Orienteering Australia

2018 National MTBO Series

Print

Final standings after 8 events.

M14

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Dylan Bryant Enoggeroos 30 30 30 90
2 Bodie Terrill Bushflyers 30 30

W14

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Kate McKenna Ugly Gully Orienteers 30 30 30 90

M16

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Lachlan Young Bushflyers 27 30 57
2 Bodie Terrill Bushflyers 30 30

M20

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Riley Martin WA Nomads 30 30

W20

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Rhiannon Prentice Newcastle Orienteering Club 30 30 30 30 30 (30) 150
2 Anastasia Heikkila Sunshine Orienteers Club 27 0 27

M21

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Ricky Thackray Bibbulmun Orienteers (0) 30 (0) (0) 30 27 30 30 147
2 Scott Gavens Bayside Kangaroos Orienteers (21) 27 24 27 27 24 129
3 Hamish Mackie Big Foot Orienteers (19) 20 22 30 24 27 123
4 Glen Charlton Newcastle Orienteering Club 27 22 30 0 79
5 Joel Young Multi Terrain Bike Orienteers 20 24 27 0 71
6 Hadrien Devillepoix Bibbulmun Orienteers 21 21 24 66
7 Tom Lothian Bayside Kangaroos Orienteers 18 22 22 62
8 Fedor Iskhakov Red Roos 22 27 49
9 Andrew Barnett Bushflyers 24 24 48
10 Andrew Slattery Red Roos 22 24 46
11 Alex Randall Orienteering Victoria 30 30
11 Adrian Jäggi Bayside Kangaroos Orienteers 30 30
13 Jarrah Day TAS Foresters 21 21
14 Paulo Alvear Fujii Enoggeroos 19 0 19
James Gray Eureka Orienteers 0 0

W21

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Carolyn Jackson Bayside Kangaroos Orienteers (22) 30 30 30 30 30 150
2 Jayne Sales Melbourne Forest Racers (20) 27 27 (0) 24 27 (21) 24 129
3 Tegan Knightbridge North West, NZL 24 22 27 73
4 Kate Gavens Bayside Kangaroos Orienteers 21 27 24 72
5 Marquita Gelderman North West, NZL 27 30 57
6 Marina Iskhakova Red Roos 27 24 51
7 Kay Haarsma Tintookies Orienteers 24 24 48
8 Georgia Skelton Counties Manukau, NZL 30 30
8 Lucy Mackie Big Foot Orienteers 30 30
10 Thorlene Egerton Bayside Kangaroos Orienteers 22 22

M40

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Ori Gudes Orienteering NSW (0) 24 (20) 24 27 24 27 (22) 126
2 Ed Steenbergen Central Highlands Orienteering Club 30 30 30 90
3 Sam Paterson Multi Terrain Bike Orienteers 27 24 30 81
4 Craig Jeffs Multi Terrain Bike Orienteers 22 18 27 67
5 Todd Nowack 30 30 60
6 Randall Latham Sunshine Orienteers Club 18 17 22 57
7 Andrew Pinsent Multi Terrain Bike Orienteers 20 30 50
8 Kieran Macdonell Bushflyers 30 19 0 49
9 Tony Bryant Enoggeroos 21 27 0 48
10 Stuart Gordon Sunshine Orienteers Club 24 24 48
11 Cameron Williams Range Runners Orienteering Club 19 22 0 41
12 Owen Matthews Sunshine Orienteers Club 17 21 38
13 David West Southern Highlands Orienteers 27 27
13 David Simpfendorfer 27 27
13 Anthony Jones Bayside Kangaroos Orienteers 0 27 27
16 Chris Taylor Bayside Kangaroos Orienteers 24 24
16 Gary Buchan Eureka Orienteers 24 24
Michael Ridley-Smith Garingal Orienteers 0 0

W40

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Tamsin Barnes Range Runners Orienteering Club 27 30 27 22 24 130
2 Debbie Gordon Sunshine Orienteers Club 24 24 24 20 92
3 Clare Lonergan Bushflyers 30 27 30 87
4 Carolyn Jackson Bayside Kangaroos Orienteers 30 30 60
4 Sofie Van Gunsteren Bayside Kangaroos Orienteers 30 30 60
6 Cathy Hogg Parawanga Orienteers 27 27 54
7 Kelly Young Bushflyers 21 22 43
8 Karen Simmons 30 30
9 Melissa Biviano Bayside Kangaroos Orienteers 27 27
9 Jennifer Mitchell Dandenong Ranges Orienteering Club 27 27
11 Cath Chalmers Red Roos 24 24
12 Silke Speier Bushflyers 19 19
Kay Haarsma Tintookies Orienteers 0 0
Kellie Townsend Bayside Kangaroos Orienteers 0 0

