Orienteering Australia

2024 ACT League

Print

Standings after 8 of 12 events.

The ACT League Series (on Hard difficulty courses) uses handicapped kilometre rates rather than actual race time. Points are awarded as 125 for first, 124 for second, and so on down to 25 for 101st (and lower). For Championship (or similar} events a 10% loading is added to make the top points 138. The overall series places are based on each competitor's best floor(N/2)+1 scores from N events, where N equals the number of events staged and floor(x) is the largest integer less than or equal to x.

Handicap

Pl Name Club
3/3
14/4
21/4
28/4
4/5
5/5
18/5
19/5
16/6
29/6
24/8
25/8
Total
1 Grace Crane Abominable O-Men 137 133 124 (124) 129 136 137 135 931
2 Martin Dent Red Roos 138 132 123 122 135 (110) 121 137 908
3 Geoff Lawford Abominable O-Men 133 134 120 122 135 133 126 903
4 Owen Radajewski Parawanga Orienteers 134 119 102 125 132 130 132 874
5 Paul de Jongh Bushflyers 118 120 115 127 119 123 136 858
6 Andy Hogg Parawanga Orienteers 136 108 113 123 129 119 129 857
7 Matthew Crane Abominable O-Men 126 125 114 121 111 124 120 841
8 Matthew Stocks Bushflyers 132 118 95 117 124 127 110 823
9 Natalie Miller Bushflyers 97 112 125 119 128 136 102 819
10 Oscar Brown Red Roos 123 111 118 109 130 126 98 815
11 Shannon Jones Abominable O-Men 128 123 132 137 131 124 775
12 Jenny Bourne Abominable O-Men 131 119 137 123 138 122 770
13 Ryan Stocks Bushflyers 130 114 126 126 122 128 746
14 Mace Neve Red Roos 108 101 98 91 118 97 101 714
15 Allison Jones Red Roos 112 123 121 109 125 123 713
16 Ella Hogg Parawanga Orienteers 124 97 86 121 74 104 100 706
17 Toby Lang Bushflyers 121 121 107 98 117 121 685
18 Samuel Wilson Red Roos 89 104 67 84 109 111 119 683
19 Grant Bluett Abominable O-Men 138 136 138 132 138 682
20 John Shelton Agar Abominable O-Men 126 117 105 114 94 111 667
20 Judy Allison Red Roos 104 101 96 94 71 112 89 667
22 Chris Stocks Bushflyers 119 96 103 84 (66) 93 89 80 664
23 Liz Abbott Parawanga Orienteers 127 106 112 95 124 96 660
24 Vickie Saye Abominable O-Men 94 107 80 100 69 103 103 656
25 Eoin Rothery Red Roos 130 134 133 134 118 649
26 Kerryne Jones Red Roos 122 89 104 98 60 72 84 629
27 David Stocks CBR Cockatoos 125 122 133 122 120 622
28 Pat Miethke Parawanga Orienteers 98 117 88 101 72 68 62 (62) 606
29 Oliver Bishop Parawanga Orienteers 107 91 105 115 95 87 600
30 Bruce Bowen Parawanga Orienteers 131 104 69 83 98 109 594
30 Arthur Watson Parawanga Orienteers 92 137 110 111 45 99 594
32 Ian de Jongh Bushflyers 77 106 94 68 87 59 92 583
33 Emily Walter Red Roos 120 113 110 121 118 582
34 Jon Glanville Parawanga Orienteers 115 90 74 108 78 114 579
35 Alice Radajewski Parawanga Orienteers 100 85 117 97 75 90 564
36 James Heyes Parawanga Orienteers 99 87 66 70 84 87 69 562
37 David Hogg Parawanga Orienteers 111 106 62 81 114 85 559
38 Max Walter CBR Cockatoos 92 99 98 97 76 93 555
39 Andrew Bishop Parawanga Orienteers 98 94 88 82 99 78 539
40 Krisztina Gera Bushflyers 116 102 105 106 107 536
40 Mary McDonald Abominable O-Men 124 113 96 86 117 536
42 Jo Allison Red Roos 138 134 128 131 531
43 David Penton Bushflyers 93 87 72 76 65 80 55 528
44 Michael Radajewski Parawanga Orienteers 103 89 99 66 100 68 525
45 Michael Burt Red Roos 81 110 90 78 85 74 518
46 Kathie Dent Red Roos 111 79 116 104 107 517
47 Tony Garr Parawanga Orienteers 96 82 80 77 106 61 502
48 Aoife Rothery Red Roos 113 86 111 83 106 499
49 Grant McDonald Abominable O-Men 116 92 101 81 108 498
50 Mira Walter Red Roos 122 131 112 127 492
51 Cath Chalmers Red Roos 117 108 131 125 481
52 Bryant Allen Parawanga Orienteers 82 84 102 71 75 59 473
53 Ariadna Iskhakova Red Roos 115 120 125 112 472
54 Valerie Barker Bushflyers 115 100 53 108 91 467
55 Hayden Dent Red Roos 103 130 117 116 466
56 Ana Herceg Parawanga Orienteers 135 118 96 116 465
56 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers 99 91 55 79 58 83 465
56 Tate Needham Red Roos 118 113 129 105 465
59 Tara Melhuish Parawanga Orienteers 112 108 103 134 457
60 Kelvin Meng Bushflyers 87 103 88 109 66 453
61 James Derlacki Red Roos 72 90 83 72 60 75 452
62 Fedor Iskhakov Red Roos 93 101 107 66 82 449
63 Matty Maundrell Bushflyers 129 108 106 99 442
64 Deirdre Sharkey Parawanga Orienteers 93 104 102 65 74 438
65 Andrew Slattery Red Roos 106 109 92 113 420
66 Barbara Martin Parawanga Orienteers 90 102 100 56 59 407
