Orienteering Australia

Official results for Snap Sprint Series Race 2 - Adelaide Universities

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Snap Sprint Series Race 2 - Adelaide Universities
Organiser: SA Arrows
Date: Friday 7 February 2020

Classes: Show all | WOL | MOL | WVL | MVL | WJL | MJL | WOS | MOS | WVS | MVS | WJS | MJS | GL | GS | Easy

W Open Long

2 600 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joanna GeorgeTT S18:327:07
2Abigail GeorgeTT S19:17+0:457:25
3Bridget AndersonOH S20:03+1:317:42
4Emily SorensenTT S20:36+2:047:55
5Meredith NormanTJ S23:16+4:448:56
6Jenny CasanovaWA S23:33+5:019:03
7Sarah GilbertWA S25:32+7:009:49
8Lexie AshforthWA S28:48+10:1611:04
9Briggitta Hembrow GerseyLuxOC LuxOC28:49+10:1711:05
Evalin BrautigamSW Snot competing

M Open Long

2 600 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dante AfnanYA S14:495:41
2Angus HainesOH S15:34+0:455:59
3Simon UppillOH S16:44+1:556:26
4Ethan PenckYA S17:42+2:536:48
5Will KennedyWA S18:29+3:407:06
6Jack MarschallTT S18:40+3:517:10
7Brett MerchantCR S19:13+4:247:23
8Max GrivellTT S20:10+5:217:45
9Greg MorcomTJ S23:00+8:118:50
10Luke HazellCR S32:23+17:3412:27
Luke OvertonWA Smispunched
Troy MerchantTJ Smispunched

W Vet Long

2 600 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kate MarschallTT S24:079:16
2Zara SodenOH S24:27+0:209:24
3Robin UppillOH S28:18+4:1110:53
4Sandra AfnanYA S30:00+5:5311:32
5Angela PotterCR S31:34+7:2712:08
6Cheryl BevelanderTJ S33:33+9:2612:54
7Evelyn ColwellOH S33:42+9:3512:57
8Erica DimentTT S34:40+10:3313:20
9Sandra McKeanOH S35:03+10:5613:28
10Jill CongediOH S35:17+11:1013:34
11Meredith RaschWA S35:52+11:4513:47
Leila HendersonYA Smispunched

M Vet Long

2 600 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rhys FogartyOH S22:388:42 Download route in GPX format
2Andrew KennedyWA S22:41+0:038:43
3Nigel DobsonYA S22:54+0:168:48
4Jordi FigarolaTJ S23:03+0:258:51
5Chris JacksonTJ S24:27+1:499:24
6Andrew McCombOH S24:37+1:599:28
7Mark OvertonWA S24:49+2:119:32
8David GeorgeTT S25:01+2:239:37
9Phil HazellTT S25:39+3:019:51
10Adrian UppillOH S26:32+3:5410:12
11Desmond NormanTJ S26:56+4:1810:21
12Greg RowberryWA S30:35+7:5711:45
13Ian GrivellTT S32:24+9:4612:27
14Jeffrey DinningOH S33:51+11:1313:01
15Ruhi AfnanYA S36:28+13:5014:01
Steve CooperYA Snot competing

W Jun Long

2 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zoe CarterTJ S22:238:36
2Lucy BurleyYA S27:16+4:5310:29
3Abbie FaulknerTJ S29:23+7:0011:18
4Jemima LloydTT S29:55+7:3211:30

M Jun Long

2 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toby CazzolatoTJ S18:267:05
2Remi AfnanYA S18:38+0:127:10
3Mitchell MorcomTJ S27:05+8:3910:25
4Finn FogartyOH S29:13+10:4711:14

W Vet Short

1 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lan KellyTJ S27:5814:43
2Carol SuchOH S35:15+7:1718:33
3Jenny HembrowOH S37:37+9:3919:47
4Noelene AndersonOH S1:00:14+32:1631:42
5Lorraine KernickOH S1:07:42+39:4435:37

M Vet Short

1 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ben CazzolatoTJ S19:3110:16
2Morris AllenCR S21:25+1:5411:16
3Robert SmithTT S21:53+2:2211:31
4Clive ArthurTT S22:14+2:4311:42
5David TilbrookOH S25:44+6:1313:32
6Peter KreminskiWA S26:59+7:2814:12
7Peter CuttenWA S33:18+13:4717:31
8Ken ThompsonTT S38:10+18:3920:05

W Jun Short

1 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gemma BurleyYA S19:3010:15
2Lucinda FogartyOH S26:17+6:4713:50
3Jessica JarvisWA S36:12+16:4219:03
4Annabel LloydTT S40:03+20:3321:04

M Jun Short

1 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ben MarschallTT S20:1210:37
2Daniel MorcomTJ S23:54+3:4212:34
3Marcus CazzolatoTJ S25:03+4:5113:11
4Mack DeedCR S26:57+6:4514:11
5Jamie StillCR S27:29+7:1714:27
6Finn JohnstonTJ S27:56+7:4414:42
7Max FaulknerTJ S37:56+17:4419:57

Group Short

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eliza GrivellTT S41:4221:56
1Emily MarschallTT S41:4221:56

. Easy

1 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Scarlett AshforthWA S23:3416:50
2Hugo WestoverWA S23:39+0:0516:53
3Fiona MorcomTJ S25:47+2:1318:25
4Janet HillyardTJ S28:54+5:2020:38
5Julia LloydTT S31:11+7:3722:16
6Ella MerchantTJ S34:18+10:4424:30
7Clara MerchantTJ S34:28+10:5424:37

Please report errors in the result list to the organiser.