M50

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Craig Steffens Multi Terrain Bike Orienteers (27) 30 30 (0) (27) 30 30 30 150
2 Andrew Power Newcastle Orienteering Club (20) 27 24 30 30 24 (22) (22) 135
3 Ben Coetzer Wullundigong Orienteers of the West 19 20 17 27 (17) 19 102
4 David King Wellington, NZL 30 24 27 81
5 Tony Howes Ugly Gully Orienteers 21 24 27 0 72
6 Gordon Bossley Multi Terrain Bike Orienteers 22 19 24 65
7 Tim Hatley Bayside Kangaroos Orienteers 22 21 20 63
8 Cormac McCarthy Yarra Valley Orienteering Club 18 20 18 56
9 Geoff Robinson Bayside Kangaroos Orienteers 17 19 19 55
10 Nick Wilkinson Big Foot Orienteers 27 24 51
10 Stephen Hanlon Central Highlands Orienteering Club 24 27 51
12 Steven Law Bayside Kangaroos Orienteers 24 22 46
13 Craig Holland Orienteering Queensland 21 22 43
13 Bruce Paterson Bayside Kangaroos Orienteers 0 22 21 43
15 David Poland Bushflyers 21 21 42
16 John Skilton 19 21 40
17 Ken Young Bushflyers 19 20 39
18 Cam Schubert Range Runners Orienteering Club 18 20 0 38
19 Michael Halmy Bennelong Northside Orienteers 18 0 18 36
20 Martin Etherington Parawanga Orienteers 18 17 35
21 Andrew Cheffers Weston Emus 20 20
22 David Hill Sunshine Orienteers Club 17 0 0 17
23 Terry Gray Sunshine Orienteers Club 16 0 0 16
23 Sean Sunley Wagga and Riverina Occasional Orienteers 16 16
23 Glenn Martini Bayside Kangaroos Orienteers 16 16
26 Brad Saunders Bayside Kangaroos Orienteers 15 15
Rob Garden North West, NZL 0 0
James Clark Bayside Kangaroos Orienteers 0 0

W50

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Carolyn Matthews Newcastle Orienteering Club 30 30 30 30 30 (30) 150
2 Deb Bain Peninsula and Plains, NZL 27 27 27 24 27 132
3 Amanda Mackie Big Foot Orienteers 27 22 21 (0) 20 22 112
4 Monica Dickson Eureka Orienteers 24 30 30 84
5 Diana Charlton Newcastle Orienteering Club 22 18 18 21 79
6 Janelle Schafer Sunshine Orienteers Club 19 19 0 19 21 78
7 Clare Leung Orienteering Queensland 24 22 24 70
8 Jenny Hill Sunshine Orienteers Club 21 20 22 63
9 Terri Gray Sunshine Orienteers Club 17 24 20 61
10 Prue Dobbin Bayside Kangaroos Orienteers 27 27 54
11 Ulla Heikkila Sunshine Orienteers Club 15 16 19 50
12 Joanne Rogers Sunshine Orienteers Club 21 17 0 38
13 Sue Garr Parawanga Orienteers 18 20 38
14 Norah Skilton 16 15 31
15 Karina Hanley 27 27
16 Karena Hanley 24 24
17 Sally Dickson Peninsula and Plains, NZL 22 22
18 Toni Brown Bushflyers 21 21

M60

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Peter Cusworth Bayside Kangaroos Orienteers 24 (19) 30 30 30 (21) 27 141
2 Malcolm Roberts Newcastle Orienteering Club 27 30 27 24 (24) 30 138
3 Bill Vandendool Bayside Kangaroos Orienteers 24 (17) (20) 21 27 27 27 (21) 126
4 Robert Prentice Newcastle Orienteering Club (19) 27 21 20 21 24 (16) (17) 113
5 Robert Vincent Newcastle Orienteering Club 30 21 30 27 108
6 Joe Sherriff 22 22 22 18 22 106
7 John Gavens Bayside Kangaroos Orienteers 22 19 (0) 17 20 22 (13) (11) 100
8 Robert Lewin Newcastle Orienteering Club 15 14 19 18 (10) 12 78
9 Richard Robinson Sunshine Orienteers Club 20 24 19 14 77
10 Ian Mack Bayside Kangaroos Orienteers 18 24 21 63
11 Eoin Rothery Red Roos 30 24 54
12 David Firman Enoggeroos 18 18 18 54
13 John Scown Abominable O-Men 20 14 13 47
14 Athol Lester Multi Terrain Bike Orienteers 16 16 15 47
15 Michael Schafer Sunshine Orienteers Club 15 0 16 12 43
16 Robert Edmonds Nillumbik Emus Orienteering Club 22 20 42
17 Bruce Bowen Parawanga Orienteers 20 16 36
18 Rudi Landsiedel Newcastle Orienteering Club 17 19 36
19 Keith Dawson 17 18 35
20 Jim Sutherland Hutt Valley, NZL 15 15 30
21 Steve Pyatt North West, NZL 8 20 28
22 Rob Garden North West, NZL 22 22
23 Ross Runnalls Bendigo Orienteers 21 21
24 Phil Walker Parawanga Orienteers 19 19
24 Mark Valentine Eureka Orienteers 19 19
26 Rodney Parkin Bennelong Northside Orienteers 9 10 19
27 Greg Tamblyn Bayside Kangaroos Orienteers 18 18
28 Peter Maloney Nillumbik Emus Orienteering Club 17 17
29 Bill Jones Red Roos 11 11
Walter Kelemen Sunshine Orienteers Club 0 0
Kevin Morris Bayside Kangaroos Orienteers 0 0

