Orienteering Australia

Start list for 2013 Xmas 5 Days

Event informationShow start list by organisationPrint

Name: 2013 Xmas 5 Days
Organisers: Bennelong Northside Orienteers / Garingal Orienteers / Goldseekers Orienteers
Date: Friday 27 December 2013 - Tuesday 31 December 2013

Charles Sturt UniversityKahli's RocksRocky FallsOphir DiggingsMacquarie Woods

Men A

6 700 m, 38 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
1602067Robert BennettGoldseekers Orienteers08:01:29
9005186Stephen MelhuishParawanga Orienteers ACT08:02:30
1007209Todd NeveMelbourne Forest Racers08:03:30
573777Matt OgdenOK Linne08:04:26
1392444Ricky ThackrayBibbulmun Orienteers08:05:28
9005189Matt DoyleCentral Highlands Orienteering08:06:27
1398382Alex MasseyNewcastle Orienteering Club08:07:27
9005196Ashley NankervisEsk Valley Orienteering Club08:08:27
9005206Ian LawfordEureka Orienteers08:09:26
2038397Oliver MillRed Roos ACT08:10:27
2026319Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers08:11:28
2026297Joshua BlatchfordNewcastle Orienteering Club08:12:27
981639Simon RouseDandenong Ranges Orienteering08:13:28
2042667Tony HillGaringal Orienteers08:14:28
500697Jim Øystein NybråtenIL Tyrving08:15:27
1392474Matthew HillGaringal Orienteers08:16:27
9005158Brodie NankervisEsk Valley Orienteering Club08:17:27
1602110Aidan DawsonGaringal Orienteers08:18:27
337191Geoff StaceyParawanga Orienteers ACT08:19:28
9005153Daniel HillGaringal Orienteers08:20:27
1409751Geoff LawfordEureka Orienteers08:21:28
2015180Thomas CarterGoldseekers Orienteers08:22:28
888407Bryan KeelyBendigo Orienteers08:23:29
2006737Andrew BarnettBushflyers ACT08:24:27
1395372Matthew PartonGoldseekers Orienteers08:25:00
1221185Lukas FunkRed Roos ACT08:25:27
25417Håkan SvenssonBredaryds SOK08:27:27
797246Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers08:28:28
James BowlingOrienteering Victoria08:30:00
204370Peter LadaYarra Valley Orienteering Club08:30:28
2062821Daniele GuardiniASD Orsa Maggiore08:32:28
354670James SheldonUgly Gully Orienteers08:33:28
1931375Kasimir GregoryNorthern Tablelands Orienteeri08:34:27
1006144David ShepherdRed Roos ACT09:17:28
1399374Fedor IskhakovBennelong Northside Orienteers09:38:27
1006958Alexander KaravaevIllawarra Kareelah Orienteers09:56:28
Andrew KennedyWallaringa Orienteering Club
Will KennedyWallaringa Orienteering Club

Men B

5 600 m, 14 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
1601731Brenton GrayUgly Gully Orienteers08:03:31
204307Warwick WilliamsBendigo Orienteers08:04:29
1392463Lawrence JonesUringa Orienteers08:09:30
1395370Ian JonesUringa Orienteers08:12:28
1392052Andre MorkelLOST08:14:29
502566Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club08:15:30
7003153Warwick DavisTuckonie Orienteering Club08:17:28
9200888Rohan HyslopParawanga Orienteers ACT08:18:28
41120Graham AtkinsParawanga Orienteers ACT08:20:29
1602075Michael BurtonBig Foot Orienteers08:21:30
9005194Tate NeedhamRed Roos ACT08:22:29
335386Peter McConaghyGaringal Orienteers08:27:31
7583468Stephen CraigBig Foot Orienteers08:28:30
Kurt NeumannEnoggeroos

