Orienteering Australia

Official results for 2014 Easter 3 Days- Clandulla, easter Day 3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2014 Easter 3 Days- Clandulla
Organiser: Orienteering NSW
Date: Friday 18 April 2014 - Monday 21 April 2014

Elite Prologue (Elites only)Easter Day 1 (WRE)Easter Day 1 (WRE) (overall)Easter Day 2 (incl. Uni Champs)Easter Day 2 (incl. Uni Champs) (overall)Easter Day 3Easter Day 3 (overall)

Classes: Show all | W10A | W12A | M/W10N | W14A | W16A | W20E | W17-20A | W17-20AS | W21E | W21A | W21AS | W35A | W35-44AS | W40A | W45A | W45-54AS | W50A | W55A | W55+AS | W60A | W65A | W70A | W75A | W80A | W85A | M10A | M12A | M14A | M16A | M17-20E | M17-20A | M17-20AS | M21E | M21A | M21AS | M35A | M35-44AS | M40A | M45A | M45-54AS | M50A | M55A | M55+AS | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | M85A | M OpenB | W OpenB | M Easy B | W Easy B | MVeryEasyB | WVeryEasyB | M Jnr B | W Jnr B | M35-44B | W35-44B | M45B | W45B | EODH | EODM | EODE | EODVE

W10A

1 790 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club15:018:23
2Natalie MillerBushflyers ACT18:08+3:0710:07
3Nea ShinglerBig Foot Orienteers18:28+3:2710:18
4Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club19:04+4:0310:39
5Ana PenckYalanga Orienteers24:02+9:0113:25

W12A

2 350 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joanna GeorgeTintookies Orienteers20:208:39
2Riley LaneParawanga Orienteers ACT22:11+1:519:26
3Ying Yau ChuHong Kong Orienteers24:13+3:5310:18
4Laura de JongRange Runners Orienteering Clu27:12+6:5211:34
5Yi Shan WongHong Kong Orienteers27:59+7:3911:54
6Wei Ya YueHong Kong Orienteers31:02+10:4213:12
7Abigail GeorgeTintookies Orienteers38:20+18:0016:18
8Tamara NeedhamRed Roos ACT39:42+19:2216:53
9Amy RogersBig Foot Orienteers44:21+24:0118:52
10Tiia MarshBig Foot Orienteers45:39+25:1919:25
11Isabella BurridgeUgly Gully Orienteers46:20+26:0019:42

M/W10N

1 790 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Sophie ArthurMelbourne Forest Racerscompleted
Cam BurnettBig Foot Orienteerscompleted
Will BurnettBig Foot Orienteerscompleted
Emma CatesYarra Valley Orienteering Clubcompleted
Ryan CatesYarra Valley Orienteering Clubcompleted
Jasper GeachOrienteering ACTcompleted
Lily GeachOrienteering ACTcompleted
Ella HoggParawanga Orienteers ACTcompleted
Jessica JarvisWallaringa Orienteering Clubcompleted
Jamie MarshBig Foot Orienteerscompleted
Jett McCombAustralopers Orienteering Clubcompleted
Zali McCombAustralopers Orienteering Clubcompleted
Oliver McFarlaneBig Foot Orienteerscompleted
Tommy MellaNewcastle Orienteering Clubcompleted
Jonathan NolanUringa Orienteerscompleted
Daniel SherlockBig Foot Orienteerscompleted
Lachlan SherlockBig Foot Orienteerscompleted
Luca Talbot-HoggParawanga Orienteers ACTcompleted
Alex WoolfordBush n Beach Orienteering Clubcompleted
Jamie WoolfordBush n Beach Orienteering Clubmispunched
Makhaya Talbot-HoggParawanga Orienteers ACTdid not finish
Max WalterRed Roos ACTdid not start

W14A

2 720 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ellie de JongRange Runners Orienteering Clu34:4812:47
2Zoe MelhuishParawanga Orienteers ACT35:25+0:3713:01
3Joanna HillGaringal Orienteers38:07+3:1914:00
4Sophie JonesUringa Orienteers39:06+4:1814:22
5Emily SorensenTintookies Orienteers42:26+7:3815:36
6Heather LaneParawanga Orienteers ACT44:31+9:4316:21
7Sin Yu ChanHong Kong Orienteers47:43+12:5517:32
8Sarah LimTjuringa Orienteers50:10+15:2218:26
9Rebecca KennedyWestern Plains Orienteers51:29+16:4118:55
10Claire BurgessNewcastle Orienteering Club53:25+18:3719:38
11Hei Tung LeungHong Kong Orienteers1:09:41+34:5325:37
Annabelle MillRed Roos ACTnot competing

W16A

3 490 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Winnie OakhillUgly Gully Orienteers35:4910:15
2Zoe DowlingWellington Ranges Orienteering37:13+1:2410:39
2Georgia JonesUringa Orienteers37:13+1:2410:39
4Tara MelhuishParawanga Orienteers ACT40:03+4:1411:28
5Rachel AllenAustralopers Orienteering Club41:09+5:2011:47
6Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers47:46+11:5713:41
7Lauren BaadeUgly Gully Orienteers55:16+19:2715:50
8Melissa AnnettsGaringal Orienteers56:56+21:0716:18
9Hiu Yu TsangHong Kong Orienteers1:36:20+1:00:3127:36

W17-20E

6 420 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michele DawsonGaringal Orienteers55:488:41
2Asha SteerDandenong Ranges Orienteering56:33+0:458:48
3Olivia SprodTintookies Orienteers58:51+3:039:10
4Nicola BlatchfordNewcastle Orienteering Club58:56+3:089:10
5Anna DowlingWellington Ranges Orienteering59:28+3:409:15
6Alison BurrillBullecourt Boulder Bounders1:00:15+4:279:23
7Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering1:00:25+4:379:24
8Bec ButlerAustralopers Orienteering Club1:00:44+4:569:27
9Nicola MarshallAustralopers Orienteering Club1:02:15+6:279:41
10Hannah GoddardEsk Valley Orienteering Club1:05:54+10:0610:15
11Heather BurridgeUgly Gully Orienteers1:06:25+10:3710:20
12Jacqui DoyleAbominable O-Men ACT1:08:23+12:3510:39
13Melanie FullerTintookies Orienteers1:09:23+13:3510:48
14Alinta MerrotsyNorthern Tablelands Orienteeri1:13:06+17:1811:23
15Rebecca JaffeMelbourne Forest Racers1:22:25+26:3712:50
16Felicity Barker-SmithNorthern Tablelands Orienteeri1:34:53+39:0514:46
Lucy FlemingCentral Highlands Orienteeringdid not start

W17-20AS

3 040 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cho Yu LamHong Kong Orienteers41:5213:46
2Ka Yi LamHong Kong Orienteers43:40+1:4814:21
3Samantha WallaceWestern Plains Orienteers49:20+7:2816:13
4Kate KennedyWestern Plains Orienteers54:34+12:4217:56
5Wai Hin SooHong Kong Orienteers1:04:31+22:3921:13
6Ka Yan NgHong Kong Orienteers1:22:10+40:1827:01

