Orienteering Australia

Official results for 2014 Easter 3 Days- Clandulla, easter Day 1 (WRE)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2014 Easter 3 Days- Clandulla
Organiser: Orienteering NSW
Date: Friday 18 April 2014 - Monday 21 April 2014

Elite Prologue (Elites only)Easter Day 1 (WRE)Easter Day 1 (WRE) (overall)Easter Day 2 (incl. Uni Champs)Easter Day 2 (incl. Uni Champs) (overall)Easter Day 3Easter Day 3 (overall)

Classes: Show all | W10A | W12A | M/W10N | W14A | W16A | W20E | W17-20A | W17-20AS | W21E | W21A | W21AS | W35A | W35-44AS | W40A | W45A | W45-54AS | W50A | W55A | W55+AS | W60A | W65A | W70A | W75A | W80A | W85A | M10A | M12A | M14A | M16A | M17-20E | M17-20A | M17-20AS | M21E | M21A | M21AS | M35A | M35-44AS | M40A | M45A | M45-54AS | M50A | M55A | M55+AS | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | M85A | M OpenB | W OpenB | M Easy B | W Easy B | MVeryEasyB | WVeryEasyB | M Jnr B | W Jnr B | M35-44B | W35-44B | M45B | W45B | EODH | EODM | EODE | EODVE

W10A

2 010 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nea ShinglerBig Foot Orienteers16:558:24
2Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club18:20+1:259:07
3Natalie MillerBushflyers ACT21:28+4:3310:40
4Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club22:22+5:2711:07
Ana PenckYalanga Orienteersmispunched

W12A

2 490 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Abigail GeorgeTintookies Orienteers24:029:39
2Riley LaneParawanga Orienteers ACT25:17+1:1510:09
3Ying Yau ChuHong Kong Orienteers26:38+2:3610:41
4Tamara NeedhamRed Roos ACT32:42+8:4013:07
5Yi Shan WongHong Kong Orienteers33:28+9:2613:26
6Tiia MarshBig Foot Orienteers45:16+21:1418:10
7Isabella BurridgeUgly Gully Orienteers45:23+21:2118:13
8Amy RogersBig Foot Orienteers1:22:40+58:3833:11
Wei Ya YueHong Kong Orienteersmispunched
Joanna GeorgeTintookies Orienteersmispunched
Laura de JongRange Runners Orienteering Clumispunched

M/W10N

2 010 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Sophie ArthurMelbourne Forest Racerscompleted
Cam BurnettBig Foot Orienteerscompleted
Will BurnettBig Foot Orienteerscompleted
Emma CatesYarra Valley Orienteering Clubcompleted
Ryan CatesYarra Valley Orienteering Clubcompleted
Jasper GeachOrienteering ACTcompleted
Lily GeachOrienteering ACTcompleted
Jessica JarvisWallaringa Orienteering Clubcompleted
Jamie MarshBig Foot Orienteerscompleted
Jett McCombAustralopers Orienteering Clubcompleted
Zali McCombAustralopers Orienteering Clubcompleted
Oliver McFarlaneBig Foot Orienteerscompleted
Tommy MellaNewcastle Orienteering Clubcompleted
Jonathan NolanUringa Orienteerscompleted
Daniel SherlockBig Foot Orienteerscompleted
Lachlan SherlockBig Foot Orienteerscompleted
Luca Talbot-HoggParawanga Orienteers ACTcompleted
Max WalterRed Roos ACTcompleted
Alex WoolfordBush n Beach Orienteering Clubcompleted
Makhaya Talbot-HoggParawanga Orienteers ACTmispunched
Jamie WoolfordBush n Beach Orienteering Clubmispunched
Ella HoggParawanga Orienteers ACTdid not start

W14A

2 630 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zoe MelhuishParawanga Orienteers ACT31:0111:47
2Heather LaneParawanga Orienteers ACT31:25+0:2411:56
3Ellie de JongRange Runners Orienteering Clu33:03+2:0212:33
4Emily SorensenTintookies Orienteers33:49+2:4812:51
5Joanna HillGaringal Orienteers37:47+6:4614:21
6Claire BurgessNewcastle Orienteering Club37:49+6:4814:22
7Sin Yu ChanHong Kong Orienteers41:51+10:5015:54
8Rebecca KennedyWestern Plains Orienteers45:06+14:0517:08
9Sophie JonesUringa Orienteers54:21+23:2020:39
10Sarah LimTjuringa Orienteers1:01:59+30:5823:34
11Hei Tung LeungHong Kong Orienteers1:03:10+32:0924:01
12Annabelle MillRed Roos ACT1:08:40+37:3926:06

W16A

3 290 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Winnie OakhillUgly Gully Orienteers30:379:18
2Georgia JonesUringa Orienteers31:22+0:459:32
3Zoe DowlingWellington Ranges Orienteering35:07+4:3010:40
4Lauren BaadeUgly Gully Orienteers37:58+7:2111:32
5Tara MelhuishParawanga Orienteers ACT38:45+8:0811:46
6Rachel AllenAustralopers Orienteering Club39:13+8:3611:55
7Melissa AnnettsGaringal Orienteers49:27+18:5015:01
8Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers52:12+21:3515:51
9Hiu Yu TsangHong Kong Orienteers1:59:21+1:28:4436:16

W17-20E

3 370 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michele DawsonGaringal Orienteers30:209:00
2Anna DowlingWellington Ranges Orienteering30:27+0:079:02
3Nicola BlatchfordNewcastle Orienteering Club30:35+0:159:04
4Asha SteerDandenong Ranges Orienteering30:56+0:369:10
5Olivia SprodTintookies Orienteers32:23+2:039:36
6Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering33:20+3:009:53
7Melanie FullerTintookies Orienteers33:51+3:3110:02
8Alison BurrillBullecourt Boulder Bounders34:14+3:5410:09
9Hannah GoddardEsk Valley Orienteering Club34:24+4:0410:12
10Jacqui DoyleAbominable O-Men ACT37:18+6:5811:04
11Nicola MarshallAustralopers Orienteering Club39:03+8:4311:35
12Felicity Barker-SmithNorthern Tablelands Orienteeri42:33+12:1312:37
13Bec ButlerAustralopers Orienteering Club43:16+12:5612:50
14Rebecca JaffeMelbourne Forest Racers45:07+14:4713:23
15Heather BurridgeUgly Gully Orienteers49:01+18:4114:32
16Alinta MerrotsyNorthern Tablelands Orienteeri50:01+19:4114:50
Lucy FlemingCentral Highlands Orienteeringdid not start

W17-20AS

3 150 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ka Yi LamHong Kong Orienteers53:1316:53
2Kate KennedyWestern Plains Orienteers55:20+2:0717:33
3Cho Yu LamHong Kong Orienteers56:21+3:0817:53
4Ka Yan NgHong Kong Orienteers1:08:29+15:1621:44
5Samantha WallaceWestern Plains Orienteers1:14:24+21:1123:37
6Wai Hin SooHong Kong Orienteers1:22:17+29:0426:07