Men C

2 800 m, 39 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
2024110Owen ShepherdOrienteering Victoria08:01:31
430993Tim WardropYarra Valley Orienteering Club08:02:31
1396811Joshua MorrisonEnoggeroos08:03:28
1931307Jamie KennedyGaringal Orienteers08:04:29
9005181Shane JenkinsNewcastle Orienteering Club08:05:30
402325Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club08:08:28
2042973Tim DentYarra Valley Orienteering Club08:10:29
1392062Michael BurridgeUgly Gully Orienteers08:11:28
Sam CottonBendigo Orienteers08:12:00
1398393Russell BlatchfordNewcastle Orienteering Club08:12:29
405020Miles EllisBig Foot Orienteers08:15:29
2025157Paul MarshBig Foot Orienteers08:17:30
41244Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri08:18:29
1391765Dirk NankervisEsk Valley Orienteering Club08:19:30
1399367Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club08:20:28
44223Mark FreemanBig Foot Orienteers08:25:27
1393064Andy SimpsonBig Foot Orienteers08:26:00
1399384Nick MelhuishParawanga Orienteers ACT08:29:28
1399620Russell CreedToohey Forest Orienteers08:30:00
354680Tom LeungOrienteering Queensland08:30:28
409759Hugh MooreRed Roos ACT08:31:00
502598Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Cl08:35:33
9005349Simeon BurrillBullecourt Boulder Bounders08:36:29
2053113Robert VincentNewcastle Orienteering Club08:38:32
1931395John ScownAbominable O-Men ACT08:39:28
1399380Colin CurrieGaringal Orienteers08:40:33
221491Michael BurtRed Roos ACT08:41:39
417761Brendan HenryOrienteering Queensland08:43:29
204281Andreas StrasserYarra Valley Orienteering Club08:44:30
2014110Jesse PiiroinenBushflyers ACT08:45:29
2024101Alex KennedyGaringal Orienteers08:46:28
2014120Ari PiiroinenBushflyers ACT08:47:28
1931386Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers08:48:28
9200890David BuddenGoldseekers Orienteers08:50:33
1399381John AndersonGaringal Orienteers08:52:30
430810Graeme McLeodBig Foot Orienteers08:53:32
2053221Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders08:54:30
2025156Mark ShinglerBig Foot Orienteers08:55:28
402475Russell TymGoldseekers Orienteers09:20:12

Men D

3 500 m, 35 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
1400057Geoff PeelNewcastle Orienteering Club08:01:32
44165Robert PrestonNewcastle Orienteering Club08:06:31
1931356Robert RapkinsEnoggeroos08:11:31
2015164Dene LittlerYarra Valley Orienteering Club08:13:30
2053120Zac NeedhamRed Roos ACT08:14:28
1398388Duncan CurrieGaringal Orienteers08:15:27
938040Eoin RotheryBig Foot Orienteers08:19:31
204100Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers08:21:30
2016678Terry BluettBennelong Northside Orienteers08:24:30
1396122Philip EelesSouthampton Orienteering Club08:27:29
2056450Jim MackayUringa Orienteers08:30:29
1406107Michael DowlingWellington Ranges Orienteering08:31:32
9005007Colin PriceCentral Coast Orienteers08:32:31
2026316Jim ForbesGaringal Orienteers08:38:29
403508Tony RadfordTintookies Orienteers08:39:34
7001111Johnny PetersenGaringal Orienteers08:40:30
403510Trevor SauerSunshine Orienteers Club08:41:29
44105Tony GarrParawanga Orienteers ACT08:46:28
2015188Vegar RobberstadHalsnoy O08:48:29
2038394John HardingBushflyers ACT08:50:29
7418067Mark BesleyDandenong Ranges Orienteering08:52:30
1931353Roch PrendergastEureka Orienteers08:55:28
2036812Steve FlickBennelong Northside Orienteers08:57:30
1931388Robert BradleyWestern and Hills Orienteers08:59:00
1396168Greg ChatfieldUgly Gully Orienteers08:59:30
9200643Peter BaldwinGoldseekers Orienteers09:00:29
204296Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers09:01:29
2052026Dale WallaceWestern Plains Orienteers09:03:28
2058322Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers09:04:26
9005183Ross DukerGaringal Orienteers09:05:29
2036820Dick OgilvieUringa Orienteers09:06:29
250488Richard CarterGoldseekers Orienteers09:18:03
Chris MillRed Roos ACT
2033917Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers
Michael RoylanceBig Foot Orienteers