W21E

9 500 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hanny AllstonWellington Ranges Orienteering41:204:21
2Jo AllisonRed Roos ACT47:30+6:105:00
3Shannon JonesAbominable O-Men ACT50:41+9:215:20
4Jasmine NeveMelbourne Forest Racers52:21+11:015:30
5Rachel EffeneyUgly Gully Orienteers53:43+12:235:39
6Marina IskhakovaBennelong Northside Orienteers56:56+15:365:59
7Anna SheldonUgly Gully Orienteers57:18+15:586:01
8Aislinn PrendergastEureka Orienteers58:52+17:326:11
9Lucy McGarvaWagga and Riverina Occasional59:01+17:416:12
10Krystal NeumannEnoggeroos59:07+17:476:13
11Clare BakerMelbourne Forest Racers59:21+18:016:14
12Belinda LawfordAbominable O-Men ACT59:46+18:266:17
13Bridget AndersonOnkaparinga Hills Orienteering1:00:37+19:176:22
14Zoe RadfordTop End Orienteers1:01:41+20:216:29
15Tracy MarshBig Foot Orienteers1:03:22+22:026:40
16Mary FlemingCentral Highlands Orienteering1:04:45+23:256:48
17Laurina NeumannBendigo Orienteers1:05:33+24:136:54
18Clare BrownridgeBendigo Orienteers1:06:12+24:526:58
19Jenny CasanovaWallaringa Orienteering Club1:06:17+24:576:58
20Lisa GrantGaringal Orienteers1:09:23+28:037:18
21Tsz Ying YuHong Kong Orienteers1:10:02+28:427:22
22Alice WestwoodUringa Orienteers1:10:48+29:287:27
23Lilian BurrillBullecourt Boulder Bounders1:12:55+31:357:40
24Niina KauttoMelbourne Forest Racers1:16:02+34:428:00
25Mace NeveRed Roos ACT1:16:05+34:458:00
26Tamara OrrNewcastle Orienteering Club1:16:08+34:488:00
27Jayne SalesBig Foot Orienteers1:18:07+36:478:13
28Ilka BarrMelbourne Forest Racers1:21:16+39:568:33
29Natasha SpargBibbulmun Orienteers1:24:04+42:448:50
30Pui Fang ChanHong Kong Orienteers1:24:37+43:178:54
31Sally-Anne HendersonNewcastle Orienteering Club1:27:30+46:109:12
32Emily PrudhoeCentral Coast Orienteers1:28:19+46:599:17
33Wing Man SoHong Kong Orienteers1:43:11+1:01:5110:51
Kelly CandyAbominable O-Men ACTnot competing
Grace CraneAustralopers Orienteering Clubnot competing
Allison JonesRed Roos ACTnot competing
Lauren GillisOnkaparinga Hills Orienteeringdid not start
Susanne CasanovaTop End Orienteersdid not start

W21A

5 250 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Grace CraneAustralopers Orienteering Club1:12:2313:47
2Sonia LawrieAustralopers Orienteering Club1:27:51+15:2816:44
3Moira KufferAbominable O-Men ACT1:28:49+16:2616:55
4Alice PrudhoeCentral Coast Orienteers1:36:26+24:0318:22
5Cassie Wade-ChapmanWullundigong Orienteers of the1:38:44+26:2118:48
6Kate MorrisNewcastle Orienteering Club1:45:05+32:4220:00

W21AS

4 110 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Margaret PeelNewcastle Orienteering Club1:10:3917:11
2Kirsten BaadeUgly Gully Orienteers1:36:55+26:1623:34
3Sally DevenishWestern Plains Orienteers1:38:45+28:0624:01
4Julie GriffithsWestern and Hills Orienteers1:58:19+47:4028:47

W35A

5 250 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brook MartinGaringal Orienteers1:10:0213:20
2Cathy HoggParawanga Orienteers ACT1:13:02+3:0013:54
3Danielle KoprivaUringa Orienteers1:37:46+27:4418:37
4Yuen Ki ChengHong Kong Orienteers1:38:19+28:1718:43
Nicole SellinGaringal Orienteersdid not start

W35-44AS

3 490 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sandra TarrYarra Valley Orienteering Club52:0914:56
2Anne ArthurMelbourne Forest Racers56:55+4:4616:18
3Jane FullerTintookies Orienteers58:28+6:1916:45
4Anouk Peyrot-FichetConvergence59:23+7:1417:00
5Anna SkarbekMelbourne Forest Racers59:38+7:2917:05
6Caroline TauranyNewcastle Orienteering Club1:23:13+31:0423:50

W40A

5 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anna HyslopParawanga Orienteers ACT1:34:1217:56
Natalie SmithParawanga Orienteers ACTdid not start

W45A

4 910 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jennifer EnderbyNewcastle Orienteering Club49:009:58
2Cath ChalmersBig Foot Orienteers55:22+6:2211:16
3Anita ScherrerRed Roos ACT56:19+7:1911:28
4Linda SestaUringa Orienteers56:39+7:3911:32
5Wendy ReadUgly Gully Orienteers57:09+8:0911:38
6Alison InglisBushflyers ACT1:01:01+12:0112:25
7Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club1:03:48+14:4812:59
8Karen Wild-AllenAustralopers Orienteering Club1:09:42+20:4214:11
9Alexa TroedsonBig Foot Orienteers1:15:07+26:0715:17
10Margaret JonesUringa Orienteers1:20:56+31:5616:29
11Helen O'CallaghanBush n Beach Orienteering Club1:28:03+39:0317:55
12Jane McKennaUringa Orienteers1:30:55+41:5518:30
13Tania KennedyGaringal Orienteers1:35:10+46:1019:22
Murielle LécollierConvergencemispunched
Barbara HillGaringal Orienteersdid not start

W45-54AS

3 040 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephanie BeldjilaliConvergence39:3112:59
2Nicola NyghBig Foot Orienteers44:21+4:5014:35
3Salme FullerIllawarra Kareelah Orienteers46:00+6:2915:07
4Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders47:11+7:4015:31
5Nicola StevensCentral Highlands Orienteering47:39+8:0815:40
6Vanessa FreemanBig Foot Orienteers49:46+10:1516:22
7Maria OrrNewcastle Orienteering Club50:02+10:3116:27
8Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers52:36+13:0517:18
9Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers53:54+14:2317:43
10Paula DoyleCentral Highlands Orienteering55:27+15:5618:14
11Kathryn TarrYarra Valley Orienteering Club57:10+17:3918:48
12Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers58:04+18:3319:06
13Gayle ShepherdUringa Orienteers1:00:37+21:0619:56
14Kathryn CoxBennelong Northside Orienteers1:02:18+22:4720:29
15Fiona McIntyreUgly Gully Orienteers1:03:51+24:2021:00
16Jill WalkerParawanga Orienteers ACT1:06:13+26:4221:46
17Sharon BurgessNewcastle Orienteering Club1:07:30+27:5922:12
18Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering1:10:33+31:0223:12
19Barbara DawsonGaringal Orienteers1:15:03+35:3224:41
20Diana CharltonNewcastle Orienteering Club1:25:49+46:1828:13
21Erica SmithNorthern Tablelands Orienteeri1:44:46+1:05:1534:27