W21E

3 760 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jo AllisonRed Roos ACT27:007:10
2Hanny AllstonWellington Ranges Orienteering27:41+0:417:21
3Jasmine NeveMelbourne Forest Racers29:01+2:017:43
4Anna SheldonUgly Gully Orienteers29:18+2:187:47
5Aislinn PrendergastEureka Orienteers29:31+2:317:51
6Laurina NeumannBendigo Orienteers30:32+3:328:07
7Krystal NeumannEnoggeroos30:42+3:428:09
8Shannon JonesAbominable O-Men ACT30:45+3:458:10
9Rachel EffeneyUgly Gully Orienteers31:15+4:158:18
10Grace CraneAustralopers Orienteering Club32:05+5:058:31
11Bridget AndersonOnkaparinga Hills Orienteering33:06+6:068:48
12Tracy MarshBig Foot Orienteers33:21+6:218:52
13Clare BrownridgeBendigo Orienteers34:18+7:189:07
14Marina IskhakovaBennelong Northside Orienteers34:20+7:209:07
15Belinda LawfordAbominable O-Men ACT34:43+7:439:13
16Susanne CasanovaTop End Orienteers36:50+9:509:47
17Jenny CasanovaWallaringa Orienteering Club37:18+10:189:55
17Lilian BurrillBullecourt Boulder Bounders37:18+10:189:55
19Mary FlemingCentral Highlands Orienteering37:50+10:5010:03
20Lucy McGarvaWagga and Riverina Occasional38:23+11:2310:12
21Clare BakerMelbourne Forest Racers38:27+11:2710:13
22Tamara OrrNewcastle Orienteering Club39:18+12:1810:27
23Zoe RadfordTop End Orienteers39:43+12:4310:33
24Niina KauttoMelbourne Forest Racers39:48+12:4810:35
25Mace NeveRed Roos ACT40:49+13:4910:51
26Tsz Ying YuHong Kong Orienteers43:36+16:3611:35
27Alice WestwoodUringa Orienteers45:26+18:2612:05
28Ilka BarrMelbourne Forest Racers46:20+19:2012:19
29Sally-Anne HendersonNewcastle Orienteering Club46:51+19:5112:27
30Pui Fang ChanHong Kong Orienteers50:40+23:4013:28
31Jayne SalesBig Foot Orienteers52:04+25:0413:50
32Lisa GrantGaringal Orienteers52:36+25:3613:59
33Emily PrudhoeCentral Coast Orienteers53:04+26:0414:06
34Wing Man SoHong Kong Orienteers1:07:16+40:1617:53
35Natasha SpargBibbulmun Orienteers1:08:34+41:3418:14
Lauren GillisOnkaparinga Hills Orienteeringdid not start

W21A

5 230 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alice PrudhoeCentral Coast Orienteers1:10:3913:30
2Moira KufferAbominable O-Men ACT1:12:28+1:4913:51
3Sonia LawrieAustralopers Orienteering Club1:17:50+7:1114:52
4Cassie Wade-ChapmanWullundigong Orienteers of the1:18:18+7:3914:58
5Kate MorrisNewcastle Orienteering Club1:20:25+9:4615:22

W21AS

4 010 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Margaret PeelNewcastle Orienteering Club56:3414:06
2Kirsten BaadeUgly Gully Orienteers1:05:51+9:1716:25
3Sally DevenishWestern Plains Orienteers1:06:24+9:5016:33
4Julie GriffithsWestern and Hills Orienteers1:33:51+37:1723:24

W35A

5 230 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy HoggParawanga Orienteers ACT1:01:1711:43
2Brook MartinGaringal Orienteers1:02:00+0:4311:51
3Danielle KoprivaUringa Orienteers1:22:39+21:2215:48
4Yuen Ki ChengHong Kong Orienteers1:30:04+28:4717:13
5Nicole SellinGaringal Orienteers1:33:24+32:0717:51

W35-44AS

3 290 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne ArthurMelbourne Forest Racers48:2414:42
2Sandra TarrYarra Valley Orienteering Club49:22+0:5815:00
3Jane FullerTintookies Orienteers56:53+8:2917:17
4Anouk Peyrot-FichetConvergence59:11+10:4717:59
5Caroline TauranyNewcastle Orienteering Club1:03:23+14:5919:15
6Anna SkarbekMelbourne Forest Racers1:13:13+24:4922:15

W40A

5 110 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anna HyslopParawanga Orienteers ACT1:22:0016:02
Natalie SmithParawanga Orienteers ACTdid not finish

W45A

4 780 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jennifer EnderbyNewcastle Orienteering Club45:379:32
2Cath ChalmersBig Foot Orienteers50:38+5:0110:35
3Anita ScherrerRed Roos ACT55:58+10:2111:42
4Linda SestaUringa Orienteers57:59+12:2212:07
5Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club58:02+12:2512:08
6Wendy ReadUgly Gully Orienteers59:52+14:1512:31
7Alison InglisBushflyers ACT1:04:19+18:4213:27
8Alexa TroedsonBig Foot Orienteers1:05:18+19:4113:39
9Margaret JonesUringa Orienteers1:21:53+36:1617:07
10Tania KennedyGaringal Orienteers1:25:19+39:4217:50
11Karen Wild-AllenAustralopers Orienteering Club1:26:26+40:4918:04
12Jane McKennaUringa Orienteers1:35:02+49:2519:52
13Murielle LécollierConvergence1:50:51+1:05:1423:11
14Helen O'CallaghanBush n Beach Orienteering Club1:52:29+1:06:5223:31
Barbara HillGaringal Orienteersdid not start

W45-54AS

3 150 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola StevensCentral Highlands Orienteering45:3614:28
2Stephanie BeldjilaliConvergence47:21+1:4515:01
3Salme FullerIllawarra Kareelah Orienteers47:30+1:5415:04
4Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers51:07+5:3116:13
5Vanessa FreemanBig Foot Orienteers53:25+7:4916:57
6Maria OrrNewcastle Orienteering Club53:28+7:5216:58
7Kathryn TarrYarra Valley Orienteering Club57:05+11:2918:07
8Paula DoyleCentral Highlands Orienteering59:14+13:3818:48
9Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders59:51+14:1519:00
10Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club1:00:44+15:0819:16
11Fiona McIntyreUgly Gully Orienteers1:04:14+18:3820:23
12Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers1:07:11+21:3521:19
13Diana CharltonNewcastle Orienteering Club1:08:31+22:5521:45
14Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers1:08:56+23:2021:53
15Nicola NyghBig Foot Orienteers1:12:03+26:2722:52
16Barbara DawsonGaringal Orienteers1:15:59+30:2324:07
17Gayle ShepherdUringa Orienteers1:20:49+35:1325:39
18Jill WalkerParawanga Orienteers ACT1:21:57+36:2126:00
19Kathryn CoxBennelong Northside Orienteers1:26:43+41:0727:31
20Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering1:37:56+52:2031:05
21Erica SmithNorthern Tablelands Orienteeri1:46:52+1:01:1633:55

