewskiPO A15:278:49
2Euan SheddenSH N17:20+1:539:54
3David KocsikGO N21:56+6:2912:32
4Franklin SmythSO Q23:44+8:1713:33
5Aiden McQuillanWH N25:31+10:0414:34
6Elliott McQuillanWH N30:23+14:5617:21
Neo KozmaBK Vmispunched

W10A

1 750 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Veronika IskhakovaRR A15:108:40
2Justine de Remy de CourcellesWH N18:20+3:1010:28
3Layla DentRR A19:05+3:5510:54
4Angelina KozmaBK V20:08+4:5811:30
5Nicola McConaghyGO N23:21+8:1113:20

W12A

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alice RadajewskiPO A27:5712:42

W14A

3 450 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aoife RotheryRR A57:3916:42
2Savanna SweeneyWH N1:11:28+13:4920:42
3Ariadna IskhakovaRR A1:13:32+15:5321:18
4Lena BaracsiGO N1:21:28+23:4923:36

W16A

5 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N1:30:5617:49
2Milla KeyMF V1:36:54+5:5819:00
3Julia BarbourBF N1:41:26+10:3019:53
4Hanna BaracsiGO N3:07:10+1:36:1436:41
Louise BarbourBF Nmispunched

W20A

7 025 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joanna GeorgeTT S1:38:5314:04
2Mikayla CooperAL T1:39:38+0:4514:10
3Arabella PhillipsAL T1:57:20+18:2716:42
4Emily SorensenTT S2:09:19+30:2618:24
5Serena DoyleUR N2:53:39+1:14:4624:43
Abigail GeorgeTT Smispunched

W18A

5 750 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Justine HobsonBS A1:42:0117:44
2Zali McCombAL T1:43:20+1:1917:58
3Mikayla EnderbyNC N1:47:05+5:0418:37
4Luca BaracsiGO N2:22:25+40:2424:46
Nea ShinglerBF Nmispunched

W21A

7 450 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marina IskhakovaRR A1:46:1114:15
2Rebecca GeorgeBF N2:04:24+18:1316:41
3Jennifer EnderbyNC N2:30:43+44:3220:13

W35A

7 025 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mace NeveRR A1:50:2515:43
2Aniko Fozo-KerteszGO N2:24:28+34:0320:33
3Nikolett HalmaiGO N2:33:25+43:0021:50
Moira KüfferYV Vdid not finish

W21AS

5 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Tash ThackrayBK Vmispunched

W35AS

4 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alice MartinCC N1:14:3418:11
2Phoebe DentRR A1:25:08+10:3420:45
3Bronwyn StaffordNC N1:44:02+29:2825:22
4Alitia DougallBN N1:57:18+42:4428:36

W40A

7 025 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samantha HoweNC N2:28:2021:06
2Kathie DentRR A2:45:53+17:3323:36
Sarah JonesBF Nmispunched
Emmanuelle ConvertWH Nmispunched

W45A

7 025 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anna HasanPO A2:31:0121:29
2Melissa JosephGO N3:35:56+1:04:5530:44
3Helen O'CallaghanBB N3:37:10+1:06:0930:54
4Deirdre SharkeyPO A3:49:38+1:18:3732:41
Melanie ChristieUR Nmispunched

W45AS

4 100 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrea LuxGO N1:18:1819:05
2Margaret PeelNC N1:54:33+36:1527:56
3Silke SpeierBS A2:07:05+48:4730:59
4Wendy McConaghyGO N2:28:57+1:10:3936:19
5Susan GeorgeTT S2:29:31+1:11:1336:28
6Saffron SweeneyWH N3:09:37+1:51:1946:14
Jo HobsonBS Amispunched

W50A

5 750 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy McCombAL T1:36:5616:51
2Sheralee BaileyBN N1:50:09+13:1319:09
3Cath ChalmersRR A2:00:32+23:3620:57
4Tania KennedyGO N2:11:10+34:1422:48
5Chris StocksBS A2:40:17+1:03:2127:52

W55A

5 100 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paula ShinglerBF N1:41:5519:59
2Jo ParrBF N2:14:02+32:0726:16
3Carolyn MatthewsNC N2:19:28+37:3327:20
4Airdrie LongGO N2:24:11+42:1628:16
Vanessa SmithKO Wmispunched
Sharon LambertBN Nmispunched
Nicola NyghBF Nmispunched
Vanessa FreemanBF Nmispunched
Sue GarrPO Amispunched

W55AS

4 100 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Philippa Lohmeyer-CollinsBK V2:10:0031:42
2Sandra StewartSH N2:15:17+5:1732:59
3Maria OrrNC N2:17:55+7:5533:38
4Viola O'ConnorNC N2:21:05+11:0534:24
5Carolyn DaviesGO N2:35:22+25:2237:53
Elaine BennettNC Nmispunched
Barbara DawsonGO Ndid not finish

