Orienteering Australia

Official results for Cornelian Bay - Southern Spring Schools/Twilight #5

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Cornelian Bay - Southern Spring Schools/Twilight #5
Organiser: Australopers
Date: Wednesday 18 November 2020

Classes: Show all | MEN LONG | MEN MEDIUM | MEN SHORT | WOMEN LONG | WOMEN MEDIUM | WOMEN SHORT | School Boys Long | School Boys Medium | School Boys Short | School Girls Long | School Girls Medium | School Girls Short | Schools Boys Primary | Schools Girls Primary

Men LONG

25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Joseph DickinsonEsk Valley27:42
2Anthony StonerAustralopers28:38+0:56
3Karl BicevskisNo club membership29:43+2:01
4Jonathan McCombAustralopers31:12+3:30
5Max PowellAustralopers34:09+6:27
6Matthew CohenAustralopers35:10+7:28
7James ScottAustralopers35:27+7:45
8Gary CarrollAustralopers37:42+10:00
9Sebastian BurgessAustralopers39:11+11:29
10Joey NicholasCasuals TAS39:15+11:33
10Tom PalfreyAustralopers39:15+11:33
12Steve WatsonAustralopers39:28+11:46
13Andrew MooreCasuals TAS39:37+11:55
14Hugh FitzgeraldAustralopers40:31+12:49
15Simon StubbsAustralopers40:37+12:55
16Neil HawthorneAustralopers40:42+13:00
17Mark WestAustralopers41:15+13:33
18Nicholas CarmichaelTaroona High45:35+17:53
19Robert CarmichaelAustralopers48:10+20:28
20Charles DragarAustralopers51:34+23:52
21Thomas Powell-DaviesAustralopers54:40+26:58
22Graeme DennisAustralopers55:23+27:41
23Warren BrooksAustralopers1:00:27+32:45
24Ryan BrooksAustralopers1:00:57+33:15
Oskar BucirdeEsk Valleymispunched

Men MEDIUM

15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ivor LeonardHutchins21:32
2Tim WhelanCasuals TAS22:25+0:53
3Geoff PowellAustralopers25:22+3:50
4Mike CalderAustralopers28:09+6:37
5Martin BicevskisAustralopers29:35+8:03
6Bert ElsonAustralopers30:20+8:48
7Rob TorokAustralopers30:26+8:54
8Dane CavanaghAustralopers31:03+9:31
9Mark BuckerfieldAustralopers33:02+11:30
10Lindsay PenderAustralopers33:37+12:05
11Terry CavanaghAustralopers39:38+18:06
12Simon CavendishCasuals TAS46:01+24:29
13Dario RodriguezAustralopers57:06+35:34
14Michael BerwickNo club membership1:01:48+40:16
William MabyHutchinsmispunched

Men SHORT

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1John KristensenNo club membership15:10
2Andrew KoerbinAustralopers26:39+11:29
3Karl BleaselAustralopers31:28+16:18
4Jonathon AdkinsAustralopers43:42+28:32

Women LONG

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ainsley ScottAustralopers36:35
2Jenny SheridanAustralopers38:10+1:35
3Michelle ElsAustralopers42:41+6:06
4Cathy McCombAustralopers42:54+6:19
5Mandy McIntyreAustralopers43:22+6:47
6Liz CanningAustralopers44:07+7:32
7Meisha AustinAustralopers45:38+9:03
8Ashley WatsonHobart College47:45+11:10
9Gayle WestBlackmans Bay54:45+18:10
Diana Cossar-BurgessAustralopersmispunched

Women MEDIUM

19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Michaela TorrentsCasuals TAS27:38
2Sally WayteAustralopers28:06+0:28
3Kate LucasAustralopers31:14+3:36
4Janet PalfreyCasuals TAS31:17+3:39
4Zali McCombAustralopers31:17+3:39
6Hermione Powell-DaviesAustralopers32:23+4:45
7Rosie RutledgeAustralopers33:24+5:46
8Andrea SchiwyAustralopers33:31+5:53
9Lucy HawthorneAustralopers37:02+9:24
10Ruth WhelanCasuals TAS37:36+9:58
11Robyn ChapmanAustralopers38:18+10:40
12Lynley HockingAustralopers38:22+10:44
13Jan HardyAustralopers38:51+11:13
14Sandi PowellAustralopers39:02+11:24
15Jane CalderAustralopers40:12+12:34
16Janet BushAustralopers49:31+21:53
17Danielle EnrightAustralopers52:23+24:45
18Wendy AndrewarthaAustralopers1:00:53+33:15
19Patrice SiltmanNo club membership1:01:56+34:18

