Orienteering Australia

Official results for OY9&10 - QLD Long Champs - Broadwater (Confirmed), race 1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: OY9&10 - QLD Long Champs - Broadwater (Confirmed)
Organisers: Orienteering Queensland / Ugly Gully Orienteers
Date: Saturday 17 October 2020 - Sunday 18 October 2020

Race 1Race 2Race 2 (overall)

Classes: Show all | M/W10N | W10A | W12A | W14A | W16A | W20A | W20AS | W21A | W21AS | W35A | W35-44AS | W45A | W45-54AS | W55A | W55+AS | W65A | W75+A | W85+A | M10A | M12A | M14A | M16A | M20A | M20AS | M21A | M21AS | M35A | M35-44AS | M45A | M45-54AS | M55A | M55+AS | M65A | M75A | M85+A | M Open B | W Open B | Open Easy | open Very Easy

M/W10N

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lucinda BarnesRange Runners33:4821:07

W10A

1 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maya LhoteUgly Gully Orienteers15:249:37
Alara WilliamsRange Runnersmispunched

W12A

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elin SchulzUgly Gully Orienteers46:4125:56
2Abigail BarnesRange Runners47:06+0:2526:10

W14A

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cassy ReinbottRange Runners35:0517:32
2Ariona LawsBullecourt Boulder Bounders58:43+23:3829:21

W16A

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sara GarbelliniEnoggeroos42:2816:59
2Eve TagueRange Runners48:31+6:0319:24

W20A

4 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikaela GrayUgly Gully Orienteers53:0712:57
2Laura de JongRange Runners1:13:25+20:1817:54

W21A

4 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Krystal NeumannEnoggeroos46:4210:22
2Anna SheldonUgly Gully Orienteers53:21+6:3911:51
3Ellie de JongRange Runners1:01:26+14:4413:39
4Sophie ThomasEnoggeroos1:18:39+31:5717:28

W35A

4 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Meredith GrayUgly Gully Orienteers57:2113:59
2Helen BreslinUgly Gully Orienteers1:23:33+26:1220:22
3Michelle SchulzUgly Gully Orienteers1:36:44+39:2323:35

W45A

3 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Wendy ReadUgly Gully Orienteers47:4213:37
2Thorlene EgertonBayside Kangaroos48:06+0:2413:44
3Lucy PeljoEnoggeroos1:37:35+49:5327:52
Fiona CaristoEnoggeroosdid not start

W45-54AS

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ulla HeikkilaSunshine Orienteers56:4622:42

W55A

2 800 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Su Yan TayUgly Gully Orienteers46:5416:45
2Felicity CrosatoRange Runners54:00+7:0619:17
3Geraldine ChatfieldUgly Gully Orienteers58:48+11:5421:00
4Frances PowellUgly Gully Orienteers1:07:56+21:0224:15 Download route in GPX format
5Juliana de NooyUgly Gully Orienteers1:15:00+28:0626:47
6Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders1:53:19+1:06:2540:28
7Kathy PetrieSunshine Orienteers1:53:44+1:06:5040:37
Salme FullerNewcastlemispunched
Kristine Cairns-TraceyUgly Gully Orienteersmispunched
Susie BlissnerNo club membershipdid not finish

W55+AS

1 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Johanna Tavner-CornerToohey Forest43:3322:55
2Jennifer SchulzToohey Forest50:01+6:2826:19
3Fiona McIntyreUgly Gully Orienteers52:42+9:0927:44

W65A

2 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynda RapkinsEnoggeroos34:5413:57
2Jacquie RandUgly Gully Orienteers38:46+3:5215:30
3Judith HayToohey Forest45:06+10:1218:02
4Anne WilsonBullecourt Boulder Bounders53:11+18:1721:16
5Joan SheldonUgly Gully Orienteers1:12:46+37:5229:06
6Rhonda BowlingEnoggeroos1:45:31+1:10:3742:12

W75A

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robin SpriggsUgly Gully Orienteers28:5115:11

M10A

1 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luca SchulzUgly Gully Orienteers15:509:53
2Luke MooreRange Runners18:00+2:1011:15
3Justin LhoteUgly Gully Orienteers26:35+10:4516:36
4Xanthin LawsBullecourt Boulder Bounders38:42+22:5224:11

M12A

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Adrian GarbelliniEnoggeroos14:458:11
2William Day`No club membership21:27+6:4211:55
3Callum BryantEnoggeroos28:20+13:3515:44
Hugo TagueRange Runnersdid not start

M14A

2 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Miles BryantEnoggeroos30:4612:49
2Hugo Taunton-BurnetEnoggeroos32:01+1:1513:20
3Declan CampbellBullecourt Boulder Bounders34:43+3:5714:27

M16A

4 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lochlann HoganBullecourt Boulder Bounders57:5314:07
2Dylan BryantEnoggeroos59:15+1:2214:27
3Joshua NewnesEnoggeroos1:15:34+17:4118:25
4Paul GarbelliniEnoggeroos1:44:35+46:4225:30
5Charlie YoungRange Runners2:00:04+1:02:1129:17

