Orienteering Australia

Official results for Royal George area - N Local & Northern Classic - OST 4

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Royal George area - N Local & Northern Classic - OST 4
Organiser: Esk Valley
Date: Sunday 9 August 2020

Classes: Show all | W10 | W12 | W12B | W14 | W14B | W16 | W16+B | W17-20 | W21 | W35 | W35-50AS | W40 | W45 | W50 | W55 | W60 | W65 | W70 | W75 | W80+ | W Open AS | M10 | M12 | M12B | M14 | M14B | M16 | M16+B | M17-20 | M21 | M35 | M35-50AS | M40 | M45 | M50 | M55 | M60 | M65 | M70 | M75 | M80+ | M Open AS | M/W Open A | M/W Open B | M/W Open C | M/W55+AS

W10

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alice PattenEsk Valley22:0311:01
2Elsie ElsonAustralopers29:06+7:0314:33

W12

2 875 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sasha BennettAustralopers46:5316:18

W14

3 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liana StubbsAustralopers33:1610:43

W16

5 725 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zali McCombAustralopers1:03:1111:02
2Tara PowellAustralopers1:33:30+30:1916:19
3Sophie BestEsk Valley1:49:05+45:5419:03

W17-20

6 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eleanor McLeanEsk Valley1:38:1014:32

W40

5 725 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lucy HawthorneAustralopers1:44:5218:19

W45

5 725 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy McCombAustralopers58:1710:10
2Alison StubbsAustralopers1:11:56+13:3912:33
Meisha AustinAustralopersdid not finish

W50

5 725 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Chris BrownEsk Valley1:08:5712:02
2Liz CanningAustralopers1:16:32+7:3513:22
3Gayle WestAustralopers1:31:06+22:0915:54
4Donelda NilesEsk Valley1:40:51+31:5417:36
5Hermione Powell-DaviesAustralopers2:17:34+1:08:3724:01

W55

4 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Christine MarshallAustralopers57:3014:11

W60

4 050 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sally WayteAustralopers57:0814:06
2Diana Cossar-BurgessAustralopers1:05:00+7:5216:02
3Jo-Anne BissettPathfinders1:39:26+42:1824:33
4Jane CusickAustralopers1:40:35+43:2724:50
5Rosie RutledgeAustralopers2:02:40+1:05:3230:17

W65

4 050 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jan HardyAustralopers1:19:3419:38
2Elizabeth BicevskisAustralopers1:27:35+8:0121:37
3Barbara TassellAustralopers1:34:46+15:1223:23
Robyn ChapmanAustralopersmispunched

W70

4 050 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilary CaneAustralopers1:05:1816:07
2Janet BushAustralopers1:28:05+22:4721:44

W75

4 050 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Valerie BrammallEsk Valley1:23:5920:44
2Helena GriggsAustralopers1:50:25+26:2627:15

W Open AS

5 725 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Quinn BissettPathfinders1:25:1514:53

M12

2 875 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Callum DegenaarAustralopers19:556:55
2Will EnkelaarAustralopers29:54+9:5910:24

M14

3 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marcus DegenaarAustralopers22:037:06
2Eddie StonerAustralopers42:58+20:5513:51

M16

6 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jett McCombAustralopers1:00:388:58
2Euan BestEsk Valley1:02:35+1:579:16
3Niko StonerAustralopers1:05:28+4:509:41
Charlie CooperAustralopersmispunched

M35-50AS

5 725 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon StubbsAustralopers1:08:4712:00

M45

6 750 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anthony StonerAustralopers59:428:50
2Paul EnkelaarAustralopers1:22:24+22:4212:12
3Peter SmartAustralopers1:43:54+44:1215:23

M50

6 750 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sebastian BurgessAustralopers1:00:118:54
1Bernard WalkerAustralopers1:00:118:54
3Jeff DunnAustralopers1:01:10+0:599:03
4Mark WestAustralopers1:08:51+8:4010:12
5Paul PacqueEsk Valley1:15:40+15:2911:12
6Mick CooperAustralopers1:31:00+30:4913:28

M55

5 725 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gary CarrollAustralopers1:10:1312:15
2Geoff PowellAustralopers1:48:52+38:3919:00

M60

5 725 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter CusickAustralopers1:09:1012:04
Simon PhillipsEsk Valleymispunched
Charles DragarAustralopersmispunched

M65

4 050 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David MarshallAustralopers40:279:59
2Randall HopeAustralopers54:13+13:4613:23
3Paul LeFevreEsk Valley56:47+16:2014:01
4Neil HawthorneAustralopers1:06:24+25:5716:23 Download route in GPX format
5Bert ElsonAustralopers1:07:32+27:0516:40
6Renny DuckettAustralopers1:09:56+29:2917:16
7Mike CalderAustralopers1:14:04+33:3718:17

M70

4 050 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lindsay PenderAustralopers47:3311:44
2Martin BicevskisAustralopers1:19:39+32:0619:40

M75

4 050 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1James LaverAustralopers1:07:4716:44
2Wayne GriggsAustralopers1:26:05+18:1821:15
3Ross KellyAustralopers1:27:33+19:4621:37
4Terry CavanaghAustralopers1:27:34+19:4721:37

M Open AS

6 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Xavier ScottAustralopers1:38:3814:36

M/W Open A

3 425 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dane CavanaghAustralopers40:3411:50
2Sussan BestEsk Valley43:32+2:5812:42
3Beverley MillerAustralopers1:43:26+1:02:5230:11

M/W Open B

3 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sara BrainAustralopers30:299:50
2Rodney MillerAustralopers1:02:38+32:0920:12
3Donna BowerCasuals Tas1:04:59+34:3020:57

M/W55+AS

3 425 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrea SchiwyAustralopers1:08:4520:04
2Jane CalderAustralopers1:39:06+30:2128:56

Please report errors in the result list to the organiser.