W50A

4 740 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Su Yan TayUgly Gully Orienteers49:3810:28
2Anthea FeaverLOST50:31+0:5310:39
3Paula ShinglerBig Foot Orienteers53:25+3:4711:16
4Sue HancockWellington Ranges Orienteering55:40+6:0211:44
5Christine BrownEsk Valley Orienteering Club58:06+8:2812:15
6Toni BrownBushflyers ACT59:56+10:1812:38
7Christine MarshallAustralopers Orienteering Club1:00:54+11:1612:50
8Gayle QuantockNewcastle Orienteering Club1:02:50+13:1213:15
9Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club1:06:32+16:5414:02
10Ana HercegParawanga Orienteers ACT1:08:42+19:0414:29
11Carol HardingBushflyers ACT1:08:52+19:1414:31
12Sally WayteAustralopers Orienteering Club1:15:14+25:3615:52
13Felicity CrosatoRange Runners Orienteering Clu1:15:44+26:0615:58
14Joanna ParrBig Foot Orienteers1:16:19+26:4116:06
15Janine SteerDandenong Ranges Orienteering1:23:53+34:1517:41
16Airdrie LongGaringal Orienteers1:27:09+37:3118:23
17Liz ButlerAustralopers Orienteering Club1:27:40+38:0218:29
18Andrea SchwiyAustralopers Orienteering Club1:29:47+40:0918:56
19Mary EnterBayside Kangaroos Orienteers1:30:50+41:1219:09
20Wai Ching WongHong Kong Orienteers1:47:34+57:5622:41
21Lisa LampeUringa Orienteers1:50:09+1:00:3123:14
22Stacy NottleRange Runners Orienteering Clu1:56:34+1:06:5624:35
23Erica DimentTintookies Orienteers2:03:36+1:13:5826:04
24Ingrid BaadeUgly Gully Orienteers2:03:43+1:14:0526:06
Jennifer CrockartBig Foot Orienteersmispunched
Lai Kuen ChuiHong Kong Orienteersdid not finish
Elaine BennettGoldseekers Orienteersdid not finish
Catherine CreelyBendigo Orienteersdid not start

W55A

4 010 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEureka Orienteers35:428:54
2Liz AbbottParawanga Orienteers ACT37:15+1:339:17
3Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers38:56+3:149:42
4Sue KeyMelbourne Forest Racers45:57+10:1511:27
5Julie FlynnBendigo Orienteers47:12+11:3011:46
6Julie LeungToohey Forest Orienteers51:43+16:0112:53
7Mary McDonaldAbominable O-Men ACT52:03+16:2112:58
8Debbie DaveyWagga and Riverina Occasional55:17+19:3513:47
9Sarah GarnettUringa Orienteers56:01+20:1913:58
10Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club56:52+21:1014:10
11Liz BourneBullecourt Boulder Bounders58:04+22:2214:28
12Debbie ByersBig Foot Orienteers1:05:45+30:0316:23
13Evelyn ColwellOnkaparinga Hills Orienteering1:07:57+32:1516:56
14Karin HeftnerGaringal Orienteers1:09:26+33:4417:18
15Kathy PetrieBundaberg United Scrub Harrier1:11:59+36:1717:57
16Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers1:13:33+37:5118:20
17Meredith RaschWallaringa Orienteering Club1:13:40+37:5818:22
18Jai Di TommasoGaringal Orienteers1:16:22+40:4019:02
19Geraldine ChatfieldUgly Gully Orienteers1:31:37+55:5522:50
20Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:33:51+58:0923:24
21Yuk Hing WongHong Kong Orienteers1:40:00+1:04:1824:56
Margaret WilmottUringa Orienteersmispunched

W55+AS

3 150 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane WattNorthern Tablelands Orienteeri1:07:4821:31
2Sandra StewartSouthern Highlands Occasional1:14:06+6:1823:31
3Carolyn RigbyNewcastle Orienteering Club1:23:09+15:2126:23
4Judy PrendergastEureka Orienteers1:32:16+24:2829:17
5Lynda HewsonNewcastle Orienteering Club1:36:41+28:5330:41
6Jennifer LindleyNillumbik Emus Orienteering Cl1:40:34+32:4631:55
7Barbara JunghansGaringal Orienteers1:41:00+33:1232:03
8Jane CalderAustralopers Orienteering Club1:43:34+35:4632:52
9Coral DowBushflyers ACT1:45:09+37:2133:22
10Julie MannIllawarra Kareelah Orienteers1:50:32+42:4435:05
Sandra HoggParawanga Orienteers ACTdid not finish

W60A

3 250 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robin UppillOnkaparinga Hills Orienteering40:4312:31
2Carol BrownlieWullundigong Orienteers of the41:18+0:3512:42
3Lynn DabbsWestern and Hills Orienteers41:45+1:0212:50
4Lynda RapkinsEnoggeroos44:22+3:3913:39
5Robyn PallasCentral Coast Orienteers44:59+4:1613:50
6Valerie BarkerBushflyers ACT46:49+6:0614:24
7Jacquie RandUgly Gully Orienteers48:31+7:4814:55
8Alison RadfordTintookies Orienteers50:23+9:4015:30
9Ann ScownAbominable O-Men ACT50:56+10:1315:40
10Jan HardyAustralopers Orienteering Club51:55+11:1215:58
11Susan KurrleGaringal Orienteers55:21+14:3817:01
12Jennifer BinnsLOST57:14+16:3117:36
13Barbara TassellAustralopers Orienteering Club59:12+18:2918:12
14Anne GarveyTuckonie Orienteering Club1:05:10+24:2720:03
15Kerryne JonesRed Roos ACT1:07:24+26:4120:44
16Helen PostWullundigong Orienteers of the1:07:59+27:1620:55
17Johanna Tavner-CornerToohey Forest Orienteers1:14:12+33:2922:49
18Barbara MartinParawanga Orienteers ACT1:14:38+33:5522:57
19Christine FranklinTjuringa Orienteers1:26:43+46:0026:40

W65A

3 290 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny HawkinsBushflyers ACT44:3613:33
2Toy MartinNewcastle Orienteering Club46:44+2:0814:12
3Judy AllisonRed Roos ACT50:58+6:2215:29
4Val HodsdonSouthern Highlands Occasional55:45+11:0916:56
5Carol JacobsonGaringal Orienteers57:21+12:4517:25
6Jitka KoprivaUringa Orienteers58:12+13:3617:41
7Pat MiethkeParawanga Orienteers ACT59:23+14:4718:02
8Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club1:00:32+15:5618:23
9Jan CandyKulgun 225 Orienteers1:01:45+17:0918:46
10Margaret DuguidIllawarra Kareelah Orienteers1:05:11+20:3519:48
11Joan SheldonUgly Gully Orienteers1:06:04+21:2820:04
12Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club1:07:13+22:3720:25
13Christine SinickasYarra Valley Orienteering Club1:13:19+28:4322:17
14Lyn MalmgronSouthern Highlands Occasional1:18:57+34:2123:59
15Ann BaylisRed Roos ACT1:19:05+34:2924:02
16Janet KingBayside Kangaroos Orienteers1:22:34+37:5825:05
17Mary Jane MahonyUringa Orienteers1:28:40+44:0426:57
18Maureen TrotterCentral Coast Orienteers1:31:18+46:4227:45
19Toni FrankBibbulmun Orienteers1:33:15+48:3928:20
20Bryony CoxGaringal Orienteers1:36:48+52:1229:25
21Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club1:37:36+53:0029:39
22Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club1:42:32+57:5631:09