W60

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Heather Leslie Bayside Kangaroos Orienteers 30 30 (21) (0) 30 30 30 (30) 150
2 Jo Wilson 24 30 24 27 27 132
3 Susan Blissner 27 24 27 78
4 Julie Stanton Sunshine Orienteers Club 22 22 22 66
5 Helen Edmonds Nillumbik Emus Orienteering Club 27 24 51
6 Kay Haarsma Tintookies Orienteers 30 30
7 Alison Radford Bendigo Orienteers 27 27
7 Kathy Petrie Sunshine Orienteers Club 27 0 27
7 Ronice Goebel Albury-Wodonga Orienteering Club 27 27
10 Ann Scown Orienteering ACT 24 24
10 Carolyn Cusworth Bayside Kangaroos Orienteers 24 24
12 Sue Clarke Sunshine Orienteers Club 21 21
BJ Johnson Eureka Orienteers 0 0

M70

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Rick Armstrong Albury-Wodonga Orienteering Club 27 30 (27) (27) 30 30 30 (24) 147
2 Leigh Privett Albury-Wodonga Orienteering Club 30 27 30 30 27 (22) (24) (27) 144
3 Andrew Campbell Orienteering Victoria (18) 22 24 24 20 24 114
4 Reid Moran Toohey Forest Orienteers 24 24 22 21 19 110
5 Blake Gordon Eureka Orienteers 22 17 21 20 80
6 Keith Wade Tuckonie Orienteering Club 19 22 27 68
7 Bernie Nichols Sunshine Orienteers Club 21 21 20 62
8 Michael Wood Hutt Valley, NZL 27 30 57
9 Peter Searle Bendigo Orienteers 20 19 18 57
10 John Chellew Bendigo Orienteers 16 18 16 50
11 Ralph Koch Yarra Valley Orienteering Club 24 20 44
12 Chris Gelderman North West, NZL 22 22 44
13 Mike Moynihan Sunshine Orienteers Club 22 21 43
14 Keith Fifield Red Roos 20 21 41
15 Ken Dowling Eureka Orienteers 21 21
15 Tony Radford Bendigo Orienteers 21 21
17 David Tilbrook Onkaparinga Hills Orienteering Club 17 17

W70

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Peta Whitford Yarra Valley Orienteering Club 30 30 30 27 27 144
2 Kathy Liley Yarra Valley Orienteering Club (24) 30 27 27 27 30 (24) 141
3 Dale Ann Gordon Eureka Orienteers 22 24 27 22 22 117
4 Ann Ingwersen Parawanga Orienteers 30 30 24 30 114
5 Carol McNeill Bendigo Orienteers 27 27
6 Yett Gelderman North West, NZL 21 21

M80

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Graeme Cadman Yarra Valley Orienteering Club 30 30 0 60
1 Eino Meuronen Bushflyers 30 30 60

W80

Pl Name Club
18/3
19/5
19/5
20/5
2/6
3/6
13/10
14/10
Total
1 Helen Alexander Bayside Kangaroos Orienteers 30 30 30 90
Joyce Rowlands Nillumbik Emus Orienteering Club 0 0

Events

Date Name Organiser Discipline
18/03/2018 Victorian MTBO Championships - Sprint Distance Bayside Kangaroos Orienteers sprint
19/05/2018 Australian and QLD MTBO Sprint Championship Sunshine Orienteers Club sprint
19/05/2018 Australian and QLD MTBO Middle Distance Championships Sunshine Orienteers Club middle
20/05/2018 Australian and QLD MTBO Long Distance Championships Sunshine Orienteers Club long
02/06/2018 Vic MTBO Middle Distance Championships Eureka Orienteers middle
03/06/2018 Vic MTBO Long Distance Championships Yarra Valley Orienteering Club long
13/10/2018 ACT MTBO Middle Distance Championships Red Roos middle
14/10/2018 ACT MTBO Long Distance Championships Red Roos long