67 Bill Jones Red Roos 102 113 116 74 405
68 Rob Walter Red Roos 135 127 133 395
69 Natalie Smith Parawanga Orienteers 129 96 80 88 393
70 Alison Inglis Bushflyers 136 116 135 387
71 Andrew Cumming Thom Parawanga Orienteers 81 61 94 73 70 379
72 Sanda Halpin Parawanga Orienteers 114 120 130 364
73 Nicole Thomas Red Roos 86 83 63 52 67 351
74 Brigitta Hembrow Gersey Bushflyers 86 93 76 80 335
75 Ross Stewart Bushflyers 105 113 115 333
76 Phoebe Dent Red Roos 95 92 67 77 331
77 Joshua Mansell CBR Cockatoos 95 84 77 70 326
78 Matt Roberts Red Roos 63 89 50 110 312
79 Darryl Erbacher Parawanga Orienteers 127 82 93 302
80 John Scown Abominable O-Men 110 86 100 296
81 Rohan Hyslop Parawanga Orienteers 88 101 104 293
81 Peter Miller Bushflyers 105 97 91 293
83 Max Johnson Bushflyers 89 76 54 72 291
83 Matthew Purcell CBR Cockatoos 83 73 67 68 291
85 Mia Kluth Parawanga Orienteers 109 69 102 280
86 Stephen Goggs Red Roos 120 93 62 275
87 John Harding Parawanga Orienteers 66 68 50 37 53 274
88 Katy Hogg Parawanga Orienteers 91 89 91 271
88 Ann Scown Abominable O-Men 114 87 70 271
90 Chris Andersen Bushflyers 73 70 48 79 270
91 Ari Piiroinen Bushflyers 80 107 77 264
92 Jose Zapata Red Roos 81 58 61 60 260
92 Coral Dow Bushflyers 67 51 52 36 54 260
94 Eric Wainwright Red Roos 85 119 55 259
95 Christine Maniti Parawanga Orienteers 74 73 42 63 252
96 Silke Speier Bushflyers 94 69 88 251
96 Robert Hembrow Bushflyers 85 70 58 38 251
98 Tim Cochrane Parawanga Orienteers 75 76 97 248
99 Stephen Still Abominable O-Men 64 57 64 61 246
100 Davin Fifield Red Roos 92 67 82 241
101 Diana Hallam Parawanga Orienteers 95 64 72 231
102 Martin Etherington Parawanga Orienteers 71 79 73 223
103 Phil Walker Parawanga Orienteers 114 107 221
104 Frank Ingwersen Parawanga Orienteers 59 56 41 64 220
105 Elizabeth Dunbar Parawanga Orienteers 76 69 68 213
106 Andrew Johnson Bushflyers 103 105 208
107 Susie Sprague Red Roos 110 96 206
108 Sarah Bruce Parawanga Orienteers 115 90 205
109 James Tailby Bushflyers 71 75 56 202
110 Kim Morrison Bushflyers 84 112 196
111 Lynwen Connick Bushflyers 53 54 35 52 194
112 Graham Atkins Parawanga Orienteers 95 95 190
113 Ken Mansell Bushflyers 101 71 172
114 Clare Lonergan Bushflyers 85 86 171
115 Craig Johnson Bushflyers 85 76 161
116 Bill Monaghan Parawanga Orienteers 81 77 158
117 Kieran Macdonell Bushflyers 75 78 153
118 Susie Kluth Parawanga Orienteers 71 79 150
118 Andrew Cheffers Weston Emus 79 71 150
120 Michael Mitchell Bushflyers 84 57 141
121 Edith Gray Abominable O-Men 90 44 134
122 Hugh Moore Red Roos 85 47 132
123 Greg Terrill Bushflyers 88 43 131
124 Carys Connick Bushflyers 64 65 129
125 Elye Dent Red Roos 128 128
125 Mark Bourne Abominable O-Men 128 128
127 Jane Barnett Bushflyers 53 73 126
128 Ian Prosser Abominable O-Men 125 125
129 Ben Rattray Red Roos 116 116
130 Elise Palethorpe CBR Cockatoos 115 115
130 Robyn D'Ascenzo Bushflyers 60 55 115
132 Nick Melhuish Parawanga Orienteers 54 57 111
133 Jonathan Ricks Red Roos 109 109
134 Martin Wehner Weston Emus 105 105
135 David Jenkins Orienteering ACT 65 39 104
136 Michael D'Ascenzo Bushflyers 52 51 103
137 Vicky Mansell Bushflyers 100 100
138 Grant Battersby Weston Emus 99 99
139 Tom de Jongh Bushflyers 97 97
140 Jenny Hawkins Bushflyers 94 94
141 Henry Gotzinger Red Roos 92 92
142 Tanya Ford Abominable O-Men 91 91
143 Monika Binder Parawanga Orienteers 90 90
144 Jesse Piiroinen Bushflyers 88 88
145 Kirsten Wehner Weston Emus 87 87
146 Jane Saye Abominable O-Men 86 86
147 Amy Ting Red Roos 83 83
148 Mica Walter Red Roos 82 82
149 Patrick Maundrell Bushflyers 81 81
150 Keith Fifield Red Roos 79 79
151 Helen Sheridan Bushflyers 78 78
151 John Sutton Red Roos 78 78
151 Ian Crellin Parawanga Orienteers 78 78
154 Jill Walker Parawanga Orienteers 77 77
155 Maurice Patten Red Roos 75 75
156 Katie Liesinger Bushflyers 74 74
157 Zachariah Coleman Red Roos 73 73
158 Jeff Howard Bushflyers 70 70
159 Peter Antcliff Bushflyers 69 69
160 John Spooner Bushflyers 68 68
161 Emma Penton Bushflyers 67 67
162 Steven Halpin Parawanga Orienteers 65 65
162 Katherine Howard Bushflyers 65 65
164 Steve Doyle Abominable O-Men 63 63
165 Toni Brown Red Roos 58 58
166 Bruce Barnett Bushflyers 57 57
167 Nina Davis Bushflyers 56 56
168 Carol Harding Bushflyers 51 51
169 Belinda Allison Red Roos 49 49
170 Ellen Johnson Bushflyers 46 46
171 David Poland Red Roos 40 40

