Orienteering Australia

Official results for NOY1 - Pelton

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NOY1 - Pelton
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 19 July 2020

Classes: Show all | VE | E | MS | ML | HS | HM | HL

Very Easy

1 790 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Baxter PeelNewcastle Orienteering Club19:3910:58
2William BoyesCAS N23:59+4:2013:23
3Max AltmannNewcastle Orienteering Club26:08+6:2914:35
4Hewitt NormanNewcastle Orienteering Club26:10+6:3114:37
5Carl O'ConnorNewcastle Orienteering Club26:19+6:4014:42
6Johnny MoloneyNewcastle Orienteering Club27:05+7:2615:07
7Karen MoranteNewcastle Orienteering Club28:17+8:3815:48
8Eleanor & Cassandra ThompsonNewcastle Orienteering Club30:07+10:2816:49
9Frankie KellyNewcastle Orienteering Club30:19+10:4016:56
10James ThompsonNewcastle Orienteering Club31:34+11:5517:38
11Harriet ThompsonNewcastle Orienteering Club31:51+12:1217:47
12Griffin SmithCentral Coast Orienteers33:13+13:3418:33
13Alice LawrenceNewcastle Orienteering Club45:41+26:0225:31
14Bronwyn Hannah and Koen StaffordNewcastle Orienteering Club53:22+33:4329:48
Archer DunnNewcastle Orienteering Clubdid not start
Atticus DunnNewcastle Orienteering Clubdid not start
Hughett SmithNewcastle Orienteering Clubdid not start

Easy

2 050 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carol PearceNewcastle Orienteering Club29:5314:34
2Ulrika SandbergNewcastle Orienteering Club42:49+12:5620:53
3Jaci RichardsCAS N1:08:30+38:3733:24
4Melissa CaslickNewcastle Orienteering Club1:08:31+38:3833:25
5Maya KellyNewcastle Orienteering Club1:13:29+43:3635:50
Ellen BrowningCAS Nmispunched

Moderate Short

2 720 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony WelbourneCAS N39:5914:41
2Aaron SmithNewcastle Orienteering Club42:00+2:0115:26
3Bradley StonemanCAS N51:46+11:4719:01
4Sally QuillNewcastle Orienteering Club1:01:12+21:1322:29
5Donna ManningCAS N1:21:31+41:3229:58
6Elaine BennettNewcastle Orienteering Club1:21:32+41:3329:58
7Virginia RossCAS N1:21:37+41:3830:00
8Sam BaileyCAS N1:48:28+1:08:2939:52
William BoyesCAS Nmispunched

Moderate Long

4 390 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephane BrindelNewcastle Orienteering Club1:02:0114:07
2David KitchenerNewcastle Orienteering Club1:04:42+2:4114:44
3Anakin TrotterNewcastle Orienteering Club1:09:21+7:2015:47
4Warren QuiltyNewcastle Orienteering Club1:11:41+9:4016:19
5Jessica LawrenceNewcastle Orienteering Club1:12:45+10:4416:34
6Glen KiteCAS N1:41:07+39:0623:02
7Ginaya DunnNewcastle Orienteering Club2:08:27+1:06:2629:15
8Deborah DicksonCentral Coast Orienteers2:55:30+1:53:2939:58
9Linda SalwayCentral Coast Orienteers2:55:31+1:53:3039:58
Simon McdonellCAS Nmispunched

Hard Short

3 420 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club32:379:32
2Louis WelbourneCAS N36:02+3:2510:32
3Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club38:03+5:2611:07
4Bridget BennettNewcastle Orienteering Club38:21+5:4411:12
5Nathan BerkholzNewcastle Orienteering Club45:19+12:4213:15
6John LinichNewcastle Orienteering Club46:09+13:3213:29
7Geoff PeelNewcastle Orienteering Club48:01+15:2414:02
8Peter BerkholzNewcastle Orienteering Club51:30+18:5315:03
9Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club54:10+21:3315:50
10Joy GuyNewcastle Orienteering Club55:09+22:3216:07
11Amylee RobertsonNewcastle Orienteering Club1:01:21+28:4417:56
12Katherine DynonNewcastle Orienteering Club1:04:18+31:4118:48
13Graham FowlerNewcastle Orienteering Club1:05:17+32:4019:05
14Bridget WhiteheadNewcastle Orienteering Club1:06:27+33:5019:25
15Lisa LampeNewcastle Orienteering Club1:08:16+35:3919:57
16Margaret PeelNewcastle Orienteering Club1:15:17+42:4022:00
17Viola O'ConnorNewcastle Orienteering Club1:16:49+44:1222:27
18Diana CharltonNewcastle Orienteering Club1:22:12+49:3524:02
19Kerry BennettNewcastle Orienteering Club1:23:52+51:1524:31
20Melissa RobertsonCentral Coast Orienteers1:25:02+52:2524:51
21Andrea HackneyNewcastle Orienteering Club1:29:43+57:0626:13 Download route in GPX format
22Toy MartinNewcastle Orienteering Club1:32:53+1:00:1627:09
23Paul KillenNewcastle Orienteering Club1:39:59+1:07:2229:14
24Chris WelbourneNewcastle Orienteering Club2:28:08+1:55:3143:18 Download route in GPX format
Ingrid OblasserNewcastle Orienteering Clubmispunched
Jon SayersNewcastle Orienteering Clubdid not finish
Emile AltmannNewcastle Orienteering Clubdid not start
Cassandra ThompsonNewcastle Orienteering Clubdid not start

