Orienteering Australia

2021-22 ACT Runners Shop Twilight Series

Print

Standings after 7 of 13 events.

The Runners Shop Twilight Series (on Moderate courses) uses handicapped kilometre rates rather than actual race time. Points are awarded as 125 for first, 124 for second, and so on down to 25 for 101st (and lower). The overall series places are based on each competitor's best floor(N/2)+1 scores from N events, where N equals the number of events staged and floor(x) is the largest integer less than or equal to x.

Runners Shop vouchers will be presented to the top three placings in the Series.

Handicap

Pl Name Club
3/11
10/11
17/11
24/11
1/12
8/12
15/12
26/1
2/2
9/2
16/2
23/2
2/3
Total
1 Matthew Crane Abominable O-Men (112) 123 (121) 125 125 124 (122) 497
2 Hayden Dent Red Roos 120 125 124 125 (113) 494
3 Toni Brown Bushflyers 125 120 123 (102) 123 491
4 Grace Crane Abominable O-Men (114) 122 122 121 (120) (120) 125 490
5 David Stocks Bushflyers (105) 120 (114) 121 123 124 488
6 Cath Chalmers Red Roos 123 119 (109) 119 (116) 118 (115) 479
7 Eric Morris Bennelong Northside Orienteers (104) 117 119 117 124 (115) 477
7 Paul de Jongh Bushflyers (72) 123 (115) 119 117 118 477
7 Martin Dent Red Roos (109) 118 122 121 116 477
10 Shannon Jones Abominable O-Men (102) 121 114 123 114 472
11 Eoin Rothery Red Roos 124 114 113 114 465
12 Tate Needham Red Roos (66) (111) 116 112 114 (111) 121 463
13 Rob Walter Red Roos (105) 112 122 109 119 462
14 Matthew Stocks Bushflyers (87) 103 120 113 120 456
14 Sanda Halpin Parawanga Orienteers 118 113 (103) 118 (94) 107 456
16 Kathie Dent Red Roos 119 118 (103) 105 107 449
17 Alice Radajewski Parawanga Orienteers 121 (88) 100 119 99 439
18 David Poland Bushflyers 102 101 (82) 110 117 430
19 Emily Walter Red Roos 99 107 115 108 429
20 Elise Palethorpe Bushflyers (78) 108 108 106 103 425
21 Belinda Allison Red Roos 94 106 113 110 423
22 Ross Stewart Bushflyers (79) 99 107 106 109 421
23 Ari Piiroinen Bushflyers 96 107 104 112 419
24 Robert Allison Red Roos 108 100 102 108 418
25 Owen Radajewski Parawanga Orienteers (85) 109 86 112 108 415
26 Bruce Barnett Bushflyers (87) 96 108 105 (92) 105 414
27 Mary McDonald Abominable O-Men (51) (67) 106 104 99 (85) 100 409
28 Bill Jones Red Roos 117 (68) 109 (73) 103 79 408
29 Phil Walker Parawanga Orienteers 92 100 (63) 109 104 (78) 405
30 Judy Allison Red Roos 103 97 (83) 101 100 401
31 Valerie Barker Bushflyers 95 111 77 110 393
32 Toby Lang Bushflyers 62 116 118 96 392
33 Elye Dent Red Roos 76 99 92 (56) 122 389
34 Bruce Bowen Parawanga Orienteers 86 104 93 103 386
34 Peter Lambert Bushflyers 106 92 82 106 386
36 Joshua Mansell Bushflyers 97 (73) 91 94 (57) 101 383
37 Chris Andersen Bushflyers 100 83 (81) (69) 96 91 370
38 Davin Fifield Red Roos (32) 89 90 86 104 369
38 Andrew Slattery Red Roos (39) 78 (55) 96 93 102 369
40 Grant McDonald Abominable O-Men (42) (79) 97 85 91 95 368
40 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers (57) 98 101 (64) 68 101 368
42 Jonathan Ricks Red Roos (40) (51) 88 87 93 (70) 98 366
43 Chris Stocks Bushflyers (80) (75) 84 89 (56) 97 94 364
44 Michael Mitchell Bushflyers 77 98 95 91 361
45 Andrew Cheffers Weston Emus 95 90 112 59 356
46 Kerryne Jones Red Roos 98 (72) 86 89 82 355
47 Silke Speier Bushflyers 113 63 94 83 353
48 Ewan Shingler Big Foot Orienteers 101 124 125 350
49 Jon Glanville Parawanga Orienteers (38) (61) 90 99 65 89 343
49 Michael Burt Red Roos (68) (49) 78 96 (72) 83 86 343
49 Anthony Scott Red Roos 107 112 124 343
52 Merv Bendle Dandenong Ranges Orienteering Club 75 86 88 (74) (69) 87 336
53 Bryant Allen Parawanga Orienteers 84 80 77 (67) 94 (77) 335
53 Pat Miethke Parawanga Orienteers (61) (65) 79 91 81 84 335
55 Andrew Kerr Parawanga Orienteers 110 107 116 333
55 Ken Mansell Bushflyers (70) 81 76 88 88 333
57 Carys Connick Bushflyers (59) 82 (65) 79 (62) 90 81 332
58 Oscar Brown Grammar Senior 105 115 111 331
59 Max Walter Red Roos (54) 64 92 (25) 99 75 330
59 Pauli Piiroinen Bushflyers 67 93 81 89 330
61 Darryl Erbacher Parawanga Orienteers 122 104 102 328
62 Jesse Piiroinen Bushflyers 83 (70) (48) 79 72 93 327
63 Michael Radajewski Parawanga Orienteers 36 101 97 88 322
64 Andrew Bishop Parawanga Orienteers (25) 83 59 (44) 78 92 312
65 Susanne Harrysson Bushflyers 73 91 71 (58) 74 309
66 Tim Cochrane Parawanga Orienteers (27) (53) 76 57 83 87 303
67 Steven Halpin Parawanga Orienteers 89 66 (42) (61) 78 62 295
68 Tony Garr Parawanga Orienteers 71 66 73 (53) 84 294
69 Bill Monaghan Parawanga Orienteers 64 76 (60) 71 79 290
69 Liz Abbott Parawanga Orienteers 92 100 98 290
71 Anthony Slatyer Parawanga Orienteers 70 86 60 73 289
72 Robert Fisher Parawanga Orienteers (45) (58) 64 68 76 80 288
72 Joseph Wilson Bushflyers (34) (55) 85 62 61 80 288
74 Jack Read Red Roos (25) 57 72 72 85 (53) 286
75 Andrew Hobson Bushflyers (65) 74 68 (64) 75 66 283
