Official results for 2017 Australian MTBO Carnival NSW Night Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian MTBO Carnival NSW Night Championships
Organisers: Newcastle Orienteering Club / Orienteering NSW
Date: Wednesday 4 October 2017

M14

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Riley MartinBunbury53:57

W14

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jorja SimpsonWaitara1:07:11

W16

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Saskia Learmonthqueenstown59:59
2Rhiannon PrenticeNC.N1:07:50+7:51
3Jessica SewellNW.NZL1:11:22+11:23

W17-20

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Tegan KnightbridgeNW.NZL1:13:57
2Tayla SimpsonTA.NZL1:16:36+2:39

M21

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Ricky ThackrayBO.W1:11:36
2Simon LouisIK.N1:12:52+1:16
3Conal Boland-BristowPP.NZL1:13:04+1:28
4Liam DrewWellington1:14:12+2:36
5Andrew SlatteryRoos1:15:19+3:43
6William ThompsonNC.N1:16:26+4:50
7Konsta VanhanenGS.N1:16:34+4:58

W21

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Natasha SpargWO.W1:06:12
2Marquita GeldermanNW.NZL1:12:13+6:01
3Angela PrattChristchurch1:14:10+7:58
4Sara PrincePP.NZL1:15:07+8:55
5Georgia SkeltonManuk1:16:01+9:49

M40

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Bevan PrattChristchurch1:13:28
2Brent SimpsonTA.NZL1:14:58+1:30
3Phil Whiteof Pl1:18:05+4:37

W40

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Tamsin BarnesRR.Q1:11:15
2Rachel DrewHV.NZL1:14:48+3:33
3Erin SwansonRotorua1:15:00+3:45
4Jacqueline BlaySD.NZL1:17:40+6:25
5Cath HeppelthwaiteAK.NZL1:18:03+6:48
6Nicole HaighNC.N1:18:25+7:10
7Claire HeppenstallPP.NZL1:31:21+20:06

M50

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Michael KnightbridgeNW.NZL1:08:34
2Bruce PatersonBK.V1:12:45+4:11
3Andrew SkeltonManuk1:13:06+4:32
4Rob GardenNW.NZL1:13:33+4:59
5Alister MetherellPP.NZL1:13:57+5:23
6Tim TewNC.N1:14:10+5:36
7John SkiltonMT.Q1:15:40+7:06
8Steve PyattNW.NZL1:17:05+8:31
9Andrew HaighNC.N1:17:37+9:03
10David KingWN.NZL1:20:39+12:05
11Michael HalmyBN.N1:21:08+12:34
12Darren GosseNW.NZL1:21:37+13:03
13Peter SwansonRO.NZL1:27:30+18:56

W50

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Anne Mortimerof Pl1:10:22
2Sally DicksonPP.NZL1:10:26+0:04
3Norah SkiltonMT.Q1:10:47+0:25
4Carolyn MatthewsNC.N1:15:56+5:34
5Dianne MichelsNZC.NZL1:18:43+8:21
6Deb BainPP.NZL1:25:25+15:03

M60

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Neil SinclairTA.NZL59:52
2Joe SherriffAlexandra1:12:54+13:02
3Grant MacDonaldNelson1:14:21+14:29
4Graeme ReadPP.NZL1:14:22+14:30
5Richard RobinsonSO.Q1:14:32+14:40
6Jim SutherlandHV.NZL1:20:00+20:08
7Graeme TaplinNC.N1:22:37+22:45 Download route in GPX format
8Dave ArmstrongChristchurch1:25:34+25:42
9Roel MichelsTaupo1:33:28+33:36
10Nick CollinsTA.NZL1:34:01+34:09
Michael RoylanceBF.Ncompleted

W60

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Jacqui SinclairTA.NZL1:07:07
2Vivienne PrincePP.NZL1:13:00+5:53
3Alison MacDonaldNelson1:16:35+9:28
4Josie BolandPP.NZL1:20:25+13:18
5Jo WilsonSD.NZL1:28:35+21:28

M70

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Chris GeldermanNW.NZL1:00:16
2Michael WoodHV.NZL1:09:41+9:25
3Gavin ScottHV.NZL1:17:29+17:13

W70

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Yett GeldermanNW.NZL1:06:55
2Kathy LileyYV.V1:12:53+5:58

Recreational

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff R
1Eleanor ThompsonNC.N1:14:00
2Cassandra ThompsonNC.N1:14:02+0:02
3Hamish Janine Learmonth- -1:19:55+5:55

Please report errors in the result list to the organiser.