W70A

3 150 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jean BaldwinGoldseekers Orienteers52:0616:32
2Ann IngwersenParawanga Orienteers ACT53:39+1:3317:01
3Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers58:54+6:4818:41
4Janet TarrYarra Valley Orienteering Club1:02:50+10:4419:56
5Helena GriggsAustralopers Orienteering Club1:04:32+12:2620:29
6Christa SchaferGaringal Orienteers1:23:01+30:5526:21
7Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club1:23:13+31:0726:25
8Ann SuttonRed Roos ACT1:36:41+44:3530:41
9Jan MooreTuckonie Orienteering Club1:38:16+46:1031:11
10Barbara PopeUgly Gully Orienteers1:42:42+50:3632:36
11Merran WaltersSouthern Highlands Occasional1:44:27+52:2133:09
Valerie BrammallEsk Valley Orienteering Clubmispunched
Judy BensonBundaberg United Scrub Harrierdid not finish

W75A

2 360 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Janet MorrisWestern and Hills Orienteers48:3220:33

W80A

2 360 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUringa Orienteers57:0524:11
2Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cl1:17:47+20:4232:57
Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Clmispunched

M10A

2 010 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMelbourne Forest Racers11:575:56
2Oliver FreemanBig Foot Orienteers17:58+6:018:56
3Anakin TrotterNewcastle Orienteering Club18:03+6:068:58
4Sam WoolfordBush n Beach Orienteering Club20:33+8:3610:13
5Oskar MellaNewcastle Orienteering Club22:46+10:4911:19
6Remi AfnanYalanga Orienteers22:56+10:5911:24
7William NolanUringa Orienteers28:54+16:5714:22

M12A

2 490 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew KerrParawanga Orienteers ACT17:016:50
2Mason ArthurMelbourne Forest Racers22:54+5:539:11
3Ethan PenckYalanga Orienteers24:44+7:439:55
4Finn MackayUringa Orienteers30:12+13:1112:07
5Chun Hei ChanHong Kong Orienteers30:17+13:1612:09
6Thomas HyslopParawanga Orienteers ACT32:23+15:2213:00
7Oscar WoolfordBush n Beach Orienteering Club37:45+20:4415:09
8Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers43:07+26:0617:18
9Bryn PiiroinenBushflyers ACT59:32+42:3123:54
Alex BurnettBig Foot Orienteersmispunched
Oliver GingellGaringal Orienteersmispunched

M14A

4 200 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick MillerBushflyers ACT37:058:49
2Noah PolandBushflyers ACT43:06+6:0110:15
3Dante AfnanYalanga Orienteers45:45+8:4010:53
4Christian PiiroinenBushflyers ACT46:34+9:2911:05
5Alastair GeorgeBig Foot Orienteers49:41+12:3611:49
6Zac NeedhamRed Roos ACT57:06+20:0113:35
7Yau Man ChuHong Kong Orienteers1:04:32+27:2715:21
8Tom KennedyGaringal Orienteers1:07:55+30:5016:10
9Ho Shun LiHong Kong Orienteers1:19:34+42:2918:56
10Chit Him ShiuHong Kong Orienteers1:25:24+48:1920:20
11Chin Hang TamHong Kong Orienteers1:32:52+55:4722:06
12Cheuk Wang WongHong Kong Orienteers1:37:22+1:00:1723:10
13Jared McKennaUringa Orienteers2:56:14+2:19:0941:57
14Samuel BolandUringa Orienteers3:00:06+2:23:0142:52
Ewan ShinglerBig Foot Orienteersmispunched
Tristan MillerBushflyers ACTmispunched
Alex StukovWestern and Hills Orienteersdid not finish

M16A

5 110 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan BarnettBushflyers ACT49:009:35
2Duncan CurrieGaringal Orienteers59:52+10:5211:42
3Aidan TayUgly Gully Orienteers1:01:45+12:4512:05
4Chit Hei ShiuHong Kong Orienteers1:04:14+15:1412:34
5Tsz Fung YuHong Kong Orienteers1:06:36+17:3613:01
6Alex KennedyGaringal Orienteers1:10:13+21:1313:44
7Hugh GingellGaringal Orienteers1:11:28+22:2813:59
8Jesse PiiroinenBushflyers ACT1:16:06+27:0614:53
9Chun Ho LiHong Kong Orienteers1:18:01+29:0115:16
10Austin ChungHong Kong Orienteers1:18:38+29:3815:23
11Lachlan McIntyreUgly Gully Orienteers1:25:13+36:1316:40
12Chi Chung LiuHong Kong Orienteers1:34:58+45:5818:35
13Wei Yong YueHong Kong Orienteers1:47:04+58:0420:57
14Nicholas BurridgeUgly Gully Orienteers1:56:54+1:07:5422:52
Manuel CoppoConvergencemispunched
Callum DavisBig Foot Orienteersdid not finish

M17-20E

4 210 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matt DoyleCentral Highlands Orienteering24:055:43
2Brodie NankervisEsk Valley Orienteering Club24:24+0:195:47
3Oscar McNultyLOST25:56+1:516:09
4Oliver PolandBushflyers ACT26:28+2:236:17
5Stephen MelhuishParawanga Orienteers ACT27:56+3:516:38
6Daniel HillGaringal Orienteers28:24+4:196:44
7Henry McNultyLOST29:10+5:056:55
8Angus RobertsNewcastle Orienteering Club30:02+5:577:08
9Ashley NankervisEsk Valley Orienteering Club30:12+6:077:10
10Patrick JaffeMelbourne Forest Racers30:40+6:357:17
11Simeon BurrillBullecourt Boulder Bounders30:52+6:477:19
12Oisin StronachToohey Forest Orienteers31:20+7:157:26
13Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers32:05+8:007:37
14Aidan DawsonGaringal Orienteers32:32+8:277:43
15Jack NeumannEnoggeroos32:41+8:367:45
15Oliver MillRed Roos ACT32:41+8:367:45
17David TayUgly Gully Orienteers33:25+9:207:56
18Cameron DuncanKulgun 225 Orienteers34:13+10:088:07
19Will KennedyWallaringa Orienteering Club34:38+10:338:13
20Toby WilsonGaringal Orienteers34:48+10:438:15
21Callum RobertsNewcastle Orienteering Club36:18+12:138:37
22Lawrence JonesUringa Orienteers38:05+14:009:02
23Ciaran LaneParawanga Orienteers ACT39:07+15:029:17
24Riley de JongRange Runners Orienteering Clu39:21+15:169:20
25Matthew HillGaringal Orienteers40:04+15:599:31
26Tom RonnfeldtRange Runners Orienteering Clu40:14+16:099:33
27Samuel AndersonRange Runners Orienteering Clu43:23+19:1810:18
28Tin Mong ChanHong Kong Orienteers51:58+27:5312:20
29Man Long ChowHong Kong Orienteers56:02+31:5713:18
30Lok Hin MaHong Kong Orienteers56:57+32:5213:31
Jarrah DayAustralopers Orienteering Clubmispunched
Elliott MeelenRange Runners Orienteering Cludid not start

M17-20A

5 230 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers53:0310:08
2Timothy JacksonMelbourne Forest Racers55:55+2:5210:41
3Ruairidh MacDonaldBig Foot Orienteers1:40:42+47:3919:15

