Official results for ACT Midweek Series: Wanniassa Hills

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Midweek Series: Wanniassa Hills
Organiser: Orienteering ACT
Date: Wednesday 8 July 2020

Classes: Show all | Mod1 Mens Open | Mod1 Mens Junior | Mod1 Mens Masters | Mod1 Womens Open | Mod1 Womens Junior | Mod1 Womens Masters | Mod1 Team | Mod2 Mens Open | Mod2 Mens Junior | Mod2 Mens Masters | Mod2 Womens Open | Mod2 Womens Junior | Mod2 Womens Masters | Mod2 Team | Mod3 Mens Open | Mod3 Mens Junior | Mod3 Mens Masters | Mod3 Womens Open | Mod3 Womens Junior | Mod3 Womens Masters | Mod3 Team | Easy Mens Open | Easy Mens Junior | Easy Mens Masters | Easy Womens Open | Easy Womens Junior | Easy Womens Masters | Easy Team

Mod 1: M: Open

5 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew PurcellGS A38:537:20
2Andrew SlatteryRR A40:35+1:427:39
3Pauli PiiroinenBS A1:34:15+55:2217:46

Mod 1: M: Junior

5 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Alex RicksRR Adid not finish

Mod 1: M: Masters

5 300 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tate NeedhamRR A36:056:48
2Jonathan RicksRR A40:32+4:277:38
3Nathan GuinnessPO A42:00+5:557:55
4Samuel WilsonRR A49:17+13:129:17
5Tony GarrPO A51:03+14:589:37
6Anthony SlatyerPO A54:39+18:3410:18
7Stephen GoggsRR A55:10+19:0510:24
8Dean KenneallyRR A1:01:20+25:1511:34
9Keith FifieldRR A1:02:54+26:4911:52
10David HoggPO A1:16:02+39:5714:20
11Eric WainwrightRR A1:24:23+48:1815:55
12John SuttonRR A1:30:30+54:2517:04
Narasimha Rao BandiPO Adid not finish
Geoff WoodPO Adid not finish

Mod 1: W: Masters

5 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cath ChalmersRR A48:029:03
2Carol HardingBS A1:02:38+14:3611:49
3Sue GarrPO A1:11:00+22:5813:23
Melissa ClarkeNo club membershipdid not finish

Mod 2: M: Junior

3 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aidan GuinnessPO A39:4612:03

Mod 2: M: Masters

3 300 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark BourneAO A20:276:11
2Craig GeorgeNo club membership33:55+13:2810:16
3Robert AllisonRR A38:24+17:5711:38
4Michael BurtRR A39:57+19:3012:06
5Hannu ManneringBS A40:58+20:3112:24
6Conor BendleAO A49:30+29:0315:00
7Merv BendleDR V51:17+30:5015:32
8Bryant AllenPO A54:24+33:5716:29
9Terry DonohoeNo club membership54:27+34:0016:30
10John HardingPO A57:01+36:3417:16
11Lawrie BrownPO A57:05+36:3817:17
12John SuominenWE A58:10+37:4317:37
13Bill MonaghanPO A59:16+38:4917:57

Mod 2: W: Masters

3 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Judy AllisonRR A46:2514:03
2Shannan ForrestPO A50:11+3:4615:12
3Sue PaicePO A51:15+4:5015:31
4Jane SayeAO A1:06:05+19:4020:01
5Edwina MulhearnRR A1:07:20+20:5520:24
6Ann SuttonRR A1:27:00+40:3526:21

Mod 3: W: Masters

1 980 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Chris BendleDR V50:0025:15

Mod 3: Teams

1 980 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Millie McCabeNo club membership18:009:05
1Sam McCabeNo club membership18:009:05
1Shaun McCabeNo club membership18:009:05

Easy: Teams

2 820 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tom DonaldBS A34:1112:07
1Joshua MansellBS A34:1112:07
3Ben MansellBS A40:00+5:4914:11
3Ken MansellBS A40:00+5:4914:11
5Jarrah BourneAO A46:00+11:4916:18
5Mark BourneAO A46:00+11:4916:18
7Eden MitchellNo club membership52:00+17:4918:26
7Peter MitchellNo club membership52:00+17:4918:26

Please report errors in the result list to the organiser.