Orienteering Australia

Official results for Knocklofty - Southern Autumn Schools/Twilight Series #4

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Knocklofty - Southern Autumn Schools/Twilight Series #4
Organiser: Australopers
Date: Wednesday 4 March 2020

Classes: Show all | MEN LONG | MEN MEDIUM | MEN SHORT | WOMEN LONG | WOMEN MEDIUM | WOMEN SHORT | School Boys Long | School Boys Medium | School Boys Short | School Girls Long | School Girls Medium | School Girls Short | Schools Boys Primary | Schools Girls Primary | Walkers

Men LONG

3 725 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joseph DickinsonNo club membership22:596:10
2Oskar BucirdeNo club membership24:06+1:076:28
3Kris ClausonAustralopers25:29+2:306:50
4Dion McKenzieAustralopers26:24+3:257:05
5Simon LouisAustralopers26:27+3:287:06
6Allan HoodAustralopers27:19+4:207:20
7Matthew CohenAustralopers28:56+5:577:46
8Jeff DunnAustralopers29:24+6:257:53
9Jemery DayAustralopers29:30+6:317:55
10Anthony StonerAustralopers30:01+7:028:03
11Sebastian O'HalloranCasual Members Tas31:28+8:298:26
12Bruce TerryAustralopers33:08+10:098:53
13Jonathan McCombAustralopers33:13+10:148:55
14Gary CarrollAustralopers33:36+10:379:01
15Paul EnkelaarAustralopers34:10+11:119:10
16David GreenNo club membership36:56+13:579:54
17Hugh FitzgeraldAustralopers37:09+14:109:58
18James ScottAustralopers38:01+15:0210:12
19Peter CusickAustralopers42:28+19:2911:24
20Charles DragarAustralopers44:25+21:2611:55
21Martin BicevskisAustralopers54:46+31:4714:42
22William LethbridgeCasual Members Tas56:34+33:3515:11
23Graeme DennisGlenorchy56:35+33:3615:11
Nick BeetonNo club membershipmispunched
Sebastian BurgessAustralopersnot competing

Men MEDIUM

3 050 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Craig GardnerAustralopers30:3610:01
2Ivor LeonardCasual Members Tas32:01+1:2510:29
3Bert ElsonAustralopers35:57+5:2111:47
4Tim WhelanCasual Members Tas36:45+6:0912:02
5Geoff PowellAustralopers38:35+7:5912:39
6Peter ShawAustralopers41:00+10:2413:26
7Mike CalderAustralopers42:37+12:0113:58
8Dean JonesCasual Members Tas48:42+18:0615:58
9Michael DowlingAustralopers48:45+18:0915:59
10Renny DuckettAustralopers49:58+19:2216:22
11Ian RathboneAustralopers53:33+22:5717:33
12Ross KellyAustralopers58:20+27:4419:07
13Andrew KoerbinAustralopers58:51+28:1519:17
14Wayne GriggsAustralopers1:03:35+32:5920:50
Lindsay PenderAustralopersmispunched
Terry CavanaghAustralopersmispunched

Men SHORT

1 775 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dane CavanaghAustralopers18:4810:35
2Karl BleaselCasual Members Tas34:08+15:2019:13

Women LONG

3 725 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ainsley ScottAustralopers31:078:21
2Jenny SheridanAustralopers38:50+7:4310:25
3Kirrily MooreAustralopers38:59+7:5210:27
4Jessica MinchamCasual Members Tas40:21+9:1410:49
5Michelle ElsScotch Oakburn College40:51+9:4410:57
6Karen Wild-AllenAustralopers43:56+12:4911:47
7Liz CanningAustralopers44:10+13:0311:51
8Mandy McIntyreCasual Members Tas53:10+22:0314:16
9Hermione Powell-DaviesAustralopers58:03+26:5615:35
10Elizabeth BicevskisAustralopers1:07:06+35:5918:00

Women MEDIUM

3 050 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cathy McCombAustralopers29:049:31
2Ruth WhelanNo club membership36:37+7:3312:00
3Sally WayteAustralopers37:16+8:1212:13
4Sandra DiazAustralopers47:37+18:3315:36
5Jan HardyAustralopers47:46+18:4215:39
6Rosie RutledgeAustralopers51:41+22:3716:56
7Gayle WestBlackmans Bay54:01+24:5717:42
8Eloise FisherNo club membership55:41+26:3718:15
9Roslyn WatsonAustralopers56:42+27:3818:35
10Helena GriggsAustralopers1:00:12+31:0819:44
11Janet BushAustralopers1:09:06+40:0222:39