W60A

5 100 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonBK V1:36:5719:00
2Debbie DaveyWR N1:45:24+8:2720:40
3Mary McDonaldAO A2:21:12+44:1527:41
4Kathy PetrieSO Q2:27:22+50:2528:53
Geraldine ChatfieldUG Qmispunched
Hilary WoodCC Nmispunched
Sally WayteAL Tmispunched
Margi FreemantleYV Vmispunched
Maureen FitzpatrickWH Ndid not finish

W65A

4 100 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sue KeyMF V1:21:2819:52
2Valerie BarkerBS A1:30:24+8:5622:02
3Julia PrudhoeCC N1:32:47+11:1922:37
4Anne WilsonBB Q1:38:50+17:2224:06
5Alison RadfordBG V1:42:46+21:1825:03
6Carol BrownlieWO W1:46:03+24:3525:51
7Robyn PallasCC N1:49:20+27:5226:40
8Jan HardyAL T2:37:00+1:15:3238:17
Ann ScownAO Amispunched
Elizabeth BicevskisAL Tmispunched
Jane CalderAL Tdid not finish

W65AS

2 925 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jacquie RandUG Q1:57:5940:20
2Barbara JunghansGO N2:24:15+26:1649:18
3Robyn D'AscenzoBS A2:56:41+58:421:00:24
Cheryl BluettBN Nmispunched

W70A

4 100 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny HawkinsNT N1:57:0328:32
2Jan CandyKO W2:01:22+4:1929:36
3Val HodsdonSH N2:01:45+4:4229:41
4Judy AllisonRR A2:21:52+24:4934:36
5Carol JacobsonGO N2:29:57+32:5436:34
Kerryne JonesRR Amispunched

W75A

2 925 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruth GoddardYV V1:27:4329:59
2Jean BaldwinGS N1:34:06+6:2332:10
3Ann IngwersenPO A1:39:36+11:5334:03
4Robin SpriggsUG Q1:40:01+12:1834:11
5Carolyn ChalmersNC N1:42:43+15:0035:07
6Ann SuttonRR A2:03:45+36:0242:18
Helena GriggsAL Tmispunched

W80A

2 925 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen AlexanderBK V2:23:4749:09

M10A

1 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Connor DentRR A10:145:50
2Rory SheddenSH N11:14+1:006:25
3Baxter PeelNC N16:00+5:469:08
4Shay SweeneyWH N22:03+11:4912:36

M12A

2 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hayden DentRR A16:377:33
2Alton FreemanBF N19:38+3:018:55
3Arthur LusherGO N29:16+12:3913:18
Owen SmythSO Qmispunched

M14A

3 450 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRR A38:5811:17
2Alex WoolfordBB N40:24+1:2611:42
3Eddie StonerAL T52:39+13:4115:15
4Kieran JosephGO N58:19+19:2116:54
5Tommy MellaNC N1:20:26+41:2823:18

M16A

5 750 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam WoolfordBB N1:03:3811:04
2Jamie WoolfordBB N1:09:13+5:3512:02
3Torren ArthurMF V1:09:56+6:1812:09
4Jett McCombAL T1:25:16+21:3814:49
5Owen RadajewskiPO A1:32:05+28:2716:00
6Cooper HorleyGO N1:39:06+35:2817:14
7Oliver FreemanBF N1:39:20+35:4217:16
8Niko StonerAL T1:52:27+48:4919:33
9Henry SmythSO Q2:02:44+59:0621:20
Seth SweeneyWH Nmispunched

M18A

7 450 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oskar MellaNC N1:37:0313:01
2Oscar WoolfordBB N1:49:54+12:5114:45
3Max GrivellTT S1:57:21+20:1815:45
4Selwyn SweeneyWH N2:02:37+25:3416:27
5Toby LangBS A2:30:00+52:5720:08
6Rubin SmythSO Q2:39:51+1:02:4821:27
7Riley GraingerGO N3:07:37+1:30:3425:11

M20A

8 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan ShinglerBF N1:30:2310:30
2Jensen KeyMF V1:30:24+0:0110:30
3David StocksBS A1:30:31+0:0810:31
4Ryan GrayUG Q1:52:09+21:4613:02
5Mason ArthurMF V2:07:49+37:2614:51

M21A

10 725 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aston KeyMF V1:32:108:35
2Alastair GeorgeBF N1:32:37+0:278:38
3Matt DoyleAO A1:33:59+1:498:45
4Rob BennettGS N2:16:28+44:1812:43
5Daniel GrayUG Q2:20:28+48:1813:05
6Andrew BrownBF N2:21:18+49:0813:10
7Justin StaffordNC N2:32:26+1:00:1614:12
8Andrew SmithGO N2:51:37+1:19:2716:00
9Ricky ThackrayBO W2:53:16+1:21:0616:09
10Toni BachvarovaGO N4:13:20+2:41:1023:37
11Nicole MealingBF N4:35:09+3:02:5925:39