Hard Medium

4 750 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon GeorgeBig Foot Orienteers41:478:47
2Emily SorensenSA Arrows43:53+2:069:14
3Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club44:25+2:389:21
4Peter CharltonNewcastle Orienteering Club47:51+6:0410:04
5Samantha HoweNewcastle Orienteering Club47:55+6:0810:05
6Gayle QuantockNewcastle Orienteering Club48:40+6:5310:14
6Sally-Anne HendersonNewcastle Orienteering Club48:40+6:5310:14
8Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club50:13+8:2610:34
9Nick DentCentral Coast Orienteers53:40+11:5311:17
10Andrew PowerNewcastle Orienteering Club54:27+12:4011:27
11Jim LeeNewcastle Orienteering Club55:24+13:3711:39
12Adrian PlaskittNewcastle Orienteering Club57:27+15:4012:05
13Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club58:18+16:3112:16
14Tim TewNewcastle Orienteering Club1:00:43+18:5612:46
15Hilary WoodCentral Coast Orienteers1:05:56+24:0913:52
16Clint LawrenceNewcastle Orienteering Club1:06:30+24:4314:00
17Joanna ParrBig Foot Orienteers1:06:55+25:0814:05
18Graeme TaplinNewcastle Orienteering Club1:07:15+25:2814:09
19Robert HerkesGaringal Orienteers1:08:41+26:5414:27
20Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club1:14:32+32:4515:41
21Andrew KillenNewcastle Orienteering Club1:16:56+35:0916:11
22Greigor ScottNewcastle Orienteering Club1:18:33+36:4616:32
23Peter OrrNewcastle Orienteering Club1:22:16+40:2917:19
24Johnny PetersenGaringal Orienteers1:26:01+44:1418:06
25David BowermanCentral Coast Orienteers1:26:53+45:0618:17
26Bob MorganBennelong Northside Orienteers1:30:44+48:5719:06
27Carolyn RigbyNewcastle Orienteering Club1:42:55+1:01:0821:40
28Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club2:09:00+1:27:1327:09
29Neil CurryerNewcastle Orienteering Club2:28:23+1:46:3631:14
Arthur KingslandNewcastle Orienteering Clubmispunched
Jim ForbesGaringal Orienteersdid not start

Hard Long

6 600 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alastair GeorgeBig Foot Orienteers39:376:00
2Alex MasseyNewcastle Orienteering Club49:07+9:307:26
3Steven TodkillNewcastle Orienteering Club49:24+9:477:29
4Justin StaffordNewcastle Orienteering Club53:45+14:088:08
5Kasimir GregoryNewcastle Orienteering Club54:04+14:278:11
6Robert VincentNewcastle Orienteering Club54:54+15:178:19
7Stuart KurtzNewcastle Orienteering Club1:02:26+22:499:27
8Jenny EnderbyNewcastle Orienteering Club1:04:31+24:549:46
9Shane TrotterNewcastle Orienteering Club1:09:38+30:0110:33
10Dylan ShermanBig Foot Orienteers1:26:40+47:0313:07
11Michael WarltersUringa Orienteers1:33:13+53:3614:07
12Matthew BrownOrienteering NSW1:37:34+57:5714:46
13Ryan PuklowskiCAS N1:48:15+1:08:3816:24
14Glenn DiSalviaCAS N1:48:18+1:08:4116:24
15Genevieve NawrotCAS N2:21:58+1:42:2121:30
Justin GoodwinNewcastle Orienteering Clubmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.