Official results for Hobart Sprints 2020, race 4 - Domain House, Glebe

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Hobart Sprints 2020
Organiser: Australopers
Date: Saturday 8 February 2020 - Sunday 9 February 2020

Race 1 - North End, Salamanca LawnsRace 2 - Glenorchy PrimaryRace 2 - Glenorchy Primary (overall)Race 3 - The Friends SchoolRace 3 - The Friends School (overall)Race 4 - Domain House, GlebeRace 4 - Domain House, Glebe (overall)

M1

950 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon LouisAustralopers7:428:06
2Steve WatsonAustralopers9:12+1:309:41
3Simon PhillipsEsk Valley10:44+3:0211:17
4Simon StubbsEsk Valley11:31+3:4912:07
5Mark WestAustralopers11:53+4:1112:30
6Thomas Powell-DaviesAustralopers13:01+5:1913:42
Paul EnkelaarAustralopersmispunched
Dane CavanaghAustralopersmispunched

W1

950 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zali McCombAustralopers8:459:12
2Julia Powell-DaviesAustralopers9:14+0:299:43
3Ainsley ScottAustralopers9:51+1:0610:22
4Sue HancockAustralopers10:22+1:3710:54
5Brea PearceEsk Valley10:54+2:0911:28
6Ashley WatsonAustralopers10:57+2:1211:31
7Jessica StephensNo club membership13:15+4:3013:56
8Kate LucasNo club membership16:55+8:1017:48

M2

850 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marcus DegenaarAustralopers10:5512:50
2Charlie CooperAustralopers11:13+0:1813:11
3Phil BestEsk Valley11:14+0:1913:12
4Callum DegenaarAustralopers11:54+0:5914:00
5Bert ElsonAustralopers13:45+2:5016:10
6Mike DowlingNo club membership13:57+3:0216:24
7Will EnkelaarAustralopers14:30+3:3517:03
8Mike CalderAustralopers16:46+5:5119:43
9Terry CavanaghAustralopers18:28+7:3321:43
10James LaverAustralopers24:30+13:3528:49
Geoff PowellAustralopersmispunched
Ian RathboneOrienteering Tasmaniamispunched
Renny DuckettAustralopersmispunched

W2

850 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie BestEsk Valley11:3313:35
2Alison StubbsAustralopers13:33+2:0015:56
3Meisha AustinAustralopers14:23+2:5016:55
4Hermione Powell-DaviesAustralopers14:37+3:0417:11
5Kim EnkelaarAustralopers15:07+3:3417:47
6Gayle WestAustralopers16:37+5:0419:32
7Jan HardyOrienteering Tasmania17:11+5:3820:12
8Rosie RutledgeAustralopers17:41+6:0820:48
9Sandi PowellAustralopers22:32+10:5926:30
10Jane CalderAustralopers22:43+11:1026:43
11Wendy AndrewarthaAustralopers25:44+14:1130:16
Chanchal FoxenAustralopersmispunched
Sussan BestEsk Valleymispunched
Liana StubbsAustralopersmispunched
Quinn BissettPathfindersmispunched
Tara PowellAustralopersmispunched
Sally WayteAustralopersmispunched
Esta BirdahicAustralopersmispunched
Barbara TassellAustralopersmispunched
Janet BushAustralopersmispunched
Valerie BrammallEsk Valleymispunched

ME

1 430 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joseph DickinsonSHOC8:516:11
2Euan BestEsk Valley9:31+0:406:39
3Bayley FisherEsk Valley9:41+0:506:46
4Jack WickhamEsk Valley9:58+1:076:58
4Jett McCombAustralopers9:58+1:076:58
6Sebastian O'HalloranNo club membership10:13+1:227:08
7Dion McKenzieNo club membership10:16+1:257:10
8Matthew PattenEsk Valley Orienteeering Club10:20+1:297:13
9Matthew CohenAustralopers10:25+1:347:17
10Anthony StonerAustralopers10:55+2:047:38
11Jeff DunnAustralopers10:57+2:067:39
12Tom PoortenaarAustralopers12:04+3:138:26
Kilian LiljeSHOCmispunched
Niko StonerAustralopersmispunched
Jonathan McCombAustralopersmispunched
Jemery DayAustralopersmispunched

WE

1 430 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla CooperAustralopers10:047:02
2Arabella PhillipsEsk Valley11:05+1:017:45
3Cathy McCombAustralopers11:21+1:177:56
4Anna DowlingNo club membership12:17+2:138:35
Anthea FeeAustralopersmispunched
Clare HawthorneAustralopersmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.