Official results for 2017 Australian 3 Days, burngoogee

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian 3 Days
Organisers: Illawarra Kareelah Orienteers / Orienteering NSW / Southern Highlands Orienteers / Uringa Orienteers / Wagga and Riverina Occasional Orienteers
Date: Saturday 10 June 2017 - Monday 12 June 2017

ConnortonBurngoogeeBurngoogee (overall)Charles Sturt UniversityCharles Sturt University (overall)

ACT

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tom WalterMen 40A (18)1:25:559:53
1Josie SlagmolenM/W Open Easy (9)36:5613:00
2Linda GregoryWomen Open B (26)46:58+2:2415:14
2Graham TurnerMen 50A (59)50:58+2:198:08
5Ellen JohnsonWomen 14A (29)49:55+18:5116:12
5Bram SlagmolenMen Open B (15)1:32:43+46:4121:10
6Andrew JohnsonMen 45A (35)1:29:01+21:4712:11
8Tenzing JohnsonMen 16A (40)1:05:30+14:2310:49
17Andrew Cumming ThomMen 60A (58)1:13:12+32:2814:47

AL T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Ross KellyMen 70A (62)1:43:46+1:04:2226:36

AO

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jane SayeEOD H Long (27)mispunched
Jane SayeEOD H Long (27)not competing

AO A

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Edith GrayWomen 45AS (37)55:5214:19
1Moira KufferWomen 21A (4)1:17:0312:44
4Ingrid Shelton AgarWomen 12A (13)42:55+15:0215:06
4John ScownMen 60A (58)45:57+5:139:16
4Mary McDonaldWomen 60A (48)51:17+13:5413:08
6Conor BendleMen Open B (15)1:55:38+1:09:3626:24
8Grant McDonaldMen 60A (58)50:16+9:3210:09
9Ann ScownWomen 60A (48)1:04:17+26:5416:28
10John Shelton AgarMen 50A (59)1:05:17+16:3810:25
Patrick Shelton AgarMen 14A (33)mispunched
Alan KufferMen 35A (23)did not finish
Ian ProsserMen 55A (64)not competing
Janelle StevensonEOD M (25)did not start

AW V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Vicky LuEOD E (15)53:25+23:4018:48
3Leigh PrivettMen 70A (62)45:01+5:3711:32
4Alex FreireEOD H Long (27)1:17:49+24:0817:26
6Raf FreireEOD H Long (27)1:48:20+54:3924:17
9Vera Bill McCluskey KrautzEOD H Long (27)2:02:41+1:09:0027:30
14Rob SimmonsMen 65A (74)1:00:48+18:0513:37
Bill Vera Krautz McCluskeyEOD H Short (21)not competing

BB N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Alex WoolfordMen 10A (9)31:2112:26
1Tony WoolfordMen 50A (59)48:397:46
1Jamie WoolfordMen 12A (15)22:488:01
2Sam WoolfordMen 14A (33)40:17+2:209:11
7Helen OCallaghanWomen 45A (28)1:30:21+33:5714:56
10Oscar WoolfordMen 16A (40)1:10:21+19:1411:37

BB Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Anne WilsonWomen 60A (48)1:01:36+24:1315:47
Doug WilsonMen 65A (74)mispunched

BF

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Lyra SimpsonEOD VE (11)28:1011:10
2Jennifer CrockartEOD E (15)52:03+22:1818:19
Lyra SimpsonWomen 10A (13)not competing

BF N

27 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jock DavisMen 35A (23)1:23:398:07
1Greg BarbourMen 55A (64)45:447:33
1Eoin RotheryMen 60A (58)40:448:13
1Joanna ParrWomen 55A (37)48:5310:57
2Tracy MarshWomen 40A (15)54:33+0:568:42
3Aoife RotheryWomen 10A (13)37:36+15:2914:55
3Jamie MarshMen 12A (15)26:55+4:079:28
3Tiia MarshWomen 14A (29)45:07+14:0314:38
3Ewan ShinglerMen 16A (40)53:40+2:338:52
3Cath ChalmersWomen 45A (28)58:19+1:559:38
4Paul MarshMen 45A (35)1:23:04+15:5011:22
4Mark ShinglerMen 55A (64)1:00:34+14:5010:00
5Vanessa FreemanWomen 45AS (37)1:10:02+14:1017:57
5Oliver McFarlaneMen 12A (15)30:53+8:0510:52
5Andy SimpsonMen 50A (59)52:44+4:058:25
5Ruairidh MacDonaldMen 21A (24)1:46:04+36:0511:52
5Saacha DonaldsonWomen 40A (15)1:14:53+21:1611:57
6Oliver FreemanMen 14A (33)1:06:08+28:1115:05
6Nea ShinglerWomen 14A (29)52:40+21:3617:05
7Mark FreemanMen 50A (59)1:00:35+11:569:40
7Debbie ByersWomen 60A (48)1:01:12+23:4915:41
8Nicola NyghWomen 45AS (37)1:20:18+24:2620:35
12Andrew WisniewskiMen 50A (59)1:11:05+22:2611:21
17Andrew Mac DonaldMen 50A (59)1:23:59+35:2013:24
18Andrew LumsdenMen 60A (58)1:16:02+35:1815:21
Kari MarshM/W10N (47)completed
Simon GeorgeMen 55A (64)did not start
Paula ShinglerWomen 50A (22)did not start
Alton FreemanM/W10N (47)mispunched

