Official results for WA Long Championships Bush 13 Abercorn Road

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: WA Long Championships Bush 13 Abercorn Road
Organisers: Bibbulmun Orienteers / Orienteering WA
Date: Sunday 22 September 2019

M10A

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rohan BraidKO W12:346:58
2Edmund ToomeyAO W14:37+2:038:07
3Archie BrownlieWO W16:36+4:029:13
Ruben ClaessensKO Wdid not start

W12A

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Amy DuftyBO W26:3610:38

M12A

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eckart BosmanSW W18:267:22
2Nic PhillipsSW W25:22+6:5610:08

W14A

2 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kate BraidKO W1:07:5723:25
2Sasha EvesBO W2:06:25+58:2843:35

M14A

2 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liam PhillipsSW W44:1015:13
2Lachlan BraidKO W51:20+7:1017:42
3Joseph ColemanKO W52:59+8:4918:16
Isaac MaddenLO Wdid not start

W16A

2 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlin MaddenLO W44:1315:47
2Zali DaleLO W46:03+1:5016:26
Sarah RichardsWO Wdid not finish

M16A

4 700 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aldo BosmanSW W50:0710:39
2Patrick DuftyBO W1:03:47+13:4013:34
3Riley McFarlaneOWA1:13:06+22:5915:33
4Liam DuftyBO W1:17:50+27:4316:33
5Shaun RichardsWO W1:20:56+30:4917:13
Mason EvesBO Wnot competing

M20A

6 700 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Luan SwartKO Wdid not start

W21AS

3 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Daisy McCauleyWO W1:04:5817:33

W35A

4 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vanessa SmithKO W1:09:5614:52
2Jennifer PorterLO W1:41:12+31:1621:31

W45A

4 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sandra TarrLO W1:23:1417:42
2Marlize BosmanSW W2:26:46+1:03:3231:13

M45A

6 700 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John ToomeyAO W1:06:469:57
2Graham BraidKO W1:14:42+7:5611:08
3Andre MorkelOWA1:16:19+9:3311:23
4Tom BrownlieWO W1:26:53+20:0712:58 Download route in GPX format
5Nick DaleLO W1:46:17+39:3115:51
6Michael MaddenLO W2:04:00+57:1418:30
7Michael DuftyBO W2:05:28+58:4218:43 Download route in GPX format
8Paul JarrettKO W2:08:07+1:01:2119:07
9Graeme HarrisWO W2:12:10+1:05:2419:43 Download route in GPX format
Jaco BosmanSW Wdid not finish

W45AS

2 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrea EvesBO W55:0119:38
2Sharon McFarlaneOWA59:43+4:4221:19
3Jenny KomyshanWO W1:49:01+54:0038:56
Nicole DavisLO Wdid not finish
Veronica JarrettKO Wdid not start

M45AS

3 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Edward PlummerLO W1:28:5024:00

W55A

3 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anthea FeaverLO W53:3814:29
2Rosalie McCauleyWO W1:25:06+31:2823:00
3Heike BehrbohmKO W1:42:32+48:5427:42
Christine HowittWO Wdid not start

M55A

4 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon WindsorBO W59:3512:40
2Noel SchoknechtLO W1:06:02+6:2714:02
3Robert GraiegLO W1:12:55+13:2015:30
4Digby MercerOWA1:13:56+14:2115:43
5Cliff PhillipsSW W1:23:40+24:0517:48
6Rob BeattieBO W1:40:51+41:1621:27 Download route in GPX format
7David KessellLO W1:44:21+44:4622:12

M55AS

2 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brian AustinWO W51:5918:33
2Ken BrownlieWO W54:38+2:3919:30 Download route in GPX format

W65A

2 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carol BrownlieWO W42:4915:17 Download route in GPX format
2Jennifer BinnsLO W1:04:12+21:2322:55
3Debra LethbridgeWO W1:34:52+52:0333:52
4Lyn StoltzeAO W1:36:49+54:0034:34
5Wendy HobleyKO W1:43:04+1:00:1536:48

M65A

3 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony WhittakerAO W1:00:3716:22
2Peter KomyshanWO W1:02:11+1:3416:48
3Rob WestBO W1:02:21+1:4416:51
4Robert BoekelaarOWA1:05:54+5:1717:48
5Richard MatthewsLO W1:13:24+12:4719:50
6Chas LaneLO W1:47:41+47:0429:06
Nick LethbridgeWO Wdid not finish

W70A

2 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rosemary KullmannLO W58:0620:45
2Lois WestBO W1:05:16+7:1023:18
3Toni FrankBO W1:30:37+32:3132:21
4Sue DowlingBO W2:04:13+1:06:0744:21
Janet FletcherLO Wdid not finish

M70A

3 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony SimpkinsLO W1:00:2016:18
2Peter GillonLO W2:10:26+1:10:0635:15
Jack DowlingBO Wdid not start

W75A

2 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Moreen CoxLO W1:47:5138:31

M75A

2 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mike HoweLO W53:4119:10
2David PassKO W55:14+1:3319:43
3Ian JenningsWO W1:07:51+14:1024:13

M80A

2 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter HamiltonWO W1:05:5523:32

W Junior B

2 900 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Juliette JarrettKO Wdid not start

W Open B

2 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vicky BrownlieWO W1:19:3627:26
Robyn PhillipsSW Wmispunched

M Open B

2 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Peter StandenLO Wmispunched

W21A

6 700 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Veronika VavrovaKO W1:22:2012:17
2Lucy JarrettKO W1:23:39+1:1912:29
3Karen StaudteLO W1:24:03+1:4312:32
4Rachel WestBO W1:27:56+5:3613:07
5Ceri PassKO W1:34:56+12:3614:10
6Eleanor SansomBO W1:59:15+36:5517:47

M21A

9 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Craig DuftyBO W1:21:438:30
2Ricky ThackrayBO W1:26:14+4:318:58 Download route in GPX format
3Andries SwartKO W1:40:25+18:4210:27
4Sten ClaessensKO W1:43:17+21:3410:45 Download route in GPX format

H-Long

4 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon BradburyBO W49:3410:32
2Paul SmaleKO W1:52:34+1:03:0023:57
Lee, Dwight Van Der MeulenNo club membershipdid not finish

H-Short

2 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John MajorKO W1:13:1526:09
2Anna NapierKO W1:18:34+5:1928:03
3Jennifer MajorKO W1:33:33+20:1833:24
4Gary AitkenLO W1:58:35+45:2042:21

M

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Erica SmaleKO Wmispunched
Ian ClaytonKO Wmispunched

E

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tonya McGrathNo club membership1:37:4139:04
Sven-Erik LaivingNo club membershipmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.