Orienteering Australia

2022 ACT League

Print

Standings after 7 of 13 events.

The ACT League Series (on Hard difficulty courses) uses handicapped kilometre rates rather than actual race time. Points are awarded as 125 for first, 124 for second, and so on down to 25 for 101st (and lower). For Championship (or similar} events a 10% loading is added to make the top points 138. The overall series places are based on each competitor's best floor(N/2)+1 scores from N events, where N equals the number of events staged and floor(x) is the largest integer less than or equal to x.

Handicap

Pl Name Club
2/4
3/4
1/5
11/6
12/6
13/6
26/6
17/7
7/8
20/8
21/8
31/12
31/12
Total
1 Grant Bluett Abominable O-Men (135) 138 138 137 136 (133) 549
2 Martin Dent Red Roos (123) (133) 136 135 135 137 543
3 Grace Crane Abominable O-Men 134 132 (117) 137 138 (132) 541
4 Eoin Rothery Red Roos (122) (129) (121) 130 133 134 136 533
5 Geoff Lawford Abominable O-Men (120) 134 132 131 135 532
6 Matthew Crane Abominable O-Men (110) 135 132 124 129 520
7 Andy Hogg Parawanga Orienteers (113) 134 134 120 122 510
8 Paul de Jongh Bushflyers 128 (110) (111) 126 123 131 508
9 Cath Chalmers Red Roos 119 133 (114) 129 126 507
10 Aoife Rothery Red Roos 129 117 128 130 504
11 Justine Hobson Bushflyers (95) (115) 128 129 121 125 503
11 Owen Radajewski Parawanga Orienteers 109 (100) 131 130 133 503
13 Natalie Miller Bushflyers (94) (117) 124 127 125 (93) 124 500
14 Mary McDonald Abominable O-Men 133 122 122 118 495
15 Kathie Dent Red Roos (102) 124 107 127 134 492
16 Grant McDonald Abominable O-Men 126 116 125 124 491
17 Alison Inglis Bushflyers 117 125 (105) 118 (116) 130 490
18 Ben Rattray Red Roos (107) (105) 123 127 118 117 485
19 Valerie Barker Bushflyers 114 130 (88) (99) 123 110 477
20 Bill Jones Red Roos 115 121 113 126 (112) 475
21 Bruce Bowen Parawanga Orienteers 110 (104) 122 116 (108) 125 473
22 Phil Walker Parawanga Orienteers 118 114 (113) 119 120 471
23 Liz Abbott Parawanga Orienteers (101) 126 120 119 104 (101) 469
24 Mace Neve Red Roos (106) (91) (97) 109 109 114 119 451
25 David Hogg Parawanga Orienteers 106 (82) 104 126 110 (104) 446
26 Oscar Brown Grammar Senior (64) 96 100 131 113 440
26 Jon Glanville Parawanga Orienteers (93) 98 111 113 118 440
28 John Shelton Agar Abominable O-Men (87) 101 106 114 115 (92) 436
29 Andrew Slattery Red Roos (69) (97) (94) 110 112 105 108 435
30 Natalie Smith Parawanga Orienteers (93) 99 95 116 115 425
31 Ellen Johnson Bushflyers 115 106 99 103 423
32 Eric Wainwright Red Roos 103 113 84 120 420
33 Tony Garr Parawanga Orienteers (92) 112 111 94 102 419
34 Kerryne Jones Red Roos 111 100 99 (95) 103 413
34 Ken Mansell Bushflyers 96 84 112 121 413
36 Shannon Jones Abominable O-Men 136 137 138 411
37 Jenny Bourne Abominable O-Men 137 125 138 400
38 Phoebe Dent Red Roos 96 107 101 94 398
39 David Stocks Bushflyers 137 136 118 391
40 Jane Barnett Bushflyers 101 94 79 115 389
41 Andrew Hobson Bushflyers (75) (87) 101 100 95 91 387
41 Joshua Mansell Bushflyers 91 98 97 101 387
43 Barbara Martin Parawanga Orienteers 90 85 102 106 383
44 Ian Prosser Abominable O-Men 127 127 127 381
45 Hugh Moore Red Roos 89 108 97 83 377
46 Deirdre Sharkey Parawanga Orienteers 81 (75) 92 85 117 375
47 Darryl Erbacher Parawanga Orienteers 138 120 116 374
48 Peter Miller Bushflyers 85 88 103 96 372
49 Keith Fifield Red Roos 84 103 79 105 371
50 Maurice Patten Red Roos 89 97 91 88 365
51 Chris Stocks Bushflyers 83 95 73 109 360
52 James Heyes Parawanga Orienteers 88 (85) 91 90 87 356
53 Michael Radajewski Parawanga Orienteers 73 69 117 86 345
53 Elizabeth Dunbar Parawanga Orienteers (71) 76 80 96 93 345
55 John Scown Abominable O-Men 108 128 107 343
56 Ella Hogg Parawanga Orienteers 120 109 111 340
57 Robert Mouatt Red Roos 83 90 85 81 339
58 Tate Needham Red Roos 103 112 122 337
59 Judy Allison Red Roos 93 121 122 336
