Orienteering Australia

Official results for Bendigo Bush Classic 14 - Crusoe

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bendigo Bush Classic 14 - Crusoe
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 11 July 2020

Classes: Show all | 1 | 2 | 3 | 4 | 5

1

7 375 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick JaffeMF V Melbourne Forest Racers33:084:29
2Craig FeuerherdtBG V Bendigo Orienteers41:25+8:175:36
3David BrownridgeBG V Bendigo Orienteers41:57+8:495:41
4Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers43:12+10:045:51
5James RobertsonBG V Bendigo Orienteers47:22+14:146:25
6Jim RussellBG V Bendigo Orienteers51:31+18:236:59
7Geoff LawfordEU V Eureka Orienteers53:23+20:157:14
8Warwick WilliamsEU V Eureka Orienteers58:59+25:517:59
9Hans EgefalkBG V Bendigo Orienteers1:03:28+30:208:36
10Neil BarrBG V Bendigo Orienteers1:07:59+34:519:13
11Julie FlynnBG V Bendigo Orienteers1:12:59+39:519:53
Michael LoughnanBG V Bendigo Orienteersmispunched

2

5 350 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Christopher NauntonBG V Bendigo Orienteers38:027:06
2Jonathan SutcliffeBK V Bayside Kangaroos Orienteers44:07+6:058:14
3Andrew CameronBG V Bendigo Orienteers44:39+6:378:20
4Rod GrayEU V Eureka Orienteers44:54+6:528:23
5Sophie TavernaBG V Bendigo Orienteers46:31+8:298:41
6Thorlene EgertonBK V Bayside Kangaroos Orienteers47:09+9:078:48
7Nick ByrneBG V Bendigo Orienteers49:29+11:279:14
8James GrayOV V Orienteering Victoria50:33+12:319:26
9David JaffeMF V Melbourne Forest Racers50:35+12:339:27
10Henry CameronBG V Bendigo Orienteers53:29+15:279:59
11Charles BrownridgeBG V Bendigo Orienteers55:47+17:4510:25
12Tony RadfordBG V Bendigo Orienteers56:17+18:1510:31
13Matt JackelCAS V Casuals VIC58:17+20:1510:53
14Peter ForbesBG V Bendigo Orienteers1:03:39+25:3711:53
15Heather JonesBG V Bendigo Orienteers1:08:44+30:4212:50
16Peter SearleBG V Bendigo Orienteers1:11:07+33:0513:17
17John ChellewBG V Bendigo Orienteers1:15:32+37:3014:07
18Geoff RobinsonBG V Bendigo Orienteers1:20:11+42:0914:59
19Prue DobbinBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:20:51+42:4915:06
20Louise HallBG V Bendigo Orienteers1:25:44+47:4216:01
Jenny BourneEU V Eureka Orienteersmispunched
David JonesBG V Bendigo Orienteersmispunched
Stephen BirdBK V Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Tim TurnbullBG V Bendigo Orienteersdid not finish
Paul ElamTK V Tuckonie Orienteering Clubdid not start

3

4 200 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bob CameronBG V Bendigo Orienteers41:229:50
2Alison RadfordBG V Bendigo Orienteers43:51+2:2910:26
3Dale TavernaBG V Bendigo Orienteers44:19+2:5710:33
4Wendy TavernaBG V Bendigo Orienteers47:55+6:3311:24
5Jenny BallBG V Bendigo Orienteers49:46+8:2411:50
6Mark HennessyCH V Central Highlands Orienteering51:07+9:4512:10
7Eleanor WilliamsEU V Eureka Orienteers54:53+13:3113:04
8Amos WalzBG V Bendigo Orienteers1:18:08+36:4618:36
9Dianne SearleBG V Bendigo Orienteers1:22:32+41:1019:39
10Margaret KerteszEU V Eureka Orienteers1:24:56+43:3420:13
11Lorraine LevershaBG V Bendigo Orienteers1:35:28+54:0622:43
12Anne RobinsonBG V Bendigo Orienteers1:38:24+57:0223:25
13Olivia KosorogCAS V Casuals VIC1:40:44+59:2223:59
14Tom McGuckianCAS V Casuals VIC1:40:50+59:2824:00
Ken DowlingEU V Eureka Orienteersmispunched
Anne GarveyTK V Tuckonie Orienteering Clubmispunched
Reuben CameronBG V Bendigo Orienteersdid not start

4

3 075 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hugo ByrneBG V Bendigo Orienteers57:0018:32
2Isobel ByrneBG V Bendigo Orienteers57:03+0:0318:33
Anitra DowlingEU V Eureka Orienteersmispunched
Simone BeckhamBG V Bendigo Orienteersmispunched

5

2 250 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emma HeaneyCAS V Casuals VIC14:266:24
2Jacqui NauntonBG V Bendigo Orienteers28:53+14:2712:50
3Stanley RobertsonCAS V Casuals VIC43:02+28:3619:07

Please report errors in the result list to the organiser.