Orienteering Australia

Official results for MTBO State Series - Coochin Creek

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MTBO State Series - Coochin Creek
Organiser: Sunshine Orienteers Club
Date: Sunday 12 July 2020

Classes: Show all | M14 | M16 | M20 | M21 | M40 | M50 | M60 | M70 | W14 | W16 | W20 | W21 | W40 | W50 | W60 | W70 | Rec | 3 hr Score | Short | Medium | Long | E-Bike

M14

16 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Dylan BryantEN Q1:08:42
2Miles BryantEN Q1:47:13
3Hayden JorgensenNo club membership2:21:07
Henry SmythSO Qmispunched

M16

16 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Joshua NewnesEN Q1:46:20

M20

27 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Rubin SmythSO Q2:09:51

M21

37 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Joel YoungMT Q2:09:00
2Eric SmythSO Q2:30:47

M40

37 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Stuart GordonSO Q2:22:40
2Andrew PinsentNo club membership2:38:57
3Tony BryantEN Q2:56:49
4Randall LathamSO Q3:17:35
Gary PalmerNo club membershipmispunched
Peter JorgensenNo club membershipmispunched

M50

37 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Craig SteffensMT Q2:06:03
2Tamsin BarnesRR Q2:25:44
3Tony HowesUG Q2:33:42
4Richard RobinsonSO Q2:35:04
5Gordon BossleyMT Q2:43:39
6Michael SchaferSO Q2:45:46
Myles SynotMT Qdid not start

M60

27 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1John SkiltonMT Q1:44:58
2David FirmanEN Q1:46:23
3Mark PetrieSO Q1:47:53
4Athol LesterMT Q2:02:33
5Walter KelemenSO Q2:24:01
6Stephen HibbertMT Q2:29:56
David HillSO Qmispunched

M70

16 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Reid MoranTF Q1:24:50
2Anthony PeartMT Q1:41:46
Mike MoynihanSO Qmispunched

W21

27 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Debbie GordonSO Q1:37:43
2Kate RiseleyMT Q2:12:43
3Courtney GoodacreNo club membership2:27:11

W40

27 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Jenny McConachySO Q2:03:33

W50

27 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Jenny HillSO Q1:43:18
2Janelle SchaferSO Q2:00:11
3Julie StantonSO Q2:06:20

W60

16 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Susie Williams BlissnerNo club membership1:21:25
2Andrea HarrisPL Q1:24:32
3Norah SkiltonMT Q1:43:41
Sue ClarkeSO Qmispunched
Kathy PetrieSO Qmispunched

Rec Score

13 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Dion TaylorSO Q45001:27:32
2Rachel TaylorSO Q45001:27:34
3Ian WorthingtonNo club membership38001:21:19
4Kylie SchweikertNo club membership33001:24:11
5Jennifer TurnerCORCA WOW33001:24:22
6Kelly EpongNo club membership33001:24:28
7Ian JessupGO N3003001:39:52
8Julie FisherEN Q28001:26:14
9Wilmarie CraigNo club membership26001:23:49
10Angela CraigNo club membership26001:23:50
11Martin NewnesEN Q10001:27:31
12Lucy PeljoEN Q10001:28:02
13Indigo NewnesEN Q10001:28:04
Tara LaneNo club membership00did not start
Darci SeeleyNo club membership00did not start
Jennette StewartNo club membership00did not start
Tom WorthingtonNo club membership00did not start
Sam YaldenSO Q00did not start
Samuel WorthingtonNo club membership00cancelled

3 hr Score

22 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Kim BeckinsaleSO Q130002:36:29
2Russell StringerSO Q130002:38:08
3Jan LevertonSO Q130002:56:57
4Abbey AndersonNo club membership125002:57:46
5Rick AndersonNo club membership125002:57:50
6Shaun LauderNo club membership122002:34:00
7Adam WoodsNo club membership112002:48:27
8Anthony MayerNo club membership112002:48:31
9Dave CongreveEN Q96002:51:35
10Joao DiasNo club membership910603:01:28
11Rick WenckNo club membership910603:01:29
12Petrea RogersSO Q77002:54:25
13Claire PeglerQLD74002:57:10
14Robert MilneMT Q67002:42:57
15Hubertien WichersUG Q4703603:11:36
16Kylie VermeerNo club membership42002:39:02
17Lynley MurtaghNo club membership36002:34:32
18Zac DenmeadNo club membership20002:13:45
Zoe CampbellNo club membership3300did not finish
Nicky McmillanNo club membership3300did not finish
Les McmillanNo club membership3300did not finish
Mark CampbellNo club membership3300did not finish
Mark DenhamNo club membership00did not start
Linda ThompsonSO Q00did not start
Johannes WeversNo club membership00did not start
Justin WyattNo club membership00did not start

Short

16 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Christina FiduciosoNo club membership2:14:16
Owen SmythSO Qmispunched
Taria SmythSO Qmispunched

Medium

27 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Peter YoungMT Q2:03:49

Long

37 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1David GomesNo club membership3:00:57
Richard CrossleyEN Qdid not start

E-Bike

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
David FosterNo club membership00did not finish
Fiona CrossleyEN Q00did not start

Please report errors in the result list to the organiser.