BG V

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Serryn EenjesWomen 14A (29)31:0410:05
1Neil BarrEOD H Long (27)53:4112:02
2Darren EenjesMen 45AS (24)1:01:41+7:3313:49
5Alison RadfordWomen 65A (39)49:25+5:1512:40
7Karina CherryWomen 16A (38)57:38+19:1612:55
9Caitlyn SteerWomen 16A (38)1:02:14+23:5213:57
11Tony RadfordMen 65A (74)55:59+13:1612:33
11Archie NeylonMen 16A (40)1:11:59+20:5211:53
13Don CherryMen 50A (59)1:12:16+23:3711:32
Neil BarrEOD H Long (27)not competing

BK V

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonWomen 60A (48)37:239:35
1Hannah AdamsM/W Open Very Easy (4)1:00:4424:06
2Helen AlexanderWomen 75A (17)1:13:46+15:5224:35
2Judi HerkesWomen 70A (35)43:44+2:3214:34
3Claire AdamsWomen 12A (13)38:35+10:4213:35
6Bill VandendoolMen 55AS (30)1:02:26+14:0216:00
7Geoff AdamsMen 55AS (30)1:02:45+14:2116:05
9Martin KozmaMen 55A (64)1:12:05+26:2111:54
11Prue DobbinWomen 55A (37)1:28:46+39:5319:54
17Jonathan SutcliffeMen 21 Elite (71)3:11:05+1:40:2912:55
22Murray HannaMen 65A (74)1:19:09+36:2617:44
Angelina KozmaM/W10N (47)completed
Neo KozmaM/W10N (47)completed

BN N

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Michael HalmyMen 55AS (30)48:2412:24
1Steve FlickMen 70A (62)39:2410:06
2Melvyn CoxMen 60A (58)41:10+0:268:18
3Alitia DougallWomen 35A (29)1:06:12+14:2010:34
3Darren SlatteryMen 21AS (11)1:15:55+2:3912:07
5Sharon LambertWomen 50A (22)1:25:43+25:2917:18
8Tshinta HopperWomen 16A (38)1:01:29+23:0713:47
9Terry BluettMen 70A (62)1:03:35+24:1116:18
11Wayne PepperMen 45A (35)1:42:20+35:0614:01
11Peter HopperMen 55A (64)1:18:58+33:1413:03
12Colin DominishMen 45A (35)1:44:24+37:1014:18
12Gordon WilsonMen 65A (74)59:55+17:1213:26
19Bob MorganMen 55A (64)1:52:15+1:06:3118:33
Cheryl BluettWomen 65AS (5)did not finish
Clyde McGheeMen 14A (33)did not start
Graham GalbraithMen 75A (36)did not start

BO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Toni FrankWomen 70A (35)1:29:20+48:0829:46

BS A

28 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1David StocksMen 14A (33)37:578:39
1Eino MeuronenMen 80A (9)55:5418:38
1Kevin PaineMen 85A (4)58:3029:50
1Jenny HawkinsWomen 70A (35)41:1213:44
1Paul de JonghMen 21A (24)1:09:597:50
1Ella CuthbertWomen 16A (38)38:228:36
2Anita ScherrerWomen 45A (28)58:10+1:469:36
3Alison InglisWomen 50A (22)1:03:57+3:4312:55
3Matthew StocksMen 45A (35)1:19:15+12:0110:51
3Jane BarnettWomen 55AS (14)1:01:05+7:4120:21
3Caitlin YoungWomen 16A (38)44:52+6:3010:03
3Valerie BarkerWomen 65A (39)48:34+4:2412:27
4Andrew HobsonMen 45AS (24)1:16:31+22:2317:09
4Jo HobsonWomen 45AS (37)1:03:56+8:0416:23
4Natalie MillerWomen 14A (29)46:03+14:5914:57
5David PolandMen 45A (35)1:25:20+18:0611:41
5Toni BrownWomen 55A (37)56:45+7:5212:43
6Bruce BarnettMen 50A (59)57:27+8:489:10
8Peter MillerMen 45A (35)1:33:22+26:0812:47
8Daniel Del DotMen 21A (24)2:05:48+55:4914:05
8Kelly YoungWomen 45A (28)1:42:41+46:1716:58
9Ben HobsonMen 16A (40)1:08:09+17:0211:15
9Ari PiiroinenMen 50A (59)1:03:16+14:3710:06
10Tom de JonghMen 55AS (30)1:11:50+23:2618:25
17Ken YoungMen 55A (64)1:24:33+38:4913:58
18Dennis TrewinMen 70A (62)1:20:18+40:5420:35
Justine HobsonWomen 14A (29)mispunched
Lachlan YoungMen 14A (33)did not finish