W50A

4 540 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Su Yan TayUgly Gully Orienteers55:5712:19
2Anthea FeaverLOST1:02:18+6:2113:43
3Sue HancockWellington Ranges Orienteering1:02:32+6:3513:46
4Christine MarshallAustralopers Orienteering Club1:03:52+7:5514:04
5Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club1:04:26+8:2914:11
6Christine BrownEsk Valley Orienteering Club1:05:54+9:5714:30
7Toni BrownBushflyers ACT1:08:29+12:3215:05
8Ana HercegParawanga Orienteers ACT1:13:30+17:3316:11
9Felicity CrosatoRange Runners Orienteering Clu1:14:17+18:2016:21
10Gayle QuantockNewcastle Orienteering Club1:15:04+19:0716:32
11Paula ShinglerBig Foot Orienteers1:15:51+19:5416:42
12Joanna ParrBig Foot Orienteers1:16:43+20:4616:53
13Carol HardingBushflyers ACT1:16:55+20:5816:56
14Janine SteerDandenong Ranges Orienteering1:17:19+21:2217:01
15Wai Ching WongHong Kong Orienteers1:19:29+23:3217:30
16Sally WayteAustralopers Orienteering Club1:19:45+23:4817:33
17Andrea SchwiyAustralopers Orienteering Club1:29:57+34:0019:48
18Mary EnterBayside Kangaroos Orienteers1:30:00+34:0319:49
19Airdrie LongGaringal Orienteers1:32:08+36:1120:17
20Jennifer CrockartBig Foot Orienteers1:40:29+44:3222:07
21Liz ButlerAustralopers Orienteering Club1:40:59+45:0222:14
22Erica DimentTintookies Orienteers1:51:47+55:5024:37
23Lisa LampeUringa Orienteers1:58:49+1:02:5226:10
24Ingrid BaadeUgly Gully Orienteers2:03:53+1:07:5627:17
25Lai Kuen ChuiHong Kong Orienteers2:35:38+1:39:4134:16
26Vicki OakhillUgly Gully Orienteers2:52:31+1:56:3437:59
Elaine BennettGoldseekers Orienteersdid not start
Stacy NottleRange Runners Orienteering Cludid not start
Catherine CreelyBendigo Orienteersdid not start

W55A

4 110 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liz AbbottParawanga Orienteers ACT46:5311:24
2Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers49:28+2:3512:02
3Jenny BourneEureka Orienteers50:32+3:3912:17
4Geraldine ChatfieldUgly Gully Orienteers57:37+10:4414:01
5Julie FlynnBendigo Orienteers58:50+11:5714:18
6Debbie DaveyWagga and Riverina Occasional1:00:30+13:3714:43
7Julie LeungToohey Forest Orienteers1:00:56+14:0314:49
8Sue KeyMelbourne Forest Racers1:04:33+17:4015:42
9Hilary WoodCentral Coast Orienteers1:06:55+20:0216:16
10Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club1:10:55+24:0217:15
11Mary McDonaldAbominable O-Men ACT1:10:57+24:0417:15
12Kathy PetrieBundaberg United Scrub Harrier1:14:02+27:0918:00
13Liz BourneBullecourt Boulder Bounders1:16:42+29:4918:39
14Karin HeftnerGaringal Orienteers1:17:44+30:5118:54
15Debbie ByersBig Foot Orienteers1:18:16+31:2319:02
16Evelyn ColwellOnkaparinga Hills Orienteering1:18:54+32:0119:11
17Jai Di TommasoGaringal Orienteers1:19:42+32:4919:23
18Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers1:21:38+34:4519:51
19Sarah GarnettUringa Orienteers1:22:07+35:1419:58
20Meredith RaschWallaringa Orienteering Club1:29:49+42:5621:51
21Margaret WilmottUringa Orienteers1:38:31+51:3823:58
22Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:40:59+54:0624:34
23Yuk Hing WongHong Kong Orienteers2:01:02+1:14:0929:26

W55+AS

3 040 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn RigbyNewcastle Orienteering Club56:4918:41
2Jane WattNorthern Tablelands Orienteeri1:04:55+8:0621:21
3Coral DowBushflyers ACT1:08:35+11:4622:33
4Lynda HewsonNewcastle Orienteering Club1:10:32+13:4323:12
5Sandra StewartSouthern Highlands Occasional1:15:23+18:3424:47
6Judy PrendergastEureka Orienteers1:19:22+22:3326:06
7Barbara JunghansGaringal Orienteers1:28:37+31:4829:09
8Jennifer LindleyNillumbik Emus Orienteering Cl1:31:30+34:4130:05
9Julie MannIllawarra Kareelah Orienteers1:31:41+34:5230:09
10Jane CalderAustralopers Orienteering Club1:35:52+39:0331:32
Sandra HoggParawanga Orienteers ACTmispunched

W60A

3 870 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynn DabbsWestern and Hills Orienteers52:3213:34
2Carol BrownlieWullundigong Orienteers of the56:07+3:3514:30
3Robin UppillOnkaparinga Hills Orienteering1:01:33+9:0115:54
4Lynda RapkinsEnoggeroos1:03:44+11:1216:28
5Jacquie RandUgly Gully Orienteers1:06:00+13:2817:03
6Robyn PallasCentral Coast Orienteers1:09:41+17:0918:00
7Ann ScownAbominable O-Men ACT1:11:22+18:5018:26
8Valerie BarkerBushflyers ACT1:11:44+19:1218:32
9Helen PostWullundigong Orienteers of the1:13:06+20:3418:53
10Alison RadfordTintookies Orienteers1:14:27+21:5519:14
11Barbara TassellAustralopers Orienteering Club1:21:28+28:5621:03
12Barbara MartinParawanga Orienteers ACT1:22:13+29:4121:14
13Susan KurrleGaringal Orienteers1:23:26+30:5421:33
14Jan HardyAustralopers Orienteering Club1:36:32+44:0024:56
15Johanna Tavner-CornerToohey Forest Orienteers1:40:21+47:4925:55
16Jennifer BinnsLOST1:54:01+1:01:2929:27
17Kerryne JonesRed Roos ACT1:56:22+1:03:5030:04
18Christine FranklinTjuringa Orienteers2:00:00+1:07:2831:00
19Anne GarveyTuckonie Orienteering Club2:06:22+1:13:5032:39

W65A

3 490 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toy MartinNewcastle Orienteering Club59:5317:09
2Judy AllisonRed Roos ACT1:00:58+1:0517:28
3Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club1:02:28+2:3517:53
4Jenny HawkinsBushflyers ACT1:02:43+2:5017:58
5Christine SinickasYarra Valley Orienteering Club1:04:49+4:5618:34
6Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club1:05:50+5:5718:51
7Carol JacobsonGaringal Orienteers1:07:50+7:5719:26
8Ann BaylisRed Roos ACT1:10:30+10:3720:12
9Pat MiethkeParawanga Orienteers ACT1:11:59+12:0620:37
10Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club1:17:00+17:0722:03
11Joan SheldonUgly Gully Orienteers1:21:34+21:4123:22
12Jitka KoprivaUringa Orienteers1:21:52+21:5923:27
13Jan CandyKulgun 225 Orienteers1:21:59+22:0623:29
14Toni FrankBibbulmun Orienteers1:28:51+28:5825:27
15Maureen TrotterCentral Coast Orienteers1:30:30+30:3725:55
16Janet KingBayside Kangaroos Orienteers1:38:00+38:0728:04
17Mary Jane MahonyUringa Orienteers1:44:58+45:0530:04
18Val HodsdonSouthern Highlands Occasional1:45:33+45:4030:14
19Lyn MalmgronSouthern Highlands Occasional1:49:57+50:0431:30
20Bryony CoxGaringal Orienteers2:01:55+1:02:0234:55
Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Margaret DuguidIllawarra Kareelah Orienteersdid not start

W70A

3 040 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jean BaldwinGoldseekers Orienteers46:1615:13
2Janet TarrYarra Valley Orienteering Club53:21+7:0517:32
3Valerie BrammallEsk Valley Orienteering Club55:31+9:1518:15
4Ann IngwersenParawanga Orienteers ACT57:00+10:4418:45
5Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers57:53+11:3719:02
6Helena GriggsAustralopers Orienteering Club1:01:30+15:1420:13
7Carolyn ChalmersNewcastle Orienteering Club1:05:00+18:4421:22
8Christa SchaferGaringal Orienteers1:10:17+24:0123:07
9Jan MooreTuckonie Orienteering Club1:22:51+36:3527:15
10Barbara PopeUgly Gully Orienteers1:34:51+48:3531:12
11Ann SuttonRed Roos ACT1:35:26+49:1031:23
12Merran WaltersSouthern Highlands Occasional1:46:26+1:00:1035:00
13Judy BensonBundaberg United Scrub Harrier2:35:28+1:49:1251:08

