Orienteering Australia

Official results for NSW Middle Championships - SL11

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW Middle Championships - SL11
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Saturday 21 September 2013

Classes: Show all | M/W10N | W-10A | W-12A | W-14A | W-16A | W-18A | W-20A | W21A | W21AS | W35A | W35AS | W40A | W45A | W45AS | W50A | W55A | W55AS | W60A | W65A | W70A | M-10A | M-12A | M-14A | M-16A | M-18A | M-20A | M21A | M21AS | M35A | M35AS | M40A | M45A | M45AS | M50A | M55A | M55AS | M60A | M65A | M70A | M75A | MopenB | WopenB | M/WopenC

M/W-10N

1 530 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Oliver FreemanBF.Ncompleted
Sophie TrotterNC.Ncompleted

W-10A

1 530 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla EnderbyNC.N17:0111:07
2Erika EnderbyNC.N17:19+0:1811:19
3Nea ShinglerBF.N18:15+1:1411:55

W-12A

2 380 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikaela GrayUG.Q24:1910:13
2Sophie JonesUR.N44:10+19:5118:33
3Zoe Barker-SmithNT.N1:03:44+39:2526:46

W-14A

3 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rebecca KennedyWP.N1:04:1321:03

W-16A

2 910 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Georgia JonesUR.N34:1411:45
2Melissa AnnettsGO.N38:05+3:5113:05
3Samantha WallaceWP.N43:45+9:3115:02
4Kate KennedyWP.N46:30+12:1615:58

W-18A

3 760 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Amylee RobertsonNC.N1:06:2317:39

W-20A

4 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola BlatchfordNC.N39:128:31
2Alinta MerrotsyNT.N45:50+6:389:57
3Michele DawsonGO.N47:43+8:3110:22
4Bridget BennettGS.N49:07+9:5510:40
5Felicity Barker-SmithNT.N56:03+16:5112:11

W21A

5 050 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mace NeveRR.A39:517:53
2Jo AllisonRR.A42:56+3:058:30
3Marina IskhakovaBN.N44:05+4:148:43
4Briohny SeamanWR.N45:29+5:389:00
5Meridith GrayUG.Q48:14+8:239:33
6Phoebe DentCC.N53:37+13:4610:37
7Jennifer EnderbyNC.N53:55+14:0410:40
8Alice WestwoodKO.W54:02+14:1110:41
8Lisa GrantGO.N54:02+14:1110:41
10Tamara OrrNC.N54:14+14:2310:44
11Sally-Anne HendersonNC.N55:21+15:3010:57
12Asta Eigelyte GunnarssonBF.N1:18:41+38:5015:34

W21AS

2 910 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
3Julie GriffithsWH.N52:21+15:1117:59
4Sally DevenishWP.N53:08+15:5818:15

W35A

4 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brook MartinGO.N40:378:49
2Danielle KoprivaUR.N53:13+12:3611:34

W35AS

2 690 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caroline TauranyNC.N40:5615:13

W40A

4 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicole HaighNC.N44:369:41
2Cath ChalmersBF.N49:15+4:3910:42

W45A

4 280 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karen BlatchfordNC.N41:049:35
2Linda SestaUR.N41:22+0:189:39
3Jane McKennaUR.N59:45+18:4113:57
4Tania KennedyGO.N1:04:19+23:1515:01

W45AS

2 690 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vanessa FreemanBF.N40:5515:12
2Maria OrrNC.N44:27+3:3216:31
3Barbara DawsonGO.N49:05+8:1018:14
4Diana CharltonNC.N51:46+10:5119:14
5Viola O'ConnorNC.N56:20+15:2520:56
6Gayle ShepherdUR.N1:06:36+25:4124:45
7Erica SmithNT.N1:11:26+30:3126:33
8Dayle GreenIK.N1:41:21+1:00:2637:40

W50A

3 760 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC.N38:2910:14
2Gayle QuantockNC.N42:23+3:5411:16
3Paula ShinglerBF.N47:19+8:5012:35
4Joanna ParrBF.N54:29+16:0014:29
5Airdrie LongGO.N59:54+21:2515:55
6Lisa LampeUR.N1:09:51+31:2218:34
7Lynda HewsonNC.N1:48:43+1:10:1428:54

W55A

2 910 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liz AbbottPO.A27:099:19
2Hilary WoodCC.N31:02+3:5310:39
3Debbie DaveyWR.N33:26+6:1711:29
4Mary McDonaldAO.A35:58+8:4912:21
5Julia PrudhoeCC.N36:48+9:3912:38
6Lynn DabbsWH.N39:10+12:0113:27
7Geraldine ChatfieldUG.Q41:10+14:0114:08
8Debbie ByersBF.N45:02+17:5315:28
9Jai Di TommasoGO.N46:51+19:4216:05