76 Toby Bellwood Red Roos 77 (54) 75 (54) (47) 58 72 282
77 Vicky Mansell Bushflyers 91 62 58 (43) 57 268
78 Greg Lane Parawanga Orienteers 87 87 85 259
79 Ann Sutton Red Roos 43 56 75 82 256
80 Dean Davies none 90 89 74 253
81 Greg Wilson Bushflyers (25) (40) 67 59 59 65 250
82 Martin Etherington Parawanga Orienteers (25) (31) 77 49 68 54 248
83 Tom de Jongh Bushflyers 47 61 70 (42) 64 242
84 Thomas Fisher Parawanga Orienteers 58 63 47 71 239
85 Hannu Mannering Bushflyers 56 41 63 75 235
86 Stephen Still Abominable O-Men 25 80 51 73 229
87 Mark Bourne Abominable O-Men 117 110 227
88 Ryan Stocks Bushflyers 116 110 226
89 Brigitta Hembrow Gersey Onkaparinga Hills Orienteering Club 96 59 69 224
90 Ian Prosser Abominable O-Men 106 115 221
90 Alison Inglis Bushflyers 110 111 221
90 Oliver Bishop Parawanga Orienteers 53 (39) 69 44 55 (40) 221
93 John Shelton Agar Abominable O-Men 60 84 76 220
94 Keith Fifield Red Roos 52 98 67 217
95 Marilla Cavenagh none 102 113 215
96 Elizabeth Dunbar Parawanga Orienteers 52 (48) 51 51 (46) 60 214
97 Stephen Goggs Red Roos 25 93 95 213
97 John Sutton Red Roos 90 57 66 213
99 Lynwen Connick Bushflyers (28) (29) 48 53 41 63 205
100 John Harding Parawanga Orienteers (25) (25) 55 38 (36) 45 66 204
100 Jennifer Webb Abominable O-Men (25) (25) 50 35 (25) 50 69 204
100 Geoff Wood Parawanga Orienteers 88 38 78 204
103 Andrew Cumming Thom Parawanga Orienteers 105 98 203
104 Lawrie Brown Parawanga Orienteers (25) (30) 49 34 49 65 197
104 Frank Ingwersen Parawanga Orienteers 43 60 39 55 197
106 Tanya Ford Abominable O-Men (25) (25) 47 33 (25) 48 67 195
106 Deirdre Sharkey Parawanga Orienteers 25 80 90 195
108 Thurein Halpin Parawanga Orienteers 111 81 192
108 Finn Marsland Red Roos 95 97 192
110 Conor Bendle Abominable O-Men (25) (25) 40 34 (25) 44 70 188
111 Hind Needham Red Roos 35 46 46 51 178
112 Greg Jolley Parawanga Orienteers 30 70 71 171
113 Paul Sheahan Weston Emus 25 33 60 52 170
114 Aoife Rothery Red Roos 115 54 169
115 Natalie Miller Bushflyers 82 84 166
116 Justine Hobson Bushflyers 81 84 165
117 Sean Chan none 25 27 45 65 (25) 162
118 Susan Hallissy Bushflyers 25 (25) 54 29 46 154
119 Anthony Leach Weston Emus 41 43 25 43 152
120 Jeremy Chan none 25 53 46 26 150
121 Kenji Walter Bushflyers 93 56 149
122 Mica Walter Red Roos 74 37 32 143
122 Christopher Ward Abominable O-Men 33 34 76 143
124 James Heyes Parawanga Orienteers 25 47 43 27 142
125 Nikolaus Elz Parawanga Orienteers 25 (25) 41 32 (25) 42 140
126 Braedy Jaugietis Grammar Senior 71 66 137
127 Maurice Patten Red Roos 25 25 74 124
127 Robert Hembrow Onkaparinga Hills Orienteering Club 50 35 39 124
129 Peter Antcliff Bushflyers 52 68 120
130 Grant Battersby Weston Emus 25 94 119
131 Matthew Purcell Grammar Senior 25 52 40 117
131 Tristan MIller Bushflyers 117 117
133 Connor Dent Red Roos 116 116
134 Barbara Martin Parawanga Orienteers 69 45 114
135 Mark Gregson Red Roos 111 111
135 Jo Hobson Bushflyers 29 45 37 111
137 Anna Hasan Parawanga Orienteers 25 82 107
137 Imogen Faulds Casuals NSW 25 52 30 107
139 Julia Raine Bushflyers 44 58 102
140 Monika Binder Parawanga Orienteers 97 97
141 Sally Kingsland Bushflyers 46 50 96
142 Monique Jeacocke Parawanga Orienteers 48 47 95
142 Blair Trewin Bushflyers 95 95
144 Henry Gotzinger Grammar Senior 26 67 93
145 Jane Barnett Bushflyers 85 85
146 Sue Paice Parawanga Orienteers 80 80
147 Helen Fisher Parawanga Orienteers 37 42 79
148 Miho Yamazaki Parawanga Orienteers 77 77
149 Judith Colman Bushflyers 25 49 74
149 Natalie Smith Parawanga Orienteers 74 74
151 Nicola Marshall Australopers 73 73
152 Sarah Bruce Parawanga Orienteers 37 35 72
153 Matthew Ellwood none 26 45 71
153 Patrick Miller Bushflyers 71 71
153 Robert Mouatt Red Roos 40 31 71
156 Peter Miller Bushflyers 69 69
156 Melanie Christie Uringa Orienteers 36 33 69
158 Michael McAuliffe Parawanga Orienteers 25 41 66
159 Tim Cox Parawanga Orienteers 36 28 64
159 Alex Mair none 64 64
161 Kay Grzadka Parawanga Orienteers 63 63
162 Brendan Wilson Bushflyers 62 62
163 Eric Wainwright Red Roos 61 61
164 Katy Hogg Parawanga Orienteers 56 56
165 Morten Pedersen Parawanga Orienteers 55 55
166 John Suominen Weston Emus 25 28 53
167 Erica Lejins Parawanga Orienteers 50 50
167 Ian Crellin Parawanga Orienteers 25 25 50
167 Josh Robards Bushflyers 50 50
170 Melissa Clarke Parawanga Orienteers 49 49
171 Colleen Mock Parawanga Orienteers 48 48
172 Julian Williamson Bushflyers 44 44
172 Kirsten Wehner Weston Emus 44 44
174 Edwina Mulhearn Red Roos 42 42
175 Chris Answerth none 41 41
176 Christopher Hagen none 39 39
177 Zoe Terrill Bushflyers 38 38
178 Greg Terrill Bushflyers 32 32
179 Paul_Jan Kruger none 31 31
179 Coral Dow Bushflyers 31 31
181 Xander Phillips Grammar Senior 25 25
181 Jack Bashford none 25 25
181 Walter Pywell Parawanga Orienteers 25 25
181 Jamie Carr none 25 25
181 Rosie Waddell-Wood Bushflyers 25 25

