Orienteering Australia

Official results for Melbourne City Race, Port Melbourne

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Melbourne City Race, Port Melbourne
Organisers: Dandenong Ranges Orienteering Club / Orienteering Victoria
Date: Sunday 18 April 2021

Classes: Show all | M1 | M2 | M3 | M4 | M5 | W1 | W2 | W3 | W4 | W5

Men 1 - Long Hard

7 300 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Callum WhiteYV V38:275:16
2James RobertsonBG V40:16+1:495:30
3Peter HobbsDR V41:10+2:435:38
4Ricky ThackrayBO W41:29+3:025:40
5Toby CooperBK V41:45+3:185:43
6Simon RouseDR V43:05+4:385:54
7Andrew RowanBK V44:29+6:026:05
8Glen WhiteYV V45:19+6:526:12
9Andrew SlatteryRR A46:40+8:136:23
10Tom LothianBK V47:41+9:146:31
11Fredrik JohanssonMF V47:42+9:156:32
12Ted van GeldermalsenYV V50:11+11:446:52
13Alexander IkinBK V50:14+11:476:52
14Gavin BennetteYV V50:37+12:106:56
15Nick MaddockCAS V51:58+13:317:07
16Toby Richard CooperEU V52:15+13:487:09
17Scott BennettCAS V53:19+14:527:18
18Ian DaviesDR V53:20+14:537:18
19Joel YoungMT Q54:29+16:027:27
20Stephen BuddeeCAS V55:37+17:107:37
21Warwick DavisTK V56:01+17:347:40
22Martin KozmaBK V56:21+17:547:43
23Steve MillerBK V57:24+18:577:51
24Steve TroneNE V59:03+20:368:05
25Blair TrewinYV V1:00:14+21:478:15
26Warwick WilliamsEU V1:00:52+22:258:20
27David PrenticeNE V1:12:04+33:379:52
28Eric WainwrightRR A1:16:53+38:2610:31
29Mihajlo ProkopievCAS V1:17:32+39:0510:37
30Andreas StrasserCAS V1:30:44+52:1712:25
31Aeon GreenhanNE V1:46:22+1:07:5514:34
Rob DavisCAS Vmispunched
Ivan ViljoenCAS Vmispunched
Andres CicheroCAS Vmispunched
Aston KeyMF Vdid not start
Jensen KeyMF Vdid not start
Jim RussellBG Vdid not start

Men 2 - Medium Hard

6 200 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim HatleyBK V37:196:01
2Euan BestEV T37:38+0:196:04
3Istvan KerteszGO N40:05+2:466:27
4Stephen DunbarBK V42:53+5:346:55 Download route in GPX format
5Ian DoddDR V43:09+5:506:57
6Phil BestEV T44:23+7:047:09
7Max CarrMF V44:29+7:107:10
8Mark BaxterNE V44:34+7:157:11
9Rodney PhillipsCAS V47:29+10:107:39
10Stephen CollinsBK V48:02+10:437:44
11Gianpiero CossuBG V49:18+11:597:57
12Andrew PerkinsDR V53:05+15:468:33
13Greg WilsonBS A54:18+16:598:45
14Greg PalmerNE V54:21+17:028:45
15Russell BulmanYV V55:20+18:018:55
16John LoveCAS V55:45+18:268:59
17James LoveDR V55:49+18:309:00
18Ron ScholesYV V57:53+20:349:20
19Graham WallisDR V58:36+21:179:27
20Ian GreenwoodDR V1:00:31+23:129:45
21Geoff AdamsBK V1:11:28+34:0911:31
22Bill BorrieEU V1:18:35+41:1612:40
Lucas KentYV Vdid not start
Warren KeyMF Vdid not start
Roch PrendergastEU Vdid not start

Men 3 - Short Hard

4 650 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alan KüfferYV V32:256:58
2Robert CollisCAS V34:00+1:357:18
3Geoff ArmstrongNE V36:13+3:487:47
4Matthew LaytonNE V39:34+7:098:30
5David KnightBK V43:45+11:209:24
6John GavensBK V44:49+12:249:38
7Wayne LoveDR V51:06+18:4110:59
8Barry McCraeYV V51:38+19:1311:06
9Greg TamblynBK V51:46+19:2111:07
10Lincoln PatersonYV V52:50+20:2511:21
11Murray HannaBK V55:25+23:0011:55
12Peter YeatesDR V58:55+26:3012:40
13Peter GroverDR V1:03:00+30:3513:32
14Ian JohnsonCAS V1:19:46+47:2117:09
Stephen BirdBK Vdid not start
Jacques SteenkampCAS Vdid not start

Men 4 - Moderate

3 850 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ashley WhiteYV V27:597:16
2Dale AtwellCAS V28:34+0:357:25
3Aidan MayallBK V30:51+2:528:00
4Isaac AtwellCAS V36:54+8:559:35
5Paul AtwellCAS V38:01+10:029:52
6John RussellSH N41:48+13:4910:51
7Peter BeggsTK V47:05+19:0612:13
8John McGuinnessCAS V49:20+21:2112:48
9Noel McVeyTK V54:34+26:3514:10
10Daniel RobinsonCAS V1:00:58+32:5915:50
11Opus GreenhanNE V1:15:16+47:1719:32