Women SHORT

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sarah WhitmoreCasuals TAS23:21
2Sally SalierAustralopers38:05+14:44
3Sue HancockAustralopers40:02+16:41
4Sue ColeAustralopers44:16+20:55
5Barbara VaschinaAustralopers44:23+21:02
6Michaela BeckittCasuals TAS44:41+21:20

Boys LONG

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Niko StonerTaroona High32:31
2Jett McCombAustralopers37:28+4:57
3Marcus DegenaarKingston High School41:56+9:25
4Josh BerwickNo club membership1:15:16+42:45
5Jake VossNo club membership1:15:19+42:48
6Archie VossCasuals TAS1:15:29+42:58

Boys MEDIUM

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Henry GellCasuals TAS21:38
2Benjamin HorshamHutchins21:55+0:17
3Hugh GiblinAustralopers24:08+2:30
4Brodie ConnollyNew Town High27:11+5:33
5Alex RodemannCasuals TAS30:38+9:00
6Callum DegenaarAustralopers31:13+9:35
7Will EnkelaarFriends33:00+11:22
8Lachlan SheenHutchins35:05+13:27
9Lochlan BylettNew Town High37:22+15:44
10Daniel BylettNew Town High41:45+20:07
11Lachie JonesHutchins1:09:03+47:25
12Rupert WigginsHutchins1:09:07+47:29
13Lachlan OttawayHutchins1:09:11+47:33

Boys SHORT

24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Charlie GrovesTaroona Primary20:26
2Trent StephensCasuals TAS22:01+1:35
3Ben WillingCasuals TAS22:22+1:56
4Felix GreenSouth Hobart Primary22:23+1:57
5Charles WhitmoreCasuals TAS22:58+2:32
6Declan EeHutchins23:14+2:48
7Sam LyonsHutchins28:21+7:55
8Joshua BrownHutchins31:14+10:48
9Luca NunnHutchins31:16+10:50
10Ben MiddletonCasuals TAS32:50+12:24
11Gryphon AdkinsAustralopers35:12+14:46
12Max BeckittHutchins35:15+14:49
13Charlie HugoHutchins36:00+15:34
14Henry MatherIllawarra Primary37:21+16:55
15Sam JarvisIllawarra Primary38:47+18:21
16Zac ClarkCasuals TAS38:59+18:33
17Jack BeckittCasuals TAS41:42+21:16
18Charlie ZakariaCasuals TAS41:55+21:29
19Sebastian AdkinsAustralopers42:44+22:18
20Ryder ZakariaCasuals TAS42:48+22:22
21Nicholas ThomasHutchins49:06+28:40
22Thomas BonneyHutchins49:08+28:42
Leo NiuNo club membershipmispunched
Thomas GiddingsHutchinsmispunched

Girls MEDIUM

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Emily MundyCasuals TAS37:14
2Julia Powell-DaviesAustralopers37:16+0:02
Phoebe DavisNo club membershipmispunched

Girls SHORT

18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Hannah GreenTaroona High17:26
2Katie ClausonTaroona Primary19:35+2:09
3Olive DerhamNo club membership20:29+3:03
4Claire HorshamCollegiate21:02+3:36
5May GellCasuals TAS23:55+6:29
6Catie OrpinCollegiate28:14+10:48
7Mali GreenlawAustralopers29:49+12:23
8Emily BleaselCollegiate31:29+14:03
9Laura SypkesCasuals TAS32:36+15:10
10Zoe StewartCollegiate34:14+16:48
11Rosie HentschelCollegiate34:18+16:52
12Clare GiblinCollegiate38:10+20:44
12Olive DerhamCollegiate38:10+20:44
14Margot MarcantCasuals TAS45:39+28:13
15Molly GallagherAustralopers1:09:57+52:31
16Ruby GallagherAustralopers1:10:18+52:52
17Elouise McGillCollegiate1:12:43+55:17
18Adelaide TakayamaCollegiate1:13:17+55:51

Boys PRIMARY

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Aldo GrovesCasuals TAS14:42
2Harry VincentIllawarra18:32+3:50
3Max BurgessCasuals TAS34:04+19:22
4Pierre MarcantCasuals TAS40:51+26:09
5Willem Harrison-NarrawayNo club membership46:28+31:46

Girls PRIMARY

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Fenella VincentIllawarra18:31
2Adele WhelanCasuals TAS32:53+14:22
3Agatha Harrison-NarrawayNo club membership47:16+28:45
4Olivia KristensenCasuals TAS1:11:42+53:11
Sky Bestley TomanCasuals TASmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.