*** Instance-specific ***

2021 ACT League

Print

Standings after 3 of 11 events.

The ACT League Series (on Hard difficulty courses) uses handicapped kilometre rates rather than actual race time. Points are awarded as 125 for first, 124 for second, and so on down to 25 for 101st (and lower). For Championship events a 10% loading is added to make the top points 138. The overall series places are based on each competitor's best floor(N/2)+1 scores from N events, where N equals the number of events staged and floor(x) is the largest integer less than or equal to x.

Only current members of an Orienteering ACT club are eligible to score ACT League points. The person with the most points at the end of the Series is named the ACT Orienteer of the Year and is presented with the Wehner Cup.

Handicap

Pl Name Club
21/3
27/3
2/5
15/5
16/5
6/6
27/6
11/7
1/8
21/8
22/8
Total
1 Matt Doyle Abominable O-Men 124 136 260
2 Grace Crane Abominable O-Men 133 123 256
3 Matthew Crane Abominable O-Men 135 120 255
4 David Stocks Bushflyers (120) 129 124 253
5 Eoin Rothery Red Roos 123 125 248
6 Martin Dent Red Roos 137 110 247
7 Shannon Jones Abominable O-Men 134 112 246
7 Ryan Stocks Bushflyers 121 125 246
9 Natalie Miller Bushflyers 122 (113) 122 244
10 Marina Iskhakova Red Roos 117 126 (111) 243
11 Matthew Stocks Bushflyers 119 122 241
12 Valerie Barker Bushflyers 113 (100) 121 234
12 Paul de Jongh Bushflyers 115 119 234
14 Tate Needham Red Roos 114 115 229
14 Grant McDonald Abominable O-Men 114 115 229
16 Justine Hobson Bushflyers 118 108 226
17 Kathie Dent Red Roos 131 94 225
18 Alison Inglis Bushflyers 125 99 224
19 Mace Neve Red Roos 120 103 223
20 Andrew Slattery Red Roos 108 111 (102) 219
21 Liz Abbott Parawanga Orienteers 102 116 218
21 Bruce Bowen Parawanga Orienteers 99 119 218
23 David Poland Bushflyers 109 106 215
24 Judy Allison Red Roos 116 92 208
25 Phoebe Dent Red Roos 103 100 203
25 John Sutton Red Roos 98 (81) 105 203
25 Mary McDonald Abominable O-Men 107 96 203
28 Joseph Wilson Bushflyers 98 104 202
29 Fedor Iskhakov Red Roos 102 (92) 97 199
30 Chris Stocks Bushflyers 99 95 (74) 194
30 Pat Miethke Parawanga Orienteers 104 90 (64) 194
32 Silke Speier Bushflyers 108 83 191
32 Elise Palethorpe Bushflyers 110 81 191
34 Michael Burt Red Roos 103 (77) 86 189
35 Edith Gray Abominable O-Men 117 70 187
36 John Shelton Agar Abominable O-Men 87 98 185
37 Jo Hobson Bushflyers 94 88 182
38 Tony Garr Parawanga Orienteers 105 76 181
39 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers 96 82 178
40 Toby Lang Bushflyers 106 71 177
40 Hugh Moore Red Roos 111 66 177
42 Matthew Purcell Grammar Senior 97 78 175
43 Greg Lane Parawanga Orienteers 101 72 173
44 Eric Wainwright Red Roos 97 (49) 73 170
44 Ann Scown Abominable O-Men 79 91 170
44 Keith Fifield Red Roos 80 90 170
47 Jane Barnett Bushflyers 100 66 166
48 Andrew Cumming Thom Parawanga Orienteers 67 96 163
49 Michael Radajewski Parawanga Orienteers 74 87 161
50 Andrew Hobson Bushflyers 95 65 160
51 John Scown Abominable O-Men 52 106 158
52 Barbara Martin Parawanga Orienteers 65 89 154
53 David Hogg Parawanga Orienteers 64 85 149
54 Deirdre Sharkey Parawanga Orienteers 86 57 143
55 Grant Bluett Abominable O-Men 138 138
56 Tara Melhuish Parawanga Orienteers 132 132
57 Tomas Krajca Red Roos 130 130
57 Greg Wilson Bushflyers 62 68 130
59 Mark Bourne Abominable O-Men 128 128
60 Andrew Kerr Parawanga Orienteers 127 127
61 Jose Zapata Red Roos 71 55 126
62 Andy Hogg Parawanga Orienteers 124 124
63 Ben Rattray Red Roos 123 123
64 Frank Ingwersen Parawanga Orienteers 54 67 121
64 Cath Chalmers Red Roos 121 121
66 Dave Meyer Red Roos 118 118
66 Mark Gregson Red Roos 118 118
68 Owen Radajewski Parawanga Orienteers 117 117
69 Michael Mitchell Bushflyers 57 59 116
69 Steve Doyle Abominable O-Men 116 116
71 Patrick Miller Bushflyers 114 114
72 Robert Allison Red Roos 113 113
73 Ross Stewart Bushflyers 112 112
73 Chris Andersen Bushflyers 112 112
75 Jonathan Ricks Red Roos 110 110
76 Pauli Piiroinen Bushflyers 109 109
76 Andrew Johnson Bushflyers 109 109
78 Bill Jones Red Roos 107 107
78 Ingrid Shelton Agar Abominable O-Men 107 107
80 Peter Miller Bushflyers 105 105
81 Carys Connick Bushflyers 104 104
82 John Harding Parawanga Orienteers 45 58 103
83 Ellen Johnson Bushflyers 101 101
83 Ann Sutton Red Roos 101 101
85 Kerryne Jones Red Roos 95 95
86 Cathy Hogg Parawanga Orienteers 94 94
87 Ana Herceg Parawanga Orienteers 93 93
87 James Heyes Parawanga Orienteers 93 93
89 Natalie Smith Parawanga Orienteers 91 91
90 Vicky Mansell Bushflyers 89 89
91 Phil Walker Parawanga Orienteers 88 88
92 Ken Mansell Bushflyers 85 85
93 Anna Hasan Parawanga Orienteers 84 84
93 Robert Fisher Parawanga Orienteers 84 84
95 Alex Ricks Red Roos 83 83
96 Zoe Terrill Bushflyers 82 82
97 Jon Glanville Parawanga Orienteers 80 80
98 Ari Piiroinen Bushflyers 79 79
99 Carol Harding Bushflyers 78 78
100 Coral Dow Bushflyers 77 77
101 Stephen Still Abominable O-Men 76 76
102 Davin Fifield Red Roos 75 75
102 Peter Antcliff Bushflyers 75 75
104 Kirsten Wehner Weston Emus 73 73
105 Sandra Hogg Parawanga Orienteers 72 72
106 David Jenkins Bushflyers 70 70
107 Darryl Erbacher Parawanga Orienteers 69 69
107 Nathan Guinness Parawanga Orienteers 69 69
109 Bryant Allen Parawanga Orienteers 68 68
110 Shannan Forrest Parawanga Orienteers 63 63
110 Colleen Mock Parawanga Orienteers 63 63
112 Patrick Shelton Agar Abominable O-Men 62 62
113 Samuel Wilson Red Roos 61 61
113 Bill Monaghan Parawanga Orienteers 61 61
115 Martin Wehner Weston Emus 60 60
115 Martin Etherington Parawanga Orienteers 60 60
117 Jill Walker Parawanga Orienteers 59 59
118 Anthony Slatyer Parawanga Orienteers 58 58
119 Alan Sargeant Bushflyers 56 56
119 Maurice Patten Red Roos 56 56
121 Thomas Fisher Parawanga Orienteers 55 55
122 Sue Garr Parawanga Orienteers 54 54
123 John Spooner Parawanga Orienteers 53 53
123 Jordic Pellefigue Parawanga Orienteers 53 53
125 Christopher Ward Abominable O-Men 52 52
126 Henry Gotzinger Grammar Senior 51 51
127 Lynwen Connick Bushflyers 50 50
128 Sam Moorby Red Roos 48 48
129 Robert Mouatt Red Roos 47 47
130 Tim Cox Parawanga Orienteers 46 46

