Orienteering Australia

Official results for ACT Street Series: Red Hill

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Street Series: Red Hill
Organiser: Orienteering ACT
Date: Monday 23 March 2020

A: Men

10 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Tate NeedhamRR-A41:05
2Greg HoskingNo club membership41:32
3Alexander CoxNo club membership43:08
4Graham FifieldRR-A44:41
5Jonathan RicksRR-A48:56
6Matt PurcellGS-A50:30
7Joseph WilsonBS-A55:59
8Brendan WilsonBS-A56:17
9David AlderNo club membership57:54
10Jonathan MilerBS-A1:01:14

A: Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Shannon JonesAO-A47:26
2Amelia WaltonNo club membership1:00:43

A: Teams

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Scott McTaggartNo club membership1:03:44
1Belinda RobinsonNo club membership1:03:44

B: Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Greg TerrillBS-A46:44
2Ewen ThompsonNo club membership57:27
3Eric WainwrightRR-A1:00:26
4Andrew Cumming ThomPO-A1:00:27

B: Women

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Carol HardingBS-A48:50

C: Men

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1David JenkinsBS-A42:02
2Jim WhiteNo club membership45:36
3Bryant AllenPO-A56:49
4John SuominenWE-A57:22
5Daniel GrennNo club membership59:33
6Terry DonohoeNo club membership1:05:39

C: Women

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Silke SpeierBS-A36:25
2Susanne HarrysonBS-A43:36
3Zoe TerrillBS-A44:02
4Rose HoskingNo club membership50:03
5Valerie BarkerBS-A52:00
6Jane BarnettBS-A57:00
7Elizabeth DunbarPO-A58:59
8Susan HallissyBS-A1:00:00

C: Teams

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Joshua ConroyNo club membership57:00
1Maria ConroyNo club membership57:00
2Griffin ConroyNo club membership1:02:00
2Sophie KneeboneNo club membership1:02:00

D: Men

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Alan ThompsonRR-A39:00
2Michael TedenchiNo club membership56:10

D: Women

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Lyn AlderNo club membership42:35

D: Teams

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Colin BallNo club membership53:06
1Georgie NewhouseNo club membership53:06
2Fergus SmythNo club membership1:00:00
2Jasmine SmythNo club membership1:00:00
2Richard SmythNo club membership1:00:00

PowerWalk: Men

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Bruce BarnettBS-A16-0.51:01:30
2Keith FifieldRR-A1359:37
3Michael BurtRR-A1256:10
4Mick SaundersNo club membership11-0.51:01:00
5John HardingPO-A955:52
6Geoff BarkerNo club membership11-21:04:00

PowerWalk: Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Monika BinderNo club membership1458:53
2Rosemarie EdwardsWE-A1257:01
3Michelle CochranePO-A1258:24
4Manika SlartNo club membership11-21:04:00

PowerWalk: Teams

13 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Bria VandermeerNo club membership11-0.51:01:00
1Rani VandermeerNo club membership11-0.51:01:00
2Catherine SmithNo club membership91:00:20
2Prem UberoiNo club membership91:00:20
2Thomas UberoiNo club membership91:00:20
3Sven HaworthNo club membership8-0.51:01:00
4Armaiti CarnahanNo club membership759:50
4Michael CarnahanNo club membership759:50
5Sara HarrysonNo club membership547:05
5Anna Karin HambergNo club membership547:05
6Elliott MintyNo club membership335:58
6Rebecca MintyNo club membership335:58
6Sebastian MintyNo club membership335:58

Please report errors in the result list to the organiser.