Orienteering Australia

Official results for OY9&10 - QLD Long Champs - Broadwater (Confirmed), race 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: OY9&10 - QLD Long Champs - Broadwater (Confirmed)
Organisers: Orienteering Queensland / Ugly Gully Orienteers
Date: Saturday 17 October 2020 - Sunday 18 October 2020

Race 1Race 2Race 2 (overall)

Classes: Show all | M/W10N | W10A | W12A | W14A | W16A | W20A | W20AS | W21A | W21AS | W35A | W35-44AS | W45A | W45-54AS | W55A | W55+AS | W65A | W75+A | W85+A | M10A | M12A | M14A | M16A | M20A | M20AS | M21A | M21AS | M35A | M35-44AS | M45A | M45-54AS | M55A | M55+AS | M65A | M75A | M85+A | M Open B | W Open B | Open Easy | open Very Easy

M/W10N

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lucinda BarnesRange Runners15:268:07
Franklin SmythSunshine Orienteersdid not start

W10A

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maya LhoteUgly Gully Orienteers13:467:14
Alara WilliamsRange Runnersdid not start

W12A

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elin SchulzUgly Gully Orienteers34:0017:00
2Abigail BarnesRange Runners40:01+6:0120:00

W14A

2 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cassy ReinbottRange Runners1:08:3625:24
2Xanthe SchubertRange Runners1:13:30+4:5427:13
3Ariona LawsBullecourt Boulder Bounders1:30:10+21:3433:23

W16A

3 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sara GarbelliniEnoggeroos1:01:4218:41
Eve TagueRange Runnersdid not finish

W20A

6 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikaela GrayUgly Gully Orienteers1:18:4412:18
Laura de JongRange Runnersdid not start

W21A

7 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Krystal NeumannEnoggeroos1:21:1610:58
2Anna SheldonUgly Gully Orienteers1:35:44+14:2812:56
3Ellie de JongRange Runners1:40:17+19:0113:33
Sophie ThomasEnoggeroosmispunched

W35A

6 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Meredith GrayUgly Gully Orienteers1:23:3813:04
2Michelle SchulzUgly Gully Orienteers2:09:46+46:0820:16
3Helen BreslinUgly Gully Orienteers2:10:52+47:1420:26

W45A

5 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Wendy ReadUgly Gully Orienteers1:01:4211:51
2Thorlene EgertonBayside Kangaroos1:10:11+8:2913:29
3Lucy PeljoEnoggeroos2:07:50+1:06:0824:35
Fiona CaristoEnoggeroosdid not start

W45-54AS

3 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ulla HeikkilaSunshine Orienteers2:04:5437:50

W55A

4 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Su Yan TayUgly Gully Orienteers58:4413:59
2Kathy PetrieSunshine Orienteers1:43:24+44:4024:37
3Felicity CrosatoRange Runners1:43:34+44:5024:39
4Kristine Cairns-TraceyUgly Gully Orienteers1:45:05+46:2125:01
5Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders1:46:31+47:4725:21
6Salme FullerNewcastle2:03:47+1:05:0329:28
7Juliana de NooyUgly Gully Orienteers2:24:28+1:25:4434:23
Geraldine ChatfieldUgly Gully Orienteersmispunched
Susie BlissnerNo club membershipmispunched
Frances PowellUgly Gully Orienteersdid not finish Download route in GPX format

W55+AS

2 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Johanna Tavner-CornerToohey Forest1:17:2028:38
2Jennifer SchulzToohey Forest1:45:21+28:0139:01
3Fiona McIntyreUgly Gully Orienteers1:49:21+32:0140:30

W65A

3 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynda RapkinsEnoggeroos56:1317:02
2Jacquie RandUgly Gully Orienteers1:01:23+5:1018:36
3Anne WilsonBullecourt Boulder Bounders1:03:26+7:1319:13
4Joan SheldonUgly Gully Orienteers1:17:08+20:5523:22
5Rhonda BowlingEnoggeroos2:09:16+1:13:0339:10
Judith HayToohey Forestdid not finish

W75A

2 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robin SpriggsUgly Gully Orienteers2:08:4047:39

M10A

1 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luke MooreRange Runners13:146:57
2Luca SchulzUgly Gully Orienteers16:52+3:388:52
3Justin LhoteUgly Gully Orienteers22:47+9:3311:59
4Xanthin LawsBullecourt Boulder Bounders38:03+24:4920:01

M12A

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Adrian GarbelliniEnoggeroos19:259:42
2Alex VanzellaRange Runners23:35+4:1011:47
3Callum BryantEnoggeroos29:59+10:3414:59
William Day`No club membershipmispunched

M14A

3 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Miles BryantEnoggeroos44:3813:56
2Declan CampbellBullecourt Boulder Bounders1:08:20+23:4221:21
3Hugo Taunton-BurnetEnoggeroos1:18:40+34:0224:35
Henry SmythSunshine Orienteersmispunched

M16A

6 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dylan BryantEnoggeroos1:26:2513:30
2Lochlann HoganBullecourt Boulder Bounders1:38:16+11:5115:21
3Joshua NewnesEnoggeroos2:41:09+1:14:4425:10
Paul GarbelliniEnoggeroosmispunched
Gabriel SchubertRange Runnersmispunched
Charlie YoungRange Runnersmispunched

