Orienteering Australia

Official results for Bendigo Bush Classic 13 - Birds Reef

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bendigo Bush Classic 13 - Birds Reef
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 4 July 2020

Classes: Show all | 1 | 2 | 3 | 4 | 5

1

6 550 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce ArthurMF V Melbourne Forest Racers37:425:45
2Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers40:18+2:366:09
3Mason ArthurMF V Melbourne Forest Racers41:45+4:036:22
4James RobertsonBG V Bendigo Orienteers43:00+5:186:33
5Jim RussellBG V Bendigo Orienteers46:25+8:437:05
6Tim HatleyBK V Bayside Kangaroos Orienteers47:56+10:147:19
7Toby CooperBK V Bayside Kangaroos Orienteers48:07+10:257:20
8Craig FeuehrerdtBG V Bendigo Orienteers48:55+11:137:28
9Warwick WilliamsEU V Eureka Orienteers55:29+17:478:28
10Michael LoughnanBG V Bendigo Orienteers56:27+18:458:37
11Blair TrewinYV V Yarra Valley Orienteering Club56:41+18:598:39
12Geoff LawfordEU V Eureka Orienteers1:00:16+22:349:12
13Neil BarrBG V Bendigo Orienteers1:00:22+22:409:12
14Alan KüfferYV V Yarra Valley Orienteering Club1:02:46+25:049:34
15Moira KüfferYV V Yarra Valley Orienteering Club1:03:19+25:379:40
16Derek MorrisBG V Bendigo Orienteers1:05:57+28:1510:04
17Carolyn JacksonBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:06:25+28:4310:08
18Hans EgefalkBG V Bendigo Orienteers1:08:14+30:3210:25
19Natasha ThackrayBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:26:30+48:4813:12

2

4 900 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torren ArthurMF V Melbourne Forest Racers33:446:53
2Shayne HillBG V Bendigo Orienteers35:23+1:397:13
3Andrew CameronBG V Bendigo Orienteers42:33+8:498:41
4Jacqui KneeBG V Bendigo Orienteers43:22+9:388:51
5Stephen BirdBG V Bendigo Orienteers44:56+11:129:10
6Jenny BourneEU V Eureka Orienteers45:41+11:579:19
7Tony RadfordBG V Bendigo Orienteers48:19+14:359:51
8Mark BaxterNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl48:37+14:539:55
9Sophie TavernaBG V Bendigo Orienteers49:17+15:3310:03
10Henry CameronBG V Bendigo Orienteers50:03+16:1910:12
11Charles BrownridgeBG V Bendigo Orienteers52:47+19:0310:46
12Nigel McGuckianBG V Bendigo Orienteers53:35+19:5110:56
13Paul ElamTK V Tuckonie Orienteering Club59:23+25:3912:07
14John CarberryNE V Nillumbik Emus Orienteering Cl1:00:20+26:3612:18
15Peter SearleBG V Bendigo Orienteers1:02:19+28:3512:43
16Louise HallBG V Bendigo Orienteers1:08:50+35:0614:02
17Geoff RobinsonBG V Bendigo Orienteers1:12:28+38:4414:47
18Tim TurnbullBG V Bendigo Orienteers1:17:51+44:0715:53
19John ChellewBG V Bendigo Orienteers1:39:22+1:05:3820:16
Nick ByrneBG V Bendigo Orienteersdid not start
Martin KozmaBK V Bayside Kangaroos Orienteersdid not start
Bill VandendoolBK V Bayside Kangaroos Orienteersdid not start

3

3 375 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dale TavernaBG V Bendigo Orienteers33:319:55
2Reuben CameronBG V Bendigo Orienteers36:57+3:2610:56
3Wendy TavernaBG V Bendigo Orienteers40:44+7:1312:04
4Bob CameronBG V Bendigo Orienteers42:37+9:0612:37
5Eleanor WilliamsEU V Eureka Orienteers46:42+13:1113:50
6Margi FreemantleYV V Yarra Valley Orienteering Club51:12+17:4115:10
7Jenny BallBG V Bendigo Orienteers52:29+18:5815:33
8Ken DowlingEU V Eureka Orienteers52:38+19:0715:35
9Peter ForbesBG V Bendigo Orienteers54:48+21:1716:14
10Ruth GoddardYV V Yarra Valley Orienteering Club55:51+22:2016:32
11Elizabeth HatleyBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:01:18+27:4718:09
12Margaret KerteszEU V Eureka Orienteers1:03:56+30:2518:56
13Dianne SearleBG V Bendigo Orienteers1:05:05+31:3419:17
14Anitra DowlingEU V Eureka Orienteers1:06:38+33:0719:44
15Amos WalzBG V Bendigo Orienteers1:06:58+33:2719:50
16Anne RobinsonBG V Bendigo Orienteers1:07:11+33:4019:54
17Anne GarveyTK V Tuckonie Orienteering Club1:08:29+34:5820:17
18Tom McGuckianCAS V Casuals VIC1:11:10+37:3921:05
19Olivia KosorogCAS V Casuals VIC1:11:13+37:4221:06
20David GoddardYV V Yarra Valley Orienteering Club1:17:29+43:5822:57
Alison RadfordBG V Bendigo Orienteersmispunched
Dennis TrewinYV V Yarra Valley Orienteering Clubmispunched
Christine MorrisCAS V Casuals VICdid not finish

4

2 825 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie ArthurMF V Melbourne Forest Racers21:507:43
2John WilkinsonBG V Bendigo Orienteers30:21+8:3110:44
3Neo KozmaBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:08:01+46:1124:04
4Angelina KozmaBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:08:19+46:2924:10
Simone BeckhamBG V Bendigo Orienteersmispunched
Isobel ByrneBG V Bendigo Orienteersdid not start
Mai HillNE V Nillumbik Emus Orienteering Cldid not start

5

2 300 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Hugo ByrneBG V Bendigo Orienteersdid not start
Stanley RobertsonCAS V Casuals VICdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.