Women SHORT

1 775 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sandi PowellAustralopers27:3215:30
2Andrea SchiwyAustralopers27:33+0:0115:31
3Deborah TerryAustralopers38:56+11:2421:56
4Sally SalierAustralopers41:32+14:0023:23
5Wendy AndrewarthaAustralopers43:21+15:4924:25
6Amity WilliamsAustralopers46:02+18:3025:56
Barbara VaschinaAustralopersmispunched
Esta BirdahicAustralopersmispunched

Boys LONG

3 725 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Niko StonerTaroona High27:337:23
2Max PowellFriends31:14+3:418:23
3Marcus DegenaarKingston High43:44+16:1111:44
4Tom PettyFriends43:51+16:1811:46
5Owen MulcahyFriends47:15+19:4212:41
Benjamin HorshamHutchinsmispunched

Boys MEDIUM

3 050 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henry GellNew Town High32:3510:40
2Thomas GardeTaroona High35:36+3:0111:40
3Byron SewardHutchins46:12+13:3715:08
4Jake WilkinsonHutchins46:24+13:4915:12
5Benjamin DaveyHutchins46:30+13:5515:14
6Hugh GiblinTaroona High46:49+14:1415:20
7Seth HomfrayHutchins54:48+22:1317:58
8Alejandro FisherFriends55:31+22:5618:12
9Jett McCombTaroona High59:56+27:2119:39
10Oliver CoulsonNew Town High1:00:10+27:3519:43
11Cooper JarmanSouth Hobart Primary1:18:21+45:4625:41
12Cameron WoolleyNewtown HS1:27:59+55:2428:50
Joshua BrownHutchinsmispunched
Joshua GreenHutchinsmispunched

Boys SHORT

1 775 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Felix GreenSouth Hobart Primary19:5311:12
2Louis NewsteadTaroona21:11+1:1811:56
3Charlie GrovesTaroona Primary23:13+3:2013:04
4Trent StephensHutchins23:46+3:5313:23
5Callum DegenaarIllawarra25:34+5:4114:24
6Sebastian WhelanRoseBay 27:13+7:2015:20
7Will EnkelaarFriends27:31+7:3815:30
8Luca NunnHutchins31:12+11:1917:34
9Harry PridmoreHutchins31:22+11:2917:40
10Jonah DavieHutchins31:51+11:5817:56
11Owen MorleyHutchins33:43+13:5018:59
12William RoehrerHutchins34:27+14:3419:24
13Callum ParsseyHutchins34:57+15:0419:41
14Tom GiddingsHutchins38:00+18:0721:24
15Charlie FishHutchins42:08+22:1523:44
16Sam WilsonHuchins42:21+22:2823:51
17Ellis NunnCasual Members Tas44:28+24:3525:03
18Ben WillingSouth Hobart Primary46:35+26:4226:14
19Jack ClingoSouth Hobart Primary47:08+27:1526:33
20Jamie FlemingWaimea47:25+27:3226:42
21Rupert WigginsHutchins47:42+27:4926:52
22Lachlan OttawayHutchins47:44+27:5126:53
23Omer AtifHutchins1:02:11+42:1835:01
24William TarantoHutchins1:02:13+42:2035:03
Lewis ClennetFriendsmispunched
Oliver ThiessenFriendsmispunched

Girls LONG

3 725 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla CooperGuilford Young28:297:38
2Ashley WatsonNo club membership37:50+9:2110:09
3Julia Powell-DaviesFriends38:01+9:3210:12
4Tara PowellFriends43:35+15:0611:42

Girls MEDIUM

3 050 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Phoebe DavisCollegiate37:0912:10
2Liana StubbsTaroona High40:27+3:1813:15
3Nina FoaleTaroona High40:32+3:2313:17
4Zali McCombTaroona High1:00:06+22:5719:42
5Anna MulcahyFriends1:02:07+24:5820:21
Ella WoodFriendsmispunched
Thea BeckittFriendsmispunched