Events

Date Name Organiser Discipline
03/11/2021 ACT Runners Shop Twilight Series #1: Mt Majura West Bushflyers Middle
10/11/2021 ACT Runners Shop Twilight Series #2: Stromlo West Bushflyers Middle
17/11/2021 ACT Runners Shop Twilight Series #3: Oakey Hill Red Roos Middle
24/11/2021 ACT Runners Shop Twilight Series #4: Mt Ainslie North Bushflyers Middle
01/12/2021 ACT Runners Shop Twilight Series #5: Campbell Park Abominable O-Men Middle
08/12/2021 ACT Runners Shop Twilight Series #6: Mt Taylor Parawanga Orienteers Middle
15/12/2021 ACT Runners Shop Twilight Series #7: Red Hill Parawanga Orienteers Middle
26/01/2022 ACT Runners Shop Twilight Series #8: Palmerville Red Roos Middle
02/02/2022 ACT Runners Shop Twilight Series #9: Black Mountain South Bushflyers Middle
09/02/2022 ACT Runners Shop Twilight Series #10: Fadden Pines Abominable O-Men Middle
16/02/2022 ACT Runners Shop Twilight Series #11: Aranda Bushlands Parawanga Orienteers Middle
23/02/2022 ACT Runners Shop Twilight Series #12: Bruce Ridge Red Roos Middle
02/03/2022 ACT Runners Shop Twilight Series #13: Narrabundah Hill Bushflyers Middle