Men E

2 800 m, 27 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
402427Neville FathersSouthern Highlands Occasional08:03:36
1398059Andrew CampbellFar North Orienteers08:07:33
41213Alan SargeantBushflyers ACT08:08:28
1200901Bruce DawkinsBennelong Northside Orienteers08:13:30
11162Dennis TrewinBushflyers ACT08:17:29
204355David GoddardOrienteering Victoria08:18:29
402308Peter MeyerSouthern Highlands Occasional08:23:28
44239Gordon QuantockWeston Emus ACT08:24:28
2042663Peter GroverDandenong Ranges Orienteering08:25:30
1602109Robert SpryBennelong Northside Orienteers08:27:29
44144Robert AllisonRed Roos ACT08:28:29
402493Barry HanlonWestern and Hills Orienteers08:33:28
2053126Dave LottyUringa Orienteers08:35:34
2026303Dennis SparlingGaringal Orienteers08:40:29
1931354Brian ClelandUringa Orienteers08:41:35
204016Barry HartParawanga Orienteers ACT08:44:29
2020617Pauli PiiroinenBushflyers ACT08:47:30
1931318Ron JunghansGaringal Orienteers08:49:31
2036854Graham GalbraithBennelong Northside Orienteers08:51:28
9200062Kevin WilliamsWestern and Hills Orienteers08:55:33
2015186Sigvald RobberstadHalsnoy O08:56:29
407967Peter KreminskiWallaringa Orienteering Club08:57:30
258420James BowlingOrienteering Victoria08:59:29
258478Tom SchultsUgly Gully Orienteers09:00:30
409758Zuzu BurfordUringa Orienteers09:01:33
7003012Kerry BennettGoldseekers Orienteers09:03:29
Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers

Men F

3 100 m, 11 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
1150500Jared McKennaUringa Orienteers08:02:47
1396808Nicholas BurridgeUgly Gully Orienteers08:06:09
2024109Christian PiiroinenBushflyers ACT08:09:50
Tom SchultsUgly Gully Orienteers08:13:00
2024103Tom KennedyGaringal Orienteers08:16:48
2026311Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers08:18:46
2054775Greg MorrisonEnoggeroos08:19:46
417758Daniel GrayUgly Gully Orienteers08:20:47
1396825Cameron MorrisonEnoggeroos08:21:46
Kennedy JamesWallaringa Orienteering Club
Johnny PetersenGaringal Orienteers

Men G

2 100 m, 5 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
9002506Ewan ShinglerBig Foot Orienteers08:02:48
516150Alvin CraigBig Foot Orienteers08:04:50
417768Ryan GrayUgly Gully Orienteers08:06:46
2056452Finn MackayUringa Orienteers08:07:48
2037623Cameron JosephGaringal Orienteers09:26:46

Women A

5 600 m, 17 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
1006956Natalya FilippovaIllawarra Kareelah Orienteers08:00:00
1006133Jo AllisonRed Roos ACT08:02:31
1409754Belinda LawfordEureka Orienteers08:05:29
1931351Cassie TrewinIL Tyrving08:06:27
1931368Aislinn PrendergastEureka Orienteers08:08:26
Michele DawsonGaringal Orienteers08:09:00
910888Laurina NeumannBendigo Orienteers08:10:00
1399372Jacqui DoyleAbominable O-Men ACT08:13:28
549943Lizzie InghamAbominable O-Men ACT08:16:28
2037613Barbara HillGaringal Orienteers08:19:30
9005326Natasha SpargBibbulmun Orienteers08:23:30
9021993Laura RobertsonHutt Valley08:24:29
1602101Marina IskhakovaBennelong Northside Orienteers08:25:28
999111Krystal NeumannEnoggeroos08:29:00
1392477Nicola BlatchfordNewcastle Orienteering Club08:29:27
2019520Tracy MarshBig Foot Orienteers09:16:41
Brook MartinGaringal Orienteers

Women B

2 800 m, 19 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
869741Martina CraigBig Foot Orienteers08:06:28
402387Melissa JosephGaringal Orienteers08:07:29
1250500Jane McKennaUringa Orienteers08:09:28
1602094Anna HyslopParawanga Orienteers ACT08:14:29
1392423Lucy MarkwellBendigo Orienteers08:16:29
1602073Bridget BennettGoldseekers Orienteers08:21:28
2009870Hannah GoddardEsk Valley Orienteering Club08:22:28
1409752Jenny BourneEureka Orienteers08:23:29
418586Kiersten GreggLOST08:24:29
1398389Karen BlatchfordNewcastle Orienteering Club08:26:28
2015181Ruth MeinNorth West Orienteering Club08:28:31
1602132Brook MartinGaringal Orienteers08:34:28
354661Julie LeungOrienteering Queensland08:37:29
417777Alison BurrillBullecourt Boulder Bounders08:49:28
2020605Ana HercegParawanga Orienteers ACT08:51:31
417735Meridith GrayUgly Gully Orienteers08:56:32
2057054Danielle KoprivaUringa Orienteers08:57:28
403550Anna FitzgeraldGoldseekers Orienteers09:07:29
7003019Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club09:26:27

