Orienteering Australia

Official results for Bendigo Bush Classic 23 - Mt Korong

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bendigo Bush Classic 23 - Mt Korong
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 19 September 2020

Classes: Show all | 1 | 2 | 3 | 4 | 5

1

6 125 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick JaffeMF V Melbourne Forest Racers39:256:26
2Craig FeuerherdtBG V Bendigo Orienteers47:41+8:167:47
3James RobertsonBG V Bendigo Orienteers49:17+9:528:02
4Jim RussellBG V Bendigo Orienteers53:10+13:458:40
5Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers56:55+17:309:17
6Geoff LawfordEU V Eureka Orienteers57:55+18:309:27
7Rod GrayEU V Eureka Orienteers1:13:31+34:0612:00
8Hans EgefalkBG V Bendigo Orienteers1:15:09+35:4412:16
9Warwick WilliamsEU V Eureka Orienteers1:20:13+40:4813:05
10Tony RadfordBG V Bendigo Orienteers1:36:24+56:5915:44

2

4 800 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU V Eureka Orienteers54:2011:19
2Andrew CameronBG V Bendigo Orienteers56:46+2:2611:49
3Sophie TavernaBG V Bendigo Orienteers57:19+2:5911:56
4Jacqui KneeBG V Bendigo Orienteers57:35+3:1511:59
5Neil BarrBG V Bendigo Orienteers58:36+4:1612:12
6Nigel McGuckianBG V Bendigo Orienteers1:00:46+6:2612:39
7Julie FlynnBG V Bendigo Orienteers1:03:34+9:1413:14
8Henry CameronBG V Bendigo Orienteers1:07:43+13:2314:06
9Alison RadfordBG V Bendigo Orienteers1:08:30+14:1014:16
10Leigh PrivettAW V Albury-Wodonga Orienteering Cl1:09:55+15:3514:33
11Charles BrownridgeBG V Bendigo Orienteers1:13:36+19:1615:20
12David JaffeMF V Melbourne Forest Racers1:14:12+19:5215:27
13Peter SearleBG V Bendigo Orienteers1:28:49+34:2918:30
14David JonesBG V Bendigo Orienteers1:32:19+37:5919:13
15Heather JonesBG V Bendigo Orienteers1:38:11+43:5120:27
16Prue DobbinAW V Albury-Wodonga Orienteering Cl1:41:53+47:3321:13
17Louise HallBG V Bendigo Orienteers1:49:01+54:4122:42
Tim TurnbullBG V Bendigo Orienteersmispunched
John ChellewBG V Bendigo Orienteersmispunched
Paul ElamTK V Tuckonie Orienteering Clubdid not finish
Nick ByrneBG V Bendigo Orienteersdid not finish
Geoff RobinsonBG V Bendigo Orienteersdid not start

3

3 225 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jayne SalesMF V Melbourne Forest Racers59:3718:29
2Katherine McMillanBG V Bendigo Orienteers1:04:48+5:1120:05
3Viv McMillanBG V Bendigo Orienteers1:04:59+5:2220:08
4Wendy TavernaBG V Bendigo Orienteers1:05:14+5:3720:13
5Dale TavernaBG V Bendigo Orienteers1:06:06+6:2920:29
6Bob CameronBG V Bendigo Orienteers1:10:04+10:2721:43
7Anne GarveyTK V Tuckonie Orienteering Club1:15:15+15:3823:20
8Eleanor WilliamsEU V Eureka Orienteers1:18:40+19:0324:23
9Dianne SearleBG V Bendigo Orienteers1:21:23+21:4625:14
10Peter GalvinBG V Bendigo Orienteers1:32:43+33:0628:44
11Margaret KerteszEU V Eureka Orienteers1:45:09+45:3232:36
12Anne RobinsonBG V Bendigo Orienteers1:49:35+49:5833:58
13Lorraine LevershaBG V Bendigo Orienteers1:56:49+57:1236:13
Ken DowlingEU V Eureka Orienteersmispunched Download route in GPX format
Anitra DowlingEU V Eureka Orienteersmispunched
Gary BuchanEU V Eureka Orienteersdid not start

4

2 875 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BallBG V Bendigo Orienteers54:5219:05
2Jan BaxterBG V Bendigo Orienteers1:05:44+10:5222:51
3Isobel ByrneBG V Bendigo Orienteers1:12:39+17:4725:16
Simone BeckhamBG V Bendigo Orienteersdid not finish
Ross SlaterBG V Bendigo Orienteersdid not finish

5

1 625 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hugo ByrneBG V Bendigo Orienteers22:3713:55
2John WilkinsonBG V Bendigo Orienteers33:39+11:0220:42

Please report errors in the result list to the organiser.