M21E

5 150 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan DowBushflyers ACT32:086:14
2David ShepherdRed Roos ACT32:17+0:096:16
3Simon UppillOnkaparinga Hills Orienteering32:40+0:326:20
4Kerrin RattrayOnkaparinga Hills Orienteering33:41+1:336:32
5Christopher NauntonBendigo Orienteers34:07+1:596:37
6Matthew CraneAbominable O-Men ACT34:56+2:486:46
7Max NeveMelbourne Forest Racers35:40+3:326:55
8Rob PrestonNewcastle Orienteering Club35:45+3:376:56
9Bryan KeelyBendigo Orienteers35:51+3:436:57
10Ian LawfordAbominable O-Men ACT36:06+3:587:00
11Andrew BarnettBushflyers ACT36:46+4:387:08
12Bruce ArthurMelbourne Forest Racers37:17+5:097:14
13Dave MeyerSouthern Highlands Occasional37:51+5:437:20
14Alex MasseyNewcastle Orienteering Club38:00+5:527:22
15Rob BakerMelbourne Forest Racers38:03+5:557:23
16Kurt NeumannEnoggeroos38:08+6:007:24
17Mark GregsonUgly Gully Orienteers38:30+6:227:28
18Ian MeyerSouthern Highlands Occasional38:34+6:267:29
19Murray ScownAbominable O-Men ACT38:51+6:437:32
20David BrownridgeBendigo Orienteers39:50+7:427:44
21Rob WalterRed Roos ACT40:02+7:547:46
22Todd NeveMelbourne Forest Racers40:04+7:567:46
23Geoff StaceyParawanga Orienteers ACT41:00+8:527:57
24Joshua BlatchfordNewcastle Orienteering Club41:19+9:118:01
25Gareth CandyAbominable O-Men ACT41:25+9:178:02
26Steven TodkillNewcastle Orienteering Club41:37+9:298:04
27Eric MorrisBennelong Northside Orienteers42:00+9:528:09
28Ben RattrayOnkaparinga Hills Orienteering42:16+10:088:12
29Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers42:31+10:238:15
30Matthew PartonGoldseekers Orienteers42:37+10:298:16
31Lachlan HallettTop End Orienteers42:43+10:358:17
32Andrew HillWestern and Hills Orienteers43:43+11:358:29
33Lukas FunkRed Roos ACT43:48+11:408:30
34Reuben SmithTintookies Orienteers44:57+12:498:43
35Ondrej PavluUringa Orienteers45:20+13:128:48
36Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering46:45+14:379:04
37Andrew MackenWagga and Riverina Occasional47:22+15:149:11
38Andrew BrownBig Foot Orienteers47:28+15:209:13
39Ricky ThackrayBibbulmun Orienteers47:31+15:239:13
40Simon RouseDandenong Ranges Orienteering47:32+15:249:13
41Kin Wai LeeHong Kong Orienteers49:08+17:009:32
42Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club49:29+17:219:36
43Mathieu McGuireUgly Gully Orienteers52:34+20:2610:12
44Tsz Wai YuHong Kong Orienteers57:13+25:0511:06
45James McQuillanWestern and Hills Orienteers59:25+27:1711:32
46Wing Chung TamHong Kong Orienteers59:43+27:3511:35
47Yui Kan MakHong Kong Orienteers1:00:18+28:1011:42
48Fedor IskhakovBennelong Northside Orienteers1:02:57+30:4912:13
49Andrew MorrisNewcastle Orienteering Club1:04:14+32:0612:28
50Matt WestwoodUringa Orienteers1:07:31+35:2313:06
51Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers1:07:52+35:4413:10
Richard GoonanBendigo Orienteersdid not start
Ben GoonanBendigo Orienteersdid not start

M21A

7 730 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Daniele GuardiniBig Foot Orienteers1:28:1411:24
2Cédric DedieuConvergence1:35:56+7:4212:24
3Douglas JaySouthern Highlands Occasional1:40:51+12:3713:02
4Robert HerkesGaringal Orienteers2:46:22+1:18:0821:31
Ian McKenzieUringa Orienteersdid not start

M21AS

4 870 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Huon WilsonGaringal Orienteers49:3910:11
2Stuart LawrieAustralopers Orienteering Club49:44+0:0510:12
3Clare HawthorneWellington Ranges Orienteering50:05+0:2610:17
4Andrew KennedyWallaringa Orienteering Club55:07+5:2811:19
4Bruce PatersonVictorian ARDF Group55:07+5:2811:19
6Matthew CohenAustralopers Orienteering Club55:15+5:3611:20
7Cathy McCombAustralopers Orienteering Club55:33+5:5411:24
8Ian DaltonWullundigong Orienteers of the56:45+7:0611:39
9Belinda AllisonRed Roos ACT1:00:24+10:4512:24
10Phoebe DentCentral Coast Orienteers1:03:19+13:4013:00
11Jose ZapataCentral Coast Orienteers1:04:01+14:2213:08
12Luke WilmottCentral Coast Orienteers1:07:42+18:0313:54
13Dan SmithWestern and Hills Orienteers1:13:11+23:3215:01
14Tom MarshallAustralopers Orienteering Club1:13:52+24:1315:10
15Tim WardropYarra Valley Orienteering Club1:22:23+32:4416:54
16Dan MartinCentral Coast Orienteers1:22:30+32:5116:56
17Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club1:28:20+38:4118:08
18Owen ShepherdOrienteering NSW1:30:04+40:2518:29
19Alexander OrrNewcastle Orienteering Club1:30:10+40:3118:30
20Alan KufferAbominable O-Men ACT1:34:35+44:5619:25 Download route in GPX format
21Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers1:48:24+58:4522:15
22Monica BrockmyreOrienteering NSW2:33:10+1:43:3131:27
Rob BennettGoldseekers Orienteersdid not start

M35A

7 730 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter LadaYarra Valley Orienteering Club2:23:0518:30

M35-44AS

4 780 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club1:06:2513:53
2Damien EnderbyNewcastle Orienteering Club1:07:33+1:0814:07
3David MessengerNewcastle Orienteering Club1:08:07+1:4214:15
David McGheeBennelong Northside Orienteersmispunched

M40A

6 930 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jon McCombAustralopers Orienteering Club1:02:509:04
2Jock DavisBig Foot Orienteers1:03:31+0:419:09
3Greg BarbourBig Foot Orienteers1:04:27+1:379:18
4Jason McCraeRed Roos ACT1:05:20+2:309:25
4Andy HoggParawanga Orienteers ACT1:05:20+2:309:25
6Greg MorcomTjuringa Orienteers1:08:10+5:209:50
7Shane TrotterNewcastle Orienteering Club1:08:25+5:359:52
8Matthew SherlockBig Foot Orienteers1:12:40+9:5010:29
9Scott SimsonNewcastle Orienteering Club1:13:27+10:3710:35
10Ant BurnettBig Foot Orienteers1:17:03+14:1311:07
11Tate NeedhamRed Roos ACT1:20:06+17:1611:33
12Ant NolanUringa Orienteers1:27:57+25:0712:41 Download route in GPX format
13Brenton GrayUgly Gully Orienteers1:29:22+26:3212:53
14Miles EllisBig Foot Orienteers1:42:56+40:0614:51
15Peter MillerBushflyers ACT1:54:23+51:3316:30
16Jean Paul CochereauConvergence2:21:31+1:18:4120:25
Man Wa WongHong Kong Orienteersdid not finish

