Official results for Canberra Street Orienteering #3 at Farrer

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Canberra Street Orienteering #3 at Farrer
Organiser: Orienteering ACT
Date: Monday 23 October 2017

Men: A

15 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Martin DentRR-A2026:01
2Matthew PurcellGS-A2036:00
3James Swann- -2039:15
4David Moore- -2039:45
5Jerry Markovic- -2040:30
6Tenzing JohnsonBS-A2040:50
7Brad Vall- -2042:00
8Zac NeedhamRR-A2043:00
9David AlderRR-A2043:15
10Jon GlanvillePO-A2043:50
11Geoffrey Stacey- -2044:15
12Florian Benz- -2046:00
13Zac ZahariasBS-A2048:10
14Tony SlatyerPO-A2049:45
15Andrew Warden- -2053:45

Women: A

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Shannon JonesAO-A2035:15
2Allison JonesRR-A2037:35
3Keira Doherty- -2041:30
4Susanne HarryssonBS-A2046:20
5Rebecca MintyRR-A2048:00
6Sarah Bishop- -2055:20

Men: B

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Andrew JohnsonBS-A1530:54
2Tom Banks- -1536:10
3Geoff WoodPO-A1542:20
4Paul Curtin- -151:07:00

Women: B

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Kathy Bell- -1533:20
2Amelia Walton- -1537:20
3Carol HardingBS-A1544:00
4Parissa Poulis- -1558:35

Teams: B

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Tamara NeedhamRR-A1750:10
1Tate NeedhamRR-A1750:10
2Des Des- -1558:10
2Helen Helen- -1558:10

Men: C

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Richard Smyth- -1228:54
2Elliot Alder- -1230:50
3Peter Prince- -1239:00
4Bryant AllenPO-A1245:30
5Dwayne Currie- -1248:30
6Garry FryRR-A1249:30
7John SuominenWE-A1250:30
8Nick Vaughan- -1255:30

Women: C

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Tracey White- -1232:45
2Christine Glanville- -1240:40
3Elizabeth DunbarPO-A1244:30
4Carol MastersRR-A1247:45
5Louise RoseRR-A1248:50
6Jill WalkerPO-A1251:00

Teams: C

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Craig Johnson- -1233:15
1Henry Johnson- -1233:15
2C Werner- -1237:15
2C Werner- -1237:15
2Grant Werner- -1237:15
2Troy Werner- -1237:15

Men: D

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Roger EdwardsWE-A823:35
2Michael TedeschiRR-A832:01

Women: D

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Lucy Sparshott- -830:01
2Jane Tedeschi- -831:40
3Kathy Saw- -836:45
4Hind NeedhamRR-A841:00
5Karini Reddy- -8did not finish

Teams: D

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Shona Prince- -833:00
1Ed Towner- -833:00
2Henry Webb- -843:30
2Tim Webb- -843:30

Men: PowerWalk

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Craig George- -1959:05
2Mick Saunders- -1758:20
3Michael BurtRR-A1759:40
4John HardingPO-A111:00:30
5Jack Palmer- -651:45

Women: PowerWalk

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Rosemarie EdwardsWE-A1759:20
2Pat MiethkePO-A1559:30
3Anne Sawkins- -742:15
4Janet Gahan- -759:59

Teams: PowerWalk

13 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Caroline Ballard- -1557:50
1Kerrie CowanBS-A1557:50
1Sue McDonald- -1557:50
2Jeff Popple- -1055:45
2Michael Popple- -1055:45
3Tamar Amichai- -751:20
3Aurora Teitelbaum- -751:20
3Sophia Teitelbaum- -751:20
3Tuva Teitelbaum- -751:20
3Zadie Teitelbaum- -751:20
4Fergus Smyth- -759:45
4Jasmine Smyth- -759:45
4Kylie Smyth- -759:45

Bike: A

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Martin EtheringtonPO-A2031:54

Please report errors in the result list to the organiser.