Events

Date Name Organiser Discipline
03/03/2024 ACT Sprint Championships: ACT League #1, Amaroo Schools Abominable O-Men Sprint
14/04/2024 ACT League #3 & NSW State League #4, Snow Hills Orienteering NSW Long
21/04/2024 ACT Classic Series: ACT League #2, Ballinafad Creek Parawanga Orienteers Long
28/04/2024 ACT Classic Series: ACT League #4, Mt Taylor Bushflyers Middle
04/05/2024 ACT Classic Series: ACT League #5, Broulee Red Roos Middle
05/05/2024 ACT Classic Series: ACT League #6, Broulee Red Roos Middle
18/05/2024 NOL, ACT League #7: Wee Jasper Abominable O-Men Middle
19/05/2024 NOL, ACT League #8: Awoonga Bushflyers Middle
16/06/2024 ACT Classic Series: ACT League #9, Orroral Parawanga Orienteers Long
29/06/2024 ACT Metro Series: incl. Junior League #6, ACT League #10, Jim Sawkins Handicap, Stringybark East Red Roos Long
24/08/2024 ACT Middle Championships: ACT League #11, NSW SL, Wild Deer Sands Bushflyers Middle
25/08/2024 ACT Long Championships: ACT League #12, NSW SL, Birkenburn Parawanga Orienteers Long

Advertisements

2024 Australian Orienteering Championships