Official results for SNAP Sprint Series Event 2 - Flinders University

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: SNAP Sprint Series Event 2 - Flinders University
Organiser: Orienteering SA
Date: Friday 12 February 2016

W Open Long

2 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alyce HeapYalanga Orienteers36:4713:08
2Evelyn ColwellOnkaparinga Hills Orienteering Clubdid not finish
3Sally YOUNGTintookies Orienteersdid not finish

M Open Long

2 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Troy MerchantNo club membership24:328:45
2Andrew MogridgeWallaringa Orienteers29:07+4:3510:23
3Lachlan McCarthyOnkaparinga Hills Orienteering Club29:48+5:1610:38
4Nicholas CONGEDIOnkaparinga Hills Orienteering Club29:50+5:1810:39
5Simon BurdenOnkaparinga Hills Orienteering Club36:10+11:3812:55
6Jason ShaoNo club membership39:09+14:3713:58
7Rhys FOGARTYOnkaparinga Hills Orienteering Clubdid not finish

W Vet Long

2 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robin UPPILLOnkaparinga Hills Orienteering Club35:1812:36
2Jane FullerTintookies Orienteers41:07+5:4914:41
3Erica DIMENTTintookies Orienteers47:11+11:5316:51
4Allison WhittakerTintookies Orienteers54:01+18:4319:17
5Kara SmernikCasual Registrations1:03:29+28:1122:40

M Vet Long

2 800 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ruhi AFNANYalanga Orienteers28:0510:01
2Steve COOPERYalanga Orienteers29:54+1:4910:40
3Adrian UPPILLOnkaparinga Hills Orienteering Club32:07+4:0211:28
4Greg ROWBERRYWallaringa Orienteers35:24+7:1912:38
5Ron SmernikCasual Registrations36:39+8:3413:05
6Robert TuckerYalanga Orienteers37:34+9:2913:25
7David GeorgeTintookies Orienteers38:08+10:0313:37
8Trevor DIMENTTintookies Orienteers38:15+10:1013:39
9Antonio GARCIA COUCETintookies Orienteers39:31+11:2614:06
10Piers ChapmanNo club membership41:19+13:1414:45
11Robin EnglishWallaringa Orienteers45:46+17:4116:20
12Frank BurdenOnkaparinga Hills Orienteering Club50:28+22:2318:01
13Peter KreminskiWallaringa Orienteers51:50+23:4518:30
14George ReevesTintookies Orienteers53:02+24:5718:56
15Peter CuttenWallaringa Orienteers55:26+27:2119:47
16Desmond NORMANTjuringa Orienteers1:03:13+35:0822:34
17Frank TOMASWallaringa Orienteersdid not finish
18Robert SmithTintookies Orienteersdid not finish

W Jun Long

2 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Meredith NORMANTjuringa Orienteers28:0210:00
2Joanna GEORGETintookies Orienteers28:57+0:5510:20
3Abigail GEORGETintookies Orienteers37:00+8:5813:12
4Josie SmernikCasual Registrations42:30+14:2815:10
5Lina HeuerNo club membership47:19+19:1716:53

M Jun Long

2 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angus HainesOnkaparinga Hills Orienteering Club22:548:10
2Jack MARSCHALLTintookies Orienteers35:40+12:4612:44
3Max GrivellTintookies Orienteers38:46+15:5213:50
4Ethan PenckYalanga Orienteers44:09+21:1515:46

W Open Short

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kate MARSCHALLTintookies Orienteers21:1611:48
2Olivera WATERMANWallaringa Orienteers50:17+29:0127:56

M Open Short

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew WATERMANWallaringa Orienteers34:4719:19

W Vet Short

1 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sandra AFNANYalanga Orienteers24:2513:33
2Patricia MelzerYalanga Orienteers32:12+7:4717:53
3Marian ARTHURTintookies Orienteers33:56+9:3118:51
4Janet HillyardTjuringa Orienteers50:33+26:0828:05
5Carol SuchOnkaparinga Hills Orienteering Club51:37+27:1228:40
6Robyn CuttenWallaringa Orienteersdid not finish

M Vet Short

1 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben CAZZOLATOTjuringa Orienteers15:368:40
2Morris AllenCasual Registrations19:12+3:3610:40
3Clive ARTHURTintookies Orienteers21:27+5:5111:55
4Lewis CarterTjuringa Orienteers21:47+6:1112:06
5David TilbrookOnkaparinga Hills Orienteering Club25:14+9:3814:01

W Jun Short

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hana MelzerYalanga Orienteers30:2016:51
2Erica NORMANTjuringa Orienteers32:34+2:1418:05

M Jun Short

1 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby CAZZOLATOTjuringa Orienteers16:299:09
2Finn FOGARTYOnkaparinga Hills Orienteering Club19:09+2:4010:38
3Remi AFNANYalanga Orienteers22:42+6:1312:36
4Daniel BurdenOnkaparinga Hills Orienteering Club47:16+30:4726:15

Group Long

2 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jarrod HarknessCasual Registrations35:4412:45
1Matt Scott-TomsNo club membership35:4412:45
2Dylan HowarthNo club membership53:07+17:2318:58
2Jed ObstNo club membership53:07+17:2318:58
3Cassie No club membershipdid not finish
3Jodie No club membershipdid not finish
3Wayne No club membershipdid not finish
3William No club membershipdid not finish

Group Short

1 800 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ryan HemingwayNo club membership25:3414:12
1Maddie SmithNo club membership25:3414:12
2Diana MasseyNo club membership33:26+7:5218:34
2Andrew SmithNo club membership33:26+7:5218:34
2Piper SmithNo club membership33:26+7:5218:34
3Eliza GrivellTintookies Orienteers34:48+9:1419:20
3Ian GrivellTintookies Orienteers34:48+9:1419:20
4Adam INGALLNo club membership43:56+18:2224:24
4Myah INGALLNo club membership43:56+18:2224:24
5Ben MarschallTintookies Orienteers49:20+23:4627:24
5Emily MarschallTintookies Orienteers49:20+23:4627:24
6Lucinda FogartyOnkaparinga Hills Orienteering Club52:43+27:0929:17
6Sandra McKeanOnkaparinga Hills Orienteering Club52:43+27:0929:17
7Keren FaulknerCasual Registrationsdid not finish
7Max FaulknerCasual Registrationsdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.