Women C

3 500 m, 35 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
19747Chatarina SkalbergBredaryds SOK08:02:38
2026301Paula ShinglerBig Foot Orienteers08:03:29
1931377Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers08:04:34
41245Jenny HawkinsNorthern Tablelands Orienteeri08:05:31
1602138Nicole SellinGaringal Orienteers08:07:31
9005188Heather BurridgeUgly Gully Orienteers08:08:29
1956420Hilary WoodCentral Coast Orienteers08:09:28
2038395Carol HardingBushflyers ACT08:10:30
553550Cath ChalmersBig Foot Orienteers08:12:27
403545Sue GarrParawanga Orienteers ACT08:16:33
7200358Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club08:17:27
2041363Margaret JonesUringa Orienteers08:18:27
1395368Georgia JonesUringa Orienteers08:20:27
2036816Felicity CrosatoRange Runners Orienteering Clu08:22:29
1602144Jacquie RandUgly Gully Orienteers08:23:31
2020606Tara MelhuishParawanga Orienteers ACT08:25:27
7980516Amelia SkalbergBredaryds SOK08:26:30
2015165Simone KraussYarra Valley Orienteering Club08:28:33
352047Katelyn DoyleCentral Highlands Orienteering08:29:32
9005159Zoe DowlingWellington Ranges Orienteering08:33:30
1396830Lauren BaadeUgly Gully Orienteers08:34:29
1600556Valerie BarkerBushflyers ACT08:35:29
502577Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club08:36:30
1396182Geraldine ChatfieldUgly Gully Orienteers08:37:31
1602091Vicki OakhillOrienteering Queensland08:44:33
1931323Tania KennedyGaringal Orienteers08:47:28
2048822Elaine MurdochGaringal Orienteers08:49:32
419040Sue HancockWellington Ranges Orienteering08:51:29
1403161Pat MiethkeParawanga Orienteers ACT08:53:29
1602063Winnie OakhillOrienteering Queensland08:54:28
258486Liz BourneBullecourt Boulder Bounders08:56:36
352046Paula DoyleCentral Highlands Orienteering08:58:30
2042981Caroline TauranyNewcastle Orienteering Club09:02:28
200072Jane SayeAbominable O-Men ACT09:07:30
44154Margaret PeelNewcastle Orienteering Club09:08:31

Women D

2 800 m, 35 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
253387Jitka KoprivaUringa Orienteers08:01:29
2054783Maureen OgilvieUringa Orienteers08:02:33
204356Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club08:04:29
428793Kate KennedyWestern Plains Orienteers08:05:29
44156Julie MannIllawarra Kareelah Orienteers08:06:29
2009880Kim NankervisEsk Valley Orienteering Club08:09:31
2036848Samantha WallaceWestern Plains Orienteers08:10:27
258442Lynda RapkinsEnoggeroos08:11:29
258826Rose CampbellFar North Orienteers08:12:29
1931373Toy MartinNewcastle Orienteering Club08:14:29
256670Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders08:15:29
2016711Vanessa FreemanBig Foot Orienteers08:16:35
335381Maureen FitzpatrickWestern and Hills Orienteers08:19:00
1931396Ann ScownAbominable O-Men ACT08:19:29
502570Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers08:21:28
428792Sally DevenishWestern Plains Orienteers08:22:29
403506Alison RadfordTintookies Orienteers08:26:28
1931316Lyn MalmgronSouthern Highlands Occasional08:29:30
417780Kayleen MorrisonEnoggeroos08:30:28
1044244Judy AllisonRed Roos ACT08:31:31
402184Barbara JunghansGaringal Orienteers08:32:31
256655Joan SheldonUgly Gully Orienteers08:36:30
2054788Janet MorrisWestern and Hills Orienteers08:37:31
2054778Ingrid BaadeUgly Gully Orienteers08:38:29
9200063Lynn DabbsWestern and Hills Orienteers08:39:28
204282Susanne StrasserYarra Valley Orienteering Club08:42:30
1602136Mary Jane MahonyUringa Orienteers08:43:30
204210Denise PikeDandenong Ranges Orienteering08:45:29
1400073Gayle ShepherdUringa Orienteers08:48:33
2042971Judy PrendergastEureka Orienteers08:50:27
1931363Barbara DawsonGaringal Orienteers08:52:26
1602100Robyn PallasCentral Coast Orienteers08:53:28
204009Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers08:54:29
2048067Sylvia MurphyTuckonie Orienteering Club08:58:28
7003013Elaine BennettGoldseekers Orienteers09:02:28