W75A

2 430 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Janet MorrisWestern and Hills Orienteers50:0420:36

W80A

2 430 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUringa Orienteers1:06:1127:14
2Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Cl1:18:47+12:3632:25
3Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cl1:42:43+36:3242:16

M10A

1 790 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMelbourne Forest Racers11:506:36
2Remi AfnanYalanga Orienteers14:23+2:338:02
3Oskar MellaNewcastle Orienteering Club15:59+4:098:55
4Sam WoolfordBush n Beach Orienteering Club16:09+4:199:01
5Anakin TrotterNewcastle Orienteering Club17:26+5:369:44
6Oliver FreemanBig Foot Orienteers18:01+6:1110:03
William NolanUringa Orienteersmispunched

M12A

2 350 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew KerrParawanga Orienteers ACT16:146:54
2Chun Hei ChanHong Kong Orienteers17:55+1:417:37
3Mason ArthurMelbourne Forest Racers19:22+3:088:14
4Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers20:53+4:398:53
5Oscar WoolfordBush n Beach Orienteering Club24:20+8:0610:21
6Bryn PiiroinenBushflyers ACT26:38+10:2411:20
7Thomas HyslopParawanga Orienteers ACT38:15+22:0116:16
8Oliver GingellGaringal Orienteers50:30+34:1621:29
9Alex BurnettBig Foot Orienteers55:06+38:5223:26
Ethan PenckYalanga Orienteersmispunched
Finn MackayUringa Orienteersnot competing

M14A

4 360 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick MillerBushflyers ACT40:009:10
2Noah PolandBushflyers ACT41:31+1:319:31
3Alastair GeorgeBig Foot Orienteers43:01+3:019:51
4Dante AfnanYalanga Orienteers44:39+4:3910:14
5Yau Man ChuHong Kong Orienteers49:05+9:0511:15
6Zac NeedhamRed Roos ACT51:18+11:1811:45
7Tristan MillerBushflyers ACT52:48+12:4812:06
8Jared McKennaUringa Orienteers1:05:03+25:0314:55
9Cheuk Wang WongHong Kong Orienteers1:13:38+33:3816:53
10Ho Shun LiHong Kong Orienteers1:15:05+35:0517:13
11Tom KennedyGaringal Orienteers1:20:58+40:5818:34
12Chit Him ShiuHong Kong Orienteers1:23:11+43:1119:04
13Chin Hang TamHong Kong Orienteers1:35:25+55:2521:53
14Samuel BolandUringa Orienteers1:48:11+1:08:1124:48
15Christian PiiroinenBushflyers ACT1:59:35+1:19:3527:25
16Alex StukovWestern and Hills Orienteers2:56:16+2:16:1640:25
Finn MackayUringa Orienteersmispunched
Ewan ShinglerBig Foot Orienteersmispunched

M16A

5 250 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan BarnettBushflyers ACT56:4710:48
2Duncan CurrieGaringal Orienteers1:06:52+10:0512:44
3Jesse PiiroinenBushflyers ACT1:07:39+10:5212:53
4Aidan TayUgly Gully Orienteers1:10:02+13:1513:20
5Chit Hei ShiuHong Kong Orienteers1:14:07+17:2014:07
6Austin ChungHong Kong Orienteers1:17:10+20:2314:41
7Lachlan McIntyreUgly Gully Orienteers1:17:15+20:2814:42
8Alex KennedyGaringal Orienteers1:18:14+21:2714:54
9Tsz Fung YuHong Kong Orienteers1:18:50+22:0315:00
10Callum DavisBig Foot Orienteers1:20:51+24:0415:24
11Hugh GingellGaringal Orienteers1:21:08+24:2115:27
12Wei Yong YueHong Kong Orienteers1:25:02+28:1516:11
13Manuel CoppoConvergence1:33:14+36:2717:45
14Nicholas BurridgeUgly Gully Orienteers1:35:19+38:3218:09
15Chun Ho LiHong Kong Orienteers1:40:07+43:2019:04
16Chi Chung LiuHong Kong Orienteers1:53:09+56:2221:33

M17-20E

11 000 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henry McNultyLOST54:564:59
2Matt DoyleCentral Highlands Orienteering56:00+1:045:05
3Brodie NankervisEsk Valley Orienteering Club56:18+1:225:07
4Oscar McNultyLOST59:17+4:215:23
5Daniel HillGaringal Orienteers1:00:56+6:005:32
6Jarrah DayAustralopers Orienteering Club1:01:04+6:085:33
7Oliver PolandBushflyers ACT1:01:07+6:115:33
8Aidan DawsonGaringal Orienteers1:01:44+6:485:36
9Angus RobertsNewcastle Orienteering Club1:03:22+8:265:45
10Ashley NankervisEsk Valley Orienteering Club1:03:35+8:395:46
11Patrick JaffeMelbourne Forest Racers1:04:11+9:155:50
12Oisin StronachToohey Forest Orienteers1:07:30+12:346:08
13Toby WilsonGaringal Orienteers1:08:45+13:496:15
14David TayUgly Gully Orienteers1:13:23+18:276:40
15Stephen MelhuishParawanga Orienteers ACT1:14:23+19:276:45
16Cameron DuncanKulgun 225 Orienteers1:15:42+20:466:52
17Simeon BurrillBullecourt Boulder Bounders1:15:57+21:016:54
18Jack NeumannEnoggeroos1:18:48+23:527:09
19Riley de JongRange Runners Orienteering Clu1:19:12+24:167:12
20Ciaran LaneParawanga Orienteers ACT1:19:20+24:247:12
21Matthew HillGaringal Orienteers1:21:17+26:217:23
22Samuel AndersonRange Runners Orienteering Clu1:21:41+26:457:25
23Callum RobertsNewcastle Orienteering Club1:21:46+26:507:26
24Lawrence JonesUringa Orienteers1:24:57+30:017:43
25Oliver MillRed Roos ACT1:26:37+31:417:52
26Man Long ChowHong Kong Orienteers1:29:35+34:398:08
27Tom RonnfeldtRange Runners Orienteering Clu1:32:59+38:038:27
28Tin Mong ChanHong Kong Orienteers1:46:57+52:019:43
Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Lok Hin MaHong Kong Orienteersmispunched
Will KennedyWallaringa Orienteering Clubmispunched
Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteersnot competing
Elliott MeelenRange Runners Orienteering Cludid not start

M17-20A

5 250 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Timothy JacksonMelbourne Forest Racers58:4611:11
2Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:02:33+3:4711:54
3Ruairidh MacDonaldBig Foot Orienteers1:19:37+20:5115:09