60 Jose Zapata Red Roos (68) 76 82 89 87 334
61 Matthew Stocks Bushflyers 121 119 89 329
62 Toby Lang Bushflyers 112 114 98 324
63 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers 115 107 99 321
64 Andrew Johnson Bushflyers 105 104 107 316
65 Bill Monaghan Parawanga Orienteers 102 119 90 311
66 Pat Miethke Parawanga Orienteers 105 90 93 288
67 Jo Hobson Bushflyers 86 92 108 286
68 Michael Burt Red Roos 87 103 90 280
69 Ann Scown Abominable O-Men 83 96 100 279
70 Vicky Mansell Bushflyers 75 98 102 275
71 Chris Andersen Bushflyers 89 78 102 269
72 Ryan Stocks CBR Cockatoos 129 135 264
73 Michael D'Ascenzo Bushflyers 80 91 86 257
74 Matt Doyle CBR Cockatoos 132 124 256
74 Jo Allison CBR Cockatoos 125 131 256
76 Robyn D'Ascenzo Bushflyers 79 88 88 255
77 Tristan Miller CBR Cockatoos 130 123 253
78 Bryant Allen Parawanga Orienteers 79 92 81 252
79 Greg Wilson Bushflyers 80 74 95 249
80 John Sutton Red Roos 91 65 92 248
81 Caitlin Young CBR Cockatoos 118 128 246
82 Ann Sutton Red Roos 97 63 80 240
82 Michael Mitchell Bushflyers 76 81 83 240
82 Hermann Wehner Weston Emus 78 83 79 240
85 Andrew Kerr CBR Cockatoos 131 108 239
86 Tara Melhuish CBR Cockatoos 116 121 237
87 Jesse Piiroinen Bushflyers 70 66 94 230
88 Stephen Melhuish CBR Cockatoos 119 109 228
89 Robert Allison Red Roos 136 89 225
90 Ari Piiroinen Bushflyers 113 111 224
90 Andrew Cheffers Weston Emus 59 79 86 224
92 Vickie Saye Abominable O-Men 106 105 211
93 Steve Doyle Abominable O-Men 108 102 210
94 Marina Iskhakova Red Roos 90 116 206
94 Alan Sargeant Bushflyers 60 61 85 206
94 Samuel Wilson Red Roos 58 77 71 206
97 Ana Herceg Parawanga Orienteers 71 132 203
98 Jane Saye Abominable O-Men 109 93 202
99 Lynwen Connick Bushflyers 62 67 68 197
100 Jonathan Ricks Red Roos 100 94 194
101 Graham Atkins Parawanga Orienteers 73 106 179
102 Belinda Allison Red Roos 82 95 177
103 Max Walter Red Roos 67 107 174
104 Ken Young Bushflyers 74 98 172
105 Matthew Purcell Red Roos 72 96 168
106 Sandra Hogg Parawanga Orienteers 82 84 166
107 Rob D'Ascenzo Bushflyers 81 81 162
107 Frank Ingwersen Parawanga Orienteers 98 64 162
109 Martin Etherington Parawanga Orienteers 77 84 161
110 Zoe Terrill Bushflyers 69 85 154
111 Steven Halpin Parawanga Orienteers 61 84 145
112 David Just Bushflyers 68 70 138
113 Peter Antcliff Bushflyers 63 72 135
113 Kelly Young Bushflyers 65 70 135
115 Rob Walter Red Roos 128 128
116 Pauli Piiroinen Bushflyers 124 124
117 Toni Brown Bushflyers 123 123
117 Mark Gregson Orienteering ACT 123 123
119 Mark Bourne Abominable O-Men 114 114
120 Andrew Cumming Thom Parawanga Orienteers 112 112
121 Kirsten Wehner Weston Emus 111 111
122 Allison Jones Red Roos 110 110
123 Sue Garr Parawanga Orienteers 104 104
123 Patrick Miller Bushflyers 104 104
125 Andrew Bishop Parawanga Orienteers 100 100
126 Brendan Wilson Bushflyers 99 99
126 Patrick Shelton Agar CBR Cockatoos 99 99
128 Brigitta Hembrow Gersey Bushflyers 98 98
129 Jack Bashford Orienteering ACT 97 97
130 Joseph Wilson Bushflyers 92 92
131 Susan Hallissy Bushflyers 89 89
132 Silke Speier Bushflyers 88 88
133 Geoffrey Dabb Bushflyers 87 87
133 Garry Fry Red Roos 87 87
135 Michelle Cochrane Orienteering ACT 86 86
135 Fedor Iskhakov Red Roos 86 86
135 Ingrid Shelton Agar CBR Cockatoos 86 86
138 Robert Hembrow Bushflyers 84 84
139 Martin Wehner Weston Emus 83 83
140 Hayden Dent Red Roos 82 82
140 Durham Bennett Bushflyers 82 82
142 Eino Meuronen Bushflyers 80 80
142 Nicholas Brennan CBR Cockatoos 80 80
144 Melissa Clarke Parawanga Orienteers 78 78
144 Louise Rose Red Roos 78 78
146 Carys Connick Bushflyers 77 77
147 Anthony Slatyer Parawanga Orienteers 74 74
148 John Harding Parawanga Orienteers 72 72
149 Mark Jenkins Casuals ACT 67 67
150 Erica Lejins Parawanga Orienteers 66 66
151 Jill Walker Parawanga Orienteers 62 62
152 Stephen Goggs Red Roos 57 57