M45A

6 060 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim RogersBig Foot Orienteers57:329:29
2Mark FreemanBig Foot Orienteers1:00:26+2:549:58
3Ruhi AfnanYalanga Orienteers1:00:36+3:0410:00
4Peter AnnettsGaringal Orienteers1:03:08+5:3610:25
5Rob LewisBayside Kangaroos Orienteers1:04:58+7:2610:43
6Paul MarshBig Foot Orienteers1:06:01+8:2910:53
7Ian JonesUringa Orienteers1:08:44+11:1211:20
8David GreenIllawarra Kareelah Orienteers1:09:36+12:0411:29
9Tony HillGaringal Orienteers1:11:56+14:2411:52
10Rohan HyslopParawanga Orienteers ACT1:15:39+18:0712:29
11Shane DoyleUringa Orienteers1:20:12+22:4013:14
12Michael BurridgeUgly Gully Orienteers1:21:29+23:5713:26
13Greg LaneParawanga Orienteers ACT1:28:09+30:3714:32
14Jamie KennedyGaringal Orienteers1:41:34+44:0216:45
15David BeldjilaliConvergence1:42:38+45:0616:56
16Wim de JongRange Runners Orienteering Clu2:29:54+1:32:2224:44
Philippe CoppoConvergencemispunched
John MorrisIllawarra Kareelah Orienteersdid not start
Martin SteerDandenong Ranges Orienteeringdid not start

M45-54AS

4 010 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter MayNorthern Tablelands Orienteeri42:1710:32
2Dale WallaceWestern Plains Orienteers46:09+3:5211:30
3Neil SimsonToohey Forest Orienteers48:02+5:4511:58
4Trevor DimentTintookies Orienteers52:54+10:3713:11
5Paccy StronachAustralopers Orienteering Club54:39+12:2213:37
6John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl56:45+14:2814:09
7Greg CatesYarra Valley Orienteering Club1:04:51+22:3416:10
8Peter OrrNewcastle Orienteering Club1:04:55+22:3816:11
9Dmitry StukovWestern and Hills Orienteers1:05:01+22:4416:12
10Peter NewtonNewcastle Orienteering Club1:07:54+25:3716:55
11David McKennaUringa Orienteers1:19:16+36:5919:46
12Aylwin LimTjuringa Orienteers1:19:26+37:0919:48
13Chris MillRed Roos ACT1:21:54+39:3720:25
14Frederic FichetConvergence1:52:35+1:10:1828:04
Michael HalmyBennelong Northside Orienteersmispunched
Martin KozmaOrienteering Victoriadid not start

M50A

5 110 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jim RussellBendigo Orienteers42:208:17
2Tony WoolfordBush n Beach Orienteering Club47:27+5:079:17
3Mark ShinglerBig Foot Orienteers50:08+7:489:48
4Bjorn MellaNewcastle Orienteering Club50:25+8:059:51
5Ari PiiroinenBushflyers ACT51:25+9:0510:03
6Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers52:10+9:5010:12
7Michael BurtonBig Foot Orienteers53:29+11:0910:27
8Tim McIntyreUgly Gully Orienteers53:36+11:1610:29
9Simon GeorgeBig Foot Orienteers53:45+11:2510:31
10Andy SimpsonBig Foot Orienteers55:15+12:5510:48
11Lance ReadUgly Gully Orienteers55:38+13:1810:53
12Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club55:44+13:2410:54
13Graeme DawsonGaringal Orienteers57:43+15:2311:17
14Steve CooperYalanga Orienteers57:58+15:3811:20
15Bruce BarnettBushflyers ACT59:47+17:2711:41
16Nick MelhuishParawanga Orienteers ACT1:06:25+24:0512:59
17David JaffeMelbourne Forest Racers1:07:10+24:5013:08
18Jemery DayAustralopers Orienteering Club1:07:43+25:2313:15 Download route in GPX format
19Bill ButlerAustralopers Orienteering Club1:11:36+29:1614:00
20Dirk NankervisEsk Valley Orienteering Club1:25:27+43:0716:43
21Francis KoHong Kong Orienteers1:26:54+44:3417:00
22Mark OvertonWallaringa Orienteering Club1:28:52+46:3217:23
23Hon ChungHong Kong Orienteers1:38:47+56:2719:19
24Regis MainotConvergence1:47:26+1:05:0621:01
25Jim MackayUringa Orienteers1:54:23+1:12:0322:23
26David GeorgeTintookies Orienteers2:02:22+1:20:0223:56
27Jean-Christophe MillotConvergence2:03:26+1:21:0624:09
28Wayne BajenoffAlbury-Wodonga Orienteering Cl2:17:25+1:35:0526:53
Steven RobertsNewcastle Orienteering Clubmispunched Download route in GPX format
Colin CurrieGaringal Orienteersdid not finish
Mark NemethToohey Forest Orienteersdid not start
Bernard WalkerWellington Ranges Orienteeringdid not start

M55A

4 780 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoff LawfordEureka Orienteers45:449:34
2Grant McDonaldAbominable O-Men ACT49:29+3:4510:21
3Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club49:42+3:5810:23
4Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers49:51+4:0710:25
5Phil WalkerParawanga Orienteers ACT53:13+7:2911:07
6Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club53:18+7:3411:09
7James LithgowGaringal Orienteers53:52+8:0811:16
8Warwick DavisTuckonie Orienteering Club54:16+8:3211:21
9David PolandBushflyers ACT55:09+9:2511:32
10Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club56:22+10:3811:47
11Jeff DunnAustralopers Orienteering Club56:47+11:0311:52
12Rod GrayEureka Orienteers58:03+12:1912:08
13Neil BarrBendigo Orienteers59:58+14:1412:32
14Michael DowlingWellington Ranges Orienteering1:00:50+15:0612:43
15Peter EffeneyUgly Gully Orienteers1:01:32+15:4812:52
16Tony GarrParawanga Orienteers ACT1:07:31+21:4714:07
17Michael BurtRed Roos ACT1:08:59+23:1514:25
18Geoff PeelNewcastle Orienteering Club1:09:54+24:1014:37
19Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders1:10:11+24:2714:40
20Wai Tin ManHong Kong Orienteers1:10:16+24:3214:42
21David JenkinsBushflyers ACT1:11:18+25:3414:54
22Shin Ho YuHong Kong Orienteers1:11:40+25:5614:59
23David KnightBayside Kangaroos Orienteers1:12:55+27:1115:15
24Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers1:13:47+28:0315:26
25Craig ColwellOnkaparinga Hills Orienteering1:18:42+32:5816:27
26Larry WeissGaringal Orienteers1:21:12+35:2816:59
27Andrew Cumming ThomWeston Emus ACT1:21:30+35:4617:03
28Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:22:15+36:3117:12
29Andrew LumsdenBig Foot Orienteers1:22:41+36:5717:17
30Lam LeungHong Kong Orienteers1:25:41+39:5717:55
31Alec DuncanKulgun 225 Orienteers1:29:36+43:5218:44
32Ross KerrParawanga Orienteers ACT1:34:44+49:0019:49
33Patrick NgHong Kong Orienteers1:34:57+49:1319:51
34Man Wai LeeHong Kong Orienteers1:35:48+50:0420:02
Tom LeungToohey Forest Orienteersdid not finish
Kerry BennettGoldseekers Orienteersdid not finish
Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteersdid not start
Chris CreelyBendigo Orienteersdid not start
Eoin RotheryBig Foot Orienteersdid not start