M21E

14 700 m, 55 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon UppillOnkaparinga Hills Orienteering56:223:50
2Rob PrestonNewcastle Orienteering Club58:27+2:053:58
3Lachlan DowBushflyers ACT59:16+2:544:01
4David ShepherdRed Roos ACT59:28+3:064:02
5Matthew CraneAbominable O-Men ACT1:00:26+4:044:06
6Kerrin RattrayOnkaparinga Hills Orienteering1:01:33+5:114:11
7Dave MeyerSouthern Highlands Occasional1:02:26+6:044:14
8Bryan KeelyBendigo Orienteers1:02:27+6:054:14
9Alex MasseyNewcastle Orienteering Club1:04:04+7:424:21
10Murray ScownAbominable O-Men ACT1:04:28+8:064:23
11Ian LawfordAbominable O-Men ACT1:04:47+8:254:24
12Ian MeyerSouthern Highlands Occasional1:05:28+9:064:27
13Bruce ArthurMelbourne Forest Racers1:07:18+10:564:34
14Lachlan HallettTop End Orienteers1:08:15+11:534:38
15Rob BakerMelbourne Forest Racers1:08:24+12:024:39
16Mark GregsonUgly Gully Orienteers1:08:56+12:344:41
17Joshua BlatchfordNewcastle Orienteering Club1:09:09+12:474:42
18Andrew BarnettBushflyers ACT1:09:25+13:034:43
19Christopher NauntonBendigo Orienteers1:09:46+13:244:44
20Lukas FunkRed Roos ACT1:10:00+13:384:45
21David BrownridgeBendigo Orienteers1:10:17+13:554:46
22Kurt NeumannEnoggeroos1:11:16+14:544:50
23Geoff StaceyParawanga Orienteers ACT1:11:53+15:314:53
24Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers1:12:08+15:464:54
25Eric MorrisBennelong Northside Orienteers1:13:50+17:285:01
26Andrew MorrisNewcastle Orienteering Club1:14:22+18:005:03
27Todd NeveMelbourne Forest Racers1:14:26+18:045:03
28Simon RouseDandenong Ranges Orienteering1:16:02+19:405:10
29Max NeveMelbourne Forest Racers1:17:30+21:085:16
30Reuben SmithTintookies Orienteers1:17:33+21:115:16
31Andrew HillWestern and Hills Orienteers1:18:36+22:145:20
32Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club1:18:39+22:175:21
33Steven TodkillNewcastle Orienteering Club1:19:02+22:405:22
34Ricky ThackrayBibbulmun Orienteers1:20:54+24:325:30
35Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering1:24:05+27:435:43
36Matt WestwoodUringa Orienteers1:26:01+29:395:51 Download route in GPX format
37Kin Wai LeeHong Kong Orienteers1:28:21+31:596:00
38Wing Chung TamHong Kong Orienteers1:32:18+35:566:16
39Yui Kan MakHong Kong Orienteers1:48:39+52:177:23
40Jason RutkowskiGoldseekers Orienteers1:51:40+55:187:35
41James McQuillanWestern and Hills Orienteers1:55:08+58:467:49
Matthew PartonGoldseekers Orienteersmispunched
Ben RattrayOnkaparinga Hills Orienteeringdid not finish
Gareth CandyAbominable O-Men ACTdid not finish
Mathieu McGuireUgly Gully Orienteersdid not finish
Andrew BrownBig Foot Orienteersdid not finish
Greg BarbourBig Foot Orienteersnot competing
Grant BluettAbominable O-Men ACTnot competing
Matthew CohenAustralopers Orienteering Clubnot competing
Jemery DayAustralopers Orienteering Clubnot competing Download route in GPX format
Fedor IskhakovBennelong Northside Orienteersnot competing
Ronny OnggoOrienteering NSWnot competing
Ondrej PavluUringa Orienteersnot competing
Jim RussellBendigo Orienteersnot competing
Darren SlatteryBennelong Northside Orienteersnot competing
Rob WalterRed Roos ACTdid not start
Ben GoonanBendigo Orienteersdid not start
Richard GoonanBendigo Orienteersdid not start
Andrew MackenWagga and Riverina Occasionaldid not start
Tsz Wai YuHong Kong Orienteersdid not start

M21A

7 690 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Daniele GuardiniBig Foot Orienteers1:22:4410:45
2Douglas JaySouthern Highlands Occasional1:28:39+5:5511:31
3Cédric DedieuConvergence1:36:50+14:0612:35
4Robert HerkesGaringal Orienteers2:53:52+1:31:0822:36
Fedor IskhakovBennelong Northside Orienteersnot competing
Darren SlatteryBennelong Northside Orienteersnot competing
Ian McKenzieUringa Orienteersdid not start

M21AS

5 100 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stuart LawrieAustralopers Orienteering Club1:02:1412:12
2Clare HawthorneWellington Ranges Orienteering1:03:18+1:0412:24
3Belinda AllisonRed Roos ACT1:04:10+1:5612:34
4Matthew CohenAustralopers Orienteering Club1:04:36+2:2212:40
5Bruce PatersonVictorian ARDF Group1:04:48+2:3412:42
6Huon WilsonGaringal Orienteers1:05:26+3:1212:49
7Ian DaltonWullundigong Orienteers of the1:06:09+3:5512:58
8Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers1:06:59+4:4513:08
9Cathy McCombAustralopers Orienteering Club1:08:54+6:4013:30
10Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers1:09:47+7:3313:40
11Phoebe DentCentral Coast Orienteers1:10:13+7:5913:46
12Luke WilmottCentral Coast Orienteers1:11:08+8:5413:56
13Tom MarshallAustralopers Orienteering Club1:11:38+9:2414:02
14Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club1:12:10+9:5614:09
15Tim WardropYarra Valley Orienteering Club1:13:30+11:1614:24
16Andrew KennedyWallaringa Orienteering Club1:20:41+18:2715:49
17Jose ZapataCentral Coast Orienteers1:26:28+24:1416:57
18Alan KufferAbominable O-Men ACT1:30:54+28:4017:49 Download route in GPX format
19Dan MartinCentral Coast Orienteers1:33:24+31:1018:18
20Alexander OrrNewcastle Orienteering Club1:41:06+38:5219:49
21Owen ShepherdOrienteering NSW2:13:50+1:11:3626:14
22Monica BrockmyreOrienteering NSW2:41:47+1:39:3331:43
Dan SmithWestern and Hills Orienteersdid not start
Rob BennettGoldseekers Orienteersdid not start

M35A

7 690 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter LadaYarra Valley Orienteering Club2:29:5219:29

M35-44AS

4 910 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fedor IshkavovaBennelong Northside Orienteers58:3811:56
2David MessengerNewcastle Orienteering Club1:04:20+5:4213:06
3Damien EnderbyNewcastle Orienteering Club1:07:57+9:1913:50
4Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club1:13:30+14:5214:58
5David McGheeBennelong Northside Orienteers1:43:26+44:4821:03

M40A

7 630 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg BarbourBig Foot Orienteers1:13:079:34
2Jon McCombAustralopers Orienteering Club1:13:24+0:179:37
3Jock DavisBig Foot Orienteers1:17:19+4:1210:07
4Andy HoggParawanga Orienteers ACT1:17:35+4:2810:10
5Matthew SherlockBig Foot Orienteers1:17:42+4:3510:11
6Jason McCraeRed Roos ACT1:21:36+8:2910:41
7Greg MorcomTjuringa Orienteers1:28:19+15:1211:34
8Shane TrotterNewcastle Orienteering Club1:31:16+18:0911:57
9Tate NeedhamRed Roos ACT1:34:39+21:3212:24
10Ant NolanUringa Orienteers1:43:18+30:1113:32 Download route in GPX format
11Peter MillerBushflyers ACT1:53:20+40:1314:51
12Brenton GrayUgly Gully Orienteers2:05:20+52:1316:25
13Miles EllisBig Foot Orienteers2:06:41+53:3416:36
14Jean Paul CochereauConvergence3:02:11+1:49:0423:52
Man Wa WongHong Kong Orienteersmispunched
Scott SimsonNewcastle Orienteering Clubnot competing
Ant BurnettBig Foot Orienteersdid not start

