Orienteering Australia

Official results for Bendigo Bush Classic 15 - Pilchers Bridge

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bendigo Bush Classic 15 - Pilchers Bridge
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 18 July 2020

Classes: Show all | 1 | 2 | 3 | 4 | 5

1

7 300 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick JaffeMF V Melbourne Forest Racers31:124:16
2Matthew SchepisiMF V Melbourne Forest Racers40:06+8:545:29
3Craig FeuerherdtBG V Bendigo Orienteers40:27+9:155:32
4Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers40:52+9:405:35
5David BrownridgeBG V Bendigo Orienteers41:41+10:295:42
6Lachlan CherryCAS V Casuals VIC47:19+16:076:28
7Geoff LawfordEU V Eureka Orienteers47:37+16:256:31
8Jim RussellBG V Bendigo Orienteers48:16+17:046:36
9Hans EgefalkBG V Bendigo Orienteers52:00+20:487:07
10Warwick WilliamsEU V Eureka Orienteers1:07:18+36:069:13
11Nicholas CherryCAS V Casuals VIC1:21:21+50:0911:08
Evan BarrBG V Bendigo Orienteersmispunched

2

5 425 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Christopher NauntonBG V Bendigo Orienteers35:066:28
2Henry CameronBG V Bendigo Orienteers39:12+4:067:13
3James GrayEU V Eureka Orienteers41:47+6:417:42
4Stephen BirdBG V Bendigo Orienteers43:00+7:547:55
5Rod GrayEU V Eureka Orienteers44:05+8:598:07
6Nigel McGuckianBG V Bendigo Orienteers44:41+9:358:14
7Michael LoughnanBG V Bendigo Orienteers45:31+10:258:23
8Jacqui KneeBG V Bendigo Orienteers46:33+11:278:34
9Sophie TavernaBG V Bendigo Orienteers46:47+11:418:37
10Neil BarrBG V Bendigo Orienteers47:54+12:488:49
11Julie FlynnBG V Bendigo Orienteers49:54+14:489:11
12Tony RadfordBG V Bendigo Orienteers50:44+15:389:21
13Don CherryCAS V Casuals VIC50:54+15:489:22 Download route in GPX format
14Charles BrownridgeBG V Bendigo Orienteers54:18+19:1210:00
15David JaffeMF V Melbourne Forest Racers56:01+20:5510:19
16Paul ElamTK V Tuckonie Orienteering Club58:47+23:4110:50
17Peter PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club1:01:49+26:4311:23
18John ChellewBG V Bendigo Orienteers1:02:50+27:4411:34
19Geoff RobinsonBG V Bendigo Orienteers1:07:09+32:0312:22
20Tim TurnbullBG V Bendigo Orienteers1:07:49+32:4312:30
21Louise HallBG V Bendigo Orienteers1:07:51+32:4512:30
22David JonesBG V Bendigo Orienteers1:13:55+38:4913:37
23Heather JonesBG V Bendigo Orienteers1:14:10+39:0413:40
24Lorraine LevershaBG V Bendigo Orienteers1:27:34+52:2816:08
Jenny BourneEU V Eureka Orienteersmispunched
Andrew CameronBG V Bendigo Orienteersdid not start

3

4 125 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bob CameronBG V Bendigo Orienteers43:1910:30
2Ken DowlingEU V Eureka Orienteers49:30+6:1112:00
3Alison RadfordBG V Bendigo Orienteers54:13+10:5413:08
4Jenny BallBG V Bendigo Orienteers55:28+12:0913:26
5Prue DobbinBK V Bayside Kangaroos Orienteers56:30+13:1113:41
6Peter GalvinBG V Bendigo Orienteers1:07:48+24:2916:26
7Pam PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club1:08:05+24:4616:30
8Wendy TavernaBG V Bendigo Orienteers1:16:07+32:4818:27
9Anne RobinsonBG V Bendigo Orienteers1:16:21+33:0218:30
10Dale TavernaBG V Bendigo Orienteers1:16:36+33:1718:34
Anitra DowlingEU V Eureka Orienteersmispunched
Susan DavidsonBG V Bendigo Orienteersmispunched
Anne GarveyTK V Tuckonie Orienteering Clubdid not start
Margaret KerteszEU V Eureka Orienteersdid not start
Dianne SearleBG V Bendigo Orienteersdid not start
Eleanor WilliamsEU V Eureka Orienteersdid not start

4

2 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emma HeaneyCAS V Casuals VIC34:3514:24
2Jacqui NauntonBG V Bendigo Orienteers49:51+15:1620:46
3Simone BeckhamBG V Bendigo Orienteers58:04+23:2924:11
4Ross SlaterBG V Bendigo Orienteers1:17:18+42:4332:12

Please report errors in the result list to the organiser.