M20A

5 100 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Grant ReinbottRange Runners44:028:38
2Daniel GrayUgly Gully Orienteers49:13+5:119:39 Download route in GPX format
3Thomas GarbelliniEnoggeroos51:21+7:1910:04
4Blake ReinbottRange Runners51:52+7:5010:10
5Samuel GarbelliniEnoggeroos1:21:27+37:2515:58
6Ryan GrayUgly Gully Orienteers1:34:06+50:0418:27
Ewan McFarlandBullecourt Boulder Boundersmispunched
William CoxRange Runnersmispunched

M21A

6 600 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anatoly KulikovUgly Gully Orienteers1:03:139:34
2Kurt NeumannEnoggeroos1:04:07+0:549:42
3Simeon BurrillBullecourt Boulder Bounders1:06:38+3:2510:05
4Riley de JongRange Runners1:08:44+5:3110:24
5Jack NeumannEnoggeroos1:10:19+7:0610:39
6Ben SchulzUgly Gully Orienteers1:11:44+8:3110:52
7Lachlan HowardEnoggeroos1:35:59+32:4614:32
Lorenzo CalabroToohey Forestdid not start

M21AS

4 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brenton GrayUgly Gully Orienteers57:1613:58
2Tony BryantEnoggeroos1:08:41+11:2516:45

M35A

5 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ken LawsBullecourt Boulder Bounders1:55:4522:41

M45A

4 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Neil SimsonToohey Forest1:00:1213:22 Download route in GPX format
2Ross McGinnisSunshine Orienteers1:11:56+11:4415:59
3Joseph GarbelliniEnoggeroos2:00:50+1:00:3826:51
4Philip YoungRange Runners2:15:42+1:15:3030:09
Sebastien LhoteUgly Gully Orienteersmispunched
Wim de JongRange Runnersdid not start

M45-54AS

2 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cameron WilliamsRange Runners1:02:1422:13
Brendan HenrySunshine Orienteersdid not finish

M55A

3 500 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lance ReadUgly Gully Orienteers53:2815:16
2Peter EffeneyUgly Gully Orienteers54:27+0:5915:33
3Stewart MeelenRange Runners1:07:45+14:1719:21
4Tim McIntyreUgly Gully Orienteers1:10:49+17:2120:14
5Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders1:11:40+18:1220:28
6Andrew BrennanRange Runners1:13:10+19:4220:54
7Piet FiletUgly Gully Orienteers1:13:29+20:0120:59
8Malcolm PowellUgly Gully Orienteers1:29:06+35:3825:27
9Cliff HowardEnoggeroos1:34:07+40:3926:53

M55+AS

2 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Iain DuncanSunshine Orienteers59:4323:53
2Tony Tavner-CornerToohey Forest1:20:32+20:4932:12
David FloodBullecourt Boulder Boundersdid not finish

M65A

2 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mark PetrieSunshine Orienteers42:2615:09
2Murray HainesSunshine Orienteers49:10+6:4417:33
3David FirmanEnoggeroos50:25+7:5918:00
4Tom SchultsUgly Gully Orienteers1:17:08+34:4227:32
David SchulzToohey Forestmispunched
Doug WilsonBullecourt Boulder Boundersdid not finish
Reid MoranToohey Forestdid not finish
James MitchellUgly Gully Orienteersdid not start

M75A

2 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rod DominishEnoggeroos47:0118:48
2Christopher SpriggsUgly Gully Orienteers1:04:49+17:4825:55
3Neville CobboldUgly Gully Orienteers1:19:31+32:3031:48
Jim BowlingEnoggeroosmispunched
Trevor SauerSunshine Orienteersmispunched
Clive PopeUgly Gully Orienteersdid not finish

M Open Moderate

2 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan MooreRange Runners26:2911:02
2Glenn CampbellBullecourt Boulder Bounders44:44+18:1518:38
Dave EdwardsRange Runnersdid not start
Jacob SykesRange Runnersdid not start

W Open Moderate

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alison BryantEnoggeroos36:0418:02
2Sue CampbellBullecourt Boulder Bounders39:57+3:5319:58
3Josephine GarbelliniEnoggeroos43:19+7:1521:39
4Julie FisherEnoggeroos1:22:15+46:1141:07

Open Easy

1 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1William BarnesRange Runners16:489:20
2Benjamin MooreRange Runners18:10+1:2210:05
3Lisa de JongRange Runners33:02+16:1418:21
4Nicole CooperNo club membership43:22+26:3424:05
Alexandra EdwardsRange Runnersdid not start

Open Very Easy

1 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matilda CooperNo club membership22:0613:48
2Jasmine CooperNo club membership35:36+13:3022:15
3Jen WoodsToohey Forest38:03+15:5723:46

Please report errors in the result list to the organiser.