M55+AS

3 290 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barry McCraeYarra Valley Orienteering Club42:4012:58
2Maurice AnkerNorthern Tablelands Orienteeri46:34+3:5414:09
3Garry StewartSouthern Highlands Occasional48:26+5:4614:43
4Dave LottyUringa Orienteers52:18+9:3815:53
5Robert SprySouthern Highlands Occasional55:20+12:4016:49
6Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering55:34+12:5416:53
7Alan SargeantBushflyers ACT55:47+13:0716:57
8Barry WheelerTintookies Orienteers57:04+14:2417:20
9Philippe DonnadieuGaringal Orienteers1:02:52+20:1219:06
10Zuzu BurfordUringa Orienteers1:14:42+32:0222:42
11Dennis SparlingGaringal Orienteers1:16:51+34:1123:21

M60A

4 740 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David MarshallAustralopers Orienteering Club48:2810:13
2Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club49:37+1:0910:28
3Paul PacqueEsk Valley Orienteering Club49:49+1:2110:30 Download route in GPX format
4Nicholas WilmottUringa Orienteers52:39+4:1111:06
5John ScownAbominable O-Men ACT53:55+5:2711:22
6Bruce BowenParawanga Orienteers ACT58:22+9:5412:18
7Bert ElsonAustralopers Orienteering Club58:56+10:2812:25
8Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers58:59+10:3112:26
9Don BarkerNorthern Tablelands Orienteeri1:00:07+11:3912:40
10Russell WadeWullundigong Orienteers of the1:00:32+12:0412:46 Download route in GPX format
11Roch PrendergastEureka Orienteers1:00:50+12:2212:50
12Robert PrestonNewcastle Orienteering Club1:00:52+12:2412:50
13David WintersLincoln Orienteers1:04:24+15:5613:35
14Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers1:04:33+16:0513:37
15Adrian UppillOnkaparinga Hills Orienteering1:05:01+16:3313:42
16Ian CameronGaringal Orienteers1:05:18+16:5013:46
16Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers1:05:18+16:5013:46
18Ken PostWullundigong Orienteers of the1:08:50+20:2214:31
19Bill JonesRed Roos ACT1:09:17+20:4914:37
20Keith JayIllawarra Kareelah Orienteers1:09:25+20:5714:38
21John HardingBushflyers ACT1:10:26+21:5814:51
22Russell CreedToohey Forest Orienteers1:11:53+23:2515:09
23Colin PriceCentral Coast Orienteers1:14:00+25:3215:36
24Ian RathboneWellington Ranges Orienteering1:16:16+27:4816:05
25Alec WattNorthern Tablelands Orienteeri1:16:33+28:0516:08
26Geoff WoodParawanga Orienteers ACT1:22:45+34:1717:27
27Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club1:24:06+35:3817:44
28Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers1:25:30+37:0218:02
29Russell RigbyNewcastle Orienteering Club1:28:46+40:1818:43
30Rick SteeleUringa Orienteers1:29:55+41:2718:58
31Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri1:31:01+42:3319:12
32Mike CalderAustralopers Orienteering Club1:37:03+48:3520:28
33Richard NottleRange Runners Orienteering Clu1:43:19+54:5121:47
34Mark PetrieBundaberg United Scrub Harrier1:53:25+1:04:5723:55
35Ross DukerGaringal Orienteers3:03:48+2:15:2038:46
Johnny PetersenGaringal Orienteersdid not finish
Paul PrudhoeCentral Coast Orienteersdid not start
Ian DempseyNewcastle Orienteering Clubdid not start
David FirmanEnoggeroosdid not start

M65A

3 990 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kjell WintherLOST35:068:47
2Tony RadfordTintookies Orienteers38:36+3:309:40
3Ross BarrGaringal Orienteers39:52+4:469:59
4Terry BluettBennelong Northside Orienteers41:36+6:3010:25
5Hugh MooreRed Roos ACT42:03+6:5710:32
6Paul HoopmannTjuringa Orienteers42:19+7:1310:36
7Steve FlickBennelong Northside Orienteers42:36+7:3010:40
8Tony SimpkinsLOST43:34+8:2810:55
9Robert RapkinsEnoggeroos45:00+9:5411:16
10Jim LeeNewcastle Orienteering Club45:48+10:4211:28
11Robert TuckerYalanga Orienteers46:40+11:3411:41
12Paul ElamTuckonie Orienteering Club47:05+11:5911:48
13Trevor SauerSunshine Orienteers Club47:19+12:1311:51
14Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering Cl48:36+13:3012:10
15Robert AllisonRed Roos ACT49:00+13:5412:16
16Ken BrownlieWullundigong Orienteers of the49:02+13:5612:17
17Larry PodmoreWellington Ranges Orienteering49:19+14:1312:21
18Greg ChatfieldUgly Gully Orienteers50:24+15:1812:37
19Greg HawthorneWellington Ranges Orienteering51:08+16:0212:48
20Robert SmithTintookies Orienteers54:06+19:0013:33
21Dennis TrewinBushflyers ACT54:38+19:3213:41
22Jim MerchantGaringal Orienteers54:50+19:4413:44
23Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers55:22+20:1613:52
24Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Cl56:13+21:0714:05
25Russell CandyKulgun 225 Orienteers1:01:08+26:0215:19
26Jeff CarberryIllawarra Kareelah Orienteers1:02:30+27:2415:39
27Ken DaltonWullundigong Orienteers of the1:02:39+27:3315:42
28Alan ThompsonRed Roos ACT1:05:00+29:5416:17
29James LaverAustralopers Orienteering Club1:05:58+30:5216:31
30Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers1:07:17+32:1116:51
31Tom SchultsUgly Gully Orienteers1:10:38+35:3217:42
32Reid MoranToohey Forest Orienteers1:10:49+35:4317:44
33Vincent SinickasYarra Valley Orienteering Club1:11:18+36:1217:52
34Barry HartParawanga Orienteers ACT1:14:29+39:2318:40
35Kevin CurbyIllawarra Kareelah Orienteers1:14:38+39:3218:42
36Ted WoodleyGaringal Orienteers1:20:11+45:0520:05 Download route in GPX format
37Roger HarlowEsk Valley Orienteering Club1:25:31+50:2521:25
38Tony Tavner-CornerToohey Forest Orienteers1:53:40+1:18:3428:29
Barry MooreNillumbik Emus Orienteering Cldid not finish
Ariel LlambrichO'SPOTdid not start

