Orienteering Australia

Official overall results for OY9&10 - QLD Long Champs - Broadwater (Confirmed)

Event informationShow result list by organisationPress result listPrint

Name: OY9&10 - QLD Long Champs - Broadwater (Confirmed)
Organisers: Orienteering Queensland / Ugly Gully Orienteers
Date: Saturday 17 October 2020 - Sunday 18 October 2020

Race 1Race 2Race 2 (overall)

Classes: Show all | M/W10N | W10A | W12A | W14A | W16A | W20A | W20AS | W21A | W21AS | W35A | W35-44AS | W45A | W45-54AS | W55A | W55+AS | W65A | W75+A | W85+A | M10A | M12A | M14A | M16A | M20A | M20AS | M21A | M21AS | M35A | M35-44AS | M45A | M45-54AS | M55A | M55+AS | M65A | M75A | M85+A | M Open B | W Open B | Open Easy | open Very Easy

M/W10N

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lucinda BarnesRange Runners49:14
Franklin SmythSunshine Orienteersnot competing

W10A

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Maya LhoteUgly Gully Orienteers29:10
Alara WilliamsRange Runnersdid not start

W12A

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Elin SchulzUgly Gully Orienteers1:20:41
2Abigail BarnesRange Runners1:27:07+6:26

W14A

2 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Cassy ReinbottRange Runners1:43:41
2Ariona LawsBullecourt Boulder Bounders2:28:53+45:12
Xanthe SchubertRange Runnersnot competing

W16A

3 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sara GarbelliniEnoggeroos1:44:10
Eve TagueRange Runnersdid not finish

W20A

6 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mikaela GrayUgly Gully Orienteers2:11:51
Laura de JongRange Runnersdid not start

W21A

7 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Krystal NeumannEnoggeroos2:07:58
2Anna SheldonUgly Gully Orienteers2:29:05+21:07
3Ellie de JongRange Runners2:41:43+33:45
Sophie ThomasEnoggeroosmispunched

W35A

6 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Meredith GrayUgly Gully Orienteers2:20:59
2Helen BreslinUgly Gully Orienteers3:34:25+1:13:26
3Michelle SchulzUgly Gully Orienteers3:46:30+1:25:31

W45A

5 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Wendy ReadUgly Gully Orienteers1:49:24
2Thorlene EgertonBayside Kangaroos1:58:17+8:53
3Lucy PeljoEnoggeroos3:45:25+1:56:01
Fiona CaristoEnoggeroosdid not start

W45-54AS

3 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ulla HeikkilaSunshine Orienteers3:01:40

W55A

4 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Su Yan TayUgly Gully Orienteers1:45:38
2Felicity CrosatoRange Runners2:37:34+51:56
3Kathy PetrieSunshine Orienteers3:37:08+1:51:30
4Juliana de NooyUgly Gully Orienteers3:39:28+1:53:50
5Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders3:39:50+1:54:12
Kristine Cairns-TraceyUgly Gully Orienteersmispunched
Geraldine ChatfieldUgly Gully Orienteersmispunched
Salme FullerNewcastlemispunched
Susie BlissnerNo club membershipdid not finish
Frances PowellUgly Gully Orienteersdid not finish

W55+AS

2 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Johanna Tavner-CornerToohey Forest2:00:53
2Jennifer SchulzToohey Forest2:35:22+34:29
3Fiona McIntyreUgly Gully Orienteers2:42:03+41:10

W65A

3 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lynda RapkinsEnoggeroos1:31:07
2Jacquie RandUgly Gully Orienteers1:40:09+9:02
3Anne WilsonBullecourt Boulder Bounders1:56:37+25:30
4Joan SheldonUgly Gully Orienteers2:29:54+58:47
5Rhonda BowlingEnoggeroos3:54:47+2:23:40
Judith HayToohey Forestdid not finish

W75A

2 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Robin SpriggsUgly Gully Orienteers2:37:31

M10A

1 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Luke MooreRange Runners31:14
2Luca SchulzUgly Gully Orienteers32:42+1:28
3Justin LhoteUgly Gully Orienteers49:22+18:08
4Xanthin LawsBullecourt Boulder Bounders1:16:45+45:31

M12A

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Adrian GarbelliniEnoggeroos34:10
2Callum BryantEnoggeroos58:19+24:09
William Day`No club membershipmispunched
Alex VanzellaRange Runnersnot competing

M14A

3 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Miles BryantEnoggeroos1:15:24
2Declan CampbellBullecourt Boulder Bounders1:43:03+27:39
3Hugo Taunton-BurnetEnoggeroos1:50:41+35:17
Henry SmythSunshine Orienteersnot competing

M16A

6 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Dylan BryantEnoggeroos2:25:40
2Lochlann HoganBullecourt Boulder Bounders2:36:09+10:29
3Joshua NewnesEnoggeroos3:56:43+1:31:03
Paul GarbelliniEnoggeroosmispunched
Charlie YoungRange Runnersmispunched
Gabriel SchubertRange Runnersnot competing