CC A

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jo AllisonWomen 21 Elite (47)1:12:368:07
1Tara MelhuishWomen 20 Elite (30)49:217:53
2Belinda LawfordWomen 21 Elite (47)1:14:35+1:598:21
2Tristan MillerMen 20 Elite (46)1:21:45+8:057:56
2Tomas KrajcaMen 21 Elite (71)1:39:48+9:126:44
4Matthew CraneMen 21 Elite (71)1:40:43+10:076:48
5Marina IskhakovaWomen 21 Elite (47)1:24:38+12:029:28
6Rob WalterMen 21 Elite (71)1:48:27+17:517:19
7Noah PolandMen 20 Elite (46)1:34:12+20:329:08
9Mark GlanvilleMen 20 Elite (46)1:37:14+23:349:26
9Miho YamazakiWomen 20 Elite (30)1:14:33+25:1211:54
12Martin DentMen 21 Elite (71)2:16:26+45:509:13
12Jesse PiiroinenMen 20 Elite (46)2:19:02+1:05:2213:29
Patrick MillerMen 20 Elite (46)mispunched
David ShepherdMen 21 Elite (71)did not finish
Oliver MillMen 20 Elite (46)did not finish
Shannon JonesWomen 21 Elite (47)not competing
Grant BluettMen 21 Elite (71)did not start
Andrew BarnettMen 21 Elite (71)did not start
Mark GregsonMen 21 Elite (71)did not start

CC N

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jose ZapataMen 21AS (11)1:13:1611:42
1Alice MartinWomen 21AS (6)1:08:3713:51
2Hilary WoodWomen 60A (48)42:14+4:5110:49
4Dan MartinMen 21AS (11)1:25:58+12:4213:43
6Robyn PallasWomen 60A (48)54:33+17:1013:59
7Phoebe DentWomen 35A (29)1:23:33+31:4113:20
8Colin PriceMen 55AS (30)1:04:36+16:1216:33
10Nick DentMen 65A (74)54:17+11:3412:10
Jose ZapataMen 35A (23)not competing

CH V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Wendy TavernaWomen Open B (26)1:10:52+26:1823:00
8Sophie TavernaWomen 14A (29)1:23:41+52:3727:10

DR

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Peter HobbsEOD H Short (21)34:39+4:5011:33

DR V

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Arika BogdanovitsWomen Junior B (3)2:00:3939:10
2Amber LouwEOD M (25)51:39+1:0316:46
3Chris BendleWomen Open B (26)1:06:24+21:5021:33
3Andras BogdanovitsMen 45AS (24)1:11:43+17:3516:04
3Merv BendleMen Open B (15)1:08:24+22:2215:36
4Janine SteerWomen 50A (22)1:15:42+15:2815:17
4Wayne LoveEOD H Short (21)44:19+14:3014:46
8Ian DaviesMen 55A (64)1:07:25+21:4111:08
8Eric LouwEOD H Short (21)1:01:32+31:4320:30
9James LoveMen 14A (33)1:42:26+1:04:2923:23
9Luca BogdanovitsWomen 14A (29)2:14:29+1:43:2543:39
10Sarah DaviesWomen 16A (38)1:04:11+25:4914:23
15Peter YeatesMen 70A (62)1:10:28+31:0418:04
Wayne LoveEOD H Short (21)not competing
Ryan DaviesMen 21AS (11)did not start

EN Q

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Lynda RapkinsWomen 65A (39)44:1011:19
4Robert RapkinsMen 65A (74)46:13+3:3010:21
4Rod DominishMen 70A (62)49:30+10:0612:41
5James BowlingMen 75A (36)59:58+24:2015:22
12Rhonda BowlingWomen 65A (39)1:28:03+43:5322:34
13Cliff HowardMen 55A (64)1:20:06+34:2213:14

EU V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Geoff LawfordMen 35A (23)1:34:41+11:029:11
4Conan PrendergastMen 21A (24)1:30:52+20:5310:10
7Roch PrendergastMen 60A (58)48:32+7:489:48
11Rod GrayMen 60A (58)54:53+14:0911:05
16Judy PrendergastWomen 60A (48)1:40:51+1:03:2825:51
Jenny BourneWomen 40A (15)did not start

EV T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Sven JohnsonMen 50A (59)2:00:53+1:12:1419:18

GO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Hugo McCahon-BoersmaEOD H Long (27)not competing

GO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Hugo McCahon-BoersmaEOD H Short (21)29:499:56

