Official results for 2014 State League #6 - Rydal

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2014 State League #6 - Rydal
Organiser: Big Foot Orienteers
Date: Sunday 18 May 2014

Classes: Show all | M/W10N | W10A | W12A | W14A | W15-20B | W16A | W17-20A | W21A | W21AS | W35A | W35AS | W40A | W45A | W45AS | W50A | W55A | W55AS | W60A | W65A | W70A | W75A | W80A | M10A | M12A | M14A | M15-20B | M16A | M17-20A | M21A | M21AS | M35A | M35AS | M40A | M45A | M45AS | M50A | M55A | M55AS | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | MopenB | WopenB | Open Easy | Open Novice

W10A

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerBF.N36:0720:03

W12A

2 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tiia MarshBF.N38:4316:50

W14A

3 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie JonesUR.N58:3617:14
2Joanna HillGO.N1:11:46+13:1021:06
3Ellen CurrieGO.N1:19:04+20:2823:15
Rebecca KennedyWP.Ndid not start

W16A

3 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Georgia JonesUR.N32:169:13
2Rebecca GeorgeBF.N37:29+5:1310:42
3Melissa AnnettsGO.N51:17+19:0114:39

W17-20A

5 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicola BlatchfordNC.N1:12:1113:07
2Kate KennedyWP.N1:35:35+23:2417:22
3Samantha WallaceWP.N2:36:31+1:24:2028:27
Amylee RobertsonNC.Nmispunched

W21A

6 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michele DawsonGO.N57:559:11
2Cath ChalmersBF.N1:03:30+5:3510:04
3Alice WestwoodUR.N1:11:54+13:5911:24
4Jayne SalesBF.N1:24:20+26:2513:23
5Alice PrudhoeCC.N1:28:36+30:4114:03
6Kate MorrisNC.N1:50:31+52:3617:32

W21AS

3 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Margaret PeelNC.N46:0513:10
2Sally DevenishWP.N47:09+1:0413:28
3Nicole SellinGO.N1:07:26+21:2119:16

W35A

5 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna FitzgeraldGS.N1:04:1911:41

W35AS

3 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Caroline TauranyNC.N1:00:1519:26

W45A

5 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda SestaUR.N55:0010:00
2Karen BlatchfordNC.N56:42+1:4210:18
3Tania KennedyGO.N1:11:41+16:4113:02
4Jane McKennaUR.N1:32:07+37:0716:44
5Margaret JonesUR.N1:45:39+50:3919:12

W45AS

3 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicola NyghBF.N41:0613:15
2Gayle ShepherdUR.N48:22+7:1615:36
3Barbara DawsonGO.N50:12+9:0616:11
4Kathryn CoxBN.N53:14+12:0817:10
5Elaine MurdochGO.N1:02:26+21:2020:08

W50A

4 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn MatthewsNC.N33:518:27
2Paula ShinglerBF.N38:04+4:139:31
3Joanna ParrBF.N40:32+6:4110:08
4Airdrie LongGO.N47:56+14:0511:59
5Gayle QuantockNC.N51:57+18:0612:59
6Lisa LampeUR.N55:43+21:5213:55

W55A

3 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hilary WoodCC.N39:5911:25
2Sarah GarnettUR.N41:49+1:5011:56
3Julia PrudhoeCC.N43:18+3:1912:22
4Karin HefftnerGO.N46:43+6:4413:20
5Debbie ByersBF.N53:36+13:3715:18
6Margaret WilmottUR.N1:06:57+26:5819:07
Jai Di TommasoGO.Ndid not start

W55AS

3 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vicki WilmottIK.N47:2615:18
2Sandra StewartSH.N50:46+3:2016:22
3Julie MannIK.N1:18:13+30:4725:13
4Barbara JunghansGO.N1:21:19+33:5326:13

W60A

3 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lynn DabbsWH.N34:599:59
2Jenny HawkinsNT.N44:01+9:0212:34
3Robyn PallasCC.N45:46+10:4713:04
4Jan SargoodUR.N46:11+11:1213:11

W65A

3 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Val HodsdonSH.N36:2211:43
2Carol JacobsonGO.N39:15+2:5312:39
3Maureen TrotterCC.N54:54+18:3217:42
4Mary Jane MahonyUR.N1:02:53+26:3120:17

W70A

3 100 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jean BaldwinGS.N42:4113:46
2Christa SchaferGO.N1:02:14+19:3320:04
3Carolyn ChalmersNC.N1:06:43+24:0221:31

W75A

3 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet MorrisWH.N1:08:5622:14

W80A

3 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUR.N1:11:5823:12

M10A

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anakin TrotterNC.N15:498:47

M12A

2 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clyde McGheeBN.N34:2214:56
2Oliver GingellGO.N56:09+21:4724:24

M14A

3 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alastair GeorgeBF.N26:007:38
2Finn MackayUR.N34:59+8:5910:17
3Tom KennedyGO.N50:46+24:4614:55
4Ewan ShinglerBF.N57:50+31:5017:00
5Jared McKennaUR.N1:15:50+49:5022:18

M16A

4 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Duncan CurrieGO.N33:198:19
2Callum DavisBF.N38:16+4:579:34
3Hugh GingellGO.N49:35+16:1612:23
4Alex KennedyGO.N50:40+17:2112:40

M17-20A

7 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daniel HillGO.N1:00:107:55
2Toby WilsonGO.N1:08:00+7:508:56
3Aidan DawsonGO.N1:17:28+17:1810:11
Lawrence JonesUR.Ndid not start

