*** Instance-specific ***

Official results for QLD MTBO Champs, sprint Stage

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: QLD MTBO Champs
Organiser: Sunshine Orienteers Club
Date: Saturday 12 September 2020 - Sunday 13 September 2020

Sprint StageMiddle StageMiddle Stage (overall)Long StageLong Stage (overall)

Classes: Show all | W14 | W16 | W20 | W21 | WOL | W40 | W50 | W60 | W70 | M14 | M16 | M20 | M21 | M40 | M50 | M60 | M70 | E-bike | Short | Medium | Long | Rec | 3HR

W14

5 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
test No club membershipmispunched

W21

8 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kate RiseleyMulti Terrain Bike Orienteers39:494:34
2Courtney GoodacreSunshine Orienteers Club41:25+1:364:45
3Sally StablerMulti Terrain Bike Orienteers48:33+8:445:34
4Christina FiduciosoSunshine Orienteers Club1:03:45+23:567:19
Debbie GordonSunshine Orienteers Clubmispunched

W40

7 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joanne RogersSunshine Orienteers Club38:344:56
2Jenny McConachySunshine Orienteers Club41:48+3:145:21
3Petrea RogersSunshine Orienteers Club49:32+10:586:21

W50

6 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tamsin BarnesRange Runners Orienteering Club28:064:07
2Jenny HillSunshine Orienteers Club38:09+10:035:36
3Janelle SchaferSunshine Orienteers Club38:42+10:365:41
Hubertien WichersUgly Gully Orienteersmispunched
Julie StantonSunshine Orienteers Clubmispunched

W60

5 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Susie Williams BlissnerCAS Q30:405:22
2Jacquie RandUgly Gully Orienteers32:00+1:205:36
3Norah SkiltonMulti Terrain Bike Orienteers37:48+7:086:37
Andrea HarrisParadise Lost Orienteersmispunched

M14

5 700 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Miles BryantEnoggeroosdid not start
Dylan BryantEnoggeroosdid not start

M16

6 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joshua NewnesEnoggeroos43:356:24

M20

8 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alistair MatthewsMulti Terrain Bike Orienteers35:134:02

M21

9 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joel YoungMulti Terrain Bike Orienteers24:482:35
2David GomesSunshine Orienteers Club34:21+9:333:34

M40

8 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stuart GordonSunshine Orienteers Club31:223:36
2Steve AmorMulti Terrain Bike Orienteers34:30+3:083:57
3Randall LathamSunshine Orienteers Club43:21+11:594:58
4Nick StablerMulti Terrain Bike Orienteers48:08+16:465:31
Craig JeffsMulti Terrain Bike Orienteersdid not start

M50

7 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Craig SteffensMulti Terrain Bike Orienteers22:112:50
2Cam SchubertRange Runners Orienteering Club29:22+7:113:45
3Tony HowesUgly Gully Orienteers30:46+8:353:56
4Cameron WilliamsRange Runners Orienteering Club31:03+8:523:58
5Owen MatthewsMulti Terrain Bike Orienteers40:26+18:155:11
Andrew BrennanRange Runners Orienteering Clubmispunched
Gordon BossleyMulti Terrain Bike Orienteersmispunched

M60

6 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Richard RobinsonSunshine Orienteers Club25:103:42
2John SkiltonMulti Terrain Bike Orienteers29:19+4:094:18
3David FirmanEnoggeroos30:47+5:374:31
4Mark PetrieSunshine Orienteers Club34:14+9:045:02
5Athol LesterMulti Terrain Bike Orienteers36:11+11:015:19
6Michael SchaferSunshine Orienteers Club36:35+11:255:22
7Stephen HibbertMulti Terrain Bike Orienteers37:40+12:305:32

M70

5 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Reid MoranToohey Forest Orienteers27:174:47
2Tom SchultsUgly Gully Orienteers36:51+9:346:27
Mike MoynihanSunshine Orienteers Clubmispunched
Anthony PeartMulti Terrain Bike Orienteersdid not start

Short

5 700 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dion TaylorSunshine Orienteers Club33:065:48
2Rachel TaylorSunshine Orienteers Club33:09+0:035:48
3Isaac AdamsCAS Q42:58+9:527:32
4John AdamsCAS Q43:00+9:547:32
5Andrew BielbySunshine Orienteers Club46:24+13:188:08
6Cooper BielbySunshine Orienteers Club46:25+13:198:08
6James HibberdSunshine Orienteers Club46:25+13:198:08
8Lynley MurtaghSunshine Orienteers Club46:33+13:278:10
9Indigo NewnesEnoggeroos52:04+18:589:08
10Lucy PeljoEnoggeroos52:09+19:039:08
11Renee RobbCAS Q55:00+21:549:38
12Richard PriceCAS Q56:53+23:479:58
13Julie FisherEnoggeroos1:01:57+28:5110:52
Martin NewnesEnoggeroosmispunched
Rama PriceCAS Qmispunched

Medium

7 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter YoungMulti Terrain Bike Orienteers48:156:11
2Hailey SedgmanCAS Q53:39+5:246:52
3Ian SedgmanCAS Q53:41+5:266:52
4Sam HyndCAS Q57:54+9:397:25
5Andrew HyndCAS Q58:02+9:477:26

Long

9 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert MilneMulti Terrain Bike Orienteers55:335:47

Please report errors in the result list to the organiser.