M45A

6 470 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruhi AfnanYalanga Orienteers1:06:2210:15
2Peter AnnettsGaringal Orienteers1:10:07+3:4510:50
3Mark FreemanBig Foot Orienteers1:13:52+7:3011:25
4Paul MarshBig Foot Orienteers1:14:57+8:3511:35
5Rob LewisBayside Kangaroos Orienteers1:15:21+8:5911:38
6Tim RogersBig Foot Orienteers1:16:34+10:1211:50
7Martin SteerDandenong Ranges Orienteering1:17:22+11:0011:57
8David GreenIllawarra Kareelah Orienteers1:21:17+14:5512:33
9Ian JonesUringa Orienteers1:21:45+15:2312:38
10Tony HillGaringal Orienteers1:25:38+19:1613:14
11Rohan HyslopParawanga Orienteers ACT1:29:08+22:4613:46
12Greg LaneParawanga Orienteers ACT1:29:23+23:0113:48
13Michael BurridgeUgly Gully Orienteers1:33:07+26:4514:23
14Wim de JongRange Runners Orienteering Clu1:38:40+32:1815:14
15Jamie KennedyGaringal Orienteers2:13:34+1:07:1220:38
16David BeldjilaliConvergence2:22:13+1:15:5121:58
Philippe CoppoConvergencedid not finish
John MorrisIllawarra Kareelah Orienteersdid not start
Shane DoyleUringa Orienteersdid not start

M45-54AS

4 110 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Neil SimsonToohey Forest Orienteers56:1013:39
2Peter MayNorthern Tablelands Orienteeri57:34+1:2414:00
3Dale WallaceWestern Plains Orienteers1:01:12+5:0214:53
4Greg CatesYarra Valley Orienteering Club1:02:23+6:1315:10
5David McKennaUringa Orienteers1:04:04+7:5415:35
6Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers1:07:38+11:2816:27
7Paccy StronachAustralopers Orienteering Club1:13:42+17:3217:55
8John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:17:35+21:2518:52
9Dmitry StukovWestern and Hills Orienteers1:19:35+23:2519:21
10Trevor DimentTintookies Orienteers1:20:54+24:4419:41
11Peter NewtonNewcastle Orienteering Club1:21:36+25:2619:51
12Peter OrrNewcastle Orienteering Club1:21:46+25:3619:53
13Frederic FichetConvergence1:44:06+47:5625:19
14Aylwin LimTjuringa Orienteers1:45:32+49:2225:40
Chris MillRed Roos ACTnot competing
Martin KozmaOrienteering Victoriadid not start
Michael HalmyBennelong Northside Orienteersdid not start

M50A

5 250 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jim RussellBendigo Orienteers48:509:18
2Tony WoolfordBush n Beach Orienteering Club52:32+3:4210:00
3Michael BurtonBig Foot Orienteers53:18+4:2810:09
4Andy SimpsonBig Foot Orienteers55:24+6:3410:33
5Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers57:35+8:4510:58
6Lance ReadUgly Gully Orienteers1:01:13+12:2311:39
7Steve CooperYalanga Orienteers1:01:22+12:3211:41
8Simon GeorgeBig Foot Orienteers1:01:44+12:5411:45
9Jemery DayAustralopers Orienteering Club1:02:07+13:1711:49 Download route in GPX format
10Bjorn MellaNewcastle Orienteering Club1:02:19+13:2911:52
11Glenn BurgessNewcastle Orienteering Club1:02:25+13:3511:53
12Tim McIntyreUgly Gully Orienteers1:03:58+15:0812:11
13Ari PiiroinenBushflyers ACT1:07:16+18:2612:48
14Graeme DawsonGaringal Orienteers1:07:40+18:5012:53
15Mark ShinglerBig Foot Orienteers1:11:38+22:4813:38
15Steven RobertsNewcastle Orienteering Club1:11:38+22:4813:38 Download route in GPX format
17Hon ChungHong Kong Orienteers1:21:26+32:3615:30
18Nick MelhuishParawanga Orienteers ACT1:22:40+33:5015:44
19David JaffeMelbourne Forest Racers1:24:35+35:4516:06
20Bill ButlerAustralopers Orienteering Club1:27:41+38:5116:42
21Bruce BarnettBushflyers ACT1:31:53+43:0317:30
22Dirk NankervisEsk Valley Orienteering Club1:38:10+49:2018:41
23Wayne BajenoffAlbury-Wodonga Orienteering Cl1:44:57+56:0719:59
24David GeorgeTintookies Orienteers1:55:28+1:06:3821:59
25Jean-Christophe MillotConvergence2:01:54+1:13:0423:13
26Regis MainotConvergence2:24:07+1:35:1727:27
27Francis KoHong Kong Orienteers2:29:48+1:40:5828:32
Mark OvertonWallaringa Orienteering Clubmispunched
Colin CurrieGaringal Orienteersmispunched
Jim MackayUringa Orienteersmispunched
Mark NemethToohey Forest Orienteersdid not start
Bernard WalkerWellington Ranges Orienteeringdid not start

M55A

4 910 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoff LawfordEureka Orienteers45:189:13
2Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers47:08+1:509:35
3Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club51:37+6:1910:30
4Jeff DunnAustralopers Orienteering Club52:58+7:4010:47
5Warwick DavisTuckonie Orienteering Club53:06+7:4810:48
6Phil WalkerParawanga Orienteers ACT54:59+9:4111:11
7James LithgowGaringal Orienteers55:05+9:4711:13
8Alex DaveyWagga and Riverina Occasional55:31+10:1311:18
9Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club56:19+11:0111:28
10Grant McDonaldAbominable O-Men ACT57:18+12:0011:40
11Rod GrayEureka Orienteers58:33+13:1511:55
12Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club1:00:11+14:5312:15
13Craig ColwellOnkaparinga Hills Orienteering1:03:56+18:3813:01
14Neil BarrBendigo Orienteers1:05:16+19:5813:17
15Michael BurtRed Roos ACT1:07:15+21:5713:41
16Andrew LumsdenBig Foot Orienteers1:08:11+22:5313:53
17Tony GarrParawanga Orienteers ACT1:08:48+23:3014:00
18Michael DowlingWellington Ranges Orienteering1:09:20+24:0214:07
19Wai Tin ManHong Kong Orienteers1:10:04+24:4614:16
20David PolandBushflyers ACT1:10:32+25:1414:21
21Geoff PeelNewcastle Orienteering Club1:10:46+25:2814:24
22Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:11:49+26:3114:37
23Shin Ho YuHong Kong Orienteers1:12:04+26:4614:40
24Peter EffeneyUgly Gully Orienteers1:12:26+27:0814:45
25Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers1:12:56+27:3814:51
26Man Wai LeeHong Kong Orienteers1:16:05+30:4715:29
27Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders1:17:07+31:4915:42
28Ross KerrParawanga Orienteers ACT1:19:43+34:2516:14
29Andrew Cumming ThomWeston Emus ACT1:22:13+36:5516:44
30Lam LeungHong Kong Orienteers1:23:51+38:3317:04
31Patrick NgHong Kong Orienteers1:25:17+39:5917:22
32Larry WeissGaringal Orienteers1:28:12+42:5417:57
33Alec DuncanKulgun 225 Orienteers1:29:35+44:1718:14
34Tom LeungToohey Forest Orienteers1:39:49+54:3120:19
35Kerry BennettGoldseekers Orienteers1:42:38+57:2020:54
David KnightBayside Kangaroos Orienteersnot competing
Eoin RotheryBig Foot Orienteersdid not start
Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteersdid not start
David JenkinsBushflyers ACTdid not start
Chris CreelyBendigo Orienteersdid not start

M55+AS

3 490 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barry McCraeYarra Valley Orienteering Club56:3316:12
2Garry StewartSouthern Highlands Occasional56:52+0:1916:17
3Alan SargeantBushflyers ACT57:43+1:1016:32
4Maurice AnkerNorthern Tablelands Orienteeri58:29+1:5616:45
5Dave LottyUringa Orienteers59:05+2:3216:55
6Robert SprySouthern Highlands Occasional1:00:52+4:1917:26
7Barry WheelerTintookies Orienteers1:01:39+5:0617:39
8Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering1:09:05+12:3219:47
9Philippe DonnadieuGaringal Orienteers1:42:17+45:4429:18
9Dennis SparlingGaringal Orienteers1:42:17+45:4429:18
Zuzu BurfordUringa Orienteersdid not start