Events

Date Name Organiser Discipline
02/04/2022 2022 Wildfire Autumn Classics; NOL 4, ACTL 1 Parawanga Middle
03/04/2022 2022 Wildfire Autumn Classics; NOL 5, ACTL 2 Red Roos Long
01/05/2022 ACT Classic Series: ACT League #3, Boboyan Divide Parawanga Long
11/06/2022 2022 QBIII Day 1: NSW State League #7, ACT League #4 Middle
12/06/2022 2022 QBIII Day 2: NSW State League #8, ACT League #5 Long
13/06/2022 2022 QBIII Day 3: NSW State League #9, ACT League #6 Sprint
26/06/2022 ACT Sprint Distance Championships: ACT League #7, AIS Abominable O-Men Sprint
17/07/2022 ACT Classic Series: ACT League #8, Castle Hill Bushflyers Long
07/08/2022 ACT Classic Series: ACT League #9, Awoonga Red Roos Long
20/08/2022 ACT Middle Distance Championships: ACT League #10, NSW SL #12, Pine Island Abominable O-Men & Red Roos Middle
21/08/2022 ACT Long Distance Championships: ACT League #11, NSW SL #13, Tidbinbilla Bushflyers Long
31/12/2022 ACT Classic Series: Jim Sawkins Memorial Handicap, ACT League #?, Foxlow Flat Red Roos Long
31/12/2022 ACT Classic Series: ACT League #?, Stringybark Hill Bushflyers Long