Official results for Sprint Canberra (All days entry only), race 1, AIS

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Canberra (All days entry only)
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering Australia
Date: Thursday 25 January 2018 - Sunday 28 January 2018

Race 1, AISRace 2, Canberra UniRace 2, Canberra Uni (overall)Race 3, Bruce RidgeRace 3, Bruce Ridge (overall)Race 4, OranaRace 4, Orana (overall)Race 5, ANURace 5, ANU (overall)

ACT

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
38Tamsin MoranOpen (465)16:53+4:12
59Robert MouattMedium (350)40:10+25:55
80Emily WalterOpen (465)24:47+12:06

AL T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Jarrah DayOpen (465)15:07+2:26

AO A

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4John Shelton AgarMedium (350)16:53+2:38
6Ingrid Shelton AgarShort (114)16:08+5:40
7Matt DoyleOpen (465)14:08+1:27
17Grant BluettOpen (465)14:45+2:04
32Edith GrayMedium (350)21:56+7:41
36Shannon JonesOpen (465)16:32+3:51
52Patrick Shelton AgarMedium (350)28:29+14:14
Gareth CandyOpen (465)did not start
Stephen StillOpen (465)did not start

BF N

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Aoife RotheryShort (114)14:02+3:34
24Alastair GeorgeOpen (465)15:27+2:46
27Ewan ShinglerOpen (465)15:40+2:59
51Callum DavisOpen (465)18:15+5:34
62Eoin RotheryOpen (465)19:56+7:15
65Mark ShinglerOpen (465)20:13+7:32
77Rebecca GeorgeOpen (465)23:30+10:49
79Cath ChalmersOpen (465)24:20+11:39

BG V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
26Matthew SchepisiOpen (465)15:37+2:56
31Christopher NauntonOpen (465)16:09+3:28
35Craig FeuerherdtOpen (465)16:19+3:38
44Glenn JamesOpen (465)17:22+4:41
Jim RussellOpen (465)did not start

BK V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
22Bill VandendoolMedium (350)19:30+5:15
25Carolyn JacksonMedium (350)20:31+6:16
45Adrian JäggiOpen (465)17:26+4:45
58Michael HubbertMedium (350)38:07+23:52

BN N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
12Lorna McgheeShort (114)21:32+11:04
15Abigail McGheeShort (114)22:39+12:11
21Sam MorrisShort (114)43:03+32:35
32Eric MorrisOpen (465)16:11+3:30
63Clyde McGheeOpen (465)20:02+7:21
83David McgheeOpen (465)25:47+13:06

BO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
70Jo Anna MaynardOpen (465)20:55+8:14

BS A

22 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Susanne HarryssonMedium (350)16:56+2:41
8Brendan WilsonMedium (350)17:08+2:53
11Pauli PiiroinenShort (114)20:19+9:51
12Peter AntcliffMedium (350)17:45+3:30
13Ari PiiroinenMedium (350)17:53+3:38
14Chris AndersenMedium (350)17:54+3:39
17Eino MeuronenShort (114)25:43+15:15
20Natalie MillerMedium (350)19:20+5:05
27Carol HardingMedium (350)20:43+6:28
31Valerie BarkerMedium (350)21:32+7:17
43Matthew StocksOpen (465)17:17+4:36
47David StocksOpen (465)17:34+4:53
47Jane BarnettMedium (350)25:30+11:15
49Ella CuthbertOpen (465)17:52+5:11
53Paul CuthbertOpen (465)18:44+6:03
54Toby LangOpen (465)19:12+6:31
54Susan HallissyMedium (350)29:15+15:00
56Coral DowMedium (350)31:35+17:20
57Jesse PiiroinenOpen (465)19:22+6:41
78Joseph WilsonOpen (465)24:13+11:32
82Greg WilsonOpen (465)25:26+12:45
Bruce BarnettOpen (465)did not finish

CC A

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
20Patrick MillerOpen (465)15:02+2:21
Tristan MillerOpen (465)mispunched

CC N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Julia PrudhoeShort (114)13:56+3:28
10Paul PrudhoeMedium (350)17:33+3:18
41Robyn PallasMedium (350)23:34+9:19

DR V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
42Lanita SteerOpen (465)17:11+4:30
48Peter YeatesMedium (350)25:33+11:18
49Debbie DoddMedium (350)25:44+11:29
60Ilze YeatesMedium (350)45:45+31:30
Simon RouseOpen (465)mispunched
Asha SteerOpen (465)did not start

EN Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Krystal NeumannOpen (465)15:50+3:09

EV T

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Brodie NankervisOpen (465)13:21+0:40
14Joseph DickinsonOpen (465)14:28+1:47
18Jed FlemingOpen (465)14:46+2:05

GO N

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Alex KennedyMedium (350)16:52+2:37
5Aidan DawsonOpen (465)13:49+1:08
15Toby WilsonOpen (465)14:35+1:54
19Tania KennedyMedium (350)19:15+5:00
22Duncan CurrieOpen (465)15:09+2:28
23Airdrie LongMedium (350)19:59+5:44
46Michele DawsonOpen (465)17:32+4:51
68Tom KennedyOpen (465)20:45+8:04
72Ellen CurrieOpen (465)22:08+9:27
73Colin CurrieOpen (465)22:09+9:28
76Jamie KennedyOpen (465)23:27+10:46
Elaine MurdochMedium (350)did not start

GS N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Konsta VanhanenOpen (465)14:15+1:34

IK N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
20Julie ShepherdShort (114)35:48+25:20
29Peter ShepherdMedium (350)21:09+6:54
Margaret DuguidMedium (350)did not start
Sue FroudeMedium (350)did not start