Girls SHORT

1 775 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Katie ClausonTaroona Primary16:539:30
2Imogen ScottRosny College18:19+1:2610:19
3Ella HoodTaroona High19:13+2:2010:49
4Hannah GreenTaroona High19:53+3:0011:12
5Georgia LeicesterCollegiate20:46+3:5311:41
6May GellLenah Valley Primary20:48+3:5511:43
7Bess BignellCollegiate20:56+4:0311:47
8Emily MundyFriends22:38+5:4512:45
9Ruby PilkingtonFahan26:28+9:3514:54
10Mana RyanCollegiate27:57+11:0415:44
11Emily HarveyFahan28:16+11:2315:55
12Chloe LeicesterCollegiate31:26+14:3317:42
13Amelie NelsonFahan31:54+15:0117:58
14Mali GreenlawTaroona High32:27+15:3418:16
15Emily BleaselCollegiate34:04+17:1119:11
16Isabella ShepherdCollegiate38:09+21:1621:29
17Georgina WittCollegiate38:13+21:2021:31
18Rose KerrCollegiate38:20+21:2721:35
19Yee Hwee LinCollegiate43:48+26:5524:40
20Claire HorshamCollegiate43:51+26:5824:42
21Gaia MayFriends43:57+27:0424:45
22Ruby RobertsCollegiate46:44+29:5126:19
23Caitlin CreanCollegiate46:47+29:5426:21
24Phoebe InnisCollegiate47:16+30:2326:37
25Roisin GrosvenorFahan48:29+31:3627:18
26Stella ZieglerFriends51:03+34:1028:45
27Yvette HaniganCasual Members Tas51:45+34:5229:09
28Myla PhilpFahan58:45+41:5233:05
29Ellie ZeckendorfCollegiate1:03:22+46:2935:41
30Jemimah ZeckendorfCollegiate1:03:26+46:3335:44
31Claudia WinsorCollegiate1:21:50+1:04:5746:06
32Francess GouldingCollegiate1:21:54+1:05:0146:08
Alex HawleyCollegiatedid not finish

Boys PRIMARY

1 250 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tomaz BissettGoulburn St Primary20:2316:18
2Aldo GrovesTaroona Primary21:19+0:5617:03
3Ewan PodmoreHowrah Primary23:09+2:4618:31
4Max JarvisNo club membership26:52+6:2921:29
5Sean HendersonLenah Valley33:48+13:2527:02
5Charlie HaniganSouth Hobart Primary33:48+13:2527:02
7Stone WolfLenah Valley34:29+14:0627:35
8Andrew AllanLenah Valley Primary34:43+14:2027:46
9Zeb LingSouth Hobart Primary34:54+14:3127:55
10Angus HewittNo club membership49:57+29:3439:57

Girls PRIMARY

1 250 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sasha BennettSt Marys College15:3412:27
2Adele WhelanLindisfarne15:48+0:1412:38
3Verity LeonardFahan18:54+3:2015:07
4Mia JarmanSouth Hobart Primary19:28+3:5415:34
5Connie WalkerLansdowne Crescent19:34+4:0015:39
6Frankie WalkerLansdowne Crescent19:41+4:0715:44
7Melaluca & SkyNo club membership20:24+4:5016:19
8Chloe ColquhounFahan22:43+7:0918:10
9Emily MazengarbFahan24:20+8:4619:28
10Charli AllanFahan24:22+8:4819:29
11Harriet PodmoreHowrah Primary24:45+9:1119:48
12Adalyn ScottLindisfarne North26:58+11:2421:34
13Isabella NixonCollegiate29:22+13:4823:29
14Emma MedwinCollegiate29:23+13:4923:30
15Lucy HendersonLenah Valley30:13+14:3924:10
16Mai NguyenNo club membership31:03+15:2924:50
17Abbie De La TorreCollegiate31:49+16:1525:27
17Emily BrownCollegiate31:49+16:1525:27
19Lucie BignellCollegiate32:16+16:4225:48
20Sophie CreanCollegiate32:20+16:4625:52
21Ava NixonCollegiate32:21+16:4725:52
22Evie BanksLenah Valley34:25+18:5127:32
23Audrey AllanLenah Valley Primary36:02+20:2828:49
24Brigit BaumwolCollegiate41:18+25:4433:02
25Isabella LeicesterCollegiate41:19+25:4533:03
26Amelia AbelCollegiate41:25+25:5133:08
27Bella WoolleyLenah Valley PS57:53+42:1946:18
Katie ClausonTaroona Primarynot competing

Walkers

3 050 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Chanchal FoxenAustralopers1:00:3419:51
2Melanie WebbAustralopers1:13:41+13:0724:09
3Jane CalderAustralopers1:23:18+22:4427:18
4Dorothy McCartneyAustralopers1:43:47+43:1334:01

Please report errors in the result list to the organiser.