Official results for Newcastle Orienteers NOY #3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle Orienteers NOY #3
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 3 June 2018

Very Easy

1 610 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maya KellyNC N23:4314:43
2Frankie KellyNC N25:14+1:3115:40
3Max Julian and Emile AltmannNC N32:24+8:4120:07
4Baxter Peel and Scoobie DooNC N40:35+16:5225:12
5Alex and Sam KurtzNC N44:26+20:4327:35

Easy

1 890 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David Mila and Toby NowickiNC N42:4122:35
2Mel and Zack NowickiNC N43:58+1:1723:15
3Alex and Sam Kurtz1NC N53:37+10:5628:22
4Catherine KingNC N1:13:42+31:0138:59
5Jeff DunwoodieNC N1:13:51+31:1039:04
Sally QuillNC Ndid not finish

Moderate Short

2 490 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N26:5310:47
2Maria OrrNC N41:21+14:2816:36
3Emile AltmannNC N48:34+21:4119:30
4Rowena GehlNC N1:04:31+37:3825:54

Moderate Long

3 390 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kelly KurtzNC N1:02:2618:25
2Tracy PhillipsNC N1:17:47+15:2122:56
3Amy and Samantha PhillipsNC N1:20:05+17:3923:37
4Anita BickleNC N1:20:20+17:5423:41
5Robert MontgomeryNC N1:22:07+19:4124:13

Hard Short

3 660 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane JenkinsNC N36:199:55
2Rudi LandsiedelNC N36:39+0:2010:00 Download route in GPX format
3Claire BurgessNC N40:29+4:1011:03
4Arthur KingslandNC N41:12+4:5311:15
5Margaret PeelNC N45:45+9:2612:30
6Mikayla EnderbyNC N47:03+10:4412:51
7William ThompsonNC N49:02+12:4313:23
8Peter OrrNC N49:09+12:5013:25
9Toy MartinNC N49:32+13:1313:32
10Joy GuyNC N50:27+14:0813:47
11Bridget WhiteheadNC N53:08+16:4914:31
12Katherine DynonNC N53:22+17:0314:34
13Peter BerkholzNC N53:24+17:0514:35
14Dave LottyUR N55:04+18:4515:02
15Sharon BurgessNC N55:52+19:3315:15
16Graham FowlerNC N56:55+20:3615:33
17Jennifer MardonNC N58:03+21:4415:51
18Carolyn ChalmersNC N59:18+22:5916:12
19Ian JessupGO N1:00:58+24:3916:39
20Carolyn RigbyNC N1:03:34+27:1517:22
21Ivan KentCC N1:04:11+27:5217:32
22Ingrid OblasserNC N1:05:14+28:5517:49
23Tim HackneyNC N1:05:46+29:2717:58
24Viola O'ConnorNC N1:11:46+35:2719:36
25Andrea HackneyNC N1:15:01+38:4220:29

Hard Medium

5 370 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oskar MellaNC N47:438:53
2Glenn BurgessNC N48:09+0:268:57
3Malcolm RobertsNC N48:51+1:089:05
4Samantha HoweNC N49:56+2:139:17
5Greigor ScottNC N51:51+4:089:39
6Carolyn MatthewsNC N51:59+4:169:40
7Ian DempseyNC N55:15+7:3210:17
8Kendall O'ConnorNC N59:58+12:1511:10
9David KitchenerNC N1:00:28+12:4511:15
10Tim TewNC N1:01:06+13:2311:22
11Johnny PetersenGO N1:11:07+23:2413:14
12David BowermanCC N1:16:56+29:1314:19
13Shane BowditchNC N1:18:55+31:1214:41
14Bert van NettenNC N1:38:01+50:1818:15
15Jim MackayUR N1:52:14+1:04:3120:54
16Pamela MontgomeryNC N1:54:01+1:06:1821:13
Greg BaconNC Nmispunched
Simon McDonellNC Nmispunched
Sanni KymäläinenTampereen Pyrintömispunched
Michael RoylanceBF Ndid not finish

Hard Long

7 290 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert VincentNC N54:487:31
2Justin StaffordNC N55:29+0:417:36
3Alex MasseyNC N57:30+2:427:53
4Bjorn MellaNC N57:36+2:487:54
5Jennifer EnderbyNC N59:38+4:508:10
6Damien EnderbyNC N1:03:20+8:328:41
7Martina CraigNC N1:04:11+9:238:48
8Stuart KurtzNC N1:04:55+10:078:54
9Andrew HaighNC N1:07:43+12:559:17
10Nicole HaighNC N1:25:08+30:2011:40
11Glenn DowneyNC N1:26:37+31:4911:52
12Jim LeeNC N1:27:08+32:2011:57
13Bob MorganBN N1:32:12+37:2412:38
Clint LawrenceNC Nmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.