W55AS

2 690 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Judith HayTF.Q44:3816:35
2Julie MannIK.N1:10:04+25:2626:02
3Julia PrestonNC.N1:11:51+27:1326:42
4Barbara JunghansGO.N1:13:01+28:2327:08

W60A

2 910 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn PallasCC.N36:0912:25
2Ann ScownAO.A44:24+8:1515:15
3Carolyn RigbyNC.N54:54+18:4518:51
4Maureen TrotterCC.N1:20:42+44:3327:43

W65A

2 690 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny HawkinsNT.N39:2314:38
2Val HodsdonSH.N44:51+5:2816:40

W70A

2 690 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenPO.A38:1614:13
2Jean BaldwinGS.N39:47+1:3114:47
3Valerie BrammallEV.T47:59+9:4317:50
4Carolyn ChalmersNC.N52:05+13:4919:21
5Christa SchaferGO.N53:41+15:2519:57
6Janet MorrisWH.N58:09+19:5321:37
7Maureen OgilvieUR.N1:00:42+22:2622:33
8Barbara PopeUG.Q1:06:38+28:2224:46
9Ann SuttonRR.A1:19:30+41:1429:33

M-10A

1 530 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anakin TrotterNC.N13:509:02
2Alec PowerNC.N21:17+7:2713:54

M-12A

2 380 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ryan GrayUG.Q26:2511:05
2Tom KennedyGO.N29:48+3:2312:31
3Ewan ShinglerBF.N31:26+5:0113:12
4Oscar PowerNC.N39:57+13:3216:47
5Jared McKennaUR.N47:51+21:2620:06

M-14A

3 050 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Callum DavisBF.N31:3010:19
2Duncan CurrieGO.N31:32+0:0210:20
3Alastair GeorgeBF.N35:41+4:1111:41
4Daniel GrayUG.Q40:36+9:0613:18
5Hugh GingellGO.N46:11+14:4115:08

M-16A

4 280 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toby WilsonGO.N42:069:50
2Alex KennedyGO.N53:49+11:4312:34

M-18A

5 050 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aidan DawsonGO.N40:278:00
2Lawrence JonesUR.N51:14+10:4710:08

M-20A

5 910 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew BarnettBS.A36:546:14
2Angus RobertsNC.N54:37+17:439:14
3Matthew HillGO.N56:19+19:259:31

M21A

5 910 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David ShepherdRR.A35:456:02
2Alex MasseyNC.N36:41+0:566:12
3Ben RattrayOH.S37:18+1:336:18
4Jock DavisBF.N40:22+4:376:49
5Steven TodkillNC.N40:34+4:496:51
6Halvor Eid NielsenNTNUI41:31+5:467:01
7Greg BarbourBF.N42:04+6:197:07
8Kasimir GregoryNT.N43:11+7:267:18
9Andrew HillWH.N44:14+8:297:29
10Matt WestwoodKO.W49:25+13:408:21
11Lee CoadyWH.N50:34+14:498:33
12Blair TrewinYV.V50:37+14:528:33
13Andrew MorrisNC.N51:48+16:038:45
14Simon RouseDR.V52:27+16:428:52
15Fedor IskhakovBN.N52:55+17:108:57
Robert BennettGS.Nmispunched

M21AS

4 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Daniel OrrNC.N39:358:36
2Huon WilsonGO.N40:50+1:158:52
3Darren SlatteryBN.N42:35+3:009:15
4Jose ZapataCC.N48:09+8:3410:28
5Luke RobertsonNC.N54:03+14:2811:45

M35A

5 910 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrik GunnarssonBF.N41:387:02
2Martin QuirkeNC.N47:39+6:018:03
3Andrew CannAUS1:04:31+22:5310:54 Download route in GPX format
4Jason RutkowskiGS.N1:07:30+25:5211:25

M35AS

3 760 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Damien EnderbyNC.N38:2410:12
2Shane JenkinsNC.N40:53+2:2910:52
3John LinichNC.N48:22+9:5812:51
Mark BrindleyGO.Nmispunched

M40A

5 050 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Scott SimsonNC.N40:428:03
2Shane TrotterNC.N40:57+0:158:06
3Brenton GrayUG.Q45:43+5:019:03
4Michael CannAUS1:25:21+44:3916:54
Miles EllisBF.Nmispunched

M45A

5 050 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter AnnettsGO.N37:487:29
2Andy SimpsonBF.N38:22+0:347:35
3Ian JonesUR.N39:03+1:157:43
4Mark FreemanBF.N44:39+6:518:50
5Andrew HaighNC.N49:46+11:589:51
6David GreenIK.N50:00+12:129:54
7Jamie KennedyGO.N1:12:36+34:4814:22