Events

Date Name Organiser Discipline
21/03/2021 2021 NSW State League #2 and ACT League #1 - Wattle Ridge Orienteering ACT, Big Foot Orienteers Long
27/03/2021 ACT Sprint Distance Championships: ACT League #2, ADFA Parawanga Orienteers Sprint
02/05/2021 ACT Classic Series: ACT League #3, Mt Clear Bushflyers Long
15/05/2021 NOL, ACT League #4, NSW SL #3: Broulee Dunes Orienteering ACT, Orienteering NSW, Red Roos Middle
16/05/2021 NOL, ACT League #5, NSW SL #4: Broulee Dunes Orienteering ACT, Orienteering NSW, Red Roos Middle
06/06/2021 ACT Classic Series: Jim Sawkins Memorial Handicap, ACT League #6, Stringybark Hill Red Roos Long
27/06/2021 ACT Classic Series: ACT League #7, TBA Parawanga Orienteers Long
11/07/2021 ACT Classic Series: ACT League #8, TBA Bushflyers Long
01/08/2021 ACT Classic Series: ACT League #9, Picaree Hill Parawanga Orienteers Long
21/08/2021 ACT Middle Distance Championships: ACT League #10, NSW SL #10, Pine Island/Mt Stranger Orienteering ACT, Orienteering NSW, Abominable O-Men, Red Roos Middle
22/08/2021 ACT Long Distance Championships: ACT League #11, NSW SL #11, Tidbinbilla Orienteering ACT, Orienteering NSW, Bushflyers Long