M21A

9 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrik GunnarssonBF.N1:17:467:56
2Andrew MorrisNC.N1:19:29+1:438:06
3Andrew HillWH.N1:23:20+5:348:30
4James McQuillanWH.N1:36:02+18:169:47
5Darren SlatteryBN.N1:48:22+30:3611:03
6Dan MartinCC.N2:54:23+1:36:3717:47
Matt WestwoodUR.Nmispunched
Robert HerkesGO.Ndid not start
Justin StaffordNC.Ndid not start

M21AS

5 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Luke RobertsonNC.N1:55:3321:00
Huon WilsonGO.Ndid not start

M35AS

4 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matt HackettWH.N37:449:26
2David MessengerNC.N38:05+0:219:31
3Shane JenkinsNC.N42:32+4:4810:38

M40A

7 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Scott SimsonNC.N1:07:078:49
2Shane TrotterNC.N1:07:38+0:318:53
3Ant NolanUR.N1:25:07+18:0011:11
4Miles EllisBF.N1:37:29+30:2212:49

M45A

6 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter AnnettsGO.N55:108:45
2Ian JonesUR.N58:12+3:029:14
3Paul MarshBF.N58:57+3:479:21
4Ross MorrisonGO.N1:03:31+8:2110:04
5Jamie KennedyGO.N1:17:57+22:4712:22
6Graeme McLeodBF.N1:52:34+57:2417:52

M45AS

3 500 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael HalmyBN.N33:249:32
2Dale WallaceWP.N35:23+1:5910:06
3David McKennaUR.N35:56+2:3210:16
4Peter ThomasonBN.N40:12+6:4811:29
5Peter BerkholzNC.N42:07+8:4312:02
6Peter NewtonNC.N46:07+12:4313:10
7Peter OrrNC.N47:32+14:0813:34
8Jim MackayUR.N1:02:36+29:1217:53
9Keith RichardsonUR.N1:05:13+31:4918:38
10Keith RobertsonNC.N1:06:09+32:4518:54

M50A

5 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon GeorgeBF.N46:358:28
2Glenn BurgessNC.N52:57+6:229:37
3Graeme DawsonGO.N55:50+9:1510:09
4Rod EckelsGO.N1:11:31+24:5613:00
5John BrayanGO.N1:38:30+51:5517:54
Colin CurrieGO.Ndid not start

M55A

4 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Russell BlatchfordNC.N29:357:23
2Malcolm RobertsNC.N30:54+1:197:43
3Melvyn CoxBN.N31:44+2:097:56
4Geoff TodkillNC.N35:23+5:488:50
5Larry WeissGO.N39:07+9:329:46
6Rodney ParkinBN.N42:39+13:0410:39
7John LinichNC.N47:19+17:4411:49
8Andrew LumsdenBF.N52:33+22:5813:08
9Dan RedfernGO.N1:00:19+30:4415:04
Geoff PeelNC.Nmispunched

M55AS

3 100 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert SprySH.N37:4712:11
2Dave LottyUR.N40:18+2:3113:00
3Garry StewartSH.N43:20+5:3313:58
4Bob MorganBN.N44:09+6:2214:14
5Kevin WilliamsWH.N44:39+6:5214:24
6Ron PallasUR.N45:55+8:0814:48
7Johnny PetersenGO.N50:09+12:2216:10
8Stephen HollowayWH.N59:52+22:0519:18

M60A

4 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nick DentCC.N34:228:35
2Colin PriceCC.N36:48+2:269:12
3Gordon WilsonBN.N41:13+6:5110:18
4Peter ShepherdIK.N42:56+8:3410:44
5Paul PrudhoeCC.N45:18+10:5611:19
6Jim ForbesGO.N47:40+13:1811:55
7Rick SteeleUR.N49:24+15:0212:21
8Russell TymGS.N52:49+18:2713:12
9Michael RoylanceBF.N1:07:51+33:2916:57
10Ross DukerGO.N1:28:11+53:4922:02
Ian DempseyNC.Ndid not start

M65A

4 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Steve FlickBN.N35:518:57
2Bob HawkinsNT.N45:19+9:2811:19
3Jim MerchantGO.N52:15+16:2413:03
4Ian MillerWH.N54:48+18:5713:42
Hugh MooreRR.Amispunched
Ross BarrGO.Ndid not start

M70A

3 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John Le carpentierSH.N36:3510:27
2Dick OgilvieUR.N36:54+0:1910:32
3Ted MulherinWH.N46:29+9:5413:16
4Ron JunghansGO.N46:53+10:1813:23
5Ken JacobsonGO.N53:02+16:2715:09
6Peter MeyerSH.N55:02+18:2715:43
7Bruce DawkinsBN.N55:45+19:1015:55

M75A

3 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Basil BaldwinGS.N34:5511:15
2John HodsdonSH.N36:27+1:3211:45
3Barry HanlonWH.N54:30+19:3517:34
4Brian ClelandUR.N56:52+21:5718:20

M80A

3 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Neil SchaferGO.N1:17:0924:53
Frank AssenzaBN.Nmispunched

MopenB

3 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dean GingellGO.N41:5112:18
2Michael HanrattyGO.N1:03:08+21:1718:34
3John ShawNC.N1:17:15+35:2422:43
4Russell TaylorGO.N1:19:09+37:1823:16

WopenB

3 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kaitlin RadstaakNC.N44:1613:01
2Sheena RobertsonNC.N1:06:48+22:3219:38

Please report errors in the result list to the organiser.