M60A

4 540 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club51:1611:17
2Paul PacqueEsk Valley Orienteering Club51:27+0:1111:19 Download route in GPX format
3David MarshallAustralopers Orienteering Club51:39+0:2311:22
4John ScownAbominable O-Men ACT55:40+4:2412:15
5David WintersLincoln Orienteers59:58+8:4213:12
6Adrian UppillOnkaparinga Hills Orienteering1:00:54+9:3813:24
7Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers1:02:44+11:2813:49
8Nicholas WilmottUringa Orienteers1:03:00+11:4413:52
9Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers1:03:30+12:1413:59
10Bruce BowenParawanga Orienteers ACT1:03:55+12:3914:04
11Roch PrendergastEureka Orienteers1:04:14+12:5814:08
12Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers1:04:33+13:1714:13
13Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers1:05:32+14:1614:26
14Bert ElsonAustralopers Orienteering Club1:06:33+15:1714:39
15Ken PostWullundigong Orienteers of the1:07:46+16:3014:55
16Mark PetrieBundaberg United Scrub Harrier1:08:52+17:3615:10
17Russell WadeWullundigong Orienteers of the1:10:24+19:0815:30 Download route in GPX format
18Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri1:10:28+19:1215:31
19Don BarkerNorthern Tablelands Orienteeri1:11:06+19:5015:39
20Alec WattNorthern Tablelands Orienteeri1:11:59+20:4315:51
21Robert PrestonNewcastle Orienteering Club1:12:46+21:3016:01
22Russell CreedToohey Forest Orienteers1:13:07+21:5116:06
23John HardingBushflyers ACT1:13:35+22:1916:12
24Ian CameronGaringal Orienteers1:14:40+23:2416:26
25Ian RathboneWellington Ranges Orienteering1:17:34+26:1817:05
26Rick SteeleUringa Orienteers1:17:35+26:1917:05
27Bill JonesRed Roos ACT1:20:00+28:4417:37
28Keith JayIllawarra Kareelah Orienteers1:23:59+32:4318:29
29Geoff WoodParawanga Orienteers ACT1:24:01+32:4518:30
30Colin PriceCentral Coast Orienteers1:24:52+33:3618:41
31Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers1:34:03+42:4720:42
32Russell RigbyNewcastle Orienteering Club1:35:05+43:4920:56
33Mike CalderAustralopers Orienteering Club1:35:28+44:1221:01
34Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club2:08:31+1:17:1528:18
35Ross DukerGaringal Orienteers2:56:15+2:04:5938:49
Johnny PetersenGaringal Orienteersdid not start
David FirmanEnoggeroosdid not start
Richard NottleRange Runners Orienteering Cludid not start
Ian DempseyNewcastle Orienteering Clubdid not start

M65A

4 110 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kjell WintherLOST42:3910:22
2Tony RadfordTintookies Orienteers44:49+2:1010:54
3Steve FlickBennelong Northside Orienteers47:59+5:2011:40
4Greg HawthorneWellington Ranges Orienteering48:31+5:5211:48
5Robert RapkinsEnoggeroos48:53+6:1411:53
6Paul HoopmannTjuringa Orienteers50:55+8:1612:23
7Robert TuckerYalanga Orienteers52:12+9:3312:42
8Hugh MooreRed Roos ACT52:23+9:4412:44
9Greg ChatfieldUgly Gully Orienteers53:03+10:2412:54
10Jim LeeNewcastle Orienteering Club54:37+11:5813:17
11Terry BluettBennelong Northside Orienteers54:43+12:0413:18
12Robert AllisonRed Roos ACT56:36+13:5713:46
13Robert SmithTintookies Orienteers56:58+14:1913:51
14Paul ElamTuckonie Orienteering Club57:50+15:1114:04
14Ross BarrGaringal Orienteers57:50+15:1114:04
16Russell CandyKulgun 225 Orienteers58:42+16:0314:16
17Trevor SauerSunshine Orienteers Club59:48+17:0914:32
18Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering Cl1:00:15+17:3614:39
19Tony SimpkinsLOST1:00:52+18:1314:48
20Jim MerchantGaringal Orienteers1:01:19+18:4014:55
20Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Cl1:01:19+18:4014:55
22Larry PodmoreWellington Ranges Orienteering1:01:40+19:0115:00
23Ken DaltonWullundigong Orienteers of the1:03:15+20:3615:23
24Reid MoranToohey Forest Orienteers1:05:09+22:3015:51
25Dennis TrewinBushflyers ACT1:09:08+26:2916:49
26Alan ThompsonRed Roos ACT1:10:12+27:3317:04
27Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers1:11:56+29:1717:30
28Ken BrownlieWullundigong Orienteers of the1:13:50+31:1117:57
29Vincent SinickasYarra Valley Orienteering Club1:14:56+32:1718:13
30James LaverAustralopers Orienteering Club1:15:54+33:1518:28
31Barry HartParawanga Orienteers ACT1:16:22+33:4318:34
32Ted WoodleyGaringal Orienteers1:22:21+39:4220:02 Download route in GPX format
33Kevin CurbyIllawarra Kareelah Orienteers1:30:31+47:5222:01
34Roger HarlowEsk Valley Orienteering Club1:36:11+53:3223:24
35Jeff CarberryIllawarra Kareelah Orienteers1:44:07+1:01:2825:19
36Tony Tavner-CornerToohey Forest Orienteers1:45:02+1:02:2325:33
37Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers2:02:17+1:19:3829:45
Barry MooreNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Tom SchultsUgly Gully Orienteersdid not finish
Ariel LlambrichO'SPOTdid not start

M70A

3 870 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex TarrYarra Valley Orienteering Club45:5511:51
2Tim DentYarra Valley Orienteering Club49:08+3:1312:41
3John Le carpentierSouthern Highlands Occasional56:36+10:4114:37
4Dick OgilvieUringa Orienteers58:55+13:0015:13
5Ron JunghansGaringal Orienteers1:01:43+15:4815:56
6David HoggParawanga Orienteers ACT1:05:09+19:1416:50
7John SuttonRed Roos ACT1:05:19+19:2416:52
8Ted MulherinWestern and Hills Orienteers1:07:38+21:4317:28
9Ken JacobsonGaringal Orienteers1:09:36+23:4117:59
10Kevin WilliamsWestern and Hills Orienteers1:10:08+24:1318:07
11Graham FowlerNewcastle Orienteering Club1:14:39+28:4419:17
12John BrammallEsk Valley Orienteering Club1:18:30+32:3520:17
13John MeekingYarra Valley Orienteering Club1:23:16+37:2121:30
14Peter KreminskiWallaringa Orienteering Club1:28:58+43:0322:59
15Colin MorgansYarra Valley Orienteering Club1:29:47+43:5223:11
16Ross KellyAustralopers Orienteering Club1:31:08+45:1323:32
17Peter MeyerSouthern Highlands Occasional1:32:28+46:3323:53
18David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:34:50+48:5524:30
19Frank IngwersenParawanga Orienteers ACT1:40:02+54:0725:50
20Kevin VigarLincoln Orienteers1:51:49+1:05:5428:53
21John SuchOnkaparinga Hills Orienteering1:53:42+1:07:4729:22
22Barry PearceWestern and Hills Orienteers1:54:23+1:08:2829:33
23Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl2:12:03+1:26:0834:07
Wayne GriggsAustralopers Orienteering Clubdid not finish
Tim CoxGaringal Orienteersdid not start