M45AS

2 910 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David McKennaUR.N33:0511:22
2Dale WallaceWP.N36:17+3:1212:28
3Peter NewtonNC.N41:19+8:1414:11
4Michael HalmyBN.N43:11+10:0614:50
5Peter OrrNC.N45:35+12:3015:39

M50A

4 600 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael BurtonBF.N34:337:30
2Russell BlatchfordNC.N36:43+2:107:58
3Mark ShinglerBF.N37:40+3:078:11
4Malcolm RobertsNC.N39:01+4:288:28
5Bjorn MellaNC.N39:38+5:058:36
6Andrew PowerNC.N41:29+6:569:01
7Peter CharltonNC.N42:46+8:139:17
8Colin BaileyNC.N55:36+21:0312:05

M55A

4 280 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert VincentNC.N31:007:14
2Alex DaveyWR.N37:48+6:488:49
3Eoin RotheryBF.N39:06+8:069:08
4Grant McDonaldAO.A39:48+8:489:17
5John ScownAO.A44:45+13:4510:27
6Don BarkerNT.N45:31+14:3110:38
7Michael BurtRR.A47:49+16:4911:10
8Ian DempseyNC.N48:12+17:1211:15
9Andrew LumsdenBF.N51:21+20:2111:59
11Larry WeissGO.N53:02+22:0212:23
12Dan RedfernGO.N1:13:43+42:4317:13

M55AS

2 690 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rudi LandsiedelNC.N33:0812:19
2Dave LottyUR.N38:20+5:1214:15
3Michael RoylanceBF.N38:42+5:3414:23
4Kevin WilliamsWH.N42:57+9:4915:57
5Dennis SparlingGO.N52:20+19:1219:27
Ron PallasUR.Nmispunched

M60A

3 760 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nick DentCC.N37:219:56
2Bruce BowenPO.A38:29+1:0810:14
3Gordon WilsonBN.N40:21+3:0010:43
4Colin PriceCC.N42:26+5:0511:17
5Paul PrudhoeCC.N43:18+5:5711:30
6Jim ForbesGO.N43:35+6:1411:35
7Peter ShepherdIK.N46:12+8:5112:17
8Robert PrestonNC.N49:06+11:4513:03
9Robert SpryBN.N50:03+12:4213:18
10Russell RigbyNC.N53:15+15:5414:09

M65A

3 760 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Leigh PrivettAW.V39:2810:29
2Greg ChatfieldUG.Q41:25+1:5711:00
3Terry BluettBN.N43:03+3:3511:26
4Hugh MooreRR.A43:35+4:0711:35
5Dick OgilvieUR.N44:31+5:0311:50
6Ross BarrGO.N44:58+5:3011:57
7Dennis TrewinBS.A48:57+9:2913:01
8Jim MerchantGO.N48:59+9:3113:01
9Bob HawkinsNT.N49:09+9:4113:04
10Eric WainwrightRR.A57:03+17:3515:10
11Peter LangranNT.N1:02:29+23:0116:37
Ian MillerWH.Nmispunched

M70A

2 910 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John Le carpentierSH.N33:3511:32
2Graham FowlerNC.N37:25+3:5012:51
3John HodsdonSH.N38:38+5:0313:16
4John SuttonRR.A41:20+7:4514:12
5Bob GilbertNC.N42:35+9:0014:38
6Basil BaldwinGS.N45:46+12:1115:43
7Ron JunghansGO.N47:57+14:2216:28
8John BrammallEV.T50:03+16:2817:11
9Gordon QuantockWE.A50:49+17:1417:27
10Peter MeyerSH.N1:04:57+31:2222:19
11Pearce BarryWH.N1:15:42+42:0726:00
12Frank IngwersenPO.A1:22:40+49:0528:24

M75A

2 690 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clive PopeUG.Q34:5012:56
2Barry HanlonWH.N39:41+4:5114:45
3Brian ClelandUR.N51:40+16:5019:12
4Lloyd GledhillGO.N1:09:27+34:3725:49
5Neil SchaferGO.N1:16:34+41:4428:27
Frank AssenzaBN.Nmispunched

MopenB

3 050 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter ThomasonBN.N36:5012:04
2Ian JessupGO.N38:45+1:5512:42
3Dean GingellGO.N49:35+12:4516:15
4Johnny PetersenGO.N1:02:04+25:1420:20
5Michael HanrattyGO.N1:03:55+27:0520:57

WopenB

3 050 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kate MorrisNC.N34:5411:26
2Elaine MurdochGO.N58:19+23:2519:07
3Karen WallaceWP.N1:10:47+35:5323:12
4Connie McNameeBF.N1:23:58+49:0427:31
5Cheryl BluettBN.N1:29:22+54:2829:18
Michelle GingellGO.Nmispunched

M/WopenC

2 380 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Justine BrindleyNSW40:4117:05
2Katie WallaceWP.N50:07+9:2621:03
Oliver GingellGO.Nmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.