GO N

35 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Clare JessupWomen 20A (5)2:04:3627:56
1Mark BrindleyMen 35AS (9)1:28:4614:40
2Tania KennedyWomen 50A (22)1:01:34+1:2012:26
2Ross BarrMen 70A (62)42:56+3:3211:00
3Christa SchaferWomen 75A (17)1:19:50+21:5626:36
3Justine BrindleyM/W Open Easy (9)1:03:15+26:1922:16
4Sue ThomsonWomen 75A (17)1:58:33+1:00:3939:31
6Gregory DominishMen 45A (35)1:29:01+21:4712:11
6Ian JessupMen 45AS (24)1:24:41+30:3318:59
6Ron JunghansMen 70A (62)51:50+12:2613:17
7Andra LeungWomen 14A (29)54:49+23:4517:47
7Robert HerkesMen 21A (24)2:05:28+55:2914:03
7Tom KennedyMen 16A (40)1:04:27+13:2010:39
7Carol JacobsonWomen 65A (39)59:17+15:0715:12
7Jim MerchantMen 70A (62)54:23+14:5913:56
8Ken JacobsonMen 70A (62)1:02:59+23:3516:08
9Ross MorrisonMen 45A (35)1:35:20+28:0613:03
9Airdrie LongWomen 55A (37)1:16:40+27:4717:11
11Elaine MurdochWomen 45AS (37)1:28:23+32:3122:39
11Ellen CurrieWomen 16A (38)1:28:45+50:2319:53
12Graeme DawsonMen 55A (64)1:19:54+34:1013:12
12Angus LeungMen 16A (40)1:12:18+21:1111:57
13Warwick SelbyMen 65A (74)1:00:38+17:5513:35
13Barbara JunghansWomen 65A (39)2:15:16+1:31:0634:41
14Colin CurrieMen 55A (64)1:21:40+35:5613:29
14Jamie KennedyMen 50A (59)1:16:50+28:1112:16
15Tony HillMen 50A (59)1:17:05+28:2612:18
16Peter AnnettsMen 50A (59)1:22:41+34:0213:12
19Johnny PetersenMen 60A (58)1:18:22+37:3815:49
19Ellis LeungMen 50A (59)1:34:59+46:2015:10
Brook MartinWomen 35A (29)mispunched
Joanna HillWomen 16A (38)mispunched
Neil SchaferMen 90A (4)did not finish
Barbara DawsonEOD H Short (21)not competing
Barbara HillEOD H Short (21)not competing
James LithgowMen 60A (58)did not start

GS N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Charles KeirMen 21A (24)1:28:06+18:079:51
4Basil BaldwinMen 75A (36)57:36+21:5814:46
5Jean BaldwinWomen 70A (35)49:32+8:2016:30

IK N

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Salme FullerWomen 45AS (37)56:03+0:1114:22
5Simon LouisMen 35A (23)2:30:07+1:06:2814:34
5Julie MannWomen 55AS (14)1:13:27+20:0324:29
8Chris WilmottMen 65A (74)53:06+10:2311:54
9Dayle GreenWomen Open B (26)1:31:01+46:2729:33
10Margaret DuguidWomen 70A (35)1:14:25+33:1324:48
10Kevin CurbyMen 70A (62)1:04:38+25:1416:34
11David GreenMen 50A (59)1:06:47+18:0810:40
12Vicki WilmottWomen 60A (48)1:15:03+37:4019:14
14Mark WilmottMen 60A (58)58:17+17:3311:46
15Peter ShepherdMen 65A (74)1:01:33+18:5013:48
17Keith JayMen 65A (74)1:03:36+20:5314:15
Sue FroudeWomen 60A (48)did not start

Ivanhoe East

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Michael SinickasMen 35A (23)2:13:43+50:0412:58

Kaleen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Mark JillardMen Open B (15)46:0210:30

lake albert

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Julie GoodingWomen 21AS (6)2:02:06+53:2924:40

LO W

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Richard MatthewsMen 65A (74)45:44+3:0110:15
10Nicole DavisWomen 45AS (37)1:26:44+30:5222:14

MF V

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jensen KeyMen 16A (40)51:078:26
2Warren KeyMen 55A (64)49:14+3:308:08
6Mason ArthurMen 16A (40)1:04:05+12:5810:35
7Kathleen BarrettWomen Open B (26)1:16:07+31:3324:42
13William DaveyMen 16A (40)1:20:45+29:3813:20
Cliff BarrettM/W10N (47)completed
Eleanor BarrettM/W10N (47)completed
Meredith BarrettM/W10N (47)completed
Torren ArthurMen 14A (33)not competing
Milla KeyWomen 12A (13)did not start

NC

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Kendall OConnorEOD H Long (27)not competing