Men 5 - Easy

3 100 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joel CrothersDR V30:029:41
2Connor JacksonBK V37:52+7:5012:12
3Ian BakerBK V45:04+15:0214:32
4Joshua LaytonNE V45:05+15:0314:32
5Dean LittlerCAS V49:07+19:0515:50
6Tom SullivanCAS V1:04:29+34:2720:48
6Brendan SullivanCAS V1:04:29+34:2720:48
8Michael HubbertBK V1:12:04+42:0223:14

Women 1 - Long Hard

7 300 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather O'DonnellYV V53:077:16
2Arabella PhillipsEV T55:18+2:117:34
3Victoria GreenhanNE V56:39+3:327:45
4Kate GavensBK V1:01:57+8:508:29
5Zoe MellingUR N1:05:03+11:568:54
6Elena MitovskaCAS V1:17:33+24:2610:37
7Poppy SudaCAS V1:25:36+32:2911:43
8Mia SudaCAS V1:25:39+32:3211:43
9Anna LocarniniCAS V1:25:42+32:3511:44
9Meg SudaCAS V1:25:42+32:3511:44
11Susi StrasserCAS V1:30:43+37:3612:25
Kate DavisBK Vmispunched
Meika DavisCAS Vdid not finish
Tash ThackrayBK Vdid not finish
Aislinn PrendergastEU Vdid not start
Helen WalpoleDR Vdid not start

Women 2 - Medium Hard

6 200 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sarah LoveDR V45:217:18
2Jayne SalesMF V45:44+0:237:22
3Moira KüfferYV V47:36+2:157:40
4Carolyn JacksonBK V49:04+3:437:54
5Zoe FlemingBK V57:54+12:339:20
6Claire RuedinCAS V1:03:27+18:0610:14
7Ronnie TrabantCAS V1:03:32+18:1110:14
8Susan HallissyBS A1:06:22+21:0110:42
9Andrea JacksonDR V1:38:35+53:1415:54
9Lauren JacksonDR V1:38:35+53:1415:54
11June LimCAS V1:43:01+57:4016:36
Emily GippCAS Vmispunched
Jennifer ReaneyCAS Vmispunched
Chelsea WallaceCAS Vmispunched
Samantha ClarksonCAS Vmispunched
Shannon CollaCAS Vdid not start
Wilma DelucaCAS Vdid not start
Melanie KentYV Vdid not start
Milla KeyMF Vdid not start

Women 3 - Short Hard

4 650 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sussan BestEV T35:457:41
2Carolyn LaytonNE V42:24+6:399:07
3Janetta SmithCAS V43:44+7:599:24
4Vida FoxMF V43:57+8:129:27
5Sophie BestEV T44:34+8:499:35
6Carlie RussellCAS V45:01+9:169:40
7Hania LadaYV V45:16+9:319:44
8Kate RiseleyMT Q45:18+9:339:44
9Jane BarnettBS A45:51+10:069:51
10Claire AdamsBK V47:33+11:4810:13
11Judi HerkesBK V50:21+14:3610:49
12Debbie DoddDR V52:25+16:4011:16
13Heather LeslieBK V57:35+21:5012:23
14Margi FreemantleYV V59:37+23:5212:49
15Nikolett HalmaiGO N1:01:32+25:4713:13
16Helen AlexanderBK V1:09:17+33:3214:53
17Elizabeth HatleyBK V1:12:24+36:3915:34
18Kha Huan TanCAS V1:14:40+38:5516:03
19Ching TanCAS V1:14:42+38:5716:03
20Sharon TanCAS V1:14:43+38:5816:04
21Margaret KerteszEU V1:19:41+43:5617:08
22Kathy LileyYV V1:20:38+44:5317:20
Sarah LeerCAS Vmispunched
Diana SketrieneCAS Vmispunched
Sue ChoyCAS Vmispunched
Tricia OngCAS Vmispunched
Evelyn AngCAS Vmispunched
Helen JohnstonCAS Vdid not finish
Allison BythCAS Vdid not start
Melissa GangemiYV Vdid not start

Women 4 - Moderate

3 850 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sonoka MiyakeCAS V29:357:41
2Hannah AdamsBK V35:59+6:249:20
3Danielle StottCAS V40:01+10:2610:23
4Kate FrancisCAS V41:33+11:5810:47
5Ella LangYV V46:14+16:3912:00
6Anne RobinsonBG V46:36+17:0112:06
7Susan HinckfussCAS V52:16+22:4113:34
8Millie HinckfussCAS V52:17+22:4213:34
9Ilze YeatesDR V58:19+28:4415:08
10Michelle EdwardsCAS V1:01:07+31:3215:52
11Barbara McCraeYV V1:02:06+32:3116:07
Sammy LoveDR Vdid not start
Eleanor WilliamsEU Vdid not start

Women 5 - Easy

3 100 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lydia StottYV V32:2310:26
2Amy TingRR A38:38+6:1512:27
3Kathryn KnightBK V40:36+8:1313:05
4Emily WardropYV V47:35+15:1215:20
5Simone KraussCAS V56:13+23:5018:08
6Ella SullivanCAS V1:04:40+32:1720:51
6Melissa SullivanCAS V1:04:40+32:1720:51
8Harper DiasCAS V1:11:28+39:0523:03
Jacqueline PionanCAS Vmispunched
Astuti KusumaningrumCAS Vmispunched
Lisa DraperYV Vdid not start
Lucy McGarvaCAS Vdid not start
Jessica PaulinCAS Vdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.