M75A

3 040 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Basil BaldwinGoldseekers Orienteers39:3112:59
2Clive PopeUgly Gully Orienteers39:43+0:1213:03
3John HodsdonSouthern Highlands Occasional45:20+5:4914:54
4Barry HanlonWestern and Hills Orienteers48:52+9:2116:04
5Peter CuttenWallaringa Orienteering Club51:32+12:0116:57
6Pauli PiiroinenBushflyers ACT51:43+12:1217:00
7Robin SimsonToohey Forest Orienteers52:28+12:5717:15
8Neville CobaldUgly Gully Orienteers55:46+16:1518:20
8Ken MooreTuckonie Orienteering Club55:46+16:1518:20
10Graham GalbraithBennelong Northside Orienteers57:15+17:4418:49
11Gordon QuantockWeston Emus ACT59:01+19:3019:24
12John LyonTintookies Orienteers59:36+20:0519:36
13Robert MouattRed Roos ACT1:03:58+24:2721:02
14Brian ClelandUringa Orienteers1:13:18+33:4724:06
15John SheahanBayside Kangaroos Orienteers1:19:30+39:5926:09
16Neville FathersSouthern Highlands Occasional2:21:54+1:42:2346:40

M80A

2 430 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eino MeuronenBushflyers ACT49:4520:28
2John DempsterYarra Valley Orienteering Club1:18:37+28:5232:21
3Graeme CadmanYarra Valley Orienteering Club1:20:39+30:5433:11

M85A

2 430 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kevin PaineBushflyers ACT55:2022:46
2Neil SchaferGaringal Orienteers57:01+1:4123:27

M OpenB

4 360 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cohen WisniewskiBig Foot Orienteers1:14:3317:05
2Dean GingellGaringal Orienteers1:16:26+1:5317:31
3Sam RogersBig Foot Orienteers1:18:07+3:3417:55
4Osama AliOrienteering Victoria1:43:36+29:0323:45
5Ernest WindschuttelGaringal Orienteers2:14:07+59:3430:45
6Matt JongTop End Orienteers2:34:19+1:19:4635:23
Henk DeJongBayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Peter ThomasonBennelong Northside Orienteersnot competing

W OpenB

2 720 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kelly CandyAbominable O-Men ACT46:0316:55
2Sandra AfnanYalanga Orienteers47:58+1:5517:38
3Petrina BaldwinUringa Orienteers54:29+8:2620:01
4Caroline RogersBig Foot Orienteers1:01:54+15:5122:45
5Samantha MellaNewcastle Orienteering Club1:02:44+16:4123:03
6Kerrin DavisBig Foot Orienteers1:06:43+20:4024:31
7Gina WadeWullundigong Orienteers of the1:12:44+26:4126:44
8Jodie EvansParawanga Orienteers ACT1:19:13+33:1029:07
9Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering1:21:12+35:0929:51
10Stephanie SherlockBig Foot Orienteers1:26:20+40:1731:44
11Jennifer SheahanBayside Kangaroos Orienteers1:47:47+1:01:4439:37
12Dianne ShaldersVictorian ARDF Group1:50:00+1:03:5740:26
Becky RogersBig Foot Orienteersdid not start
Kate OwenWeston Emus ACTdid not start

W Easy B

2 350 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linda BurridgeUgly Gully Orienteers30:5213:08
2Lisa de JongRange Runners Orienteering Clu37:16+6:2415:51
3Katie WallaceWestern Plains Orienteers38:43+7:5116:28
4Michelle GingellGaringal Orienteers42:57+12:0518:16
5Zoe Barker-SmithNorthern Tablelands Orienteeri44:52+14:0019:05
6Carol MorgansYarra Valley Orienteering Club1:05:45+34:5327:58
7Kaye HartIllawarra Kareelah Orienteers1:42:23+1:11:3143:34
Tina SmithDandenong Ranges Orienteeringnot competing
Robyn CuttenWallaringa Orienteering Clubdid not start

W35-44B

3 080 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Nicki BurnettBig Foot Orienteersnot competing

W45B

2 720 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane BarnettBushflyers ACT44:3016:21
2Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers47:48+3:1817:34
3Karen WallaceWestern Plains Orienteers1:04:03+19:3323:32
4Carol SuchOnkaparinga Hills Orienteering1:39:27+54:5736:33
5Susan GeorgeTintookies Orienteers2:11:11+1:26:4148:13
Cheryl BluettBennelong Northside Orienteersmispunched
Kim NankervisEsk Valley Orienteering Clubdid not start

EODH

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian DoddDandenong Ranges Orienteering54:52
2Leanne O'SheaEnoggeroos1:49:04+54:12
Ian DoddDandenong Ranges Orienteeringnot competing
Steve DoyleCentral Highlands Orienteeringnot competing
Simon GeachTjuringa Orienteersnot competing
Melanie NeumannEnoggeroosnot competing
Leanne O'SheaEnoggeroosnot competing
Leanne O'SheaEnoggeroosnot competing

EODM

16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian JessupGaringal Orienteers42:02
2Ian DiasDandenong Ranges Orienteering1:07:09+25:07
3Clare JessupGaringal Orienteers1:31:34+49:32
4Lorna BrennanWestern Plains Orienteers1:41:00+58:58
5Janette WilmottDandenong Ranges Orienteering1:44:41+1:02:39
Stacey AttertonBig Foot Orienteersnot competing
Paul BarkerBushflyers ACTnot competing
Jeremy CrispDandenong Ranges Orienteeringnot competing
Ian DiasDandenong Ranges Orienteeringnot competing
Ian DiasEnoggeroosnot competing
Mary HawthorneWellington Ranges Orienteeringnot competing
Mary HawthorneWellington Ranges Orienteeringnot competing
Cassie LoweyNorthern Tablelands Orienteerinot competing
Karin SchulzRed Roos ACTnot competing
Janetta WilmottUringa Orienteersnot competing
Janette WilmottUringa Orienteersnot competing
Cassie LowryNorthern Tablelands Orienteeridid not start

EODE

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stacey AttertonParawanga Orienteers ACT28:55
2Erin FoleyParawanga Orienteers ACT30:54+1:59
3Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers34:58+6:03
4Oriana BascouParawanga Orienteers ACT40:31+11:36
5Robin DonnadieuIllawarra Kareelah Orienteers56:42+27:47
6Tina SmithDandenong Ranges Orienteering1:09:42+40:47
Stacey AttertonDandenong Ranges Orienteeringnot competing
Sam & Matthew CrispBennelong Northside Orienteersnot competing
Robin DonnadieuIllawarra Kareelah Orienteersnot competing
Robin DonnadieuIllawarra Kareelah Orienteersnot competing
Erin FoleyParawanga Orienteers ACTnot competing
Erin FoleyParawanga Orienteers ACTnot competing
Amy HarmerWestern and Hills Orienteersnot competing

EODVE

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jennifer KerrParawanga Orienteers ACT24:11
2Abigail McGeeBennelong Northside Orienteers26:53+2:42
3Katy HoggParawanga Orienteers ACT35:53+11:42
4Aisha GoshtiParawanga Orienteers ACT36:04+11:53
5Sam Elise MorrisBennelong Northside Orienteers40:33+16:22
Oriana BascouBig Foot Orienteersnot competing
Samuel CrispBig Foot Orienteersnot competing
Aisha GoshitiParawanga Orienteers ACTnot competing
Aisha GoshtiParawanga Orienteers ACTnot competing
Abby Zoe McCraeRed Roos ACTnot competing
Sam MorrisBennelong Northside Orienteersnot competing
Sam MorrisOkändnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.