NC N

36 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Rebecca CraigWomen 12A (13)27:539:49
1Cassandra ThompsonWomen Open B (26)44:3414:28
1Scott SimsonMen 45A (35)1:07:149:12
1Martina CraigWomen 45A (28)56:249:19
2Erika EnderbyWomen 12A (13)31:55+4:0211:14
2Mikayla EnderbyWomen 14A (29)34:34+3:3011:13
2William ThompsonMen Open B (15)57:21+11:1913:05
2Alvin CraigMen 16A (40)51:59+0:528:35
2Shane JenkinsMen 35AS (9)1:32:45+3:5915:19
3Oskar MellaMen 14A (33)49:47+11:5011:21
3Glenn BurgessMen 55A (64)56:26+10:429:19
3Geoff TodkillMen 60A (58)45:23+4:399:10
3Jennifer EnderbyWomen 45A (28)58:19+1:559:38
4Damien EnderbyMen 40A (18)1:45:48+19:5312:11
4Tommy MellaMen 12A (15)29:13+6:2510:17
4Peter OrrMen 55AS (30)59:08+10:4415:09
4Gayle QuantockWomen 55A (37)51:37+2:4411:34
5Samantha HoweWomen 35A (29)1:09:09+17:1711:02
5Claire BurgessWomen 16A (38)50:40+12:1811:21
6Jim LeeMen 65A (74)51:55+9:1211:38
6Margaret PeelWomen 45A (28)1:24:58+28:3414:02
7Maria OrrWomen 45AS (37)1:19:16+23:2420:19
7Carolyn MatthewsWomen 55A (37)58:42+9:4913:09
8Peter CharltonMen 50A (59)1:03:03+14:2410:04
9Diana CharltonWomen 45AS (37)1:22:20+26:2821:06
12Sharon BurgessWomen 45AS (37)1:42:47+46:5526:21
13Ian DempseyMen 60A (58)55:42+14:5811:15
15Geoff PeelMen 55A (64)1:21:46+36:0213:30
16Rudi LandsiedelMen 60A (58)1:08:43+27:5913:52
18Malcolm RobertsMen 55A (64)1:28:20+42:3614:36
26Greg BaconMen 65A (74)1:57:36+1:14:5326:22
Eleanor ThompsonM/W10N (47)completed
Stephen CraigMen 35A (23)did not finish
Kate AlboroughWomen 21AS (6)not competing
Robert VincentMen 55A (64)not competing
Kerry BaconWomen 60A (48)not competing
Karen BlatchfordWomen 50A (22)did not start
Bjorn MellaMen 55A (64)did not start
Harriet ThompsonM/W10N (47)did not start

NE V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Dorothy AdrianWomen 80A (6)1:11:4236:34
2Schon HudsonWomen 65AS (5)1:11:07+22:2936:17
3Kelly BarrettMen 35AS (9)2:03:24+34:3820:23
5Leone CarberryWomen Open B (26)1:10:05+25:3122:45
15Geoff HudsonMen 60A (58)1:03:17+22:3312:47
18John CarberryMen 50A (59)1:28:13+39:3414:05
Sue HealyWomen 85A (1)did not finish

Norwood

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Alex SinickasWomen 21A (4)1:36:44+19:4115:59

NT N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Bob HawkinsMen 65A (74)1:05:02+22:1914:34
Eric BakerEOD H Long (27)not competing

OH S

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Adrian UppillMen 65A (74)42:439:34
3Robin UppillWomen 60A (48)43:59+6:3611:16

Patterson Lakes

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Ian DiasMen Open B (15)1:24:53+38:5119:22

PO A

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ann IngwersenWomen 75A (17)57:5419:18
1Luca HoggWomen 10A (13)22:078:46
1Bill MonaghanMen 65AS (3)32:0316:21
2Andy HoggMen 35A (23)1:26:13+2:348:22
2Ella HoggWomen 10A (13)34:04+11:5713:31
2Makhaya HoggMen 12A (15)25:09+2:218:51
2Darryl ErbacherMen 75A (36)45:00+9:2211:32
2Zoe MelhuishWomen 16A (38)43:24+5:029:43
2Mykal MarshamEOD H Long (27)1:00:35+6:5413:35
2Ana HercegWomen 55A (37)49:41+0:4811:08
3Natalie SmithWomen 40A (15)1:07:11+13:3410:43
5Nick MelhuishMen 55A (64)1:00:45+15:0110:02
6Sue GarrWomen 50A (22)1:30:11+29:5718:13
6Monika BinderWomen 55A (37)57:36+8:4312:54
7Jon GlanvilleMen 55A (64)1:07:09+21:2511:05
10Rohan HyslopMen 45A (35)1:41:50+34:3613:56
10Martin EtheringtonMen 55A (64)1:16:01+30:1712:33
10Pat MiethkeWomen 65A (39)1:12:34+28:2418:36
11Barbara MartinWomen 65A (39)1:18:18+34:0820:04
12Tony GarrMen 60A (58)55:15+14:3111:09
12Frank IngwersenMen 75A (36)1:23:58+48:2021:31
12Elizabeth DunbarWomen 55A (37)1:49:33+1:00:4024:33
12David HoggMen 70A (62)1:05:37+26:1316:49
20John HardingMen 60A (58)1:33:33+52:4918:53
21Geoff WoodMen 65A (74)1:14:48+32:0516:46
Katy HoggM/W10N (47)completed
Ian ElzMen 60A (58)did not start

QC Q

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Caroline PigerreWomen 20 Elite (30)57:07+7:469:07
8Kurt NeumannMen 21 Elite (71)1:53:43+23:077:41
8Anna SheldonWomen 21 Elite (47)1:29:57+17:2110:04
14Lachlan HowardMen 21 Elite (71)2:30:11+59:3510:09

RR

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Susan BriggsEOD M (25)57:30+6:5418:40
7Mace NeveEOD H Short (21)56:41+26:5218:53
Stephen GoggsEOD H Long (27)not competing
Mace NeveEOD H Short (21)not competing