M35A

8 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Istvan KerteszGO N2:26:1817:00
2Ian McKenzieUR N3:43:35+1:17:1725:59
Samuel WilsonRR Amispunched

M21AS

7 025 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew SlatteryRR A1:39:4114:11
2Eric SmythSO Q2:07:40+27:5918:10
3Robert HerkesGO N3:31:13+1:51:3230:03

M35AS

5 750 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alan KüfferYV V1:54:1019:51
2Jose ZapataRR A1:55:07+0:5720:01
3Darren SlatteryBN N2:00:25+6:1520:56
4Dan MartinCC N2:02:12+8:0221:15
5Peter FozoGO N2:07:18+13:0822:08
Adam HorleyGO Ndid not finish

M40A

8 600 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bruce ArthurMF V1:36:0611:10
2Martin DentRR A1:40:13+4:0711:39
3Jonathan McCombAL T1:45:46+9:4012:17
4Simon RouseDR V1:48:19+12:1312:35
5Ben RattrayRR A1:49:54+13:4812:46
6Vivien de Remy de CourcellesWH N2:21:27+45:2116:26
7Fedor IskhakovRR A2:21:55+45:4916:30
8James McQuillanWH N2:25:18+49:1216:53
9Angus SheddenSH N2:30:20+54:1417:28

M45A

7 450 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew StocksBS A2:00:1416:08
2Armands TeterisGO N2:11:17+11:0317:37
3Anthony StonerAL T2:11:44+11:3017:40
4Douglas JaySH N2:15:50+15:3618:13
5Brenton GrayUG Q2:15:58+15:4418:15
6Miles EllisBF N2:45:38+45:2422:13
7Peter McConaghyGO N3:21:25+1:21:1127:02
Blair TrewinYV Vmispunched
Michael BurtRR Amispunched
Michael RadajewskiPO Amispunched

M45AS

5 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arpad KocsikGO N1:38:4219:21
2Mark LusherGO N2:23:44+45:0228:10
Paul SweeneyWH Nmispunched
Andrew HobsonBS Amispunched
Dmitry StukovWH Nmispunched

M50A

7 025 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jock DavisBF N1:30:0412:49
2Mark FreemanBF N1:54:31+24:2716:18 Download route in GPX format
3Peter AnnettsGO N2:06:48+36:4418:02
4Shane DoyleUR N2:23:48+53:4420:28

M55AS

4 100 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoff PeelNC N1:24:2320:34
2Alex DaveyWR N1:26:36+2:1321:07
3Andrew Mac DonaldBF N1:28:29+4:0621:34
4Garry StewartSH N1:29:24+5:0121:48
5David GeorgeTT S1:48:14+23:5126:23
6Martin KozmaBK V2:00:32+36:0929:23
7Peter OrrNC N2:10:57+46:3431:56
8Mark BesleyDR V2:35:50+1:11:2738:00

M55A

5 750 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BarbourBF N1:20:3014:00
2Bruce PatersonAR V1:39:31+19:0117:18
3Mick CooperAL T1:48:43+28:1318:54
4Andy SimpsonBF N1:53:33+33:0319:44
5Michael WarltersUR N2:00:45+40:1521:00
6Peter HopperBN N2:43:54+1:23:2428:30
Mark ShinglerBF Nmispunched
Jamie KennedyGO Nmispunched
Jim MackayUR Ndid not finish
Simon NashBN Ndid not finish
Tony WoolfordBB Ndid not finish

M60A

5 750 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David PolandBS A1:24:3714:42
2Eoin RotheryRR A1:26:17+1:4015:00
3Geoff TodkillNC N1:27:32+2:5515:13
4Tim HatleyBK V1:28:12+3:3515:20
5Warwick DavisTK V1:40:06+15:2917:24
6Grant McDonaldAO A1:40:46+16:0917:31
7Tony GarrPO A1:46:41+22:0418:33
8Jeff DunnAL T1:48:48+24:1118:55
9Malcolm RobertsNC N1:49:54+25:1719:06
10Andrew Cumming ThomPO A2:04:15+39:3821:36
11Cliff HowardEN Q2:10:25+45:4822:40
12Stephen CollinsBK V2:19:18+54:4124:13
13Michael HalmyBN N2:39:17+1:14:4027:42
14Bob MorganBN N2:39:54+1:15:1727:48
15Greg SmithGS N3:01:25+1:36:4831:33
Robert GraiegLO Wmispunched
Tim PerryWH Nmispunched
Martin EtheringtonPO Amispunched
Warren KeyMF Vdid not finish