M20A

8 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Daniel GrayUgly Gully Orienteers1:12:289:03 Download route in GPX format
2Blake ReinbottRange Runners1:15:48+3:209:28
3Thomas GarbelliniEnoggeroos1:16:33+4:059:34
4Oliver SchubertRange Runners1:40:38+28:1012:34
5Samuel GarbelliniEnoggeroos1:45:47+33:1913:13
6Ryan GrayUgly Gully Orienteers1:46:56+34:2813:22
7William CoxRange Runners2:08:38+56:1016:04
Grant ReinbottRange Runnersmispunched
Ewan McFarlandBullecourt Boulder Boundersdid not start

M20AS

5 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cayleb FidgeBullecourt Boulder Bounders1:32:3917:49

M21A

10 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kurt NeumannEnoggeroos1:30:278:52
2Riley de JongRange Runners1:47:05+16:3810:29
3Ben SchulzUgly Gully Orienteers2:01:26+30:5911:54
4Anatoly KulikovUgly Gully Orienteers2:17:07+46:4013:26
Lachlan HowardEnoggeroosmispunched
Jack NeumannEnoggeroosmispunched
Simeon BurrillBullecourt Boulder Boundersdid not finish
Lorenzo CalabroToohey Forestdid not start

M21AS

6 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brenton GrayUgly Gully Orienteers1:30:4314:10
2Tony BryantEnoggeroos1:55:52+25:0918:06
3Eric SmythSunshine Orienteers2:05:03+34:2019:32 Download route in GPX format

M35A

8 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ken LawsBullecourt Boulder Bounders1:54:0614:15

M35-44AS

5 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Richard VanzellaRange Runnersmispunched

M45A

7 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Neil SimsonToohey Forest1:45:5714:19
2Ross McGinnisSunshine Orienteers2:17:15+31:1818:32
3Joseph GarbelliniEnoggeroos2:42:43+56:4621:59
Sebastien LhoteUgly Gully Orienteersmispunched
Philip YoungRange Runnersdid not finish
Wim de JongRange Runnersdid not start

M45-54AS

4 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brendan HenrySunshine Orienteers1:39:0323:35
Cameron WilliamsRange Runnersdid not start

M55A

5 200 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lance ReadUgly Gully Orienteers1:04:4312:26
2Stewart MeelenRange Runners1:28:41+23:5817:03
3Cliff HowardEnoggeroos1:32:19+27:3617:45
4Peter EffeneyUgly Gully Orienteers1:37:01+32:1818:39
5Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders1:43:15+38:3219:51
6Malcolm PowellUgly Gully Orienteers2:22:02+1:17:1927:18
Tim McIntyreUgly Gully Orienteersmispunched
Piet FiletUgly Gully Orienteersmispunched

M55+AS

3 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David FloodBullecourt Boulder Bounders2:21:1742:48
Tony Tavner-CornerToohey Forestmispunched
Iain DuncanSunshine Orienteersmispunched

M65A

4 200 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mark PetrieSunshine Orienteers1:08:0716:13
2Murray HainesSunshine Orienteers1:16:48+8:4118:17
3Doug WilsonBullecourt Boulder Bounders1:36:39+28:3223:00
4David SchulzToohey Forest1:38:17+30:1023:24
5Reid MoranToohey Forest1:41:41+33:3424:12
6James MitchellUgly Gully Orienteers1:42:52+34:4524:29
Tom SchultsUgly Gully Orienteersmispunched
David FirmanEnoggeroosdid not finish

M75A

3 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rod DominishEnoggeroos1:09:1420:58
2Jim BowlingEnoggeroos1:14:03+4:4922:26
3Christopher SpriggsUgly Gully Orienteers2:25:06+1:15:5243:58
Neville CobboldUgly Gully Orienteersmispunched
Trevor SauerSunshine Orienteersdid not finish
Clive PopeUgly Gully Orienteersdid not finish

M Open Moderate

3 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Glenn CampbellBullecourt Boulder Bounders1:17:2724:12
2Dave EdwardsRange Runners1:21:15+3:4825:23
3Lachlan MooreRange Runners2:06:34+49:0739:33
Jacob SykesRange Runnersmispunched

W Open Moderate

2 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Taria SmythSunshine Orienteers1:14:0627:26
2Josephine GarbelliniEnoggeroos1:17:59+3:5328:52
3Alison BryantEnoggeroos1:25:25+11:1931:38
4Sue CampbellBullecourt Boulder Bounders1:37:11+23:0535:59
Julie FisherEnoggeroosmispunched

Open Easy

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1William BarnesRange Runners18:259:12
2Benjamin MooreRange Runners21:10+2:4510:35
3Alexandra EdwardsRange Runners31:16+12:5115:38
4Nicole CooperNo club membership1:03:10+44:4531:35
Lisa de JongRange Runnersdid not start

Open Very Easy

1 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matilda CooperNo club membership17:309:12
2Hugo TagueRange Runners27:27+9:5714:26
3Jasmine CooperNo club membership27:57+10:2714:42
4Owen SmythSunshine Orienteers28:57+11:2715:14
5Jen WoodsToohey Forest40:16+22:4621:11
Grace VanzellaRange Runnersdid not start
Michelle VanzellaRange Runnersdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.