RR A

22 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Rebecca MintyWomen 35A (29)51:528:17
1Allison JonesWomen 40A (15)53:378:33
2Michael BurtMen 55AS (30)48:39+0:1512:28
3Elye DentMen 10A (9)35:11+3:5013:57
3Stephen GoggsEOD H Long (27)1:12:42+19:0116:18
3Liz AbbottWomen 55A (37)51:24+2:3111:31
5Karin SchulzEOD E (15)1:16:22+46:3726:53
5Emily WalterWomen 45A (28)59:39+3:159:51
5Jenna LinehanEOD H Short (21)46:14+16:2515:24
6Samuel WilsonMen 35A (23)2:34:29+1:10:5014:59
7Bruce BowenMen 65A (74)52:56+10:1311:52
8Kathie DentWomen 35A (29)1:29:03+37:1114:13
8Kerryne JonesWomen 65A (39)1:01:10+17:0015:41
9Bill JonesMen 65A (74)53:17+10:3411:56
11Robert MouattMen 75A (36)1:23:49+48:1121:29
13Eric WainwrightMen 70A (62)1:07:12+27:4817:13
16Hugh MooreMen 65A (74)1:01:42+18:5913:50
24Keith FifieldMen 65A (74)1:44:52+1:02:0923:30
Ariadna IskhakovaM/W10N (47)completed
Mira WalterM/W10N (47)completed
Fedor IskhakovMen 35A (23)mispunched
Susan BriggsEOD M (25)not competing
Connor DentM/W10N (47)did not start
Hayden DentM/W10N (47)did not start

SH N

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sandra StewartWomen 55AS (14)53:2417:48
2Angus SheddenMen 40A (18)1:38:29+12:3411:20
3John Le CarpentierMen 75A (36)54:48+19:1014:03
3Douglas JayMen 40A (18)1:40:13+14:1811:32
4Ruth SheddenWomen 40A (15)1:09:05+15:2811:02
5Garry StewartMen 55AS (30)1:02:00+13:3615:53
5Stephan WagnerMen 45AS (24)1:22:27+28:1918:29
7Jackson JayEOD VE (11)1:10:55+42:4528:08
7John HodsdonMen 75A (36)1:07:00+31:2217:10
8Peter MeyerMen 75A (36)1:08:28+32:5017:33
9Val HodsdonWomen 65A (39)1:06:57+22:4717:10
11John RussellMen 55AS (30)1:17:02+28:3819:45
Euan SheddenM/W10N (47)completed
Rory SheddenM/W10N (47)completed
Robert SpryMen 65A (74)not competing

SO Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Trevor SauerMen 75A (36)1:02:20+26:4215:58
10Murray HainesMen 60A (58)53:46+13:0210:51

ST N

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Alastair GeorgeMen 20 Elite (46)1:24:04+10:248:09
4Georgia JonesWomen 20 Elite (30)1:02:09+12:489:55
5Melissa AnnettsWomen 20 Elite (30)1:06:00+16:3910:32
6Briohny SeamanWomen 21 Elite (47)1:27:35+14:599:48
6Rebecca GeorgeWomen 20 Elite (30)1:08:06+18:4510:52
7Robert BennettMen 21 Elite (71)1:48:33+17:577:20
9Anna FitzgeraldWomen 21 Elite (47)1:31:18+18:4210:13
10Duncan CurrieMen 20 Elite (46)1:43:49+30:0910:04
11Benoit PecoudMen 20 Elite (46)2:03:55+50:1512:01
12Lucy McGarvaWomen 21 Elite (47)1:39:08+26:3211:06
13Sally-Anne HendersonWomen 21 Elite (47)2:01:47+49:1113:38
13Michael ClaydenMen 20 Elite (46)2:54:53+1:41:1316:58
15Lisa GrantWomen 21 Elite (47)3:04:22+1:51:4620:38
16Andrew MorrisMen 21 Elite (71)2:32:50+1:02:1410:20
Eric MorrisMen 21 Elite (71)did not finish
Itay ManorMen 21 Elite (71)did not finish
Thomas GordonMen 20 Elite (46)did not finish
Nicola BlatchfordWomen 21 Elite (47)did not start

SW S

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Simon UppillMen 21 Elite (71)1:30:366:07
3Bridget AndersonWomen 21 Elite (47)1:14:52+2:168:23
5Angus HainesMen 20 Elite (46)1:29:33+15:538:41
6Nicholas CongediMen 20 Elite (46)1:31:15+17:358:51
7Sarah LimWomen 20 Elite (30)1:13:40+24:1911:46
8Dante AfnanMen 20 Elite (46)1:34:42+21:029:11
10Meredith NormanWomen 20 Elite (30)1:26:08+36:4713:45
11Jenny CasanovaWomen 21 Elite (47)1:37:43+25:0710:56

Taranaki

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Nick CollinsMen 65A (74)44:54+2:1110:04
15Anne SandersonWomen 60A (48)1:26:33+49:1022:11

TE S

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Annie WhybourneWomen 60A (48)1:17:22+39:5919:50
21Dan BaschieraMen 60A (58)3:29:40+2:48:5642:21

TF Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Johanna Tavner-CornerWomen 60A (48)1:23:30+46:0721:24
14Tony Tavner-CornerMen 70A (62)1:09:13+29:4917:44