M65A

5 750 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoff LawfordEU V1:14:5013:00
2John ScownAO A1:37:06+22:1616:53
3Ted van GeldermalsenYV V1:38:35+23:4517:08
4Gordon WilsonBN N1:44:19+29:2918:08
5Bert ElsonAL T1:47:17+32:2718:39
6Mark PetrieSO Q1:50:20+35:3019:11
7Murray HainesSO Q1:51:47+36:5719:26
8Colin PriceCC N1:52:45+37:5519:36
9Ian DempseyNC N1:55:25+40:3520:04
10Bruce BowenPO A2:01:03+46:1321:03
11Rudi LandsiedelNC N2:04:19+49:2921:37
12Paul PrudhoeCC N2:09:09+54:1922:27
13Robert BoekelaarWO W2:23:58+1:09:0825:02
14Mike CalderAL 2:28:01+1:13:1125:44
15Russell TymGS N2:53:41+1:38:5130:12
Johnny PetersenGO Nmispunched

M65AS

2 925 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter ShepherdIK N1:07:2923:04
2Alan SargeantBS A1:22:46+15:1728:17
3Robert SprySH N1:35:04+27:3532:30
4Michael D'AscenzoBS A1:57:02+49:3340:00
Bill MonaghanPO Amispunched

M70A

5 100 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg ChatfieldUG Q1:33:0418:14
2Tony RadfordBG V1:43:54+10:5020:22
3Bill JonesRR A1:44:28+11:2420:29
4Russell CandyKO W2:20:12+47:0827:29
5Terry BluettBN N2:24:39+51:3528:21
6Ross BarrGO N2:27:25+54:2128:54
7Eric WainwrightRR A2:38:05+1:05:0130:59
8John AndersonGO N3:04:34+1:31:3036:11
9Martin BicevskisAL T3:16:04+1:43:0038:26
10Doug WilsonBB Q3:32:18+1:59:1441:37
Warwick SelbyGO Nmispunched
Barry WheelerTT Smispunched
Robert AllisonRR Amispunched
Bob HawkinsNT Nmispunched
Robert SmithTT Smispunched
Tom SchultsUG Qdid not finish

M75A

4 100 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John Le CarpentierSH N1:28:0021:27
2Leigh PrivettAW V1:30:12+2:1222:00
3Darryl ErbacherPO A1:35:12+7:1223:13
4Ken BrownlieWO W1:40:00+12:0024:23
5Jim MerchantGO N2:02:36+34:3629:54
6John ChellewBG V2:40:15+1:12:1539:05
7David GoddardYV V3:20:20+1:52:2048:51
Bruce DawkinsBN Nmispunched
Wayne GriggsAL Tmispunched
Ron JunghansGO Ndid not finish

M80A

2 925 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Basil BaldwinGS N1:23:4228:36
2John SuttonRR A1:33:54+10:1232:06
3John HodsdonSH N2:27:17+1:03:3550:21

M85A

2 925 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barry HanlonWH N2:06:3543:16

W Open B

3 450 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karla BurnettGO N53:2015:27
2Meisha AustinAL T1:03:12+9:5218:19
3Taria SmythSO Q1:03:54+10:3418:31
4Elizabeth HatleyBK V1:28:00+34:4025:30
5Samantha MellaNC N1:35:37+42:1727:42
Natalia BeliakovaBF Nmispunched
Esta BirdahicAL Tdid not finish
Natalie GraingerGO Ndid not finish

Open Very Easy

1 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Suzanne O'CallaghanBK V52:4130:06

Open Easy

2 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lauren SpoonerCAS N30:3613:54
2Curtis MillarCAS N34:14+3:3815:33
3Adisa KozmaBK V40:49+10:1318:33
4Damon StaceyCAS N43:53+13:1719:56

EOD Hard Long

5 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneNo club membership1:25:0116:40
2Mark BourneNo club membership1:36:00+10:5918:49
Kerry BennettNo club membershipmispunched
Charles KeirNo club membershipmispunched
Laura Lewis-MinogueNo club membershipdid not finish

EOD Very Easy

1 750 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jarrah BourneNo club membership17:239:56
2Carl O'ConnorNo club membership22:10+4:4712:40
3Flyn CollitsNo club membership37:23+20:0021:21
4Hannah StaffordNo club membership43:24+26:0124:48
5Koen StaffordNo club membership45:15+27:5225:51

EOD Easy

2 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rory SheddenSH N42:2619:17
2Natalie GraingerGO N46:29+4:0321:07
3Eli DavisNo club membership1:14:47+32:2133:59
4Pip DaviesNo club membership1:14:56+32:3034:03
5Logan DaviesNo club membership1:19:40+37:1436:12
6Alice DaviesNo club membership1:19:46+37:2036:15
7Ruth NielsonNo club membership1:22:49+40:2337:38
8Eden CoulstonNo club membership1:23:36+41:1038:00
Vicky LuNo club membershipmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.