Orienteering Australia

Official results for SH Forest Series #3, Lake Alexandra - Mittagong

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: SH Forest Series #3, Lake Alexandra - Mittagong
Organiser: Southern Highlands Orienteers
Date: Sunday 11 October 2020

Classes: Show all | M Long Hard | W Long Hard | M Short Hard | W Short Hard | M Moderate | W Moderate | M Easy | W Easy | M V Easy | W V Easy

M Long Hard

5 200 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan ShinglerBig Foot Orienteers45:088:40
2Angus SheddenSouthern Highlands Orienteers55:44+10:3610:43
3Craig RoachSouthern Highlands Orienteers58:49+13:4111:18
4Shane DoyleUringa Orienteers1:01:51+16:4311:53
5Andy SimpsonBig Foot Orienteers1:04:25+19:1712:23
6John BrayanGaringal Orienteers1:15:46+30:3814:34
7Bob MorganBennelong Northside Orienteers1:22:04+36:5615:46
8Ben CumminsSouthern Highlands Orienteers1:23:15+38:0716:00
9Serje RobidouxUringa Orienteers1:27:46+42:3816:52
10David ChristieUringa Orienteers1:39:32+54:2419:08
11Titus MurraySouthern Highlands Orienteers1:41:38+56:3019:32 Download route in GPX format
12Jim MackayUringa Orienteers1:41:46+56:3819:34
13Dan RedfernGaringal Orienteers1:43:00+57:5219:48
14John FitzsimmonsSouthern Highlands Orienteers1:50:16+1:05:0821:12
15Johnny PetersenGaringal Orienteers1:52:58+1:07:5021:43
16Karl SpackmanBig Foot Orienteers2:02:11+1:17:0323:29
Robert PrenticeNewcastle Orienteering Clubdid not start

W Long Hard

5 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nea ShinglerBig Foot Orienteers58:1911:12
2Serena DoyleUringa Orienteers1:05:57+7:3812:40
3Paula ShinglerBig Foot Orienteers1:09:42+11:2313:24
4Niamh CassarWestern and Hills Orienteers1:18:11+19:5215:02
5Carolyn HauptGaringal Orienteers1:31:54+33:3517:40
6Melanie ChristieUringa Orienteers1:37:23+39:0418:43
Elizabeth WoodgateIllawarra Kareelah Orienteersdid not start

M Short Hard

3 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David SquiresSouthern Highlands Orienteers1:01:2819:49
2Peter MeyerSouthern Highlands Orienteers1:06:47+5:1921:32
3Dick OgilvieUringa Orienteers1:16:45+15:1724:45
4Stephen HollowayIllawarra Kareelah Orienteers1:57:02+55:3437:45

W Short Hard

3 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruth SheddenSouthern Highlands Orienteers44:1814:17
2Luca SquiresSouthern Highlands Orienteers1:02:23+18:0520:07
3Sandra StewartSouthern Highlands Orienteers1:05:34+21:1621:09
4Barbara DawsonGaringal Orienteers1:17:15+32:5724:55

M Moderate

3 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John McGannSouthern Highlands Orienteers59:0419:41
2Ben JohnsonNo club membership1:02:33+3:2920:51
3Martin CroninSouthern Highlands Orienteers1:16:02+16:5825:20
4Geoffrey WilliamsSouthern Highlands Orienteers1:30:15+31:1130:05
5Taine CassarWestern and Hills Orienteers1:36:03+36:5932:01
6Michael ThomsonCAS N1:41:47+42:4333:55
Dan MurraySouthern Highlands Orienteersmispunched

W Moderate

3 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elizabeth LewisSouthern Highlands Orienteers1:02:3420:51
2Miriam MeischkeSouthern Highlands Orienteers1:21:54+19:2027:18
3Michele JacksonSouthern Highlands Orienteers1:53:53+51:1937:57
Maggie MackayUringa Orienteersmispunched
Anela LauraNo club membershipmispunched

M Easy

2 400 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rory SheddenSouthern Highlands Orienteers29:1812:12
2Ellis SquiresSouthern Highlands Orienteers35:56+6:3814:58
3Euan SheddenSouthern Highlands Orienteers45:01+15:4318:45
4Felix KontosSouthern Highlands Orienteers52:27+23:0921:51
5Andre SavoieCAS N56:43+27:2523:37
6Caleb DyerNo club membership58:22+29:0424:19
7Charlie MatchettSouthern Highlands Orienteers1:03:25+34:0726:25
Greg SavoieCAS Nmispunched
Hugh WilliamsonSouthern Highlands Orienteersmispunched
Francis MeischkeSouthern Highlands Orienteersmispunched

W Easy

2 400 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Allira HoganCAS N46:2319:19
2Laura LarumbeCAS N50:01+3:3820:50
3Anela SibilaCAS N50:10+3:4720:54
4Sarhn McArthur-GumbleyCAS N52:36+6:1321:55
5Willow GumbleyCAS N53:20+6:5722:13
6Heather DyerNo club membership57:36+11:1324:00
7Sophie CumminsSouthern Highlands Orienteers1:05:01+18:3827:05
8Emma DyerNo club membership1:14:12+27:4930:55
9Maureen OgilvieUringa Orienteers1:15:01+28:3831:15
10Angel MeischkeSouthern Highlands Orienteers1:43:36+57:1343:10
Kyra NerelloCAS Nmispunched
Alienor SavoieCAS Nmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.