TF T

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Brodie NankervisMen 21 Elite (71)1:41:17+10:416:50
8Ella JohnsonWomen 20 Elite (30)1:14:09+24:4811:50

TJ S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Toby CazzolatoMen 14A (33)58:37+20:4013:22
5Paul HoopmannMen 65A (74)46:57+4:1410:31
9Aylwin LimMen 55AS (30)1:09:58+21:3417:56

TK V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Warwick DavisMen 60A (58)47:04+6:209:30
8Sean SunleyMen 45AS (24)1:44:57+50:4923:31
11Anne GarveyWomen 60A (48)1:11:41+34:1818:22
19Paul ElamMen 65A (74)1:07:04+24:2115:02
Julie SunleyWomen 45AS (37)mispunched

TT S

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2John LyonMen 80A (9)1:08:38+12:4422:52
6Emily SorensenWomen 16A (38)54:48+16:2612:17
16Trevor DimentMen 55A (64)1:23:28+37:4413:47
25Barry WheelerMen 65A (74)1:56:17+1:13:3426:04
Erica DimentEOD H Short (21)not competing
Robert SmithMen 70A (62)did not start

UG Q

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Robin SpriggsWomen 70A (35)48:00+6:4816:00
10Juliana de NooyWomen 55A (37)1:16:50+27:5717:13
11Christopher SpriggsMen 70A (62)1:05:11+25:4716:42

Uppsala

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3David LingforsMen 21 Elite (71)1:40:18+9:426:46

UR N

24 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Linda SestaWomen 50A (22)1:00:1412:10
2Maureen OgilvieWomen 80A (6)1:15:50+4:0838:41
2Ant NolanMen 45A (35)1:12:06+4:529:52
2William NolanM/W Open Easy (9)38:31+1:3513:33
2Gayle ShepherdWomen 55AS (14)55:29+2:0518:29
3Brian ClelandMen 80A (9)1:14:54+19:0024:58
3Jitka KoprivaWomen 70A (35)43:50+2:3814:36
4Danielle KoprivaWomen 35A (29)1:08:47+16:5510:59
4Ian JonesMen 50A (59)50:59+2:208:08
4Sophie JonesWomen 16A (38)48:28+10:0610:52
5Dick OgilvieMen 70A (62)50:56+11:3213:03
7Jane McKennaWomen 50A (22)2:18:56+1:18:4228:04
8Jane BolandWomen Open B (26)1:20:38+36:0426:10
8Lisa LampeWomen 55A (37)1:16:25+27:3217:08
9Nicholas WilmottMen 60A (58)51:06+10:2210:19
10Margaret WilmottWomen 60A (48)1:08:20+30:5717:31
11Mary Jane MahonyWomen 70A (35)1:27:46+46:3429:15
17Dave LottyMen 70A (62)1:16:11+36:4719:32
Janette WilmottEOD M (25)mispunched
Maggie MackayWomen 10A (13)mispunched
Margaret JonesWomen 45A (28)mispunched
Finn MackayMen 16A (40)did not finish
JANETTE WilmottEOD M (25)not competing
Shane DoyleMen 45AS (24)did not start
Melanie ChristieWomen Open B (26)did not start
Jim MackayMen 55A (64)did not start
Maree DoyleWomen 20A (5)did not start
Michael LloydMen Open B (15)did not start
Serena DoyleWomen 16A (38)did not start
Jonathan NolanM/W10N (47)mispunched

VN V

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Aston KeyMen 20 Elite (46)1:13:407:09
2Asha SteerWomen 20 Elite (30)54:53+5:328:46
4Laurina NeumannWomen 21 Elite (47)1:18:25+5:498:46
4Glenn JamesMen 20 Elite (46)1:29:25+15:458:40
7Clare BrownridgeWomen 21 Elite (47)1:29:14+16:389:59
9Mikkel Kaae-NielsenMen 21 Elite (71)2:04:16+33:408:24
10Thorlene EgertonWomen 21 Elite (47)1:32:16+19:4010:19
10David BrownridgeMen 21 Elite (71)2:07:16+36:408:36
11Richard GoonanMen 21 Elite (71)2:11:36+41:008:53
13Jim RussellMen 21 Elite (71)2:17:00+46:249:15
14Jayne SalesWomen 21 Elite (47)2:07:11+54:3514:14
15Simon RouseMen 21 Elite (71)2:32:16+1:01:4010:17
Ben GoonanMen 21 Elite (71)mispunched
Blair TrewinMen 21 Elite (71)did not finish
Bruce ArthurMen 21 Elite (71)not competing
Peter HobbsMen 21 Elite (71)not competing
Christopher NauntonMen 21 Elite (71)not competing

WA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Andrew KennedyMen 21AS (11)1:15:46+2:3012:06
9Frank TomasMen 75A (36)1:14:09+38:3119:00
10Peter KreminskiMen 75A (36)1:23:10+47:3221:19

Wangaratta

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Andrew MasonMen 21AS (11)did not start

WE A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Hermann WehnerMen 90A (4)1:03:5232:35

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Lisa CaulfieldWomen 35A (29)1:23:28+31:3613:20

