Orienteering Australia

Official results for Hobart Sprints 2020, race 1 - North End, Salamanca Lawns

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Hobart Sprints 2020
Organiser: Australopers
Date: Saturday 8 February 2020 - Sunday 9 February 2020

Race 1 - North End, Salamanca LawnsRace 2 - Glenorchy PrimaryRace 2 - Glenorchy Primary (overall)Race 3 - The Friends SchoolRace 3 - The Friends School (overall)Race 4 - Domain House, GlebeRace 4 - Domain House, Glebe (overall)

M1

2 025 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon LouisAustralopers13:126:31
2James ScottAustralopers14:53+1:417:20
3Nicholas AndrewarthaEsk Valley15:21+2:097:34
4Paul EnkelaarAustralopers15:34+2:227:41
5Simon PhillipsEsk Valley15:58+2:467:53
6Hugh FitzgeraldAustralopers16:13+3:018:00
7Steve WatsonAustralopers16:25+3:138:06
8Bruce TerryAustralopers16:45+3:338:16
9Thomas Powell-DaviesAustralopers17:15+4:038:31
10Dane CavanaghAustralopers18:20+5:089:03
Mark WestAustralopersmispunched
Simon StubbsEsk Valleymispunched
Max PowellAustralopersmispunched

W1

2 025 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ainsley ScottAustralopers14:257:07
2Ashley WatsonAustralopers15:09+0:447:28
3Julia Powell-DaviesAustralopers15:34+1:097:41
4Zali McCombAustralopers15:45+1:207:46
5Sue HancockAustralopers15:50+1:257:49
6Brea PearceEsk Valley17:28+3:038:37
7Kate LucasNo club membership21:22+6:5710:33
Jessica StephensNo club membershipmispunched

M2

1 500 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Geoff PowellAustralopers11:167:30
2Callum DegenaarAustralopers12:02+0:468:01
3Marcus DegenaarAustralopers12:18+1:028:12
4Phil BestEsk Valley12:40+1:248:26
5Eddie StonerAustralopers12:59+1:438:39
6Charlie CooperAustralopers14:02+2:469:21
7Bert ElsonAustralopers14:08+2:529:25
8Mike CalderAustralopers14:55+3:399:56
9Ian RathboneOrienteering Tasmania15:08+3:5210:05
10Terry CavanaghAustralopers16:17+5:0110:51
11Renny DuckettAustralopers17:23+6:0711:35
12Will EnkelaarAustralopers17:40+6:2411:46
13James LaverAustralopers18:02+6:4612:01
14Mike DowlingNo club membership19:05+7:4912:43

W2

1 500 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sussan BestEsk Valley10:296:59
2Liana StubbsAustralopers10:59+0:307:19
3Kim EnkelaarAustralopers12:49+2:208:32
4Meisha AustinAustralopers12:55+2:268:36
5Liz CanningAustralopers12:58+2:298:38
6Quinn BissettPathfinders13:07+2:388:44
6Hermione Powell-DaviesAustralopers13:07+2:388:44
8Tara PowellAustralopers13:31+3:029:00
9Alison StubbsAustralopers13:35+3:069:03
10Sally WayteAustralopers13:41+3:129:07
11Esta BirdahicAustralopers13:55+3:269:16
12Gayle WestAustralopers14:33+4:049:42
13Jan HardyOrienteering Tasmania15:07+4:3810:04
14Rosie RutledgeAustralopers15:53+5:2410:35
15Shey BissettPathfinders16:44+6:1511:09
16Robyn ChapmanAustralopers17:18+6:4911:32
17Janet BushAustralopers17:44+7:1511:49
18Jane CalderAustralopers17:52+7:2311:54
19Chanchal FoxenAustralopers18:04+7:3512:02
20Valerie BrammallEsk Valley19:31+9:0213:00
21Liz ButlerNo club membership20:18+9:4913:32
22Sandi PowellAustralopers21:46+11:1714:30
23Sophie BestEsk Valley23:43+13:1415:48
23Wendy AndrewarthaAustralopers23:43+13:1415:48
Barbara TassellAustralopersmispunched

ME

2 700 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joseph DickinsonSHOC14:415:26
2Kilian LiljeSHOC14:54+0:135:31
3Jack WickhamEsk Valley15:47+1:065:50
4Niko StonerAustralopers16:22+1:416:03
5Jonathan McCombAustralopers16:26+1:456:05
6Jett McCombAustralopers16:52+2:116:14
7Euan BestEsk Valley17:00+2:196:17
8Matthew CohenAustralopers17:06+2:256:19
9Bayley FisherEsk Valley17:24+2:436:26
10Jeff DunnAustralopers17:32+2:516:29
11Jemery DayAustralopers17:39+2:586:32
12Anthony StonerAustralopers17:59+3:186:39
13Matthew PattenEsk Valley Orienteeering Club18:02+3:216:40
14Tom PoortenaarAustralopers18:28+3:476:50
15Sebastian O'HalloranNo club membership19:00+4:197:02
Dion McKenzieNo club membershipmispunched

WE

2 700 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arabella PhillipsEsk Valley16:356:08
2Mikayla CooperAustralopers17:58+1:236:39
3Cathy McCombAustralopers18:52+2:176:59
4Anthea FeeAustralopers20:08+3:337:27
5Anna DowlingNo club membership21:35+5:007:59
Clare HawthorneAustralopersmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.