Women E

3 100 m, 15 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
2036847Katie WallaceWestern Plains Orienteers08:01:49
2037745Karen WallaceWestern Plains Orienteers08:03:50
2042675Joanna HillGaringal Orienteers08:04:48
256637Linda BurridgeUgly Gully Orienteers08:06:00
2054763Rebecca KennedyWestern Plains Orienteers08:06:47
2020620Zoe MelhuishParawanga Orienteers ACT08:08:46
2054793Ellen CurrieGaringal Orienteers08:10:46
422495Linnea SkalbergBredaryds SOK08:11:46
2016673Cheryl BluettBennelong Northside Orienteers08:12:51
204178Connie McNameeBig Foot Orienteers08:13:54
1396805Tiana MorrisonEnoggeroos08:15:46
364072Sophie JonesUringa Orienteers08:17:46
2015169Monica BrockmyreOrienteering Victoria09:52:47
Lorna BrennanWestern Plains Orienteers
Annabelle MillRed Roos ACT

Women F

2 100 m, 4 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
417775Mikaela GrayUgly Gully Orienteers08:03:47
2038711Lorna BrennanWestern Plains Orienteers08:04:00
256668Isabella BurridgeUgly Gully Orienteers08:08:49
Wendy McConaghyGaringal Orienteers

M/W Novice

1 500 m, 6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
2015166Kieran JosephGaringal Orienteers08:01:52
2035670Nea ShinglerBig Foot Orienteers08:02:49
44123Bryn PiiroinenBushflyers ACT08:03:49
1398391Oliver FreemanBig Foot Orienteers08:04:51
251276Tiia MarshBig Foot Orienteers08:05:49
Timothy McConaghyGaringal Orienteers

EODH

2 800 m, 3 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
202048815Paul BattenUringa Orienteers09:01:29
1Phillip HardyBennelong Northside Orienteers
5Chris CunninghamUringa Orienteers

EODM

3 100 m, 6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
92015176Alex WheelerGoldseekers Orienteers08:14:49
172015178Geoffrey BennettGoldseekers Orienteers08:32:19
252048064Carmen KingGoldseekers Orienteers09:54:50
4Paul BattenUringa Orienteers
Tamara NeedhamRed Roos ACT
Sandra ThomasBennelong Northside Orienteers

EODE

2 100 m, 6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
142056444Bronwyn BattenUringa Orienteers08:22:49
122015171Grace McRaeGoldseekers Orienteers08:26:54
222015177Mitch,Pat,Jen AllenUringa Orienteers09:10:00
6Eleanor WilliamsBendigo Orienteers
Grace McCraeGoldseekers Orienteers
Willy ThomasBennelong Northside Orienteers

EODVE

1 500 m, 11 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time (EDT)
111396790Eleanor WilliamsBendigo Orienteers08:06:51
152015189Mitch Jen Pat AllenUringa Orienteers08:24:08
132015170Thomas McRaeGoldseekers Orienteers08:26:51
161350500Alexander BattenUringa Orienteers08:37:04
1844159Jamie MarshBig Foot Orienteers08:41:58
19955511Aoife RotheryBig Foot Orienteers08:42:01
212016675Brady KoprivaUringa Orienteers09:06:00
232015190Max NybratenRed Roos ACT09:17:30
242015187Roy ShepherdRed Roos ACT09:17:32
1018963Rebecca CraigBig Foot Orienteers09:23:10
Thomas McCraeGoldseekers Orienteers