WH N

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Robert BradleyMen 45AS (24)54:0812:08
2Lynn DabbsWomen 65A (39)44:16+0:0611:21
4Maureen FitzpatrickWomen 55AS (14)1:03:18+9:5421:06
6Dan SmithMen 40A (18)2:34:22+1:08:2717:47
9Belinda KinneallyWomen 35A (29)1:44:23+52:3116:40
20Barry PearceMen 70A (62)1:40:05+1:00:4125:39
Kevin WilliamsMen 70A (62)did not finish
Janet MorrisWomen 75A (17)did not start
Barry HanlonMen 80A (9)did not start

WO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Carol BrownlieWomen 65A (39)48:53+4:4312:32
Ken BrownlieMen 70A (62)did not start

Wolli creek

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Eshel LipmanMen 21A (24)1:15:07+5:088:24

WP N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Dale WallaceMen 55AS (30)51:47+3:2313:16
6Sally DevenishWomen 45AS (37)1:11:23+15:3118:18

WR

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Henry NeylonEOD VE (11)33:42+5:3213:22
6Ryder SeamanEOD VE (11)1:04:28+36:1825:34

WR N

25 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tadeusz DavenportEOD M (25)50:3616:25
2Rebecca NeylanEOD VE (11)28:32+0:2211:19
3Jack JanetzkiEOD M (25)55:56+5:2018:09
3Tom JanetzkiEOD VE (11)33:34+5:2413:19
4Lindsey YueEOD E (15)56:40+26:5519:57
5Lachlan BillettMen 16A (40)59:22+8:159:48
5Robert McDougallEOD VE (11)35:07+6:5713:56
5David BunnEOD H Long (27)1:47:00+53:1923:59
5Dale CleggEOD M (25)58:14+7:3818:54
6Shani RajasekeraEOD M (25)1:17:01+26:2525:00
7Izzi HutchinsonEOD H Long (27)1:50:00+56:1924:39
7Cameron McDougallMen 14A (33)1:08:23+30:2615:36
7Iain CrossettMen 45AS (24)1:32:30+38:2220:44
8Roylene StanleyEOD H Long (27)1:50:03+56:2224:40
9Pauline MooreWomen 70A (35)1:11:06+29:5423:42
Charlie CheesleyEOD M (25)not competing
Tadeusz DavenportEOD M (25)not competing
Jack JanetzkiEOD M (25)not competing
Shani RajasekeraEOD M (25)not competing
Callum GardnerEOD E (15)not competing
Vicky LuEOD E (15)not competing
Harry JanetzkiEOD VE (11)not competing
Tom JanetzkiEOD VE (11)not competing
Robert McDougallEOD VE (11)not competing
Clementine NeylonEOD VE (11)not competing
Joannah McDougallWomen 16A (38)did not start

WR T

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Ian RathboneMen 65A (74)did not start

YA S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Ruhi AfnanMen 50A (59)50:58+2:198:08
3Sandra AfnanWomen 45AS (37)59:55+4:0315:21
5Remi AfnanMen 14A (33)58:40+20:4313:23

YV V

29 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sheila CollsWomen 65AS (5)48:3824:48
1Alex TarrMen 75A (36)35:389:08
1Emma CatesEOD E (15)29:4510:28
2Melissa GangemiWomen 35A (29)1:05:54+14:0210:31
2Ashley WhiteMen 10A (9)32:46+1:2513:00
2Graeme CadmanMen 85A (4)1:08:52+10:2235:08
2Greg CatesEOD H Short (21)32:55+3:0610:58
4Heather ODonnellWomen Open B (26)1:07:29+22:5521:54
4Brody McCarthyMen 16A (40)58:04+6:579:35
5Glen WhiteMen 40A (18)2:09:48+43:5314:57
5Ted van GeldermalsenMen 60A (58)46:32+5:489:24
5Margi FreemantleWomen 60A (48)54:31+17:0813:58
6Cormac McCarthyMen 55A (64)1:06:05+20:2110:55
6Libby MeekingWomen 70A (35)56:22+15:1018:47
6Tim WardropMen 21A (24)1:54:09+44:1012:46
6Kathryn TarnEOD H Short (21)53:54+24:0517:58
6Christine SinickasWomen 65A (39)56:25+12:1514:27
7Ruth GoddardWomen 70A (35)56:38+15:2618:52
7Ryan CatesEOD M (25)1:20:33+29:5726:09
8Callum WhiteMen 14A (33)1:24:02+46:0519:11
8Kathy LileyWomen 70A (35)59:46+18:3419:55
13Jocelyn WattsWomen 55A (37)2:05:11+1:16:1828:04
16John MeekingMen 70A (62)1:15:27+36:0319:20
19David GoddardMen 70A (62)1:33:28+54:0423:57
20Tim DentMen 65A (74)1:07:23+24:4015:06
23Vincent SinickasMen 65A (74)1:40:00+57:1722:25
Janet TarrWomen 75A (17)mispunched
Sheila CollsWomen 65A (39)not competing
Emma CatesEOD E (15)not competing

Please report errors in the result list to the organiser.