Orienteering Australia

Official results for SA Sprint Championships - Waite

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: SA Sprint Championships - Waite
Organiser: Yalanga Orienteers
Date: Sunday 1 March 2020

Classes: Show all | W10 | W12A | W14A | W16A | W20A | W21A | W35A | W45A | W55A | W65A | W75A | W85A | M10 | M12A | M14A | M16A | M20A | M21A | M35A | M45A | M55A | M65A | M75A | M85A | 2M | 2F | 2G | 4M | 4F | 4G | 5F | 5M | 5G | 1M

CR S

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Joe Feng5F (2)34:5620:32
1Mack Deed2M (2)24:598:36
2Morris AllenM65A (8)14:46+2:548:41
4Jamie StillM16A (4)29:58+9:2110:20

OH S

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Harrison Waugh1M (2)24:226:46
1Simon UppillM21A (2)15:004:10
1Angus HainesM20A (8)16:064:28
1Lucinda FogartyW14A (2)17:2410:14
1Robin UppillW55A (4)13:167:48
1Adrian UppillM65A (8)11:526:58
2Zara SodenW45A (9)16:42+1:426:25
3Evelyn ColwellW55A (4)19:07+5:5111:14
3Noelene AndersonW65A (6)26:40+11:5915:41
3Jenny Hembrow4F (3)33:25+6:2719:39
4Carol SuchW65A (6)27:33+12:5216:12
4Rhys FogartyM45A (7)21:11+3:397:18
5Zita SankauskasW65A (6)28:21+13:4016:40
6John AndersonM65A (8)25:42+13:5015:07
7Leith SodenM20A (8)21:20+5:145:55
7Sandra McKeanW45A (9)20:06+5:067:43
8Artemiy HussnainM20A (8)25:08+9:026:58
9Ian WinnM55A (9)22:13+8:548:32
Bridget UppillW21A (5)disqualified
John SuchM75A (5)mispunched
Al SankauskasM65A (8)mispunched

SA S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Evalin BrautigamW21A (5)17:32+2:326:02

TJ S

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Zoe CarterW16A (3)12:184:43
1Mitchell MorcomM14A (1)14:045:24
1Greg MorcomM45A (7)17:326:02
2Marcus CazzolatoM12A (2)16:24+2:319:38
2Finn JohnstonM16A (4)22:23+1:467:43
2Ben CazzolatoM45A (7)18:27+0:556:21
3Toby CazzolatoM20A (8)18:07+2:015:01
3Meredith NormanW20A (3)18:00+2:396:12
3Daniel MorcomM16A (4)24:26+3:498:25
3Abbie FaulknerW16A (3)17:05+4:476:34
3Keren FaulknerW45A (9)17:58+2:586:54
3Doug JohnstonM45A (7)18:59+1:276:32
4Oscar JohnstonM20A (8)18:08+2:025:02
4Cheryl BevelanderW45A (9)18:50+3:507:14
5Jordi FigarolaM45A (7)22:10+4:387:38
6Janet HillyardW65A (6)28:26+13:4516:43
6Desmond NormanM55A (9)18:19+5:007:02
6Chris JacksonM45A (7)24:20+6:488:23
8Aylwin LimM55A (9)19:16+5:577:24
Lan KellyW45A (9)mispunched

TT S

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Olivia SprodW21A (5)15:005:10
1Ben MarschallM12A (2)13:538:10
1Joanna GeorgeW20A (3)15:215:17
1Kate MarschallW45A (9)15:005:46
2Max GrivellM20A (8)17:22+1:164:49
2Abigail GeorgeW20A (3)16:16+0:555:36
2Jemima LloydW16A (3)15:58+3:406:08
2David GeorgeM55A (9)13:44+0:255:16
2Julia Lloyd4F (3)32:24+5:2619:03
3George ReevesM75A (5)22:49+3:2913:25
3Clive ArthurM65A (8)14:56+3:048:47
5Jack MarschallM20A (8)18:44+2:385:12
5Phil HazellM55A (9)15:54+2:356:06
6Susan GeorgeW45A (9)20:04+5:047:43
7Andrew WhittakerM55A (9)19:15+5:567:24
7James LloydM45A (7)39:13+21:4113:31
8Allison WhittakerW45A (9)25:57+10:579:58
Annabel LloydW12A (1)mispunched
Hugo WestoverM85A (1)mispunched

WA S

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Scarlett AshforthW10 (1)1:03:4437:29
1Jenny CasanovaW35A (5)18:556:31
1Sophie Thorpe5M (1)54:5432:17
1Mark OvertonM55A (9)13:195:07
1Peter KreminskiM75A (5)19:2011:22
1Tyson HillyardM35A (2)24:486:53
2Luke OvertonM21A (2)32:14+17:148:57
2Fern HillyardW35A (5)21:15+2:207:19
2Jessica JarvisW14A (2)21:16+3:5212:30
2Meredith RaschW55A (4)15:45+2:299:15
2Peter CuttenM75A (5)22:41+3:2113:20
2Michael WestoverM35A (2)30:54+6:068:35
2Harry Thorpe5F (2)54:54+19:5832:17
3Sarah GilbertW35A (5)22:29+3:347:45
4Frank TomasM75A (5)30:36+11:1618:00
Lexie AshforthW35A (5)mispunched

YA S

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Mitchell StephensM16A (4)20:377:06
1Leila HendersonW65A (6)14:418:38
1Patricia Baumgarten4F (3)26:5815:51
3Nigel DobsonM55A (9)14:06+0:475:25
4Shannon NicolsonW21A (5)28:54+13:549:57
4Jacqueline StephensW35A (5)24:59+6:048:36
4Ruth NicolsonW55A (4)31:00+17:4418:14
4Steve CooperM55A (9)14:11+0:525:27
5Sandra AfnanW45A (9)19:03+4:037:19
5Robert TuckerM65A (8)22:34+10:4213:16
6Remi AfnanM20A (8)18:59+2:535:16
7Doug McMurrayM65A (8)25:52+14:0015:12
Dante Afnan1M (2)disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.