M70A

3 250 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex TarrYarra Valley Orienteering Club34:0110:28
2Tim DentYarra Valley Orienteering Club41:32+7:3112:46
3Ron JunghansGaringal Orienteers43:07+9:0613:16
4David HoggParawanga Orienteers ACT44:07+10:0613:34
5Dick OgilvieUringa Orienteers44:33+10:3213:42
6John SuttonRed Roos ACT46:11+12:1014:12
7John Le carpentierSouthern Highlands Occasional46:19+12:1814:15
8Ken JacobsonGaringal Orienteers49:53+15:5215:20
9Graham FowlerNewcastle Orienteering Club50:45+16:4415:36
10Ted MulherinWestern and Hills Orienteers51:43+17:4215:54
11John MeekingYarra Valley Orienteering Club52:49+18:4816:15
12Kevin WilliamsWestern and Hills Orienteers54:39+20:3816:48
13Peter KreminskiWallaringa Orienteering Club57:15+23:1417:36
14Ross KellyAustralopers Orienteering Club57:23+23:2217:39
15John BrammallEsk Valley Orienteering Club1:01:48+27:4719:00
16Colin MorgansYarra Valley Orienteering Club1:02:21+28:2019:11
17Wayne GriggsAustralopers Orienteering Club1:05:42+31:4120:12
18John SuchOnkaparinga Hills Orienteering1:09:30+35:2921:23
18Peter MeyerSouthern Highlands Occasional1:09:30+35:2921:23
20David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:12:42+38:4122:22
21Barry PearceWestern and Hills Orienteers1:21:48+47:4725:10
22Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:29:19+55:1827:28
23Kevin VigarLincoln Orienteers1:31:17+57:1628:05
24Frank IngwersenParawanga Orienteers ACT1:39:04+1:05:0330:28
Tim CoxGaringal Orienteersdid not start

M75A

3 150 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clive PopeUgly Gully Orienteers42:0713:22
2Basil BaldwinGoldseekers Orienteers43:33+1:2613:49
3Pauli PiiroinenBushflyers ACT47:25+5:1815:03
4Barry HanlonWestern and Hills Orienteers49:42+7:3515:46
5Graham GalbraithBennelong Northside Orienteers50:20+8:1315:58
6John HodsdonSouthern Highlands Occasional51:19+9:1216:17
7Robin SimsonToohey Forest Orienteers56:13+14:0617:50
8Peter CuttenWallaringa Orienteering Club58:48+16:4118:40
9Neville CobaldUgly Gully Orienteers1:00:19+18:1219:08
10John LyonTintookies Orienteers1:01:45+19:3819:36
11Brian ClelandUringa Orienteers1:04:23+22:1620:26
12Ken MooreTuckonie Orienteering Club1:05:04+22:5720:39
13Gordon QuantockWeston Emus ACT1:09:48+27:4122:09
14Robert MouattRed Roos ACT1:43:09+1:01:0232:44
15Neville FathersSouthern Highlands Occasional1:53:19+1:11:1235:58
John SheahanBayside Kangaroos Orienteersmispunched

M80A

2 360 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eino MeuronenBushflyers ACT44:1618:45
2John DempsterYarra Valley Orienteering Club1:07:42+23:2628:41
3Graeme CadmanYarra Valley Orienteering Club1:09:24+25:0829:24

M85A

2 360 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kevin PaineBushflyers ACT41:0717:25
2Neil SchaferGaringal Orienteers1:00:15+19:0825:31

M OpenB

4 200 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam RogersBig Foot Orienteers1:08:0816:13
2Dean GingellGaringal Orienteers1:13:09+5:0117:25
3Cohen WisniewskiBig Foot Orienteers1:34:58+26:5022:36
4Osama AliOrienteering Victoria1:41:52+33:4424:15
5Ernest WindschuttelGaringal Orienteers1:57:11+49:0327:54
6Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers2:10:08+1:02:0030:59
Matt JongTop End Orienteersdid not finish
Henk DeJongBayside Kangaroos Orienteersdid not finish

W OpenB

2 630 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephanie SherlockBig Foot Orienteers35:3113:30
2Petrina BaldwinUringa Orienteers43:29+7:5816:32
3Sandra AfnanYalanga Orienteers43:39+8:0816:35
4Samantha MellaNewcastle Orienteering Club50:47+15:1619:18
5Kelly CandyAbominable O-Men ACT1:00:30+24:5923:00
6Jodie EvansParawanga Orienteers ACT1:03:55+28:2424:18
7Caroline RogersBig Foot Orienteers1:05:38+30:0724:57
8Kerrin DavisBig Foot Orienteers1:15:28+39:5728:41
9Gina WadeWullundigong Orienteers of the1:33:26+57:5535:31
10Jennifer SheahanBayside Kangaroos Orienteers1:44:14+1:08:4339:37
11Dianne ShaldersVictorian ARDF Group2:09:46+1:34:1549:20
Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Becky RogersBig Foot Orienteersdid not start
Kate OwenWeston Emus ACTdid not start

W Easy B

2 490 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lisa de JongRange Runners Orienteering Clu35:3714:18
2Michelle GingellGaringal Orienteers43:33+7:5617:29
3Katie WallaceWestern Plains Orienteers53:37+18:0021:31
4Carol MorgansYarra Valley Orienteering Club57:23+21:4623:02
5Zoe Barker-SmithNorthern Tablelands Orienteeri59:25+23:4823:51
Linda BurridgeUgly Gully Orienteersmispunched
Kaye HartIllawarra Kareelah Orienteersdid not finish
Robyn CuttenWallaringa Orienteering Clubdid not start

W45B

2 630 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karen WallaceWestern Plains Orienteers49:0018:37
2Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers50:30+1:3019:12
3Jane BarnettBushflyers ACT54:20+5:2020:39
4Carol SuchOnkaparinga Hills Orienteering59:42+10:4222:41
5Kim NankervisEsk Valley Orienteering Club1:06:08+17:0825:08
Cheryl BluettBennelong Northside Orienteersmispunched
Susan GeorgeTintookies Orienteersmispunched

EODH

3 990 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian DoddDandenong Ranges Orienteering43:1210:49
2Melanie NeumannEnoggeroos1:00:53+17:4115:15
3Leanne O'SheaEnoggeroos1:38:30+55:1824:41

EODM

2 630 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cassie LoweyNorthern Tablelands Orienteeri47:4618:09
2Ian DiasEnoggeroos51:53+4:0719:43
3Clare JessupGaringal Orienteers1:10:49+23:0326:55
4Mary HawthorneWellington Ranges Orienteering1:27:54+40:0833:25
5Janette WilmottUringa Orienteers1:33:00+45:1435:21
6Karin SchulzRed Roos ACT1:36:25+48:3936:39

EODE

2 490 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Amy HarmerWestern and Hills Orienteers28:4211:31
2Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers42:16+13:3416:58
3Erin FoleyParawanga Orienteers ACT48:00+19:1819:16
4Sam & Matthew CrispBennelong Northside Orienteers1:05:06+36:2426:08
5robin DonnadieuIllawarra Kareelah Orienteers1:17:36+48:5431:09
Stacey AttertonDandenong Ranges Orienteeringmispunched

EODVE

2 010 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aisha GoshitiParawanga Orienteers ACT40:5020:18
2Sam MorrisOkänd52:05+11:1525:54

Please report errors in the result list to the organiser.