M20A

8 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Daniel GrayUgly Gully Orienteers2:01:41
2Blake ReinbottRange Runners2:07:40+5:59
3Thomas GarbelliniEnoggeroos2:07:54+6:13
4Samuel GarbelliniEnoggeroos3:07:14+1:05:33
5Ryan GrayUgly Gully Orienteers3:21:02+1:19:21
William CoxRange Runnersmispunched
Grant ReinbottRange Runnersmispunched
Oliver SchubertRange Runnersnot competing
Ewan McFarlandBullecourt Boulder Boundersdid not start

M20AS

5 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
Cayleb FidgeBullecourt Boulder Boundersnot competing

M21A

10 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Kurt NeumannEnoggeroos2:34:34
2Riley de JongRange Runners2:55:49+21:15
3Ben SchulzUgly Gully Orienteers3:13:10+38:36
4Anatoly KulikovUgly Gully Orienteers3:20:20+45:46
Lachlan HowardEnoggeroosmispunched
Jack NeumannEnoggeroosmispunched
Simeon BurrillBullecourt Boulder Boundersdid not finish
Lorenzo CalabroToohey Forestdid not start

M21AS

6 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Brenton GrayUgly Gully Orienteers2:27:59
2Tony BryantEnoggeroos3:04:33+36:34
Eric SmythSunshine Orienteersnot competing

M35A

8 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ken LawsBullecourt Boulder Bounders3:49:51

M35-44AS

5 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
Richard VanzellaRange Runnersnot competing

M45A

7 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Neil SimsonToohey Forest2:46:09
2Ross McGinnisSunshine Orienteers3:29:11+43:02
3Joseph GarbelliniEnoggeroos4:43:33+1:57:24
Sebastien LhoteUgly Gully Orienteersmispunched
Philip YoungRange Runnersdid not finish
Wim de JongRange Runnersdid not start

M45-54AS

4 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
Brendan HenrySunshine Orienteersdid not finish
Cameron WilliamsRange Runnersdid not start

M55A

5 200 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lance ReadUgly Gully Orienteers1:58:11
2Peter EffeneyUgly Gully Orienteers2:31:28+33:17
3Stewart MeelenRange Runners2:36:26+38:15
4Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders2:54:55+56:44
5Cliff HowardEnoggeroos3:06:26+1:08:15
6Malcolm PowellUgly Gully Orienteers3:51:08+1:52:57
Piet FiletUgly Gully Orienteersmispunched
Tim McIntyreUgly Gully Orienteersmispunched

M55+AS

3 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Iain DuncanSunshine Orienteersmispunched
Tony Tavner-CornerToohey Forestmispunched
David FloodBullecourt Boulder Boundersdid not finish

M65A

4 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mark PetrieSunshine Orienteers1:50:33
2Murray HainesSunshine Orienteers2:05:58+15:25
Tom SchultsUgly Gully Orienteersmispunched
David SchulzToohey Forestmispunched
David FirmanEnoggeroosdid not finish
Reid MoranToohey Forestdid not finish
Doug WilsonBullecourt Boulder Boundersdid not finish
James MitchellUgly Gully Orienteersdid not start

M75A

3 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rod DominishEnoggeroos1:56:15
2Christopher SpriggsUgly Gully Orienteers3:29:55+1:33:40
Jim BowlingEnoggeroosmispunched
Neville CobboldUgly Gully Orienteersmispunched
Clive PopeUgly Gully Orienteersdid not finish
Trevor SauerSunshine Orienteersdid not finish

M Open Moderate

3 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Glenn CampbellBullecourt Boulder Bounders2:02:11
2Lachlan MooreRange Runners2:33:03+30:52
Dave EdwardsRange Runnersdid not start
Jacob SykesRange Runnersdid not start

W Open Moderate

2 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Josephine GarbelliniEnoggeroos2:01:18
2Alison BryantEnoggeroos2:01:29+0:11
3Sue CampbellBullecourt Boulder Bounders2:17:08+15:50
Julie FisherEnoggeroosmispunched
Taria SmythSunshine Orienteersnot competing

Open Easy

2 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1William BarnesRange Runners35:13
2Benjamin MooreRange Runners39:20+4:07
3Nicole CooperNo club membership1:46:32+1:11:19
Lisa de JongRange Runnersdid not start
Alexandra EdwardsRange Runnersdid not start

Open Very Easy

1 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Matilda CooperNo club membership39:36
2Jasmine CooperNo club membership1:03:33+23:57
3Jen WoodsToohey Forest1:18:19+38:43
Owen SmythSunshine Orienteersnot competing
Hugo TagueRange Runnersnot competing
Grace VanzellaRange Runnersnot competing
Michelle VanzellaRange Runnersnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.