MF V

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Sophie ArthurShort (114)10:28
1Willy GardnerOpen (465)12:41
2Peter HodkinsonOpen (465)12:53+0:12
4Milla KeyShort (114)13:57+3:29
6Patrick JaffeOpen (465)13:52+1:11
7Torren ArthurMedium (350)17:03+2:48
8Aston KeyOpen (465)14:13+1:32
11Bruce ArthurOpen (465)14:16+1:35
25Natasha KeyOpen (465)15:32+2:51
37Warren KeyOpen (465)16:41+4:00
39Sue KeyMedium (350)23:19+9:04
48Jensen KeyOpen (465)17:48+5:07
52Mason ArthurOpen (465)18:16+5:35
Max DalheimOpen (465)did not start

NC N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
13Robert BennettOpen (465)14:27+1:46
26Margaret PeelMedium (350)20:40+6:25
34Geoff PeelMedium (350)22:10+7:55
81Robert PrenticeOpen (465)25:19+12:38
Carolyn MatthewsMedium (350)did not start
Malcolm RobertsMedium (350)did not start

No Club Membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Mark BourneOpen (465)14:21+1:40

No Club Membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Finn MarslandMedium (350)14:15

No Club Membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Lisa DownsMedium (350)did not finish

No Club Membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Emily ScottShort (114)13:05+2:37

No Club Membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Michelle CochraneShort (114)18:56+8:28

OH S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Angus HainesOpen (465)15:17+2:36
Bridget AndersonOpen (465)did not start
Simon UppillOpen (465)did not start

PO A

25 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Jon GlanvilleMedium (350)16:12+1:57
6Ana HercegMedium (350)17:01+2:46
10Ella HoggShort (114)19:26+8:58
11Bruce BowenMedium (350)17:40+3:25
15Natalie SmithMedium (350)18:23+4:08
16Katy HoggShort (114)23:31+13:03
17Tony GarrMedium (350)18:49+4:34
19Andy HoggOpen (465)15:00+2:19
21Darryl ErbacherMedium (350)19:25+5:10
24Geoff WoodMedium (350)20:15+6:00
28Liz AbbottMedium (350)21:02+6:47
30Bryant AllenMedium (350)21:22+7:07
33Stephen MelhuishOpen (465)16:14+3:33
36Sue GarrMedium (350)22:45+8:30
39Zoe MelhuishOpen (465)16:55+4:14
41Ciaran LaneOpen (465)17:00+4:19
43Heather LaneMedium (350)24:23+10:08
46Bill MonaghanMedium (350)25:21+11:06
50Pat MiethkeMedium (350)26:32+12:17
57John HardingMedium (350)33:12+18:57
58Mark GlanvilleOpen (465)19:31+6:50
74Greg LaneOpen (465)22:56+10:15
85Monika BinderOpen (465)31:29+18:48
86Colleen MockOpen (465)39:01+26:20
Barbara MartinMedium (350)did not finish
Tara MelhuishOpen (465)did not start

RR A

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Martin DentOpen (465)13:08+0:27
7Mira WalterShort (114)16:52+6:24
9Rob WalterOpen (465)14:15+1:34
14Connor DentShort (114)21:58+11:30
16Jason McCraeOpen (465)14:39+1:58
35Bill JonesMedium (350)22:26+8:11
38Judy AllisonMedium (350)23:15+9:00
40Michael BurtMedium (350)23:32+9:17
50Jo AllisonOpen (465)18:00+5:19
51Robert AllisonMedium (350)27:09+12:54
53Keith FifieldMedium (350)29:11+14:56
59Allison JonesOpen (465)19:32+6:51
66Kathie DentOpen (465)20:41+8:00
67Rebecca MintyOpen (465)20:44+8:03
69Jonathan RicksOpen (465)20:46+8:05
84Alex RicksOpen (465)29:36+16:55
Hayden DentShort (114)mispunched
Eric WainwrightOpen (465)mispunched
Elye DentShort (114)mispunched

SH N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
40Tuve MollerOpen (465)16:56+4:15
45John Le CarpentierMedium (350)25:00+10:45

TK V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
75Warwick DavisOpen (465)23:04+10:23

TT S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
61Emily SorensenOpen (465)19:46+7:05

UG Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
56Caroline PigerreOpen (465)19:13+6:32

UR N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
19Maureen OgilvieShort (114)28:52+18:24
37Melanie ChristieMedium (350)22:50+8:35
42Dick OgilvieMedium (350)24:03+9:48
Dave LottyMedium (350)did not finish

WE A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8John SuominenShort (114)18:38+8:10
9Martin WehnerMedium (350)17:24+3:09
18Hermann WehnerShort (114)27:00+16:32

WH N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Andrew HillOpen (465)15:49+3:08

WR N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
16Debbie DaveyMedium (350)18:30+4:15
18Alex DaveyMedium (350)19:10+4:55
71Briohny SeamanOpen (465)20:56+8:15

WR T

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
60Anna DowlingOpen (465)19:40+6:59
Zoe DowlingOpen (465)mispunched

YA S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Dante AfnanOpen (465)16:08+3:27

YV V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
13Thomas CaristoShort (114)21:46+11:18
33Cormac McCarthyMedium (350)22:00+7:45
34Brody McCarthyOpen (465)16:16+3:35
43Margi FreemantleMedium (350)24:23+10:08
54Ted van GeldermalsenOpen (465)19:12+6:31
55Jocelyn WattsMedium (350)30:59+16:44
64Blair TrewinOpen (465)20:04+7:23

Please report errors in the result list to the organiser.